Označené: 

 • Kapušany hrad

  Posted by miruskapo on 28. marca 2009 o 15:57

  Zrúcanina hradu nad obcou Kapušany nad cestou do Prešova je situovaná na skalnom výbežku vrchu Zámčisko., Kapušany Na pomerne strmom kopci, na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever. Jeho prvým majiteľom bol rod Moglód. Po jeho vymretí prešiel do majetku kráľovskej komory a jeho veliteľom sa stal Henrich Tarczay, stúpenec Matúša Čáka. V roku 1312 počas bojov medzi Karolom Róbertom a Matúšom Čákom hrad zničili. Okolo roku 1410 ho dostal Andrej Kappy, ktorý postavil nový opevnený objekt. V súvislosti s tureckým nebezpečenstvom hrad v druhej polovici 16. storočia opevnili a prestavali, aby vyhovoval požiadavkám novej vojenskej techniky. V roku 1658 ho obsadil Imrich Thököly, ale v tom istom roku ho dobylo cisárske vojsko. Začiatkom 18. storočia sa hradu zmocnil Telekessy, veliteľ vojsk Františka Rákócziho II., ktorý hrad v roku 1709 podpálil. V roku 1712 ho provizórne opravili, ale už v roku 1715 ho na základe rozhodnutia snemu zbúrali. Hrad má prevažne pravouhlú dispozíciu, pozostávajúcu z horného hradu a z predhradia. Prístupný je zo severu, v miestach, kde sa nachádza brána, ktorú strážila vstupná veža – jej základy sú v teréne ešte viditeľné. Predhradie chránil vysoký kamenný múr, sledujúci tvar terénu. Z jeho vnútornej strany stáli hospodárske budovy. Vlastný hrad sprístupňovala dalšia brána, orientovaná na SV, zabezpečená deštruovanou hranolovou vežou. Po jej ľavej strane sa v hornom hrade tiahne múr opevnenia, ktorý ohraničuje vlastné nádvorie hradu, odľahčené z vnútornej strany tromi veľkými slepými arkádami. Na najvyššom bode stáli dve veže, obytná a obranná, spojené dalšími budovami a boli o poschodie vyššie ako ostatné murivá. Dodnes stoja do značnej výšky kamenné múry. Na niektorých ešte vidno zvyšky omietok, inde sa čiastočne zachovali kamenné ostenia okien, strieľní, portálov. Dodnes sú v niektorých častiach konzoly, ktoré niesli pavlače alebo drevené stropy, možno identifikovat miesta, kde bol krb a miestami vidieť aj nábehy klenieb. V hrúbke muriva veže je zachovaný prevet. Na hradobných múroch sú kamenné krakorce, ktoré kedysi niesli trámový strop miestnosti. Na hradbách sú strieľne so širokou špaletou. prevzate z netuZrúcanina hradu nad obcou Kapušany nad cestou do Prešova je situovaná na skalnom výbežku vrchu Zámčisko., Kapušany

  Na pomerne strmom kopci, na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever. Jeho prvým majiteľom bol rod Moglód. Po jeho vymretí prešiel do majetku kráľovskej komory a jeho veliteľom sa stal Henrich Tarczay, stúpenec Matúša Čáka. V roku 1312 počas bojov medzi Karolom Róbertom a Matúšom Čákom hrad zničili. Okolo roku 1410 ho dostal Andrej Kappy, ktorý postavil nový opevnený objekt. V súvislosti s tureckým nebezpečenstvom hrad v druhej polovici 16. storočia opevnili a prestavali, aby vyhovoval požiadavkám novej vojenskej techniky. V roku 1658 ho obsadil Imrich Thököly, ale v tom istom roku ho dobylo cisárske vojsko. Začiatkom 18. storočia sa hradu zmocnil Telekessy, veliteľ vojsk Františka Rákócziho II., ktorý hrad v roku 1709 podpálil. V roku 1712 ho provizórne opravili, ale už v roku 1715 ho na základe rozhodnutia snemu zbúrali.

  Hrad má prevažne pravouhlú dispozíciu, pozostávajúcu z horného hradu a z predhradia. Prístupný je zo severu, v miestach, kde sa nachádza brána, ktorú strážila vstupná veža – jej základy sú v teréne ešte viditeľné. Predhradie chránil vysoký kamenný múr, sledujúci tvar terénu. Z jeho vnútornej strany stáli hospodárske budovy. Vlastný hrad sprístupňovala dalšia brána, orientovaná na SV, zabezpečená deštruovanou hranolovou vežou. Po jej ľavej strane sa v hornom hrade tiahne múr opevnenia, ktorý ohraničuje vlastné nádvorie hradu, odľahčené z vnútornej strany tromi veľkými slepými arkádami. Na najvyššom bode stáli dve veže, obytná a obranná, spojené dalšími budovami a boli o poschodie vyššie ako ostatné murivá.

  Dodnes stoja do značnej výšky kamenné múry. Na niektorých ešte vidno zvyšky omietok, inde sa čiastočne zachovali kamenné ostenia okien, strieľní, portálov. Dodnes sú v niektorých častiach konzoly, ktoré niesli pavlače alebo drevené stropy, možno identifikovat miesta, kde bol krb a miestami vidieť aj nábehy klenieb. V hrúbke muriva veže je zachovaný prevet. Na hradobných múroch sú kamenné krakorce, ktoré kedysi niesli trámový strop miestnosti. Na hradbách sú strieľne so širokou špaletou.

  prevzate z netu

  peterg odpovedal pred 10 rokov, 11 mesiacov 6 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
 • 6 odpovede/odpovedí
 • bibrax

  člen
  28. marca 2009 o 20:07

  miruskapo, vacsina textov na nete je z drvivej vacsiny prepisana z konkretnych knih a clankov a je minimalnou slusnostou voci autorom uviest ich meno. A rovnako je dolezite uvadzat aj konkretnu stranku aj s linkom na text, ktory si prekopirovala. Ked uvedies ze “prevzate z netu”, je to viac ako vseobecne. Ja viem, ze ide o text, ktory je vlozeny do “diskusie”, ktora si nevyzaduje poznamkovy aparat k pisanemu, ale je i napriek tomu dobre ak sa uvedu informacie odkial ten ktory obrazok pochadza, alebo text.

  A myslis si, ze je dobre ak sa bude prekopirovavat kompletny text z konkretnych stranok na jednu a to do diskusie?

  Ten tebou, vyssie uvedeny text pochadza zo stranky http://www.zamky.sk. Nebolo by jednoduchsie uviest len link na informacie o Kapusianskom hrade na http://www.zamky.sk ako cely text prekopirovavat?

  http://www.zamky.sk/hrady-a-zamky/kapusiansky-hrad

 • harp

  člen
  28. marca 2009 o 22:18

  Tiez sa stotoznujem s nazorom, ze informacie treba poriadne citovat. Ked uz nie korektne, aspon sa pokusit blizsie specifikovat zdroj.

 • ksc

  člen
  29. marca 2009 o 0:55

  Diskutujúca z Prešova by mohla nadhodiť, ako vyzerá okolie Kapušianskeho hradu – na tmene hradného vrchu, pod hranicou lesa a nad JRD. Mohla by spomenúť, že tam – žiaľ – medzičasom vyrástol nejeden ďalší hrad, a aj s vežičkou…
  Pozorovacie stanovisko je najlepšie zo štvorprúdovej cesty v úseku cesty I/18 Prešov – Kapušany.
  Welcome to Slovakia!

 • miruskapo

  člen
  29. marca 2009 o 9:52

  Ludkovia dakujem za ohlasy, beriem na vedomie. A ksc mas pravdu, tam pod hradom je teraz dost domov “hradov” ale ani jeden nema na ten original :) vsetkym peknu nedelu.

 • rudom

  člen
  11. júna 2011 o 21:16

  Najkrajsie na Kapusianskom hrade je to , ze by sa dal kompletne obnovit. Uz len chyba niekto, kto by chcel byt hradnym Pánom.

 • peterg

  člen
  16. októbra 2011 o 23:36

  No, nejaki pani by sa nasli, ako tak kukam na tejto cisto nahodne najdenej stranke (povodne som hladal aktualne fotky k Sarisu)… ktori doslova ideove rekonstrukcie posunuli do animovaneho rozmeru! Veru Lietavski, berte si priklad, trocha tie nacrtky rozhybat treba :-DDD

  http://cisarstvo.breakdance.sk/hrady3.HTM

  A ze to rozhybali, niet sa co cudovat.. domena stranky je typicky hradarska. :-D

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz