aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Deštrukcia gumy , dá sa zastaviť alebo spomaliť ?

  • Deštrukcia gumy , dá sa zastaviť alebo spomaliť ?

    Posted by dorotka on 10. februára 2013 at 23:51

    Mám viacero predmetov viac sko polstoročných z materiálu guma. Všetky postupne strácajú na pružnosti, deštruujú, zmršťujú sa a neviem si rady ako tento  proces zastaviť.

    Samozrejme že som opáčila také tie všeobecné rady (na gumové tesnenia pračiek, chladničiek, atď) natierať glycerínom, no bez úspechu.

    Má niekto  dobrú radu, primeranú laikovi, s pozitívnym výsledkom ? Veľmi by som uvítala vaše riešenie, aby som o pár mesiacov nemala miesto balónika (pumpy) na flakón sušenú slivôčku.

    mazoslav odpovedal 10 years, 10 months ago 6 Členovia · 12 odpovede/odpovedí
  • 12 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    11. februára 2013 at 13:03

    Tazko poradit. Chmicky proces kedy gumy a umle hmoty stracaju zmekcovadla je v beznych podmienkach nevratny. Da sa tomu akurat zamedzit, aelbo spomalit. 

    Mal som niekde prispevok z konferencie o konzervovani plastov skusim tam a pridam info.

  • dorotka

    Member
    12. februára 2013 at 16:03

    Harp, ďakujem. Budem pátrať ďalej.

  • benjo

    Member
    14. februára 2013 at 15:50

    ten gylecerinovy ojel je na gumu asi to najzakladnejsie co sa na starostlivost o gumu odporuca.. autopriemysel by to mohol mat tie pripravky ale viac prespekulovane, tak ktovie ci by na to pomohol nejaky kondicioner na plasty a gumu . ako uz bolo napisane, zvratit to bude uz zrejme nemozne. ak je to vysusene, popraskane, vyblednute..to uz bude znicene na urovni molekul. mozno nejaky chcemik by v labaku mohol dokazat nejaky zazrak a vratit to o par mesiacov naspat – ani srnky netusia.. rozhodne ak mas nieco gumene, nedavat to na slnko ci na radiator. UV ziarenie a teplo su na to najhorsie. skladovat ( aj susit ) na chladnom mieste a nechat pekne lezat v tme ( prip. supnut aj do sacku ).

  • dorotka

    Member
    15. februára 2013 at 8:21

    Benjo, diky za radu, idem prekutrať garáž, možno nejaký sprej na kokpit ?

  • vlcik-tlcik

    Member
    15. februára 2013 at 11:23

    Ale nie Dorotka, na kokpit máš tú farebná politúru s rúžom, benjo myslel na Gummi pflege, sprej čo používaš na tesnenie na šíbri. Máš ho o policu vyššiesmiley

  • benjo

    Member
    15. februára 2013 at 11:47

    yes  :-)

    veru hoco by som na tu gumu nedaval..je to predsa len chemia, aby ti to nenarobilo viac skody.

    zial v tomto ti velmi nepomozem ze kto.pripravok pouzit, mozno by bolo dobre sa poradit v predajni nejakej autokozmetiky. tych pripravkov na gumu, plasty je viac ako dost.

    napr.:

    http://www.srovnanicen.cz/q/osetreni%20gumy/   – tu je toho viac
    http://www.minibikemania.sk/mafra_mafra-fast-a-black-500ml-spray-p-1767.html
    http://autokozmetika.heureka.sk/coyote-ozivovac-plastov-a-pneu/recenze/
    http://www.olejshop.sk/autokozmetika/p/osetreni-pryze-luj-sonax/
    http://www.xadoslovakia.com/38-autokozmetika/147-kondicioner-na-plasty-a-gumu-500ml

    atd atd

    Čistenie a starostlivosť o gumové a plastové časti

    “Po fáze čistenia nanášame prostriedky na ochranu resp. obnovu gumových častí. Pri ich výbere si treba uvedomiť, že guma je prírodný materiál a preto sa snažíme vyvarovať produktom obsahujúcim petrolejovú bázu a takisto nie sú moc vhodné produkty s vysokým obsahom silikónu. Väčšinu produktov nanášame vmasírovaním do gumových častí. Necháme pôsobiť niekoľko minút a zvyšný produkt otrieme. Proces opakujeme v závislosti od stavu gumového tesnenia, pričom pri niektorých produktoch môžeme dosiahnuť skoro pôvodnú obnovu aj silne zvetraných gumových častí. Chce to len čas a trpezlivosť. Výsledkom bude pôvodná vláčnosť, obnova tesniacich účinkov ako aj farby gumových častí.”

    http://www.autodetail.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=68&Itemid=92

    mozno pomoze aj nakuknut do ineho fora:

    http://www.autohificlub.cz/forum/10/1612313-oziveni-plastu-a-gumy/140

    pri tom browsovani po forach som sa pobavil na tejto poznamke:

    „Robím už dvadsaťdva rokov v gumárňach a poviem ti rovno, že na starú gumu už nepomáha nič! Ona zostárne, popraská a je to v riti. Natieranie silikónom je len na uspokojenie seba, že si niečo urobil.“

    mozno by vedeli poradit aj nejaky skladnici, strojari ci podobne, ked skladuju rozne gumove tesnenia, gufera,.. alebo niekto z chemickej skoly

  • dorotka

    Member
    15. februára 2013 at 16:22

    vĺčik, opäť si ma zmiatol, snorím v kozmetickom kufríku  :)

    Benjo, kopa rád na vyskúšanie, pohrám sa s tým a keď nič, tak sa pripojím k tomu gumárenskému odborníkovi, aj mňa pobavil..

    Rotor, možno by bola dobrá debata o druhom živote nefunkčných a neopraviteľných veciach. Ale môj flakón na parfumy je len súčasťou kolekcie, už nebude ničomu slúžiť, len zdokumentuje rôznorodosť v rámci sklárstva. Vieš si na tom subtílnom predmete predstaviť pumpu z klystíru ?

  • rotor

    Member
    15. februára 2013 at 16:32

    Ak to má byť výstavný predmet tak nie. Potom už len ten gumárenský odborník. smiley

  • rotor

    Member
    15. februára 2013 at 18:18

    dorotka

    Profesionálne rady tu nepomôžu. Laická rada s neistým výsledkom: Balónik nahradiť niečím iným. Malou detskou loptičkou, tenisovou loptičkou, balónik z odsávačky materského mlieka a pod. Vyzerať to bude strašne, ale možno že to bude “delat funkciu”.devil Ja sa snažím dávať starým veciam druhý život. Napr. odsávačka cínu pri pájkovaní z klystíru.

  • benjo

    Member
    15. februára 2013 at 18:59

    ten rozpad gumy by mal súvisieť s extrakciou rozpustných zložiek, najmä zmäkčovadiel ( už spomenul harp ) a antidegradantov

    Antidegradanty : prísady do kaučukových zmesí pre výrobu gumy spomalujúce proces degradácie (starnutia) výrobkov vplyvom vonkajších faktorov, hlavne vzdušného kyslíku, ozónu a slnečného žiarenia. Antidegradanty sú hlavne antioxidanty a antiozonanty.

    kazdy material sa inak sprava, ci uz ide o kaucuk taky alebo iny, takze nieco z chemie:  http://www.tyma.cz/files/technicke-informace/Fyzik%C3%A1ln%C3%AD-odolnost-pry%C5%BEe.pdf  alebo aj nejake porovnanie tu http://aeroflex.cz/wp-content/uploads/2010/02/AEROFLEX-prospekt.pdf

    a ci ten pripravok na starostlivost o gumu by mal byt vybraty podla toho o aky typ gumy ide alebo nie, to musia poradit iny ( ale zrejme ano ).

    akoze figu toto komukolvek pomoze a dorotkinej pumpicke uz vobec nie, ale ja som sa dozvedel aspon cosi nove o rozpade gumy :o) rozhodne bacha na UV ziarenie a ozon :))  zial, ci nastastie, ako sa poznam do zajtra toto vsetko zabudnem

  • dorotka

    Member
    15. februára 2013 at 23:33

    veľká vďaka vám, okrem dobrých rád milujem treťoplánový humorcheeky

  • mazoslav

    Member
    19. júna 2013 at 8:47

    Conservation of Plastics, materilas, degradation and preservation Yvonne Shashoua, myslím že v tejto problematike nejlepia súčasná publikácia. Viacmenej rieši najma preventívnu konzerváciu, prehlad plastov a ako tak základnu sanačnú konzerváciu-čistenie, ak by k tejto téme mal niekto praktické skúsenosti, Metodické centrum konzervace v Brně poriada workshop na túto tému, tak ho poprosím aby ma skontaktoval :) (mazik@technicalmuseum.cz)

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť