aktivita " diskusia " Architektúra a stavitelstvo " IGLU na Novu podlahu nad zeminou s vysokou spodnou vodou do 2m?

 • IGLU na Novu podlahu nad zeminou s vysokou spodnou vodou do 2m?

  Posted by bohdanjmd on 28. augusta 2016 o 14:13

  Pred pár rokmi som okolo stien rozobral drevenú palubovku a vykopal zeminu do 2m hĺbky, kde už jasne presakovala spodná voda. Založil som NOP fóliu štupľami ku kamennému hrboľatému základu a zasypal späť vykopanou zeminou. Podlahu popri stene som nechal otvorenú. Počas celého roka sa neuveriteľne veľa vody odparilo do miestnosti. Túto miestnosť som za ten čas nevyužíval. Táto časť domu je bez podpivničenia a slúžila pred 60 rokmi ako šenk – krčma, neskôr ako kultúrny dom a osvetová miestnosť pre komunistov a nakoniec ako skladisko. Miestnosť má 12x6m a výšku 4m s dobrým odvetraním na povalu. Ostatné časti domu sú podpivničené akurát že v pivnici tečie malý potôčik.

  Plánujem vybrať celú palubovku, ktorá je zdravá len v hornej poslednej vrstve. Trámy uložené na 5cm pieskovom lôžku sú zväčša zhnité. Pod podlahou nie sú žiadne izolácie alebo štrk. Zvažujem použiť odvetranú podlahu pomocou IGLU tvaroviek.

   

  Hlavne kvôli tomu, že
  1. bočné steny nemajú hydroizoláciu
  2. vysoká spodná voda do 2m
  3. zvažujem podlahové kúrenie (vzhľadom na výšku stropu)
  4. obávam sa že uzatvorením podlahy bez prevetrania sa voda začne odparovať – pretláčať do bočných stien
  5. múry sú z tufového kameňa 60-80cm hrubé
  6. dom stojí na bývalom močarisku na injektáži jelšových koloch, sútoku dvoch potokov. Pričom ešte nad ním v záhrade sú dva pramene, z ktorých jeden preteká priamo cez pivnicou.

   

  Prosím Vás odporúčate takýto postup a použiť drahé tvaroky, cca 2.000€ len za tvarovky na 72m2 ?

  bohdanjmd odpovedal pred 6 rokov, 1 mesiac 2 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
 • 6 odpovede/odpovedí
 • harp

  člen
  1. septembra 2016 o 7:46

  Iglu system je naozaj dobra vec. Pouzivame ho bezne. Chce to vsak nasavanie a odvod vzduchu, pevny podklad a tepelnu izolaciu zhora. Plus ine drobnosti.

   

  Ta cena sa mi vsak nezda. Je to prehnane. Napiste na tento email: dudich@obnova.eu Kolega vam vypocita cenu tvaroviek hrubky 10cm na 72m2. Ma ich skladom.

 • bohdanjmd

  člen
  1. septembra 2016 o 8:59

  Dakujem, chcel som pouzit vyssie min. 40cm nakolko sa mi zda pri miestnosti 12×6m dolezity co najmensi odpor prudiacemu vzduchu. Ono sa tam casom nahromadia pavuciny a pri nizkych tvarovkach sa to udusi. Rovnako si myslim ze budem potrebovat 4+4 165mm prievlaky cez 800 az 1.000mm mur.
  O tom vsetkom mam len pocitovu intuitivnu predstavu. Ziadne vypocty alebo prakticke skusenosti. Mozno to len prehanam aj so samotnym IGLU.

 • bohdanjmd

  člen
  30. októbra 2016 o 21:24

  Dnes som zacal kopat 50cm. Nosne tramy pod palubovkou su kompletne zhnite. Dosky palubovky su nacate len v miestach styku s tramami a po obvode, kde sa pravdepodobne zrazala vlhkost z pod podlahy a od studenych obvodovych murov. Zlozenie – prvych 10cm je piesok potom nasleduje relativne sucha hlina. Az v nizsich vrstvach to zacina moknut. Cakal som vlhkost podstatne vyssie.

 • harp

  člen
  1. novembra 2016 o 17:10

  Zdravim ta. Videl som 100 rocne prieduchy a taidne pavuciny tam neboli. Fungovali bez problemu, az na par meist kde boli zrutene. Co sa ti pri iglu nestane.

 • bohdanjmd

  člen
  2. novembra 2016 o 8:00

  Ahoj, chcel som použiť vysoké IGLU tvarovky min. 300mm, kľudne až do 600mm. U Vás ste z tých vyšších mali len zbitky a potom 100mm ktoré mi nevyhovujú. Ďalšie ponuky čo som mal boli na úrovni 2.000€, čo sa mi zdá byť moc veľa.

  Každopádne hlina čo sme vyviezli bola sypká a až na kóte 500mm bola vlhká lepivá. Zatĺkal som roksorové tyčky (aby som chytil plošne rovnakú výšku), pričom išli ako do zeme ale nie do mäkkého bahna ktorého som sa obával.

  Okrem toho základový múr má 1000mm a  až nad ním je vystavaná stena. Vŕtanie 6 dier do takejto steny z malty a kameňa by bolo o držku + ďalšie náklady za tis. €. Dokonca tam je odskok, ktorý by bolo potrebné vyriešiť. + uzatváracie steny aby do systému nezatiekol betón…

  S IGLU by to bola tutovka, ale vzhľadom na vyššie popísané skúsenosti ma ich použitie prešlo.

   

  Ďakujem

 • bohdanjmd

  člen
  10. decembra 2016 o 16:43

  Dnes bolo pekné počasie a aj zajtra by malo tak byť, tak sme zabetónovali spodný poter pod podlahu. Od IGLU som upustil, kvôli nedostupnosti tvaroviek, ich cene a viacerým komplikáciám s realizáciou prieduchov pre spoľahlivé odvetranie.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz