aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Čo to je? Kolovratok?

  • prievan

    Member
    5. augusta 2009 at 22:00

    aha, ešte foto :

  • andulka

    Member
    6. augusta 2009 at 10:45

    Mohlo by to byť aj toto: Voľakedy sa plietli hrubé svetre a hune z ovčej vlny takže si to viem na tento účel celkom dobre predstaviť. Napriadli sa klbká ovčej vlny na kolovrate, bolo ich treba vybieliť, odmastiť, tak sa urobili pradená a následne sa znovu urobili klbká a plietli sa svetre a hune. Na veľké koleso sa navlečie pradeno (preto má vôľu) a na druhej strane sa namotáva z pradena klbko na pletenie a opačne. Bol to asi taký individuálny zlepšovák. Niečo na tento spôsob ale modernejšie sa ale vyrábalo ešte asi pred 20 rokmi, len sa to kládlo na stôl.

    Ale nevylučujem, že sedím mimo misy.

  • prievan

    Member
    6. augusta 2009 at 11:06

    Ano, ano , tiež ma v noci napadlo či to neslúžilo na nejaké namotávanie, resp. zmotávanie klbiek niečoho.

  • andulka

    Member
    6. augusta 2009 at 12:05

    Dúfam, že to nemieniš zlikvidovať!!!. Opraviť, umyť, trochu prebrúsiť a namoriť.Namiesto toho povrázku tam daj remeň zo starého šlapacieho šijacieho stroja. A čo Ty v noci nemáš iné na práci len špekuluvat?

  • prievan

    Member
    6. augusta 2009 at 18:36

    Jasné že nie – likvidácia sa konať nebude! Vieš čo ma stálo nervov dívať sa ako na to celý august prší? Aspoň som zistil že o to nie je záujem a pred pár dňami nastala tá správna chvíľa keď som odchytil suseda a vypýtal si to. Povedal že to chcel rozrúbať, ale že mi to dá.
    Aj remeň bude, aj chýbajúcu kľuku či rúčku dorobím aaa šup do zbierky.
    A v noci mám na práci spať, ale popri tom sa mi niekedy vynorí riešenie problému nad ktorým som cez deň rozmýšľal.

  • prievan

    Member
    16. augusta 2009 at 17:56

    Aha čo som našiel !!
    pozeral som fotky zo skanzenu v Zuberci a našiel som presne to isté. Je to tam v pravo hore, ak sa nemýlim. Ešte aj to malé v strede sa na to podobá.

  • porsena

    Member
    17. augusta 2009 at 8:39

    Už ste to samozrejme vyriešili, je to kolovrat. Len pre zaujímavosť mrknite na: http://www.uluv.sk/product/kolovrat-1764/
    Mimochodom, všetky tie tri “strojčeky” na fotke zo Zuberca sú kolovraty.

  • prievan

    Member
    17. augusta 2009 at 22:08

    jaaaj takto je to – celkom jednoduché – a ja som nad tým dumal – až mi je trápne.
    Podľa toho čo som prečítal to vyzerá na tú kravu (či zajaca).
    Porsena – vďaka Ti.

  • dorotka

    Member
    18. augusta 2009 at 11:17

    Tento prístroj, obecne nazývaný kolovrat, má aj užší odborný názov:
    súkadlo (juhozápadné Slovensko), kružec (Záhorie, hranice s Moravou), špuliar (stredné Slovensko, Liptov alebo ekvivalent špulier, špuľar (Orava, východné Slovensko, pohronie) ,
    potak (Orava a inde).
    Súkadlo je zložené z lavice, do ktorej je zasadené koleso zväčša s tokárensky vyrobenými spicami a s kľukou vedúcou zo stredu kolesa. Oproti kolesu, na druhej strane lavičky je tzv. potáčok.
    Potáčok je drevená truhlička s prečnievajúcimi úzkymi čelami, medzi ktorými je ležmo umiestnené drevené vreteno s veľkým dreveným kolieskom ( praseľ), ktoré má úlohu zotrvačníka. Tenký koniec vretena prečnieva cez ľavé čelo truhličky, naň sa nasadzuje cievka. Na cievku sa otáčaním vretena navíja niť z klbiek, tzv. útková niť. niekedy sa prázdne cievky zaťažujú kamienkami alebo iným ťažkým materiálom, aby mal nástroj pevnejšiu polohu.
    Neskôr boli vretená z dreva nahradené kovovými.
    Potáčok je jednoduchý nástroj na navíjanie nití na cievku ktorá sa vkladá do člnka a tvorí priečnu niť pri tkaní.
    Z hnacieho kolesa sa šnúrou prevádza pohon na vreteno žliabkom po obvode prasľa.
    V niektorých oblastiach sa používa stojatý kolovrat (okolie detvy), najrozšírenejší je však horizontálny.

    Potáčok:

    Súkadlo :

  • prievan

    Member
    19. augusta 2009 at 20:56

    Dorotka, dík za polopatistické vysvetlenie, teraz už rozumiem na čo a ako to fungovalo. Avšak mi nedá a musím trošku nesúhlasiť lebo: Praseľ nemôže mať úlohu zotrvačníka, pretože má na to veľmi nízku hmotnosť a pri tomto zariadení nie je zotrvačník potrebný. Ak by sme polemizovali o tom, čo označiť ako zotrvačník, bolo by to skôr to veľké koleso s kľukou. To keď roztočíme a kľuku pustíme, môže sa svojou zotrvačnosťou ešte chvíľu točiť. Tým že sa veľké koleso točí poháňa cez “šnúrový” prevod praseľ, ako ste správne povedali. Preto si myslím že praseľ by sme mali označovať len ako súčasť prevodu sily(inak transmisie krútiaceho momentu), teda sily z hnacieho kolesa (to veľké) na hnané koleso (praseľ).
    Zotrvačník je dnes súčasť hlavne spaľovacích motorov (napr. v aute). Je to v pomere k ostatným častiam motora masívny kus ocele. V motore sa mení priamočiary vratný pohyb piestov na pohyb otáčavý. Pri pohybe piestov vpred a vzad je potrebný spomínaný zotrvačník ktorý slúži na prekonanie mŕtveho bodu, ktorý vzniká práve vtedy keď sa piest zastavý a vracia späť vo svojom priamočiarom pohybe.

    Ospravedlňujem sa za “mudrovanie” a asi príliš zložité vysvetlenie.

    želám pekný deň :)

  • dorotka

    Member
    20. augusta 2009 at 22:07

    Prievan, samozrejme že môžeš mať pravdu s tými zotrvačníkmi a hnacími silami. Tomu ja absolútne, ale absolútne nerozumiem, takže som možno funkciu prasľa zle pochopila a aj vysvetlila, ale princíp mi je jasný. klbká som navíjala, keď som štrikovala deckám svetre s nórskym vzorom.
    Dôležité je, že si súkadlo zachránil pred blkotajúcim ohňom a že mu venuješ toľko záujmu.

  • pipo

    Member
    21. augusta 2009 at 14:34

    Ďaleko, až hen voľakde za červeným morom, býval kedysi jeden mladý pán. Keď už prišiel do rokov a k rozumu, pomyslel si, že by vari nebolo zlé obzrieť sa po svete, vyhľadať si dobrú gazdinú a poriadne žieňa. Nuž hľa! Ako si umienil, tak urobil.
    Vybral sa vám on do toho sveta, ale nevodilo sa mu najlepšie. Lebo takú, akú chcel, nemohol nájsť.
    Naposledy prišiel nevdojak do izby jednej vdovy, ktorá mala tri dcéry na vydaj. Tie dve staršie – mená som im veru zabudol – boli do roboty ako osy. Ale tá najmladšia, čo sa volala Hana, bola do práce ako olovený vták. Keď mladý pán prišiel k nim na tie priadky, začudoval sa: Hana pod pecou driemala a ostatné priadli ani opreteky. I povie materi:
    “Ale, stará mať, povedzteže mi, prečo i tamtotú nepripriete k praslici? Veď je ona už dievka na mieste a robotou by si aj dlhý čas skrátila.”
    “Jaj, mladý pán,” odpovie matka, “veď by jej ja zo srdca povolila priasť, ešte by som jej i kúdeľ sama nadela, ale čože? Keď vám je ona taká priadka, čo by do rána popriadla nielen všetko naše pradivo, ale i všetky snopky zo strechy, a to na zlaté nitky. Naostatok by sa oddala do mojich šedivých vlasov. Musím jej teda dať len pokoj.” …
    Kto by to uz nepoznal, rozpravku o zlatej priadke. Lenže čo nam to dnes pomože ked vlastne nevieme ako a co to tie dve osy vlastne robily. Ze vraj priadly!? To ako dake pritulne macicky alebo co, sak to neni az taka velka robota ale kde sa beru potom tie nitky? Toz skusal som to s nasim starym Murom ale nech priadol ako chcel z fuzov mu ani jedna nitka nevysla. Asi su na to urcene len macky a kocur iba dozera 8O . Ked to videla moja babka skoro ju vystrelo a ze aj ja by som sa hodil do dakej rozpravky o nejakom Janovi, ze by som ho tromfol. A ja ze preco sak skusam priast. Babka si teda sadla a keby som nevazil tolko co vazim snad by ma aj na kolena vzala a takto mi vravi.
    Ked chces priast potrebujes pradivo a praslicu, pomocku na upevnenie pradiva pri pradení. Je to palica, tak po prsia dospeleho cloveka. Moze byt solo alebo pripevnena na dosku alebo stolcek. Solo praslica sa drzala medzi kolenamu, zastoknuta za pas alebo pod pazuchou. Najrozsirenejsia praslica bola pripevnena na doske – podritke, príšidke, sedieku a volala sa prísedná praslica alebo prísedka (jednostranna a obojstranna). Pouzívala sa aj stojanová praslica s palicou upevnenou v troj alebo stvornohom stolceku.


    Totok tu je jednostranna prisedna praslica
    Velkou vymozenostou bol kolovrat (roka, spinrot, varčula, vozok), mechanicke zariadenie na pradenie a sukanie priadze. Rozoznavame:


    stojatý kolovrat (cap, polovicny kolovrat , polka),


    ležatý kolovrat (koza, krava, zajac) a


    šikmý kolovrat (psík).

    Pohanaju sa nohou, pretoze obe ruky maju co robit s priadzou a musia mat kridlo, podla ktoreho sa oznacuju ako kridlove kolovraty.

    Totok tu je kovove kridlo kolovratu.
    A to by bolo asi vsetko co som si stihol zapamatat. Jedno je ale iste, tak ako ze z mackynho pradenia nebudu nite, ze to na co sa pyta prievan nie je kolovrat. Ziadny kolovrátok, to je nieco uplne ine. Bude to asi sukadlo ako pise dorotka, co ale uz vobec nie je kolovrat ale potak, špuliar ci kružec – nacinie na navijanie priadze na cievky a cievy. Jeden obsluhuje priadzu a druhy toci kolesom. Staci kuknut a vidim :D .


    V kazdej spolocnosti sa najdu aj spiatocnici

  • sasha

    Member
    22. augusta 2009 at 12:21

    Myslím, že tu už bolo povedané takmer všetko ale aj tak pripájam obrázok menšieho brata z rodiny potakov, ktorého kresbu pripojila dorotka. Dorotka má pravdu aj s tým zotrvačníkom, pri tejto malej, debničkovej verzii.

    Slúžil len na prípravu cievok do člnka. Jeho väčší brat, i keď bol niekedy označovaný ako motací kolovrat, s kolovratom skutočne nemá nič spoločné. Takže na otázku, ktorou nás potrápil prievan možno odpovedať takto:
    Na obrázku je kolesový potak s kľukou, označovaný aj ako kružec, motaci kolovrat, špulier, vôzok a ktorého rozšírenie bolo späté s rozvojom plátenníctva

    p.s. Pokiaľ by ste si chceli kúpiť vyobrazenú debničkovú verziu, na burze na Červenom Kameni ich majú ešte dva.

  • prievan

    Member
    22. augusta 2009 at 23:39

    So zotrvačníkom v debničkovej verzii súhlasím.

    Som rád že sa táto záležitosť objasnila, ďakujem vám všetkým.

    Už mám pripravené niečo ďalšie, ale tak skoro to nebude, pretože sa vyskytli nejaké problémi s foťákom.

    A neviete niekto či sa dá táto diskusia stiahnuť?

  • asomtam

    Member
    24. augusta 2009 at 12:19

    V hornom riadku symbol diskety to druhé z lava – klikneš a daš uložiť kam chceš,je to formát pdf.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť