• tomboy

  člen
  9. októbra 2006 o 21:48

  Došková krytina střech

  nedavno som to videl aj na konferencii o strechach, kde sa tejto problematike venovalo viacero prispevkov…
  obdivuhodne najme z mojho pohladu je, ze su tieto strechy znovu budovane a funguju…
  co ma zaraza este viacej je ukoncenie komina v podkrovnom priestore u niektorych stavieb s takouto strechou… strecha potom vyzera ze cela dymi ako dym prestupuje cez slamu… (samozrejme teraz hovorim o starsich typoch)
  DOŠEK

  Snopek z dlouhé žitné slámy, rákosu nebo kukuřice, sloužící k pokrývání střechy. Došek se přivazuje k latím nebo tyčím střešní konstrukce povřísly, houžvemi, vrbovým proutím nebo drátem. U hladké střechy se došky vázaly klasy dolů (za “břitvoví”), pouze na okraji střešních ploch se došek stejně jako u stupňovité střechy připevňoval zastřiženými konci dolů. Došky zhotovovali hospodáři sami, nebo je kupovali u specializovaných výrobců (doškářů). Jednotlivé druhy došky mají různá místní pojmenování (“doch hlavatý”, “fusnáče”, “hlaváče”, “hřebenáče”, “mazance”, “šupka”, “záklasníky”, “zástřešky”, “žup” apod.). Došky určené pro hřeben střechy se namáčely v hlíně.

  DOŠKOVÁ KRYTINA

 • palo

  člen
  10. októbra 2006 o 10:00

  V sobotu som navštívil známeho, ktorý si práve chystá slamu na pokrytie strechy: ručne pokosil pol hektára raže, teraz ju ručne mláti a viaže “došky” (aký je slovenský ekvivalent?), na jar ich bude dávať na strechu.

 • tomboy

  člen
  10. októbra 2006 o 10:23

  V sobotu som navštívil známeho, ktorý si práve chystá slamu na pokrytie strechy: ručne pokosil pol hektára raže, teraz ju ručne mláti a viaže “došky” (aký je slovenský ekvivalent?), na jar ich bude dávať na strechu.
  ja si myslim ze došky su spravne aj slovensky ak nie tak nepoznam slovensky ekvivalent pre toto slovo
  aj ked v slovniku slovenskeho pravopisu som veru slovo doška nenasiel
  Slovník slovenského jazyka

 • jusuf

  člen
  13. októbra 2006 o 15:36

  Palo, nemohlo by nejaké osivo od známeho zablúdiť na východ ? Rád by som tiež časom spravil slamenú strechu, ale zatiaľ som na okolí nenašiel pestovateľa raže. Na akú veľkú strechu by mal stačiť ten polhektár? Videl som niekde údaje o množstve, ale nepamätám… (asi v Janotka-Linhart : Zapomenutá řemesla).

 • palo

  člen
  16. októbra 2006 o 17:03

  Cez najbližší víkend – ak bude ešte prajné počasie – by som sa s ním mal znovu stretnúť, tak presondujem čo a ako.

 • Anonymný

  člen
  18. októbra 2006 o 13:46

  Mate niekto skusenosti s doskovou strechou? Funguje to vobec?
  Jasne ze to funguje, vlastnosti ma ako sindlova strecha ba niekedy aj lepsie, napr. tepelne a ked je na pojde seno alebo slama tak nevlhne, pretoze doskova strecha nasava vlhkost vzduchu. Tiez z poziarneho opatrenia, ak je doskova strecha starsia a je na nej mach tak riziko vznietenia nie je az take velke. Dobre urobena doskova strecha by mala mat zivotnost asi 30 rokov v priemere.
  Peter Fecko

 • jusuf

  člen
  25. marca 2012 o 0:45

  Nejaké nové informácie o slamených strechách (napr. Palo-) ?

      

  Či teraz , v období horiacich striech radšej neprovokovať ?  -(

 • jusuf

  člen
  25. marca 2012 o 1:19

  V maďarskom seriáli “Másfélmillió lépés Magyarországon” (1981)  (asi “1,5 milióna krokov Maďarskom”, žiaľ neviem maďarsky)  je ukážka zviazania došku (kički, šubu)  

  http://youtu.be/7FmlgN5Ghiw

  Ináč celý seriál je zaujímavý,  obsahuje množstvo ukážok remesiel, pamiatok, i nasýti prírodno-materiálovo-stavby-chtivé oči… 

  Resp. konktrétne táto časť asi patrí do druhej série “…és még egymillió lépés” (1986).

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz