aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Dekorativne sochy namesti – StreatART?

  • Dekorativne sochy namesti – StreatART?

    Posted by harp on 5. augusta 2006 at 10:54

    Bratislavský Čumil
    Mimoriadnym oživením pešej zóny v Bratislave sa rýchlo stali nové plastiky, najmä populárny “Čumil” na križovatke ulíc Rybárska brána, Panská a Laurinská. “Otcom” bronzovej postavičky je akad. maliar Viktor Hulík a dátumom narodenia 26. júl 1997. Hoci nemá ani 5 rokov, je to pravdepodobne jeden z najčastejšie fotografovaných “Bratislavčanov”.

    Cakam na vas nazor.

    harp odpovedal 17 years, 10 months ago 2 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • lucia

    Member
    8. augusta 2006 at 14:16

    Plastiky, ktore nenarusaju kolorit a duch miesta beriem. Su svojske, zaujimave, pobavia a neskor sa akosi vclenia do celkoveho razu /podla mna pripad Cumila/. Ovsem, ak nenarusaju celkovu dynamiku a priestor.
    Cow Parade… no, akosi mi to v priestoroch Stareho mesta nesedelo… “nezapadli” tam. Skor by mi “pasovali” na nejakom sidlisku alebo inych “betonovejsich” miestach. Nastastie, su uz prec. :)
    Najnovsie pribudla na Hviezdku plastika Andersena, ktora je /aspon podla mna/ taka polovydarena… Zaujimave su na nej motivy z roznych Andersonovych rozpravok ale nieco tomu chyba… snad ini budu vediet co.
    Dakujem este zlodejovi, ktory ukradol “utesene” hrajuce sa kozicky z Hviezdka. To bola ako past na oko. Brrrr

  • harp

    Member
    6. novembra 2006 at 12:58

    BA: Na sochy stavebné povolenie netreba

    Tento rok pribudla na Michalskej socha Daniela Brunovského. Stojí pred galériou, ale pôsobí, akoby patrila k čokoládovni.
    Foto: (japa)

    Medzi sochami, ktoré v poslednej dobe zmenili miesto, je socha Andreja Bagara, ktorú z Hviezdoslavovho námestia premiestnili do Parku družby. Sťahoval sa aj Sándor Pettöfi, sochu premiestnili zo Sadu Janka Kráľa, kde ju sústavne atakovali vandali, do Medickej záhrady, ktorá je v noci uzatvorená.

    Sochy osobností nie vždy zostanú na tom istom mieste, kde ich postavili. V Bratislave sa ich v minulosti sťahovalo niekoľko.

    Presúvanie monumentov sa ne­­stretáva s porozumením odbornej verejnosti.

    „Socha má mať svoje miesto v meste, umelecké objekty nemajú byť chaoticky premiestňované,“ hovorí sochár Michal Moravčík.

    Mesto pred časom uvažovalo o premiestnení súsošia štúrovcov z Námestia Ľ. Štúra. Jedným z návrhov bolo, aby sa sem vrátila replika sochy Márie Terézie, ktorá kedysi stála na nábreží.

    Niektorí sochári sú však proti tomu, aby sochárske diela v meste neustále migrovali. „Som za vrstvenie jednotlivých období, inak tu nikdy nevznikne autentická mestská štruktúra – vzťah k miestu,“ myslí si Michal Moravčík. Spolu s ďalšími umelcami a teoretikmi začal kritizovať úroveň diel, ktoré zaplnili centrum mesta.

    Poukazujú aj na ďalší problém s umiestňovaním sôch. Na to, že do verejného priestoru si umiestňujú sochy – atrakcie podľa vlastného vkusu investori, majitelia podnikov, občianske združenia. Umiestnenie sochy Andersena na Hviezdoslavovo námestie presadilo občianske združenie, socha papparazziho bola nápadom majiteľov rovnomennej reštaurácie, strážna búdka s vojačikom, ktorá pribudla na Hlavnom námestí, je darom Vodárenskej spoločnosti, fontána, ktorej dominuje mramorová tabuľa s menami sponzorov, stojí na Františkánskom námestí, do pasáže v Starom Meste si jedna z bánk umiestnila dve sochy – ponáhľajúceho sa pána, pozerajúceho sa na hodinky, a slečnu, opierajúcu sa o stĺp.

    „O výzore mesta tak rozhodujú investori, bankári a podnikatelia, poslanci im ich projekty len odklepnú,“ hovorí Moravčík.

    Aké povolenia potrebuje socha na umiestnenie

    Mestská časť Petržalka v súčasnosti rieši umiestnenie pamätníka Danielovi Tupému na Tyršovom nábreží. Hovorca Marek Papajčík povedal, že stavebný zákon pojem socha nepozná, z čoho vyplýva, že žiadne stavebné povolenie nepotrebuje. Umiestnenie sochy na verejnom priestranstve však musí odsúhlasiť obec a majiteľ pozemku, na ktorom má stáť. Väčšie sochy by mali byť ohlásené ako drobné stavby stavebnému úradu s údajmi o soche a lokalizáciou jej umiestnenia. Táto povinnosť sa však nevzťahuje napríklad na také typy sôch, ktoré nie sú zapustené v zemi.

    V pamiatkových zónach by však každú novú sochu mali schváliť pamiatkari.

    Na panákov a smrtky súhlas netreba

    Sezónne v uliciach historického jadra pribúdajú pred podnikmi rôzne pútače, veľkorozmerné bábky, atrakcie. Každý rok pred Valentínom či počas Halloweenu na seba upozorňujú podniky, napríklad Irish pub v súčasnosti na chodník vyložil horiacu tekvicu alebo Antinari na Michalskej vysunul do ulice obrovské bábky kostliv­cov. Na to, či iniciátori potrebujú na umiestnenie bábok a rôznych panákov, pandrlákov a „sôch“ do verejného priestoru povolenie, sme sa spýtali hovorcu Starého Mesta. „Na podobné sochy a výtvory netreba stavebné povolenie, stačí, ak ich úradu ohlásia,“ povedal hovorca Peter Kimijan.

    zdroj: http://www.sme.sk

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť