aktivita " diskusia " Hrady, zámky a kaštiele " kaštieľ v Mikšovej

Označené: 

 • kaštieľ v Mikšovej

  Posted by palo on 18. júla 2010 o 0:46

  “Bol to krásny kaštieľ. Ako dieťa som sa v jeho záhradách hrávala. Bývali sme rovno pri kaštieli. Mal krásne vysoké dvojité dvere, vnútri látkové tapety, v záhrade strihané kríky a jazierko,” hovorí mikšovská rodáčka Mária Žideková, ktorá sa medzičasom s rodinou presťahovala do Bytčice.

  Mikšová sa mohla popýšiť naozaj pekným objektom. “Škoda len, že sa nezachoval. Mohli z neho urobiť napríklad hotel. V blízkosti je Beňovská priehrada a je tam raj rybárov. Polovica Bytčanov dnes nevie, že tam takýto kaštieľ mali. Cudzinci to poznajú lepšie,” dodáva Žideková.

  V bytčianskom mestskom zastupiteľstve zastupuje prímestskú časť Mikšová poslanec Peter Sojčák: “Kaštieľ je momentálne v dezolátnom stave. Je rozpadnutý a zarastený.”

  Pred časom mal kaštieľ asi 90 vlastníkov. “Počas môjho prvého volebného obdobia, asi pred piatimi rokmi, sme sa pokúšali situáciu vyriešiť. Cez Mikšovú by mala totiž prechádzať diaľnica a zrúcaniny budov v dedine strašia. Mysleli sme si, že by sa mohol kaštieľ zbúrať a trosky vyviezť pod stavbu diaľnice. Všetci vlastníci s týmto riešením však nesúhlasili. Mestský úrad teda vydal rozhodnutie, aby sa kaštieľ ohradil a zabezpečil proti vniknutiu a úrazu,” hovorí Sojčák. “Najpravdepodobnejšie je, že kaštieľ sa zbúra. Zachrániť sa už totiž nedá. Jediné, čo je v tejto chvíli ako-tak zachované, sú asi pivnice. Neviem si však predstaviť, že by niekto išiel kaštieľ zachraňovať len pre pivnice,” dodal.

  Michal Filek, 13. 9. 2004
  Čítajte viac: TU

  palo odpovedal pred 12 rokov, 2 mesiacov 1 Člen · 1 Odpoveď
 • 1 Odpoveď
 • palo

  člen
  18. júla 2010 o 0:54

  Takto kaštieľ namaľoval Thomas Enders (1793-1875) po polovici 19. storočia…

  …a takto vyzeral v roku 2008.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz