aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Holíčsky zámok

Tagged: 

  • Holíčsky zámok

    Posted by uskalienka on 4. augusta 2009 at 12:31

    Na zámku budú bojovať rytieri a upaľovať čarodejnice TRNAVA/HOLÍČ 4. augusta (SITA) – Stredoveké súboje rytierov, pochodňový sprievod či upaľovanie čarodejníc. Aj to bude súčasťou najväčšieho podujatia letnej sezóny v Holíči Tradície bez hraníc. Jeho šiesty ročník sa uskutoční počas víkendu na Holíčskom zámku. Sobota sa ponesie v znamení slávností cibule. Holíčania budú súťažiť vo varení cibuľačky, o najväčšiu vypestovanú cibuľu, aj v štafetovej súťaži družstiev na tému cibuľa. Návštevníci sa môžu na chvíľu preniesť do minulosti vďaka ukážkam remesiel, vojenskému obliehaniu pevnosti, zbrojnošom a šermiarom. Dobový program bude pokračovať v nedeľu rytierskymi slávnosťami. Návrat do súčasnosti počas oboch dní zabezpečia koncerty skupín Hex, Komajota, No Name či Applause. Sprievodnou akciou bude prehliadka Holíčskeho zámku a jeho podzemných priestorov. Ako informovala Hana Galková z oddelenia kultúry a športu mestského úradu, na podujatí sa každoročne zúčastní niekoľko tisíc ľudí. Program podujatia je k dispozícii aj na internetovej stránke mesta Holíč http://www.holic.sk.Na zámku budú bojovať rytieri a upaľovať čarodejnice

    TRNAVA/HOLÍČ 4. augusta (SITA) – Stredoveké súboje rytierov, pochodňový sprievod či upaľovanie čarodejníc. Aj to bude súčasťou najväčšieho podujatia letnej sezóny v Holíči Tradície bez hraníc. Jeho šiesty ročník sa uskutoční počas víkendu na Holíčskom zámku. Sobota sa ponesie v znamení slávností cibule. Holíčania budú súťažiť vo varení cibuľačky, o najväčšiu vypestovanú cibuľu, aj v štafetovej súťaži družstiev na tému cibuľa. Návštevníci sa môžu na chvíľu preniesť do minulosti vďaka ukážkam remesiel, vojenskému obliehaniu pevnosti, zbrojnošom a šermiarom. Dobový program bude pokračovať v nedeľu rytierskymi slávnosťami. Návrat do súčasnosti počas oboch dní zabezpečia koncerty skupín Hex, Komajota, No Name či Applause. Sprievodnou akciou bude prehliadka Holíčskeho zámku a jeho podzemných priestorov. Ako informovala Hana Galková z oddelenia kultúry a športu mestského úradu, na podujatí sa každoročne zúčastní niekoľko tisíc ľudí.

    Program podujatia je k dispozícii aj na internetovej stránke mesta Holíč http://www.holic.sk.

    antik odpovedal 12 years, 3 months ago 9 Členovia · 25 odpovede/odpovedí
  • 25 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    7. mája 2010 at 17:23

    V Holíči sa zrútilo historické opevnenie kaštieľa

    7.5.2010 HOLÍČ. V kaštieli v Holíči sa včera zrútil bastión – približne 50 metrov dlhý historický múr okolo vodnej priekopy. „Stalo sa to o 11. hodine dopoludnia. Najprv sa odtrhol cíp, proces deštrukcie trval asi dve hodiny,” povedala Alena Machová z Mestského úradu v Holíči.

    Prípadom sa už zaoberá aj Krajský pamiatkový úrad v Trnave. „Príčiny zrútenia zatiaľ nie sú známe. Určiť sa budú dať po vypracovaní posudku statikom, ktorý rovnako navrhne možné spôsoby zabezpečenia bastiónu. Krajský pamiatkový úrad Trnava v najbližších dňoch uskutoční obhliadku a určí ďalší postup,” povedal pracovník pamiatkového úradu Peter Grznár.

    Čítajte viac: http://zahorie.sme.sk/c/5364567/v-holici-sa-zrutilo-historicke-opevnenie-kastiela.html#ixzz0nG10zu2M

  • uskalienka

    Member
    8. mája 2010 at 11:45

    Mesto si posvieti na vandalov pri Holíčskom zámku

    TRNAVA/HOLÍČ 8. mája (SITA) – Člnkovanie na zámockých vodných valoch v Holíči bude aj tento rok prístupné širokej verejnosti. Po novom však valy strážia dve kamery. Ako informoval zástupca primátora Rastislav Caletka, mesto sa ich rozhodlo nainštalovať pre vandalov, ktorí neraz vracali člny poškodené. Celkové náklady na údržbu jedenástich člnov minulý rok dosiahli asi 1 150 eur. Mesto pripravilo aj ďalšie opatrenia. Pri preberaní člnov sa bude platiť záloha, zvýšia kontrolu, čím by sa malo zabrániť člnkovaniu na zakázaných miestach, ktoré mnohí nerešpektujú, a taktiež zvýšia poplatok za člnkovanie na 2,5 eura za čln.

    Tohtoročnú letnú sezónu v Holíči otvoria 1. júna a podľa Caletku sa takmer nebude líšiť od tej predchádzajúcej. Otvorením sezóny sa začnú aj prehliadky Holíčskeho zámku, múzea a podzemných chodieb s výkladom sprievodcu.

    Na projekt obnovy a ochrany historických valov získalo mesto pred dvomi rokmi približne 466 tisíc eur od Ministerstva hospodárstva SR. Valy museli najskôr vyčistiť od nánosov bahna, následne vybudovali drevené mólo a kúpili člny, ktoré sa stali atrakciou.

  • palo

    Member
    12. mája 2010 at 22:17

    V Holíči sa zrútilo historické opevnenie kaštieľa
    7.5.2010 HOLÍČ. V kaštieli v Holíči sa včera zrútil bastión – približne 50 metrov dlhý historický múr okolo vodnej priekopy. „Stalo sa to o 11. hodine dopoludnia. Najprv sa odtrhol cíp, proces deštrukcie trval asi dve hodiny,” povedala Alena Machová z Mestského úradu v Holíči.
    Pozrite si fotografie a prečítajte názory: TU.

    Sú tam uvedené aj ďalšie linky, napríklad:
    Ta3 – HOLÍČ: Časť historického bastiónu sa zrútila

  • uskalienka

    Member
    29. mája 2010 at 7:16

    Na spadnuté opevnenie zámku vyhlásili zbierku

    TRNAVA/ HOLÍČ 27. mája (SITA) – Na rekonštrukciu múru okolo vodnej priekopy Holíčskeho zámku, ktorého časť sa zrútila ešte začiatkom mája, sa pozbierajú aj obyvatelia Holíča. Verejnú zbierku na opravu a rekonštrukciu opevnenia schválili poslanci na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. „Zbierku sme sa rozhodli vyhlásiť aj preto, že ľudia sami prejavili záujem aspoň symbolicky pomôcť oprave múru,“ uviedol pre agentúru SITA viceprimátor Holíča Rastislav Caletka.

    Asi 50-metrový úsek z približne 1 200 metrového múru sa zrútil z dosiaľ neznámych príčin 6. mája. Podľa Caletku zatiaľ nie je jasný ďalší postup prác, určia ho odborníci. „Predpokladáme, že posudky a návrhy riešení budú známe o dva týždne,“ povedal. Zatiaľ nevedia určiť ani výšku vzniknutých škôd, primátor Zdenko Čambal však krátko po incidente odhadol odstránenie havarijnej situácie na 70 tisíc eur. Okrem peňazí zo zbierky a financií, ktoré je mesto pripravené vyčleniť z rozpočtu, použijú aj dotáciu 17-tisíc eur z ministerstva kultúry. Tá bola pôvodne určená na budovu fajansy v areáli zámku. „Máme prísľub z ministerstva, že to bude možné,“ uviedol Caletka.

    Počas víkendu bolo na zámku napriek spadnutému opevneniu plánované otváranie letnej sezóny spojené s člnkovaním na zámockých vodných valoch. Podujatie sa však neuskutoční pre nepriaznivé počasie. Konať sa bude v náhradnom termíne, pravdepodobne o dva týždne. „Pri otvorení sezóny budeme už oficiálne používať pokladničky a k dispozícii bude aj číslo účtu, ak by niekto chcel prispieť,“ zhrnul viceprimátor.

  • antik

    Member
    2. júna 2010 at 13:54

    par nových fotiek z 31.5.2010


    ako z novín vystrihnuté…


    pri dôkladnejšom pohľade vidieť degradáciu materiálu za nevhodne vyškárovanou stenou


    Holíč býval letným cisárskym sídlom, dnes by sa aj ekonomicky nadaný František Lotrinský musel obracať, aby mu vrátil niekdajšiu slávu


    bez komentara…


    nárožie sa zmenšuje, cement zostáva


    kasematy


    chodba spájajúca vnútornú priekopu s vonkajším opevnením


    ohrozena statika


    toto nieje pôvodné delo, ale kus potrubia :)

  • vkotruszova

    Member
    4. júna 2010 at 11:47

    to antiK: vdaka za foto…ked vidim tu cementovu aktivovanu sparovaciu zmes….to sa neda ani vyslovit :(
    myslim, ze skutocne jednou z prioritnych uloh pamiatkarov ba malo byt preverenie stavu pamiatkoveho fondu obnovovaneho aktivovanymi zmesami byv. Pamiatkostavom …

  • jozo

    Member
    4. júna 2010 at 12:38

    … tobôž na tehlovom murive, “nádherná” poprava historickej architektúry, R.I.P. …

  • deathman

    Member
    8. júna 2010 at 10:49

    Vcera som si to bol znova obhliadnut

    Asi 3cm siroka a 3m dlha prasklina sa objavila aj na rohu muru napravo od mostu

    Nemal som akurat fotoaparat u seba tak to nemam vyfotene

  • palo

    Member
    30. júna 2010 at 23:42
  • antik

    Member
    1. júla 2010 at 11:50

    V suvislosti so zamkom Hof ma napada podobnost s moravskym zamkom Kunin. Ten bol tiez zniceny a za desat rokov sa podarilo na zamok vratit zivot a sustredit ohromne mnozstvo povodneho mobiliaru. Je to zasluha Phdr. Jaroslava Zezulcika, ktory je spravcom objektu. Naozaj velmi pozitivny priklad toho, ako sa moze uz zdevastovany objekt znovu zaskviet v plnej krase.

  • uskalienka

    Member
    11. augusta 2010 at 14:21

    Bastiónu holíčskeho zámku hrozí ďalšie zrútenie
    Len tri mesiace po zrútení časti zámockého bastiónu sa na opevnení objavili nové trhliny. Statika múra je podľa geológov značne narušená, mesto stále čaká na odborný posudok.

    HOLÍČ. Ďalšie zrútenie historického bastiónu hrozí v týchto dňoch v Holíči. Takmer presne tri mesiace po zosuve jednej jeho časti sa na opačnej strane opevnenia objavili rozsiahle trhliny. Podľa geológov je statika stavby značne narušená, výsledky analýzy však bude mať mesto zrejme až na konci augusta.

    „Došlo k prekročeniu únosnosti základovej pôdy, čím nastal pohyb zámockého bastiónu. Je veľmi pravdepodobné, že táto deštrukcia bude pokračovať a sanovať sa bude musieť celé opevnenie,” povedal pre televíziu TA3 geológ Juraj Škvarka.

    Oprava múra by podľa predbežných odhadov mohla stáť viac ako 100-tisíc eur, mesto má podľa informácií TA3 zatiaľ vyčlenených 16-tisíc. Radnica vyhlásila koncom mája aj verejnú zbierku na záchranu pamiatky, ktorá potrvá celý rok. Zatiaľ sa v nej vyzbieralo viac ako sedemtisíc eur.

    Čítajte viac: http://zahorie.sme.sk/c/5500264/bastionu-holicskeho-zamku-hrozi-dalsie-zrutenie.html#ixzz0wIcEWIOE

  • heretic

    Member
    22. augusta 2010 at 14:02

    interier na dobovej pohladnici.
    Salon marie terezie

  • palo

    Member
    26. septembra 2010 at 19:49

    Radnica už vie, čo spôsobilo zrútenie múru pri zámku
    Deštrukciu múru okolo Holíčskeho zámku spustili extrémne dažde v prvej polovici roka

    26. septembra 2010 (SITA) – Vedenie Holíča už vie, čo spôsobilo začiatkom mája zrútenie časti oporného múru vo vodnej priekope okolo Holíčskeho zámku. Asi päťdesiatmetrový úsek sa vtedy nečakane zosypal. Z odborného posudku vyplýva, že príčin zrútenia múru je viac.

    ,,Okrem iného aj nešťastná rekonštrukcia v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, pri ktorej pribudol betónový veniec, ktorý tam nemal čo robiť, nevyhovujúca drenáž, ďalej odľahčenie päty múra a napustenie vody do priekopy pred dvoma rokmi,“ povedal primátor Zdenko Čambal, ktorý má k dispozícii posudok špecializovanej firmy na inžiniersko – geologický prieskum. Proces deštrukcie však spustili až extrémne zrážky v prvej polovici roka, ktoré presiahli celoročný priemer.

    Celý múr má približne 1200 metrov, ďalšie úseky však zatiaľ držia pokope. Odborníci mestu navrhli ich podsypanie kameňom. Radnica uvažuje aj o sanácii zrútenej časti. ,,Návrhov je niekoľko, teraz sa musíme baviť o cenách. Až keď budeme poznať cenu jednotlivých spôsobov, potom sa môžeme pre niektorý rozhodnúť,“ skonštatoval Čambal. To isté platí aj pre podsypanie zatiaľ nepoškodených častí múra.

    Samospráva môže na obnovu zrútenej časti múru použiť 17 tisíc eur z dotácie ministerstva kultúry, pôvodne určenej na budovu holíčskej fajansy, čo však určite stačiť nebude. Mestské zastupiteľstvo vyhlásilo na záchranu národnej kultúrnej pamiatky verejnú zbierku, do ktorej môžu stále prispievať jednotlivci i inštitúcie.

  • palo

    Member
    26. septembra 2010 at 23:39

    Zhodou okolností som bol v Holíči pred týždňom v pondelok. V areáli zámku jedna partia privezeným betónom opravovala jamy na cestách, druhá partia premurovávala / domurovávala kamenný múrik vo vnútri “spadnutého” juhovýchodného bastiónu.
    Jeden z prvej partie (asi jej šéf) sa pýta dvoch z druhej partie: “Nechcete betón?”
    Jeden z druhej partie odpovedá: “A nač by nám byl? My ho máme dost.”

  • palo

    Member
    27. septembra 2010 at 0:11

    Historické vyobrazenia a fotografie z roku 2009 (aj letecké) spolu s textovými informáciami nájdete TU.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť