• Anonymous

    Member
    27. decembra 2008 at 23:07

    zdravim
    je to pomerne jednoduche a priemerne sikovny clovek si to dokaze urobit aj sam
    kladie sa to na hranoly hrubka zavisi od izolacie ktora sa kladie pomedzi ne
    ak nechcete davat izolaciu postacia kludne aj stresne late, len ich treba dobre prichitit
    hmozdinkami do betonu a bolo by dobre aby boli trosku presusene
    ja som pouzival hranolceky hrube sest centmetrov medzi to patku polistiren a na to som potom pribijal dlazkovicu
    to je asi tak vsetko

  • evi

    Member
    21. januára 2010 at 21:07

    Neviem, či som zatiaľ pri rekonštrukcii kamenného domu mala s niečím neproblém, teraz mám problém s dlážkovicou…

    Opis situácie:
    -napílené dubové dosky (32mm)
    -dlážka bude na vrstvách: makadam, piesok+vápno, liapor
    Problém:
    -spôsob ďalšieho spracovania a položenia

    Môžete mi, prosím, poradiť, či by sa to dalo urobiť takto: dosky by sa opracovali na pero-drážku, spojili by sa lepidlom a uložili na “postrholce” ako plávajúca podlaha? Netuším, ako pracuje dubové drevo – ak tak, ako predpokladám (ideálne, teda nijako), tak by taká podlaha po zoschnutí mala jediný problém – medzery na okrajoch pri stenách. Držala by pohromade a neboli by medzi jednotlivými doskami špáry.
    Stolár sa bojí, že takto urobená dlážkovica sa bude správať ako doslova plávajúca, že bude zvlnená. Doporučuje kotvenie šroubami o nosné hranoly.

    Ďakujem

  • shamman

    Member
    22. januára 2010 at 7:41

    Ak mate palubovku s masivu je dobre davat podnu hranoli na hrubku izolacie postup ukladanie palubovky je rovnaky ako pri plavajúcej podlahe teda na beton dat foliu na to dať na ipregnované hranoli a potom izolaciu teda najlepšie polistiren.
    Palubovka by mala mat dražku a mala by sa lepit s dovodu stačania sa dreva kedže sa bude sa este prve roky prisposobovat prostrediu. Na okrajoch miestnosti treba nechat vimedzovaciu fugu aj s dovodu odvetrania. Samozrejme pri palubovke treba dosky klnicovat o hranoli alebo srobovat.
    Pokial ide o palubovku sa v staršich dobach použivala vedšinou drevo s mekych stromov malo lepsiu izolačnu aj zarovek menej stačania.
    Brusenie a lakovanie na tri až pat vrstiev po každom zasknuti laku prebrusit jemnejšim brusným papierom a posledne leštenie treba dat flanel.

  • robertm

    Member
    22. januára 2010 at 8:22

    Hranolky, medzi ne izolácia, na to pribyté neohobľované fošňe, po obvode medzera koli roztaznosti dreva, na to plavajuca podlaha a je to.

  • jirko

    Member
    22. januára 2010 at 14:57

    Ja by som to spravil bez perodrážky priklincoval tak ako kedysi.Keby som chcel trocha vylepšovať tak krajné by som priskrutkoval kôli prípadnej kontrole čo sa tam deje,možno by som ešte na ten liapor natiahol paropriepustnú foliu uchytenú na tie postrholce (hranoly).Po obvode samozrejme dilatačná škára.

  • vlcik-tlcik

    Member
    22. januára 2010 at 20:47

    Pripadám si už ako chrobák-truhlík a nie ako nebezpečný a krvilačný zver.
    Hneď na začiatok Ťa sklamem, aj ten dub, ktorý sa tvári, že nežije pracuje.
    Tvoj systém lepenia by nefungoval, resp. fungoval tak ako hovorí Tvoj ujo stolár.
    Kotvenie klincami a lebo vrutmi zhora je ten najbezpečnejší spôsob kotvenia, ale ako som už o čomsi podobnom kdesi povedal, nechutný.
    Doska rovná, či perodrážka, určite perodrážka, ale mal by som škótske (skrblivé) riešenie, ale nejde o peniaze, iba o dub. Namiesto perodrážka dať z oboch strán drážku, pero vyrobil buď z hustejšieho smreku, borovice, alebo buk, jaseň, teda o niečo lacnejšie drevo. Spoj postrholec doska, primeraný vrut do drážky, vrut najvhodnejší aby sa drážka neštiepala Ti poradí ujo stolár, prípadne pracnejšie pri ukladaní drážku prevŕtať. Potom vsunúť pero, samozrejme široké tak aby vošlo do oboch drážok ….
    Uloženie postrholcov, Andulka síce o tom nehovorí, ale ja pre istotu by som ich uložil do asf. lepenky, bok, spodok bok, tzv. U. Medzi ne ako hovoríš keramzit. Teraz tú silnoparopriepustnú fóliu ako Hovorí Jirko, neviem , musíš zvážiť. Vsjo.

  • vlcik-tlcik

    Member
    22. januára 2010 at 21:01

    Jaj a povrchová úprava dreva, shamman je klasik, keďže dub je drevo tvrdé, čo tak vyskúšať niečo tradičné, vosk. Neviem o tom skoro nič, ale chlapci zo západu duchamp a jirkaC sa dobre čítajú, ale hlavne jsou to mistři, aj keď asi z trochu iného fachu. Zatiaľ link na tip aj keď k niečomu inému od jirkaC. Dá sa tam nájsť všeličo.

  • doky

    Member
    22. januára 2010 at 22:46

    Urcite by som to nelepil, lebo sa to zacne spravat ako jeden celok a tepel dilatacia /zvlast ak je to chalupa ten krasny a drahy dub roztrha, a o to viac, o co bude viac priskrutkovany, priklincovany. Vazeni, a dub treba predvrtavat aj pod klinec! Vidi sa mi to trochu dekadentne, davat na slov chalupu dubovu spickovu podlahu, ale ak je chut, preco nie? Vlcik ma pravdu, krutilo by sa to, prevetravat to bezpodmienecne treba, pero drazka nie je zanedbatelny odpad z objmeu dubu, takze vlcik opat boduje, len doporucil by som ako pera preglejku, kt nie je “stiepava”. Aha a nehnevajte sa vazeni, ale nedovolil by som si znehodnotit taku krasnu dub podlahu nejakymi zas… klincami a srobami.

  • evi

    Member
    22. januára 2010 at 23:10

    Vidi sa mi to trochu dekadentne, davat na slov chalupu dubovu spickovu podlahu, ale ak je chut, preco nie?
    Vysvetlím, prečo dub: naša rekonštruovaná chalupa je vlastne munikúria, ale to nie je hlavný dôvod použitia duba – teraz, v dome, kde bývame (dom z 1923r.) máme pôvodné dubové parkety – po vybrúsení a natretí orechovým olejom je to povrch bezúdržbový, odolný – a o to mi ide: v minikúrii (ak Najvyšší nevymyslí inak) sa chystáme na staré kolená bývať a ja som strašne lenivá – nechce sa mi opravovať poškriabané mäkké drevo (aj s tým už mám skúsenosti v inom objekte). Z celoplošnej dlažby mám koprivku – tak mi vyšiel len ten dub (alebo agát, ale ten nik nechcel napíliť).

    pre vĺčika: ďakujem za vysvetlenie; netúžim po tancujúcej dlážke, zrejme budeme musieť šroubovať, keď vravíte (aj s naším pánom stolárom), že áno.

    Ozaj: a parkety sa pribíjali, alebo sú len krútivými protitlakmi neutralizované dlážkové vlny?

  • vlcik-tlcik

    Member
    22. januára 2010 at 23:25

    Som rád, že sa ozval doky, jeho poznámky sú vždy inšpirujúce, darmo doky je doky a nie tĺk. Chcel som čosi aj poznamenať, že do kúrie sa žiada podlaha dubová, to zasa viem ja, že počtu zemänov na meter štvorcový sa Turcu vyrovná, dokonca predčí iba Sedmohradsko.

  • evi

    Member
    22. januára 2010 at 23:45

    …to zasa viem ja, že počtu zemänov na meter štvorcový sa Turcu vyrovná, dokonca predčí iba Sedmohradsko.

    …ale v Sedmohradsku asi nežili takí biedni zemäni – sedmoslivkári….

  • vlcik-tlcik

    Member
    22. januára 2010 at 23:47

    Zasa som zabudol, pribíjali, lepili do asfaltu, a ten agát by bol zaujímavý, mám rád jeho korenistozemitohorkú vôňu a žltozelenohnedoneviemakú farbu, ale mám taký dojem, že by zostal trochu chlpatý ako brest.

  • jirkac

    Member
    23. januára 2010 at 13:31

    Souhlasím s Vlčikem a Dokym; nelepit, předvrtávat a šroubovat.
    Z použití dubu (nebo i akátu) mám ale obavu.Dub se hodí na parkety nebo vykládáné podlahové kazety ale ve formě prken bych ho na podlahu raději nepoužil. Je pro ten účel zbytečně drahý ale hlavně stejně jako ostatní dřeva stále pracuje, akorát že s mnohem větší silou :twisted:
    Vůbec bych se nebál udělat podlahu z výrazně levnější borovice.Pero, drážku nebo vložené pero jak psali kolegové ale nelepit! Borovici by udržely i vruty do péra, které pak nejsou vidět.Kolem zdí určitě nechat dilatační spáru, to ale bude ten truhlář znát.Mezery ve spárách časem stejně vzniknou, dřevo je živý materiál a ne nějaká MDF deska.Po přebroušení bych podlahu napustil podlahářským olejem, nabízí ho různé specializované firmy.Povrch dřeva tak dostane ,,hloubku´´dá se běžným způsobem ošetřovat a není na něm vidět každá rýha jako v laku. Po x letech se povrch jen lehce přebrousí a nátěr se zopakuje.
    Viděl jsem několik takových podlah a vypadaly moc pěkně.
    Ten dub co už máš bych použil na venkovní terasu, zahradní nábytek apod.
    Držím palce :wink:
    j.

  • evi

    Member
    23. januára 2010 at 21:40

    Nepotešili ste ma :(
    Odklon od dubovej dlážky je už takmer nemožný – dosky máme kúpené na celý dom aj s rezervou, už takmer rok prirodzene schnú a čakajú na ďalšie spracovanie.
    S agátovou podlahou máme dobré skúsenosti na prevádzke – 10 rokov od realizácie a žiadny problém, ani pohyby, dlážkovica je lepená, ale ako presne to bolo urobené sa už nedozvieme – majster si tajomstvo odniesol…

  • doky

    Member
    24. januára 2010 at 11:16

    Vlcik diky, vylepsil si mi naladu na dnes!
    Nevedel som, ze to je do minikurie. V tom pripade by som sa az tak tomu dubu nebranil. Inac mal som podlahu z dub dlazkovice /ALE BEZ KLINCOV A SRUOBOV/ a bola prekrasna!!! Nepovazujem po tejto skusenosti za take nevyhnutne, ze dub moze byt spajany len s parketami a kazetami. Tie dub dosky s pero drazkou sa daju aj nelepenim uchytit k podstrholcom. Skor by som zvazoval, ak je to chalupa a nepriebezne kurena, tak ten dub bude cvicit. Odvetranie pri stenach? Nejako si to neviem prakticky predstavit. To akoze bude medzera a neprekryta listou na stene???? Ked tam das listu, tak nemas fugu, jedine ze by lista bola vo vzduchu nad podlahou, co bude vypadat….. Mam pocit, ze toto je len tak virtualne riesene.

    Jirkac dub na exterier???? to snad nie!!!!!!!!!!!!!

    Evi ten dub bol pred tym rokom v susicke? ak nie, tak to povazujem za najvacsi problem v tejto diskusii. Aby som sa vedel zorientovat, ty si ta “cukrarka so Sacherovou tortou”?

Page 1 of 5

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť