Označené: 

 • Hodnota husli

  Posted by martinn on 7. augusta 2008 o 18:09

  Dobry den, pred casom sme upratovali staru usadlost po starom otcovi a nasli sme husle, podla vsetkeho stradivarky, vo vnutri husli je text : Antonius Stradiuarius Cremonensis Faciebat Anno 1731. Mohli by ste mi poradit ci su to prave stradivarky´, pripadne aku maju hodnotu? dakujem

  klikací obrazok :

  Upravil 8.8.08 Saša.

  karinka odpovedal pred 2 rokov, 2 mesiacov 3 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
 • 2 odpovede/odpovedí
 • sasha

  člen
  8. augusta 2008 o 10:26

  Na viacerých diskusných fórach sa práve v tomto okamžiku riešia podobné otázky ako je Tvoja. Meno Stradivari vzbudzuje záujem vo väčšine prípadov preto, že sa vie o vysokých cenách, za ktoré sa jeho nástroje predávajú.
  Hneď na začiatku treba zdôrazniť, že konečný verdikt o pravosti, autentičnosti nástroja môže vysloviť iba špecializovaný znalec, ktorý musí nástroj dostať na posúdenie. Vo všetkých ostatných prípadoch, teda stanovanie ceny podľa fotografií, ustneho opisu atď. môže ísť v najlepšom prípade o nezáväzné vyhlásenie. Cena znaleckého posudku v Európe sa rovná 3-5 % z ceny odhadu, na Slovensku hodinovej odmene vo výške 400,- Sk potrebnej na prehliadku, posúdenie a ocenenie predmetu. Stanovená cena je označovaná ako všeobecná cen a predstavuje finančný obnos za ktorý možno predmet znovu získať, napr. po zničení poisteného predmetu. I keď všeobecná cena je približne v strede cenového rozpätia pre daný predmet, neznamená to, že sa ju podarí aj realizovať, pretože cena predmetov zberateľského záujmu je toľko, koľko je niekto ochotný za predmet zaplatiť.
  Určite je vzrušujúce nájsť husle s cedulkou “Stradivari”, treba si však uvedomiť, že po Európe sa potulujú tisíce huslí s takouto cedulkou. Do huslí ju radi lepili v Čechách, Sasku a boh vie kde všade ešte z úmyslom zvýšiť cenu nástroja, alebo preto, že nástroj bol zhotovený podľa vzoru Stradivari. Cena takýchto huslí sa pohybuje od € 100 až do niekoľko tisíc euro ale nezávisí od cedulky ale kvality nástroja a jeho skutočného pôvodu.
  Nakoniec niekoľko informácií o výrobcoch stradivárok – boli traja:

  1. Antonius Stradivarius, * ca. 1644 Cremona, + 1737 Cremona

  2. Francesco Stradivarius (syn Antonia) * 1671, + 1743

  3. Omobono Stradivarius (syn Antonia) * 1679, + 1742

  Pokiaľ sa rok vzniku nástroja nezhoduje s životopisnými údajmi alebo spôsob písania mena, resp. miesta pôsobenia je odlišný, treba sa zmieriť so skutočnosťou, že nástroj nepochádza z dielne Stradivari.

  Príklady autentických ceduliek stradivárok

  Literatúra a Internet:
  HILL, W. H., HILL, A. F.,HILL, A. E.: Antonio Stradivari, Stutgart 1987.
  – The Stradivari Society
  http://www.cozio.com/Luthier.aspx?id=17 – identifikácia a ocenenie starých hudobných nástrojov
  http://www.saztv.com/page36.html – ukradnuté hudobné nástroje

 • karinka

  člen
  3. novembra 2020 o 22:22

  Dobry vecer ja by som vas chcela poprosit o radu. Mame doma husle a maju tam napisany
  rok vyroby 1709. Vyrobca husli je Antonius Stradiuarius Cremonensis . Aku asi maju hodnotu
  Dakujem

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz