aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Fotografia – výstavy, súťaže

  • Fotografia – výstavy, súťaže

    Posted by uskalienka on 3. novembra 2009 at 7:28

    Noví aj pokročilí fotografi odprezentujú svoju tvorbu

    BRATISLAVA 1. novembra (SITA) – Záujemcovia o účasť na Portfoliu Review, jednej z najobľúbenejších sprievodných akcií Mesiaca fotografie Bratislava, sa môžu registrovať na adrese veronika.pastekova@gmail.com. Medzinárodné stretnutie začínajúcich i pokročilých fotografov sa uskutoční v sobotu a nedeľu (7. a 8. novembra) v priestoroch Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Registračný poplatok je 49 eur.

    Už jedenásty ročník podujatia je príležitosťou pre začínajúcich i pokročilých fotografov a umelcov vyjadrujúcich sa fotografiou prezentovať svoju tvorbu významným osobnostiam svetovej fotografickej scény. Portfolio slávnostne ukončia projekciou 15 najlepších snímok, ktoré vyberie 26-členná medzinárodná porota. Snímky od víťazného fotografa budú vystavené počas budúcoročného Mesiaca fotografie. Súčasťou tohtoročnej prehliadky je výstava víťaza vlaňajšieho ročníka Portfolio Review Timotea Tomicka. Bližšie informácie získajú záujemcovia na adrese http://www.sedf.sk.

    Hlavnou témou tradičnej novembrovej prehliadky diania v domácej a svetovej fotografii známej ako Mesiac fotografie je tento rok dvadsiate výročie od konca totality v krajinách bývalého sovietskeho bloku. Vyše 34 individuálnych a kolektívnych výstav od autorov zo 17 krajín sveta ponúka spolu vyše 2 000 fotografií. K sprievodným podujatiam okrem medzinárodného stretnutia Portfolio Review patria viaceré fotografické kurzy, krsty dvoch kníh, aukcia fotografií, či konferencia o páde komunizmu.

    uskalienka odpovedal 12 years, 4 months ago 2 Členovia · 43 odpovede/odpovedí
  • 43 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    4. novembra 2009 at 18:05

    Výstava: PHOTOGRAPHIC EXHIBITION

    DUŠAN KOCHOL / EYE OF PROVIDENCE
    SILVIA SENČEKOVÁ / HALF WAY TO THE MOON
    Termín: 6. november – 28. november 2009
    Vernisáž: 7. november 2009 o 18,30 hod
    Miesto: Galéria X, Zámočnícka 5, Bratislava

    Mladí slovenskí fotografi Dušan Kochol a Silvia Senčeková predstavia svoje nove fotografické súbory Eye of Providence a Half Way to the Moon na autorskej výstave v Galérii X na Zámočníckej ulici číslo 5. Exhibícia sa uskutoční v termíne od 6. do 28. novembra 2009 a oficiálne otvorenie výstavy sa bude konať v sobotu, 7. novembra 2009 o 18. hodine a 30. minúte.

    Dušan Kochol sa narodil v roku 1983 v Bratislave, vyštudoval Školu úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave, odbor propagačné výtvarníctvo, titul MgA získal na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opave, kde v súčasnosti študuje v doktorandskom programe. Absolvoval kurzy fotografie na London College of Fashion a Central Saint Martins College of Art and Design v Londýne. Jeho dielo bolo, okrem iného, vystavené v Nemecku, Anglicku, Rakúsku a Litve. Venuje sa módnej a portrétnej fotografii.

    Fotograf Dušan Kochol sa v súbore Eye of Providence /Oko vševidiace/ pokúša symbolikou zaviazaných očí znázorniť slepotu, vedúcu nás životom pod dohľadom Oka vševidiaceho a následne spytovať tento fakt otázkou: Nasledujeme, lebo sme slepí, alebo nasledujeme slepé Oko vševidiace? “Reklamná kampaň“ Eye of Providence je v tejto práci považovaná nielen za symbol náboženstva, ale rovnako i stelesnením osobných presvedčení, pocitov, cieľov a túžob. Druhú otázku, ktorú sa Dušan Kochol snaží v tomto súbore načrtnúť, je zamyslenie sa nad tým, či má človek vôbec potrebu vidieť, alebo je život pod vedením Eye of Providence, jednoduchší, či už hovoríme o vedení skupinou, štátom alebo spoločnosťou. Bude jednotlivec, ktorý sa odváži dať si dolu šatku z očí, označený za blázna, tak ako v Platónovej alegórií tieňov na stene jaskyne?

    Prof. PhDr.Vladimír Birgus, popredný český teoretik a vedúci Institutu tvůrčí fotografie o súbore Eye of Providence napísal: „Som fascinovaný vizuálnou silou farebných fragmentov prostredí a len obecne interpretovateľných inscenovaných výjavov, v ktorých hrá autor hlavnú rolu, odvahou, s ktorou mieša „vysoké“ a „nízke“ umenie, nápadito exploatuje súčasnú reklamu, pop kultúru, rozprávky, gýč i sprofanovaný symbol vševidiaceho Božského oka, precíznosťou osvetlenia a vlastného technického prevedenia. Súbor Dušana Kochola nás provokuje k premýšľaniu, ale neposkytuje jasné odpovede.“

    Silvia Senčeková sa narodila v roku 1979 v Banskej Bystrici. Po získaní titulu PhDr. na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, sa rozhodla pokračovať v štúdiu na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opave a zároveň na Akademie der bildenden Künste vo Viedni, odbor Künst und Fotografie pod vedením prof. Matthiasa Herrmanna. Jej práce boli vystavované v Rakúsku, Čechách, Poľsku a Srbsku. Žije a tvorí vo Viedni.

    Silvia Senčeková svoj súbor Half Way to the Moon objasňuje slovami: „Nič je koncept, ktorý opisuje absenciu čohokoľvek. Nič indikuje nedostatok čohokoľvek relevantného alebo signifikantného, alebo opisuje nedôležitú skutočnosť. Kontrastuje s niečím a všetkým. Ničota je stav neexistencie všetkého.“ Súbor Half Way to the Moon vznikal dlhšie časové obdobie fotografovaním horizontu mora za rôznych svetelných podmienok v rôznych prímorských krajinách Európy.

    Senčekova a Kochol sú nielen kolegami na Institutu tvůrčí fotografie, ale i priateľmi, zdieľajúcimi spoločný pohľad na súčasné umenie.

    http://www.dusankochol.com / http://www.silviasencek.com

    Zdroj: PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

  • uskalienka

    Member
    4. novembra 2009 at 18:48

    19. ročník festivalu MESIAC FOTOGRAFIE

    MESIAC FOTOGRAFIE
    Bratislava, Slovensko
    2. – 30. november 2009

    Hlavní organizátori festivalu Spoločnosť FOTOFO, Stredoeurópsky dom fotografie
    Festival podporili: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

    Fujifilm Slovakia – generálny partner festival
    Stredoeurópska nadácia, Slovnaft,a.s. – hlavní partneri festival
    Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel – hlavný partner výstavy World Press Photo 09
    Volkswagen Slovakia,a.s. – hlavný partner výstavy Claudia Hilsa
    Mediálni partneri: EPHOTO, SME, Týždeň, DIGIfoto, TASR
    Viac informácii: http://www.sedf.sk

    VÝSTAVY V DOME UMENIA NOC, Nám. SNP 12, Bratislava

    Inge Morath (1923 – 2002), Rakúsko
    Listy z Rumunska
    Kurátorka výstavy: John Jacob
    4. 11. – 29. 11. 2009
    Vernisáž: 3. 11. 2009, 15.00 hod.
    Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
    Návštevné hodiny: denne 11 – 19

    “Vo fotografiách Inge Morath cítiť históriu, odlišné zvyky národov a umelecké tradície rôznych častí sveta, rovnako ako subjektívnu oslavu života vo všetkých jeho podobách”. Arthur Miller, dramatik
    Inge Morath prvý krát cestovala do Rumunska ako študentka vysokej školy, aby sa zdokonalila v rumunčine. Ako neskôr napísala, tu môžeme hľadať pôvod jej fascinácie „bohatou literatúrou národov, žijúcich na východ od rieky Dunaj.“

    Jens Olof Lasthein, Švédsko
    Biele more, Čierne more
    4. 11. – 29. 11. 2009
    Vernisáž: 3. 11. 2009, 15.30 hod.
    Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
    Návštevné hodiny: denne: 11 – 19

    “Staré politické rozdelenie Európy skončilo takmer pred 20 rokmi a bývalé komunistické krajiny prešli obdobím veľkých zmien. A tieto zmeny sa odohrávajú neustále. Počas tohto obdobia sa nanovo prepisovali hranice tak, aby boli zhodné s novou východnou hranicou Európskej únie a Schengenského priestoru. Tento projekt je o hraniciach. O vonkajších, fyzických hraniciach a vnútorných hraniciach, o takých, ktoré sa určujú identitou. A tiež o tom, že sme neustále účastníkmi zmien”. J.O.Lasthein

    VIA LUCIS 1989 – 2009
    Česká spoločnosť vo fotografii
    Kurátor výstavy: Tomáš Pospěch
    4. 11. – 29. 11. 2009
    Vernisáž: 3. 11. 2009, 16.00 hod.
    Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
    Návštevné hodiny: denne: 11 – 19

    Výstava je pripravená pri príležitosti dvadsiateho výročia života bez cenzúry, je široko pojatou prezentáciou ako súčasnej českej fotografie, tak aj reflexiou českej spoločnosti za uplynulých dvadsať rokov. Expozícia predstavuje tri desiatky súborov popredných českých a zahraničných umelcov, ktorí sa vo svojej tvorbe vyjadrovali k sociálnej a politickej premene Českej republiky. Vypovedá o identite českej spoločnosti, aj o demokratickom vývoji krajiny po novembri 1989. Projekt bol prvýkrát predstavený v Bruseli v rámci akcií českého predsedníctva v Rade Európskej únie.

    World Press Photo 09
    196 fotografií z najprestížnejšej súťaže novinárskej fotografie na svete
    4. 11. – 29.11. 2009
    Vernisáž: 3. 11. 2009, 17.00 hod.
    Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
    Návštevné hodiny: denne: 11 – 19

    Nezávislá medzinárodná porota, pozostávajúca z trinástich členov, vyberá každoročne fotografie v desiatich kategóriach. Predkladajú ich fotoreportéri, agentúry, noviny a časopisy z celého sveta. Tohtoročná súťaž prilákala 5508 fotografov zo 124 krajín. Do súťaže bolo prihlásených 96 268 snímok. Tento rok je výstava uvádzaná na približne 100 miestach po celom svete. Tohtoročná výstava obsahuje 196 fotografií. Túto každoročnú verejnú prezentáciu novinárskej fotografie tvoria víťazné fotografie, spolu s ocenenými snímkami v každej z desiatich kategórií súťaže. Vysoká kvalita predstavovaných fotografií zvykne určovať štandard v oblasti novinárskej fotografie.

    Vladimír Birgus, Česká republika
    Fotografie 1972 – 2009
    Kurátor výstavy: Tomáš Pospěch
    4. 11. – 29. 11. 2009
    Vernisáž: 3. 11. 2009, 18.00 hod.
    Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
    Návštevné hodiny: denne: 11– 19

    Vladimír Birgus je človek, ktorého život je pevne spätý s fotografiou. Od roku 1990 vedie Inštitút tvorivej fotografie v Opave, je autorom mnohých publikácií o fotografii, kritikom, kurátorom výstav, vysokoškolským profesorom… Ale predovšetkým je fotografom, ktorý dokázal jasne vytýčiť zreteľnú vlastnú cestu priamo stredom tohto média. V úvode je zmienený cyklus vytváraný nepretržite od roku 1973, najprv čiernobielo (spočiatku s častým akcentom na ironickú dištanciu pri zobrazovaní života v komunistickej totalite), od začiatku 80-tych rokov aj farebne, kedy sa Birgus stal jedným z priekopníkov invenčného využitia farby v českej dokumentárnej fotografii. Každoročne sa rozširuje o nové diela, vznikajúce hlavne počas častých ciest, väčšinou spojených s fotografickým pôsobením autora. (Z textu Ireneusz Zjezdalky)

    Dorota Sadovská, Slovensko
    Núdzový vchod
    4. 11. – 29. 11. 2009
    Vernisáž: 3. 11. 2009, 19.00 hod.
    Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
    Návštevné hodiny: denne: 11 – 19

    Maľba Doroty Sadovskej, napriek všetkým hrám, zreteľne napĺňa predstavy o klasickom predstaviteľovi svojho žánru. O jej fotografickom diele sa tak jednoznačne uvažovať nedá. Nie je klasickou fotografkou a pri posudzovaní jej umeleckých výstupov, založených na fotografickej technike, preto nepostačujú hodnotiace parametre prislúchajúce klasickej fotografii. Fotografia sama o sebe pre ňu nie je cieľom, znamená skutočne iba prostredníka, teda ono médium. S fotografiou sa Dorotka hrá. Fotoaparát pre ňu neznamená ekvivalent štetca.
    Z textu Lucie Šiklová: Něco z Dorotky publikovaného v knihe Dorota Sadovská: Núdzový vchod, Fotofo, Bratislava 2009

    Kontakné osoby:
    Andrea Buschova, buschova@nocka.sk
    Mariana Dobrotová, dobrotova@nocka.sk
    http://www.nocka.sk

    Zdroj: PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

  • uskalienka

    Member
    13. novembra 2009 at 12:14

    V západnom krídle radnice otvorili výstavu fotografií Trnavy
    Výstava Genius loci potrvá do konca januára, verejnosti je prístupná každý utorok a štvrtok

    TRNAVA 11. novembra (SITA) – V západnom krídle trnavskej radnice, ktoré je jej najstaršou časťou, dnes otvorili súťažnú výstavu fotografií s názvom Genius loci, teda duch miesta. Podujatie malo premiéru minulý rok. Podľa organizátorov mesta Trnava a fotoklubu Iris druhý ročník v ničom nezaostáva za tým prvým. Spolu 134 fotografií zaslalo do súťaže 23 známych i začínajúcich autorov, štyria autori dodali svoje práce v digitálnej podobe. Práce hodnotila štvorčlenná odborná porota, ktorá rozhodla o udelení hlavnej ceny, dvoch cien bez určenia poradia spojených s finančným ocenením a troch čestných uznaní. Hlavnú cenu, rovnako ako pred rokom, získal mladý fotograf Matúš Plecho, ktorý podľa poroty najlepšie vystihol myšlienku súťaže. Z ocenených diel zaujala aj séria fotografií Františka Halása Trnavský kotel, ktorá zachytáva atmosféru z futbalového štadióna. Podľa predsedu poroty Pavla Pechu aj tento rok autori objavili nové pohľady na mesto. Dodal, že súťaž už nie je len o poetike, ale je akýmsi prierezom všetkých oblastí života Trnavy. Organizátori chcú v súťaži pokračovať aj v ďalších rokoch a v budúcnosti uvažujú o vydaní knihy súťažných fotografií.

    Výstava potrvá do konca januára, verejnosti je prístupná každý utorok a štvrtok. Okrem súťažnej časti má aj nesúťažnú časť – v súvislosti s 20. výročím Novembra ’89 tu vystavuje svoje fotografické dokumenty novembrových udalostí v Trnave fotograf Peter Babka. Ďalší renomovaný autor Blažej Vittek mimo súťaže prezentuje kolekciu rozmanitých pohľadov na mesto, život v ňom a okolitú krajinu.

  • uskalienka

    Member
    24. novembra 2009 at 19:52

    Nadácia VÚB: Pri fotení načúvajte pozorne

    BRATISLAVA 13. novembra – Oddnes môžu mladí fotografi zasielať svoje diela do druhého ročníka súťaže FOTO roka 2009. Súťaž je určená profesionálom aj amatérom vo veku 20 až 35 rokov. Víťazi oboch kategórií získajú finančnú odmenu od Nadácie VÚB. Hlavnú tému tohto ročníka možno zhrnúť do dvoch slov Načúvame pozorne.

    Téma „Načúvame pozorne“, dáva mladým talentom široké možnosti a priestor využiť fantáziu a predstavivosť. ,,Samotná téma úzko súvisí s jednou z kľúčových hodnôt našej banky. Práve pozorné načúvanie a dialóg sú hlavnými nástrojmi neustáleho zlepšovania našich vzťahov so všetkými partnermi, či už sú to klienti alebo zamestnanci,“ hovorí predseda Správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky Ignacio Jaquotot.

    Prihlásené diela bude hodnotiť renomovaná medzinárodná porota. Tento rok ju povedie legenda svetovej fotožurnalistiky a známy maďarský fotograf Péter Korniss. Spolu s ním prijali pozvanie ďalšie významné osobnosti na poli fotografie: Andrej Reiser, Marián Pauer a Miro Švolík. ,,Verím, že porota bude mať z čoho vyberať a aj tento rok objavíme na Slovensku ďalší fotografický talent,“ dodal I. Jaquotot.

    Porota bude prihlásené diela hodnotiť v dvoch kolách. V prvom počas januára vyberie spomedzi prihlásených diel do finále v kategórii profesionálov 20 fotografií a v kategórii amatérov finálovú desiatku. Následne budú vo februári vyhlásení laureáti v oboch kategóriách a finálové fotografie budú predstavené verejnosti na výstave vo výstavnej sieni Univerzitnej knižnice na Michalskej ulici v Bratislave. Víťazná fotografia z objektívu profesionála získa odmenu 4 000 EUR a pre víťaza spomedzi amatérov je pripravených 2 000 EUR.

    Prihlášky do súťaže je možné zasielať do 15. januára 2010. Štatút a prihlášku do súťaže nájdete na http://www.nadaciavub.sk.

    PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

  • uskalienka

    Member
    10. februára 2010 at 6:36

    Metamorfózy Starého Mesta podľa fotografa Kováča
    V Átriu teologickej fakulty prezentuje košický fotograf Tibor Kováč, ako vníma zmeny v historickom Starom Meste z invalidného vozíka.

    KOŠICE 18. januára (SITA) – Autorskou výstavou Metamorfózy Starého Mesta sa prezentuje fotograf, košický rodák Tibor Kováč, ktorého život kruto poznačil vstup okupačných vojsk v roku 1968. Výstavu, ktorej slávnostná vernisáž v Košiciach bude v stredu 20. januára v Átriu Teologickej fakulty Katolíckej univerzity Ružomberok, pripravilo Krajské osvetové stredisko Košice v spolupráci s katolíckou univerzitou v Rožňave a bude sprístupnená do polovice februára.

    Výstava Metamorfózy je venovaná Roku kresťanskej kultúry. Autor dôverne pozná zákutia a spleť starých uličiek hlavne v historickom Starom Meste. Neúnavne sa vracia na Hlavnú ulicu, k historickej rezervácii pamiatok, námety spracúva v rôznych časových etapách dňa ako aj ročných obdobiach. „Mám veľkú radosť, že Tibor Kováč je ochotný sa s nami podeliť o radosť z vlastnej tvorby. Prostredníctvom vnemov naozajstného majstra svojho remesla doprial nám hlboký umelecký zážitok. Sprostredkoval nám zamyslenie sa nad krásou histórie, premenou mesta a jeho príbehmi. S veľkým obdivom sa skláňam k môjmu starému známemu, k dobrému človeku, vždy usmievavému, nepoddajnému Košičanovi,“ hovorí riaditeľka osvetového strediska Eleonóra Kovalčíková.

    „Javí sa to tak, že život s človekom síce neraz zamáva, ale ak mu zostala invencia, pocity, že výsledky jeho práce oslovujú verejnosť, môže pokračovať v práci. Isteže, pocity a tento subjektívny názor nie sú zdôvodnenia, ktorými by hendikepovaný človek presvedčil. Skutky vždy dokážu viac… ale o to mi práve za prípadnej poskytnutej pomoci ide. Nie v prospech seba ako autora, ale v prospech všeľudských hodnôt, či sa to týka milovníkov histórie, alebo budúcej spolupatričnosti priateľov zo všetkých okolitých štátov, prichádzajúcich a objavujúcich cez ošetrované historické pamiatky u nás aj stopy svojich, teda aj našich spoločných dejín. Nemám čo tajiť, práve tu vidím šancu ako výtvarný fotograf mestskej krajiny aj ja,“ vyznal sa Tibor Kováč.

    Tibor Kováč sa narodil v Košiciach 28. apríla 1937. Maturoval na Vyššej priemyselnej škole so špecializáciou konštruktér výbušných motorov. Už počas osemročnej praxe v strojárstve v roku 1962 absolvoval dvojročný výtvarný kurz a začal navštevovať aj Večernú školu pre redaktorov a venoval sa fotografii, najprv novinárskej, neskôr výtvarnej. Od roku 1964 pracoval ako fotograf v dnešnom Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Aj 21. augusta 1968 fotografoval, ale cesta domov mu bola osudná na Námestí osloboditeľov, keď ho strela ruského vojaka zranila do hlavy. Zranenie ho pripútalo natrvalo na invalidný vozík. V 80. rokoch sa znova začal venovať výtvarnej fotografii.

  • uskalienka

    Member
    8. marca 2010 at 22:22

    Czech Press Photo 2009 v Dome umenia v Bratislave

    BRATISLAVA 8. marca – Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Czech Photo, Fakulta masmédií Bratislavskej vysokej školy práva, České centrum v Bratislave a Národné osvetové centrum Vás pozývajú na slávnostné otvorenie výstavy Czech Press Photo 2009, dňa 10. marca 2010 o 18,00 hod., na I. poschodie Domu umenia na Námestí SNP 12 v Bratislave. Výstava potrvá do 28. marca 2010.

    Po vlaňajšej, vôbec prvej repríze prestížnej súťaže Czech Press Photo na Slovensku, sa vďaka iniciatíve Fakulty masmédií Bratislavskej vysokej školy práva, začína rodiť tradícia takýchto repríz. Po výstave na Staromestskej radnici v Prahe začne Czech Press Photo 2009 svoje zahraničné putovanie opäť v Bratislave.

    Jubilejný 15. ročník súťaže a následné výstavy fotožurnalistickej fotografie sa konajú pod záštitou prezidenta Českej republiky a primátora hlavného mesta ČR Prahy. Na Slovensku sú hlavnými organizátormi výstavy Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s Fakultou masmédií Bratislavskej vysokej školy práva, Českým centrom v Bratislave a Národným osvetovým centrom.

    Súťaže sa zúčastnilo 281 fotografov s trvalým bydliskom v Českej a Slovenskej republike s celkovým počtom 4310 fotografií. Jedenásťčlenná medzinárodná porota zasadala v dňoch 16.-18. októbra 2009 pod vedením Andreja Reisera, Slovenskú republiku opäť zastupoval publicista a pedagóg Marián Pauer.

    Porota udelila hlavnú cenu – titul Fotografia roku a Krištáľové oko fotoreportérovi AFP Joe Klamarovi za snímku Prezident Barack Obama v Prahe. Po prvý raz v histórii tejto súťaže získal hlavnú cenu fotograf zo Slovenska. Titul Fotografia roka, ktorý je hlavnou cenou súťaže, sa udeľuje fotografii, ktorú medzinárodná porota hodnotí najvyššie z hľadiska novinárskych kvalít (aktuálnosti, informatívnosti, pohotovosti), má vynikajúcu úroveň estetickú a symbolizuje závažnú tému roka.

    GRANT PRAHY Czech Press Photo 2009 udelil pražský primátor Milanovi Jarošovi z týždenníka Respekt za sériu Autistické deti. Ide o časť projektu Ako sa žije ľudom s handicapom v Prahe.

    Medzinárodná porota ďalej udelila ceny v 8 súťažných kategóriách – Aktualita, Reportáž, Ľudia, o ktorých sa hovorí, Šport, Každodenný život, Portrét, Príroda a životné prostredie a Umenie a zábava.

    Joe Klamar získal pre slovenské farby prvú cenu aj v kategórii Ľudia, o ktorých sa hovorí a Alan Hyža si odniesol tretiu cenu v kategórii Príroda a životné prostredie za sériu fotografií Zberači odpadu na Filipínach.

    Detská porota, menovaná Českým výborom pre UNICEF, udelila Cenu detí UNICEF, ďalší autori si odniesli Cenu UNHCR za snímky zo života uprchlíkov, mladí autori získali ceny SONY Junior Awards, za najpôsobivejšie zachytenú radostnú udalosť udelili Cenu Canon, za najpôsobivejšiu snímku zo športu Cenu Nikon, za najlepšie stvárnenie ľudského osudu, udelili Cenu časopisu DIGI foto a za makrofotografiu Cenu Academic, rovnomenného hotelu v Roztokách pri Prahe, kde má víťaz možnosť usporiadať aj autorskú výstavu vo fotogalérii hotelu.

    Kontaktné osoby:
    Mariana Dobrotová, dobrotova@nocka.sk
    Andrea Buschová, buschova@nocka.sk
    http://www.nocka.sk

    PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

  • uskalienka

    Member
    28. marca 2010 at 19:58

    V Bratislave predstavia fotografie zo súťaže AMFO 2009

    BRATISLAVA 28. marca (SITA) – Výber z toho najlepšieho, čo v uplynulom roku vzniklo na Slovensku v oblasti amatérskej fotografie, predstaví od 1. do 25. apríla Národné osvetové centrum v Bratislave. Repríza výstavy víťazov 37. ročníka celoštátnej súťaže amatérskej fotografie AMFO 2009 prichádza do priestorov Národného osvetového centra na Námestí SNP 12 z Banskej Bystrice, kde ju slávnostne otvárali vlani v novembri. Bratislavská výstava bude obohatená aj o fotografie českých autorov z ich národnej súťaže. Verejnosti ju zdarma sprístupnia denne okrem pondelka od 10:00 do 18:00. Následne v máji budú môcť fotografie slovenských autorov obdivovať na českej národnej súťaži vo Svitavách. Agentúru SITA o tom informovala Jana Liptáková z Národného osvetového centra.

    Celoštátnu súťaž amatérskej fotografie AMFO, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku, vyhlasuje každoročne Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Súťaž amatérskej fotografie AMFO zahŕňa všetky vekové skupiny a žánre fotografickej tvorby bez obmedzenia témy. Je postupová, má regionálne a krajské kolá a celoštátne kolo. Vlani sa konala v kategóriách: čiernobiela fotografia, farebná fotografia a multimediálna prezentácia na DVD.

  • uskalienka

    Member
    27. apríla 2010 at 23:02

    Výstava novinárskych fotografií a karikatúr roka

    BRATISLAVA 27. apríla (SITA) – Možnosť obzrieť sa späť za dianím roka 2009 cez objektívy novinárskych fotografov a perá karikaturistov ponúkne od piatka výstava No comment v bratislavskej Open Gallery. Výstavné priestory v sídle Nadácie otvorenej spoločnosti na Baštovej 5 prinesú až do konca mája výstavu najlepších fotografií a karikatúr zo súťaže Novinárska cena 2009. Ako ďalej agentúru SITA informoval koordinátor projektu Ondrej Starinský z Nadácie otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation, Gruzínsko, Filipíny, Sudán sú miesta, kde vznikli ocenené fotografie súťaže Novinárska cena 2009 od autorov Andrej Bán (.týždeň), Alan Hyža (Žurnál) a Jana Čavojská (Plus 7 dní). Fotografie vážnych, najmä zahranično-politických tém, vyvážia humorné a satirické pohľady na domácu aj svetovú politiku ocenených karikaturistov Jozefa Danglára Gertliho (Žurnál, Pravda), Alana Lesyka (Pravda), Natálie Ložekovej (.týždeň) a Fedora Vica (Hospodárske noviny, Korzár).

    Novinárskej fotografii roku 2009 zo zahraničia dominujú ľudské príbehy z chudobných a krízových regiónov. Zo Slovenska sú to udalosti ako postup futbalistov do Afriky, voľba prezidenta, tragická Pohoda, či protest na Hodžovom námestí počas návštevy prezidenta Číny. Najsilnejšie fotografické príbehy umožnia porovnať slovenskú realitu s dianím vo svete. Výstava prinesie tiež práce ďalších výrazných mien slovenskej novinárskej fotografickej scény, akými sú Tomáš Halász (TASR), Michal Burza (SITA), Tomáš Benedikovič (SME), Vladimír Kampf (Život, Nota Bene), Silvia Slafkovská (TV OKO, SME), Matúš Zajac (.týždeň) a ďalší. Okrem spomínanej reflexie najdôležitejších udalostí uplynulého roka ponúkne možnosť porovnať rôzne prístupy a kvalitu súčasnej slovenskej novinárskej fotografie.

    Súčasťou výstavy bude nočné a denné premietanie širšieho výberu prihlásených fotografií a karikatúr. Výstava bude v Open Gallery otvorená denne od 12:00 do 20:00 do 31. mája. Následne sa v júni presunie do ZOC MAX v Prešove na Vihorlatskej 2A, kde zostane do konca leta.

    Výstava je súčasťou súťaže Novinárska cena, ktorá šiesty rok vytvára priestor pre reflexiu a vyzdvihnutie kvalitnej novinárskej práce. V tomto roku bolo do súťaže prihlásených takmer 900 príspevkov od 456 novinárov.

  • zavinac

    Member
    28. apríla 2010 at 18:30

    Dnes som zhliadol vystavu krajinarskych fotografii profesionalneho fotografa Jozefa Lomnickeho “Kontrastne jemna krajina” v MSKS Prievidza, ktora trva do 16.5. Slinky mi tiekli ako hafanom Dr. Pavlova….
    Kto to má ďaleko alebo nestíha, moze si pozriet ochutnavku na http://www.lomnicky.sk
    Pozdravuje Zavináč

  • uskalienka

    Member
    24. júna 2010 at 11:53

    Nová galéria prináša výstavu poľskej fotografky

    NITRA 24. júna (SITA) – Výstavu fotografií mladej poľskej fotografky Doroty Sitnik otvoria v piatok v novej nitrianskej galérii. Fotogaléria Trafačka vznikla v zrekonštruovanej budove bývalej transformátorovej stanice na križovatke ulíc Janka Kráľa a Vodná. Sitnik bude na výstave prezentovať 13 veľkoformátových čiernobielych fotografií, ktoré zobrazujú ľudí. Výstava potrvá do 9. júla.

    Dorota Sitnik (1981) absolvovala v roku 2007 univerzitu v Zielonej Góre, kde dosiahla magisterský titul v odbore umenia so zameraním na fotografiu. V roku 2004 vyštudovala WSF Akadémiu fotografie vo Vroclavi. Je členkou Asociácie poľských umeleckých fotografov. Pracuje s rozmanitou škálou médií, vrátane fotografie, kresby a grafického dizajnu. V súčasnosti sa špecializuje na inscenovanú fotografiu a portrét. Doteraz vystavovala v Poľsku, Čechách a nedávno v Leviciach v rámci 3. medzinárodného fotografického festivalu Dni fotografie.

    Fotogalériu Trafačka založil nitriansky fotograf František Kolář. Okrem výstav galéria organizuje aj vzdelávacie kurzy, workshopy, semináre. „Jej ambíciou je poskytnúť výstavný priestor významným protagonistom fotografického umenia a tiež otvoriť dvere súčasným talentovaným fotografom, ktorým učarila fotografia,“ uviedol Radovan Baláž z galérie. Výstavný priestor na prízemí trafostanice je myšlienkovo prepojený s podkrovím budovy, kde sa nachádza ateliér. V ňom sa momentálne konajú vzdelávacie kurzy v odbore fotografia.

  • uskalienka

    Member
    14. júla 2010 at 16:55

    Na Novom moste bude výstava fotografií ľudí bez domova

    BRATISLAVA 14. júla (SITA) – Na pešej časti Nového mosta v Bratislave otvoria vo štvrtok 15. júla o 11:00 výstavu veľkorozmerných fotografií ľudí bez domova, predajcov časopisu Nota Bene. Pre agentúru SITA to uviedla Sandra Tordová z občianskeho združenia Proti prúdu. Výstava fotografií s názvom Sme, či nie sme iní potrvá do 31. augusta. Výstavu otvorí Adela Banášová vypustením 500 balónov, ktoré reprezentujú 500 predajcov Nota Bene po celom Slovensku. Autormi veľkorozmerných fotografií sú Petra Lajdová a Vlado Holina. Fotografie dopĺňa textová časť, v ktorej predajcovia odhaľujú svoje životné úspechy, kedy klamú, koho milujú a čo najviac ľutujú. Výstava prezentuje aj odkazy pre predajcov od čitateľov Nota Bene. Výstava nadväzuje na projekt Oflajn fejsbúk, v ktorom čitatelia Nota Bene posielali odkazy a hlasy svojim obľúbeným predajcom časopisu. Projekt podporili Slovenské elektrárne – člen skupiny Enel, firma Bittner, Magistrát hlavného mesta Bratislava a Penzión Kunerád.

  • uskalienka

    Member
    15. júla 2010 at 21:55

    Zanikajúce profesie v Poľsku okom fotografa Michenauda

    BRATISLAVA 15. júla (SITA) – Zanikajúce profesie v Poľsku predstaví od piatka výstava fotografií Gregoryho Michenauda v Poľskom inštitúte v Bratislave. V sídle inštitútu na Námestí SNP 27 ponúkne parížsky fotograf žijúci už 10 rokov v Poľsku výber z jeho niekoľkých cyklov. Budú to fotografie z fotoreportáží o Poľsku: Poslední mohykáni, čiže vymierajúce povolania, Púť v Kalwarii Zebrzydowskej, Palmová nedeľa v Lipnicy Murowanej, Etnické a národnostné menšiny v Poľsku a Štvrť Chorzów II. Doplnia ich aj Michenaudove nie každodenné zábery jeho milovaného Krakova.

    Parížan Gregory Michenaud od roku 2000 pracuje v Poľsku na dokumentárnych a reportážnych projektoch. Ako Parížana ho odlišuje iný pohľad na každodenné reálie, situácie, nad ktorými sa priemerný Poliak nepozastavuje, pretože sú preňho niečím samozrejmým, obyčajným. Michenaud svoje práce prezentoval na viacerých individuálnych výstavách, napríklad v Sliezsku, Krakove, Prešove a v Rzeszowe. Jeho fotografie boli publikované v mnohých časopisoch v Poľsku i zahraničí. Publikovali ich v Sony World Photography Awards Winners Book 2009, Gazete Wyborczej, Dzienniku Zachodnom, Biuletyne Fotograficznom, Mrówkojade, Les Echos de Pologne a inde.

    Výstava bude v sídle Poľského inštitútu prístupná do 12. augusta od pondelka do štvrtka od 10:00 do 17:00 a v piatok od 9:00 do 15:00. Viac o autorovi možno nájsť na webstránke http://www.gregorym.pl a o programe Poľského inštitútu na http://www.polinst.sk.

  • uskalienka

    Member
    21. júla 2010 at 1:05

    Samosprávny kraj vyhlásil súťaž o najlepšiu fotku regiónu
    Fotografickú súťaž vyhodnotia koncom roka. Trenčiansky samosprávny kraj plánuje víťazné fotky používať na prezentáciu.

    TRENČÍN 19. júla (SITA) – Trenčiansky samosprávny kraj vyhlásil fotografickú súťaž, v ktorej majú autori snímok zachytiť motívy kraja. Súťaž budú vyhodnocovať v troch kategóriách – Prírodné scenérie, Historické monumenty a Život, ľudia, udalosti. Fotografie môžu záujemcovia posielať do 1. októbra, po dvoch týždňoch odborná komisia vyberie snímky, ktoré sa zverejnia na webe kraja http://www.tsk.sk. Do konca roka o konečných víťazoch rozhodnú ľudia v hlasovaní na stránke kraja. Zábery plánuje kraj využívať na prezentáciu. Víťazi súťaže okrem zviditeľnenia mena získajú aj vecné ceny.

  • uskalienka

    Member
    21. júla 2010 at 23:14

    Priatelia Zeme pripravili fotosúťaž s tematikou odpadov

    KOŠICE 21. júla (SITA) – Priatelia Zeme – SPZ vyhlasujú súťaž pre všetkých, ktorých zaujímajú environmentálne témy a radi fotografujú. Už samotný názov súťaže FOTOpozitív – FOTOnegatív naznačuje, že pôjde o stvárnenie príkladov pozitívnych a negatívnych dopadov ľudskej činnosti konkrétne v oblasti odpadov. Ako za organizátorov informoval koordinátor súťaže Jozef Gaál, fotografie v kategórii FOTOpozitív by mali zobrazovať pozitívne riešenia, akým je napríklad používanie plátenných tašiek namiesto plastových, alebo domáce kompostovanie. V kategórii FOTOnegatív ide naopak o stvárnenie negatívnych riešení, akými sú čierne skládky, plastové fľaše a podobne.

    „Naším cieľom je, aby sme ľudí aj týmto spôsobom priviedli k premýšľaniu o dopadoch ich životného štýlu na životné prostredie a zároveň naznačili aj riešenia. A práve prostredníctvom fotografie môžu ľudia svoje myšlienky predstaviť iným ľuďom a pomôcť tak vytvoriť obraz moderných riešení v oblasti odpadov,“ povedal Gaál

    Do súťaže FOTOpozitív – FOTOnegatív sa môže zapojiť každý, nie je obmedzená vekom. Výhercu určí odborná porota zložená z profesionálneho fotografa a environmentalistov. Pri každej fotografii sa bude posudzovať jej technická kvalita, umelecká hodnota a stvárnená myšlienka. Víťazom budú ceny odovzdané na vernisáži, kde budú vystavené najzaujímavejšie diela.

    Záujemcovia nájdu podrobnejšie pravidlá súťaže na stránke http://www.priateliazeme.sk/spz. Súťažné fotografie je pritom možné posielať aj priamo z tejto stránky.

  • uskalienka

    Member
    21. júla 2010 at 23:25

    Uzávierka v prvom bienále divadelnej fotografie sa blíži

    BRATISLAVA 21. júla (SITA) – Do konca júla majú fotografi poslednú možnosť prihlásiť svoje snímky do súťaže Bienále divadelnej fotografie. Nultý ročník súťaže vyhlásil Divadelný ústav 27. marca pri príležitosti Svetového dňa divadla. Ako ďalej agentúru SITA informovala Dominika Zaťková z Divadelného ústavu, “cieľom bienále je predstaviť verejnosti divadelnú fotografiu ako svojbytný umelecký druh, zvýšiť o nej všeobecné povedomie a prezentáciou fotografických diel a ich autorov vytvoriť súčasne prostredie na odbornú konfrontáciu”.

    Prihlásené snímky posúdi hodnotiaca komisia a vyberie najlepšie, ktoré vystavia v novembri v Slovenskom národnom divadle. Výstavou chcú organizátori zároveň vytvoriť prehľadné vizuálne svedectvo o divadelnej produkcii na Slovensku. Porota odmení účastníkov Bienále cenou pre fotografa – Grand Prix Bienále divadelnej fotografie a Špeciálnou cenou za dôraz na fotografickú prezentáciu svojich inscenácií určenou pre divadlo. Odmenený fotograf (kategória Grand Prix) získa vecnú cenu a možnosť zorganizovania samostatnej otváracej výstavy na festivale Nová dráma / New Drama v máji 2011. Špeciálnou sekciou je študentská divadelná fotografia, ktorá má vytvoriť základ pre formovanie divadelnej fotografie u nás ako významnej zložky dokumentácie divadla.

    Bienále je otvorené všetkým divadelným fotografom pôsobiacim na Slovensku. Viac informácií možno získať v Divadelnom ústave, ktorý sídli na Jakubovom námestí 12 v Bratislave a na webovej stránke ústavu http://www.theatre.sk.

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť