Tagged: ,

  • harp

    Member
    21. júla 2022 at 7:37

    Hmmm vedeli by ste to specifikovat podrobnejsie…

  • vladovlado

    Member
    21. júla 2022 at 10:32

    OK, ide mi o toto: Niekedy v minulosti, povedzme v roku 638 v nejaký konkrétny deň niekde na svete sa niečo stalo. Existujú zložité prepočty kalendárov, ako to dátumovo určiť. Výsledok je obvykle neistý. A pritom existuje jednoduchý fakt – bez ohľadu na akýkoľvek kalendár a jeho pravidlá a výnimky a dobu platnosti …- a to že odkedy je svet svetom, nasleduje vždy deň za dňom. Teda, existuje tabuľkové zobrazenie, kde je v prvom stĺpci poradové číslo dňa, a v ostatných stĺpcoch je v danom riadku príslušný dátum podľa ľubovoľného kalendára? Ako stvorené pre Excel. Pozor, nie je to blbosť, aspoň jedna taká publikácia existuje, a spracováva presne takto židovský kalendár. Viem, že astronómia používa tzv. Juliánske Datum, ale to je niečo jemne iné.

  • jusuf

    Member
    21. júla 2022 at 19:45

    Presne spomenutý Excel má takto reprezentované dni, ale myslím, že iba od roku 1900… Zaujímavá téma…

  • vladovlado

    Member
    21. júla 2022 at 22:21

    Nerozumieme sa celkom presne. Vôbec sa to netýka kalendárnych funkcií Excelu. Tá myslená Excel tabuľka je čisto číselná matica, má v tom prvom stĺpci priebežné číslo dňa. Kedy bol nula deň, to je samostatná otázka. ALE !!! Vo vedľajších ľubovoľne početných stĺpcoch je pre daný deň jeho dátumová interpretácia pre ľubovoľný dátumový systém, povedzme aztécky alebo Fr. revolučný kalendár. A spústa iných. Ak si myslíte, že je to nezmysel alebo nadbytočnosť, tak si len uvedomte, v ktorom štáte a kedy bol zavedený gregor. A ako inak sa dá rozumne dátumovo interpretovať existencia 30. a 31. februára v niektorých platne existujúcich kalendároch v minulosti ??? Cez ten 30-31 sa nijaký algoritmus nedostane. Zamyslite sa nad tým. Jediný nepochybný fakt je, že ide deň za dňom. Ako a aký KALENDÁRNY deň ktorého kalendára a ako mu priradím, sa zadefinuje v tej Excel tabuľke-matici. !!!! P.S. Deň NULA bude buď najstarší exaktne známy deň so známym priradením odpočtom dní k dnešku (astronómia, z minulosti známe zatmenia Slnka), alebo najstarší deň najstaršieho kalendára.

  • sasha

    Member
    24. júla 2022 at 1:36

    Nechápem celkom zmysel tejto diskusie. Uniká mi cieľ alebo motivácia celého snaženia. Vladovlado operuje s neexaktnými hodnotami a nie veličinami a chce sa dopátrať nejakého exaktného výsledku. Uvediem príklad, píše “odkedy je svet svetom, nasleduje vždy deň za dňom”. Lenže deň nie je veličina. Jedinou veličinou dňa je sekunda. Deň je doba, počas ktorej je Slnko nad obzorom. Noc nie je deň. To o čom píše je siderický deň = dĺžka jednej rotácie Zeme vzhľadom k slnku (86 162,4 sekúnd). Totálny chaos nastáva pri pokuse zamontovať do úvah kalendár. Pretože žiaden nevybral predpokladám, že všetky kalendáre. Ako príklad uvediem hebrejský kalendár, ktorý spomína. V hebrejského kalendári sa mesiace počítajú podľa mesačného cyklu, počítanie rokov, od dátumu stvorenia sveta (!), je prispôsobené slnečnému cyklu. Myslím si, že na toto bude aj EXCEL krátky. Posledná poznámka sa týka dňa NULA. Deň NULA nemôže byť “najstarší exaktne známy deň” a už vôbec nie “najstarší deň najstaršieho kalendára”. Deň NULA je 24. júl 2022 a deň JEDNA je 23. júl 2022.
    Amen.

  • vladovlado

    Member
    24. júla 2022 at 10:53

    Amen, amen. Doporučujem:

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Juli%C3%A1nsk%C3%A9_datum

    Predstavte si, že tam existuje prvý deň.

    A teraz môj dôvod. Kam by došli astronómi, keby používali taký kalendár, kde po 4.10.1582 nasledoval 15.10.1582.

    A pritom uplynul len jeden deň.

    Hluboké nedorozumění.

    Ja iba navrhujem, aby sa k danému číslu dňa juliánskeho datumu priradil kalendárny deň jednotlivých kalendárov, čím by sa obišli všetky prepočty.

    Je to len praktické vyjadrenie kalendára-ov. A tá kniha s očíslovanými poradovými dňami židovského kalendára s priradenými dňami gregoriánskeho a juliánskeho kalendára existuje. jto tabuľka, len je na papieri a nie v Exceli. Myslím, že to vyšlo na Harvarde pred cca 80 rokmi.

    P.S. Pozor – Juliánske datum a juliánsky kalendár nemajú nič spoločné.

  • sasha

    Member
    24. júla 2022 at 13:19

    Stále mi chýba to najdôležitejšie. Skúste vlastnými slovami (bez profesora Gúgla) vysvetliť praktické využitie Vášho snaženia pre bežného človeka, pre komunitu obnova.sk.

    Pre tých čo čítajú aj knihy, odporúčam

    Bláhová M.: Historická chronologie. Praha 2001, 948 s. ISBN 80-7277-024-1

  • xlfd

    Member
    26. júla 2022 at 11:10

    Z poměrně nejasné diskuze výše mě připadá, že vladovlado by měl rád nějaký nástroj (webovou stránku/aplikaci/tabulku), která by uměla převádět datum mezi různými kalendáři a zároveň by nemusel listovat v těžké knize.

    Jen není jasné, které všechny kalendáře hledá?
    A jestli má aktuálně nějaké konkrétní využití?

    Pro převod již existují on-line konvertory, stačí trochu pohledat.

  • vladovlado

    Member
    26. júla 2022 at 11:39

    Tabuľka má riadky a stĺpce. V každom riadku je jeden deň. V dnešnom riadku je dnešný deň, v predchádzajúcom riadku je včerajší deň, atď. do minulosti. V stľpci č.2 pre dnešný deň je napísaný dátum vo formáte nášho gregoriánskeho kalendára, vedľa v stľpci č.3 pre dnešný deň je napísaný dátum vo formáte juliánskeho kalendára, vedľa v stľpci č.4 pre dnešný deň je napísaný dátum vo formáte židovského kalendára, vedľa v stľpci č.5 pre dnešný deň je napísaný dátum vo formáte trebárs mayského kalendára, vedľa v stľpci č.6 pre dnešný deň je napísaný dátum vo formáte trebárs moslimského kalendára. SAMOZREJME takáto tabuľka nemá zmysel pre súčasné dni. Ale má zmysel vypracovaná do minulosti, veď napr. gregoriánsky kalendár bol zavedený v rôznych štátoch v rôznom termíne a teda vlastne existujú viaceré gregoriánske kalendáre vo viacerých stľpcoch. DNES sa zhodujú, ale platia od iného dátumu. Ďalej sa tým odstráni potreba komplikovaných kalendárnych prepočtov, nepravidelností a výnimiek, keď okamžite pre ktorýkoľvek deň v minulosti vidím všetky jeho kalendárne varianty. Napr. pre dobu starého Ríma. A základný fakt je, že dni nasledujú po sebe, deň ako taký sa nedá ani pridať ani vynechať, to sa dá len v príslušnom kalendárnom vyjadrení, napr. teda existencia 30. a 31. februára v histórii švédskeho kalendára. Toto všetko tabuľka hravo pokryje. A Excel len preto, aby to nebolo na papieri ako zmienená kniha, ale každému prístupné. A stĺpec č. 1 je referenčné číslo daného dňa napr. vo formáte univerzálneho astronomického Juliánskeho Data, v ktorom sa určuje napr. kedy presne na zlomok sekundy nastalo v minulosti zatmenie Slnka. V akom kalendári by to malo byť udané, keď to bolo napr. pred 10000 rokmi, keď žiadny neexistoval? Konvertory kalendárov existujú, ale ukážte mi taký, čo prelezie cez ten švédsky február. To dokáže LEN tabuľka.

  • xlfd

    Member
    28. júla 2022 at 22:01

    K původnímu dotazu: hledáte specialistu na to, aby popsal, jak vypadají různé kalendáře (jaké?)? nebo programátora, který Vám vyrobí na míru konvertor?

    P.S.: Konvertor je jen lepší rozhraní nad tabulkou, vše co zvládne tabulka, zvládne i konvertor.

  • vladovlado

    Member
    30. júla 2022 at 11:25

    Ukončím túto diskusiu. Asi si nerozumieme.
    Nehľadám špecialistu na konkrétne kalendáre.
    Nehľadám programátora.
    Nehľadám konvertor.
    Hľadám potencionálneho človeka, ktorý by vedel o existencii toho, čo som popisoval, teda kalendára vo forme počítačovej tabuľky, kde si vložím ľubovoľný rok ľubovoľného kalendára, a v jednom riadku budú zodpovedajúce dni pre daný dátum, čiže univerzálny konvertor.
    Je možné, že nič také neexistuje.
    Je možné, že neexistuje človek, ktorého hľadám.
    Ale existuje to vo forme mohutnej knihy, pozri:
    https://books.google.cz/books?id=J90gKVAque4C&pg=PR3&hl=cs&source=gbs_selected_pages&cad=3#v=onepage&q&f=false
    alebo:
    https://www.cambridge.org/sk/academic/subjects/computer-science/computing-and-society/calendrical-tabulations-19002200?format=HB&isbn=9780521782531
    The momentous task of assembling such a comprehensive and accurate collection of calendars could only have been achieved by the authors of the definitive text on calendar algorithms, Calendrical Calculations. Using the algorithms outlined in their earlier book, Professors Reingold and Dershowitz have achieved the near-impossible task of simultaneously displaying the date on thirteen different calendars over a three-hundred year period. Represented here are the Gregorian, ISO, Hebrew, Chinese, Coptic, Ethiopic, Persian, Hindu lunar, Hindu solar, and Islamic calendars; another three are easily obtained from the tables with minimal arithmetic ( J.D., R.D. and Julian). The tables also include phases of the moon, dates of solstices and equinoxes, and religious and other special holidays for all the calendars shown. Why produce a book of tables in the computer age? Because computer programs can cover only one or two calendars, have a limited range, are of dubious accuracy, are difficult for a non-expert to use, or work only on a small subset of computers. This set of beautifully-produced tables will be of use for centuries by anyone with an interest in calendars and the societies that produce them. It should also prove an invaluable reference tool for astronomers and genealogists.
    ——
    Píšete:
    P.S.: Konvertor je jen lepší rozhraní nad tabulkou, vše co zvládne tabulka, zvládne i konvertor.

    Svätá pravda, lenže z toho vyplýva, že najprv musíte mať tú tabuľku!!!
    A ešte jeden odkaz:
    https://sk.wikipedia.org/wiki/30._febru%C3%A1r
    Ktorý konvertor na webe Vám dokáže určiť, aký deň bol vo Švédsku, keď bol u nás dátum 1.3.1712 ?
    Aká je vôbec spoľahlivosť konvertorov, keď nemám možnosť priameho pohľadu na kalendár z daného roku?
    Ako vôbec viete, aký kalendár tam vtedy platil?
    Takýchto anomálií je v histórii kalendárov hojne.
    Tá myslená tabuľka by mala stĺpec pre Švédsko, a tam by to bolo takto uvedené.
    A tá hrubá kniha plus všetky ostatné kalendáre by vošli na jeden USB.
    Prečo sa asi niekto namáhal vytvoriť tú monumentálnu knihu, veď na webe je všetko?

  • sasha

    Member
    30. júla 2022 at 19:19

    vladovlado, budete asi spisovateľ, pretože iba spisovateľ potrebuje (?) vedieť deň kedy sa Janko a Marienka vydali do tmavého lesa… To nad čím bádate tu dávno je, len pri stanovení dňa EXEL nepomôže, Lepšie sú vedomosti.

    Odpoveď na Vašu rečnícku otázku:

    Rok 1712 bol priestupný rok a mal 367 dní juliánskeho kalendára.
    Prvý marec 1712 pripadol vo Švédsku na SOBOTU.

  • vladovlado

    Member
    30. júla 2022 at 22:38

    Vzdávam sa!

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť