aktivita " diskusia " Hrady, zámky a kaštiele " Kaštieľ v Dolnej Mičinej

Označené: 

 • Kaštieľ v Dolnej Mičinej

  Posted by palo on 14. mája 2010 o 19:53

  9. 3. 2010 – Okolo renesančného kaštieľa v Dolnej Mičinej navrhuje Pamiatkový úrad vytvoriť ochranné pásmo. Obec a vlastníci nehnuteľností majú k jeho rozsahu výhrady. Zatiaľ čo obec navrhla vytvoriť ochranné pásmo približne na šiestich hektároch, návrh počíta s omnoho širším záberom na šestnástich hektároch. Podmienky ochranného pásma zároveň negujú územnoplánovaciu dokumentáciu v lokalite za kaštieľom, ktorú obec vyčlenila na stavbu rodinných domov.

  Návrh je v súčasnosti v opätovnom prerokovaní, keďže pôvodné rozhodnutie Pamiatkového úradu napadli účastníci konania, ministerstvo kultúry ho zrušilo a vrátilo vec na nové konanie. Podľa Tomáša Kowalského z Pamiatkového úradu je cieľom návrhu vytvorenie priaznivých podmienok pre usmernený rozvoj, keďže v prípade kaštieľa zatiaľ chýba nástroj pamiatkovej ochrany. Ide pritom o mimoriadne hodnotný doklad renesančného staviteľstva s fortifikačnou funkciou. Ochranné pásmo by zabezpečovalo predovšetkým zachovanie panorámy a scenérií.

  “Ochranné pásmo by sa malo vyhlasovať na základe stanoviska obce. Návrh však nebol v prípravnej fáze s obcou konzultovaný,” tvrdí starosta. V prípade, že by sa schválilo ochranné pásmo v navrhnutej podobe, obec sa zrejme obráti s podnetom na prokuratúru.

  Kveta Fajčíková

  Čítajte viac: TU.

  palo odpovedal pred 12 rokov, 4 mesiacov 1 Člen · 0 odpovede/odpovedí
 • 0 odpovede/odpovedí

Sorry, there were no replies found.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz