aktivita " diskusia " ĽanovéFarby.sk " Fermež vs preváraný ľanový olej

 • Fermež vs preváraný ľanový olej

  Posted by Sejna on 7. apríla 2022 o 8:40

  Dobrý deň,

  pred časom som si od vás zakúpil prevarený ľanový olej za účelom natierania dreva v interiéri. Je prevarený ľanový olej vlastne fermež alebo je tam nejaký rozdiel v spracovaní?

  Správne predpokladáte, že rozdiel je v spracovaní, kým fermež sa zohreje na teplotu 300 C v špeciálnom kotli bez prístupu vzduchu sa varí za tejto teploty kým nedosiahne žiadané vlastnosti, ľanový olej sa po dobu jedného týždňa varí za teploty 140 C predtým ale stojí na tmavom mieste po dobu 6tich mesiacov. <font face=”inherit”>Po dokončení procesu sa do fermeže pridávajú </font>rôzne<font face=”inherit”> </font>sušilá<font face=”inherit”> na urýchlenie schnutia, čo sa ale pri ľanovom oleji nerobí. Čo sa týka využitia fermež sa využíva na natieranie dreva, kovov a povrchov ktoré sú </font>vystavované<font face=”inherit”> vlhkosti, preváraný ľanový olej sa zase </font>používa<font face=”inherit”> v interiéri ako ochranná vrstva dreva, tiež na riedenie olejových farieb alebo ako pojivo v našich farbách. Lanový olej obsahuje vysoký podiel kyseliny linolovej aj linolénovej. Predáva sa v jedlej kvalite.</font>

  harp odpovedal pred 7 mesiacov, 3 týždňov 3 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
 • 2 odpovede/odpovedí
 • ljf

  člen
  7. apríla 2022 o 17:50

  Odpoveď znamená, že ľanové farby sú do interiéru a fermežové sú lepšie na vonkajší náter napr. okien, keďže prichádzajú do styku s vlhkosťou?

 • harp

  člen
  11. apríla 2022 o 14:28

  Podstatna je surovina. Olej za studena lisovany obsahuje mensie mnozstvo vedlajsich latok a trieslovin. Tym padom vie penetrovat hlbsie do dreva. Pokial ide o u nas bezne dodavanu fermez, je vyrabana z oleja lisovaneho za tepla. Takto vyrobeny olej aj z neho femez nepenetruju hlbsie do dreva.

  Rozdiel medzi olejom a fermezou je vsposobe varu, ale aj v aditivach. Do beznej fermeze sa pridavaju rozne menej kvalitne oleje, zivice a chemikalie. Vari sa pri vysokej teplote za ucelom zisaknia vyssej hustoty.

  Prevareny lanovy olej ma len mierne zmenene vlatnosti prevarenim. Neobsahuje ziadne ine aditiva. Pouziva sa skor pre riedenie farieb do interieru. https://www.lanovefarby.sk/produkt/svedsky-za-studena-lisovany-prevareny-lanovy-olej-1-liter/

  Taktiez ho doporucujeme na nater dreva v interieri koli jeho lepsiemu vysychaniu.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz