aktivita " diskusia " Pamiatky " Banská Štiavnica

Označené: 

 • Banská Štiavnica

  Posted by uskalienka on 3. júla 2009 o 19:49

  Tohtoročné Noci na Starom zámku budú hrôzostrašné BANSKÁ BYSTRICA 3. júla (SITA) – Na banskoštiavnickom Starom zámku sa v sobotu začne séria letných nočných divadelných predstavení, ktoré pod názvom Noc na Starom zámku po siedmy raz pripravilo Slovenské banské múzeum. Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov, ktoré boli v réžii banskoštiavnických ochotníckych divadelných nadšencov, tohto roku sa dramaturgia podujatia rozhodla angažovať profesionálnych divadelníkov z chodúľového Divadla na vysokej nohe. Tí prídu na Starý zámok s dvoma inscenáciami plnými hrôzy, krviprelievania, strašidelných zvukov, ale aj štipky humoru. Na sobotné večery 4. a 18. júla a 22. augusta si pripravili scénickú fresku Alžbeta de Sade, inšpirovanú krvilačnou grófkou Alžbetou Báthoryhovou v paralele so spisovateľom markízom de Sade. Počas sobotných večerov 1. a 8. augusta a 12. septembra predvedú inscenáciu Stredovek, napísanú podľa skutočnej udalosti upálenia „bosorky“ Judity Pelioniskej v roku 1741 v Krupine. Každá z tohtoročných Nocí na zámku sa uskutoční v troch vstupoch – o 20:30, 21:30 a 22:30.Tohtoročné Noci na Starom zámku budú hrôzostrašné

  BANSKÁ BYSTRICA 3. júla (SITA) – Na banskoštiavnickom Starom zámku sa v sobotu začne séria letných nočných divadelných predstavení, ktoré pod názvom Noc na Starom zámku po siedmy raz pripravilo Slovenské banské múzeum.

  Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov, ktoré boli v réžii banskoštiavnických ochotníckych divadelných nadšencov, tohto roku sa dramaturgia podujatia rozhodla angažovať profesionálnych divadelníkov z chodúľového Divadla na vysokej nohe. Tí prídu na Starý zámok s dvoma inscenáciami plnými hrôzy, krviprelievania, strašidelných zvukov, ale aj štipky humoru. Na sobotné večery 4. a 18. júla a 22. augusta si pripravili scénickú fresku Alžbeta de Sade, inšpirovanú krvilačnou grófkou Alžbetou Báthoryhovou v paralele so spisovateľom markízom de Sade. Počas sobotných večerov 1. a 8. augusta a 12. septembra predvedú inscenáciu Stredovek, napísanú podľa skutočnej udalosti upálenia „bosorky“ Judity Pelioniskej v roku 1741 v Krupine.

  Každá z tohtoročných Nocí na zámku sa uskutoční v troch vstupoch – o 20:30, 21:30 a 22:30.

  vlcik-tlcik odpovedal pred 9 rokov, 8 mesiacov 6 Členovia · 37 odpovede/odpovedí
 • 37 odpovede/odpovedí
 • uskalienka

  člen
  3. júla 2009 o 19:53

  Jazznica prinesie hudbu, fotografie a workshopy

  BRATISLAVA 26. júna (SITA) – Tretí ročník festivalu Jazznica, ktorý sa bude konať v Banskej Štiavnici od 2. do 5. júla, prinesie nielen hudbu, ale aj výstavu fotografií a workshopy s hudobníkmi. Publiku sa predstavia hudobníci a hudobníčky zo Slovenska, Česka, Maďarska, Ukrajiny, Poľska a USA. Hlavnú scénu v kostole sv. Kataríny otvorí v piatok 3. júla slovensko-maďarsko-americké Acoustic trio v zložení Martin Valihora (bicie), Arpád Oláh (klavír) a Mark Kelley (kontrabas). Nasledovať bude česko-slovenský projekt Trio komorního jazzu so slovenským kontrabasistom Jurajom Kalászom a na záver piatkového programu vystúpi gitarista David Dorůžka so svojím triom. V sobotu bude hlavné pódium patriť maďarskej formácii Transform Quinet, klaviristke Nataliyi Lebedevej a jej ukrajinskému triu a poľskému klaviristovi a skladateľovi Pawlovi Kaczmarczykovi a jeho sprievodnej kapele Audiofeelinig Band.

  Stáliciam slovenského džezu bude patriť kaviareň Divná pani. Už vo štvrtok 2. júla tu zahrá Erik Rothenstein Trio. V piatok 3. júla sa predstaví Juraj Griglák Band, v sobotu 4. júla uvidia návštevníci a návštevníčky Juraj Burian Trio a v nedeľu 5. júla Ondrej Krajňák Trio. V druhej kaviarni, v Art Cafe, dostanú priestor nové tváre slovenskej džezovej scény – Young Jazz Session (2. júla), Kubiz (3. júla), Nu Clear Trio & Dj Kinet (4. júla), The Illusion Trio (5. júla).

  Výstavu fotografií džezových hudobníkov Vladimíra Yurkoviča s názvom Man at Work sprístupnia v kaviarni Divná pani. Záujemcovia a záujemkyne sa môžu okrem toho zúčastniť na dvoch workshopoch. Prvý povedie 3. júla v Art Cafe Martin Valihora, druhý 4. júla v kaviarni Divná pani Ondrej Krajňák.

  Permanentka stojí v predpredaji sedemnásť eur, jednodňová vstupenka desať eur. Na vystúpenia slovenských hudobníkov je vstup zdarma. Viac informácií je na webovej stránke http://www.jazznica.sk.
  Agentúru SITA informovala PR manažérka festivalu Silvia Turnerová.

 • uskalienka

  člen
  13. júla 2009 o 9:45

  Festival peknej hudby otvorí desiaty ročník

  BRATISLAVA 12. júla (SITA) – Posledný júlový víkend v Banskej Štiavnici bude patriť jubilejnému desiatemu ročníku medzinárodného Festivalu peknej hudby. Od piatka 24. do nedele 26. júla postupne naservíruje niekoľko hudobných lahôdok – od renomovaného orchestra Capella Istropolitana, cez Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala až po Orchester Štefana Reitera so sólistami. Medzi inými sa predstaví aj Václav Hudeček, Juraj Čižmarovič, klavirista Roland Batik a Adriena Bartošová.

  Už tradične otvorí festival výstava. V bývalej knižnici Starého zámku nainštalovali kolektívnu prehliadku slovenských maliarov na voľnej nohe v kurátorskej koncepcii Bobeša Bachratého. Vernisáž sa uskutoční s džezovým sprievodom improvizácií vokalistky Adrieny Bartošovej. Otvárací koncert bude v piatok o 20:00 patriť renomovanému rakúskemu klaviristovi Rolandovi Batikovi. V kostole Sv. Kataríny zaznejú v jeho podaní džezové improvizácie, ale aj čistá klasická hudba. Na sobotu sú pripravené dva koncerty. Prvý bude o 11:00 v barokovej kaplnke kaštieľa vo Sv. Antone a predstaví sa na ňom poľská harfistka Ewa Jaslar.

  Večerné sobotné vystúpenie o 20:00 bude bonbónikom desiateho ročníka Festivalu peknej hudby. Spolu s komorným orchestrom Cappella Istropolitana uvedie festival v Lapidáriu Starého zámku husľových virtuózov Václava Hudečka a Juraja Čižmaroviča, ku ktorým sa pridajú violončeloví majstri Eugen Prochác a Juraj Alexander. V ich podaní zaznejú dvojkoncerty pre dvoje huslí Johanna Sebastiana Bacha, koncert pre dve husle a violončelo a dvojkoncert pre dve husle a dve violončelá Antonia Vivaldiho.

  Novinkou podujatia je nedeľné operetné matiné v Kuhrsalone Sklených teplíc so začiatkom o 10:30. Kúpeľnú atmosféru ako za starých čias spríjemní Metropolitný orchester pod vedením Śtefana Rajtera. Novinku pripravili organizátori festivalu aj na záver desiateho ročníka. V Rytierskej sále Starého zámku vystúpi v nedeľu 26. júla o 20:00 slovenský spevácky zbor Adoremus so zbormajstrom Dušanom Billom.

  Festival peknej hudby vytvorili v roku 1999 manželia Eugen Prochác a Lele Zemanová. Počas desaťročnej histórie zavítalo do Banskej Štiavnice vďaka festivalu 300 umelcov, ktorí vystúpili na 36 koncertoch.

  Agentúru SITA informovala Lele Zemanová.

 • uskalienka

  člen
  13. júla 2009 o 9:51

  Hlavnou témou letného filmového seminára Štyri živly bude noc

  BRATISLAVA 10. júla (SITA) – Hlavnou témou jedenásteho ročníka letného filmového festivalu Štyri živly, ktorý sa uskutoční od 6. do 9. augusta v Banskej Štiavnici, bude noc. “Časové rozpätie od súmraku do úsvitu je v kinematografii zrejme tým najpríhodnejším, vizuálne pôsobivým, správne uhrančivým časom pre filmové pozorovanie najrôznejších (ne)normálnych prejavov ľudského správania a konania,” uviedla pre agentúru SITA Lucia Prokešová z Občianskeho združenia 4 živly.

  “Film sa rýchlo naučil vyrábať si noc podľa potreby. Je nutnou súčasťou spôsobu rozprávania a tvorenia atmosféry v „čiernych“ sériách rôznych kinematografií sveta, ako je americký i francúzsky film noir. Niektoré žánre a upíry existujú len vďaka noci. V osídlach noci nechali celovečerne uviaznuť svoje filmové príbehy mnohí filmári,” dodala. Niektoré zo snímok tvoria program seminára. Publikum si pozrie konkrétne 15 celovečerných filmov, ktoré sa nejakým spôsobom viažu k noci – Démanty noci (1964) Jana Němca, bábkovú snímku Jedné noci v jednom městě (2007) Jana Baleja, Noc lovca (1955) Charlesa Laughtona, (2007) od režisérskej dvojice Jaume Balagueró a Paco Plaza, Nahý (1993) Mikea Leigha, Noc na Zemi (1991) Jima Jarmuscha, Papier bude modrý (2006) Radua Munteana, Tretia časť noci (1971) Andrzeja Žulawskeho, Dlhý súmrak (1997) Attilu Janischa, Sud prachu (1998) Gorana Paskaljevića, Muž, ktorý sa nevrátil (1959) Petra Solana, Blankytné hory alebo Nepravdepodobný príbeh (1984) Eľdara Šengelaju, Werckmeisterove harmónie (2000) Bélu Tarra, Denná hliadka (2006) Timura Bekmambetova a jedno prekvapenie z archívu.

  Programovou novinkou je prezentácia krátkometrážnej tvorby krajín V4 s názvom Skráť to!. To najlepšie z produkcie Slovenska, Maďarska, Poľska a Česka, v spojení s panelovou diskusiou o krátkometrážnej tvorbe v strednej Európe, predstavia zástupcovia a zástupkyne jednotlivých krajín: Maroš Hečko z AZYL festivalu, Andrea Slováková z Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov v Jihlave, Tamas Gábeli z BuSho festivalu krátkych filmov v Budapešti a Jadwiga Glowa z Krakovského filmového festivalu. Diskusiu povedie animátorka, producentka a režisérka Ivana Zajacová.

  Po úspechu prvého ročníka Letného workshopu MPhilms sa chystá jeho medzinárodné pokračovanie v termíne od 27. júla do 7. augusta s ponukou niekoľkých workshopov, určených pre účastníkov a účastníčky od 15 do 20 rokov zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska. Výtvarný povedie šperkárka a speváčka kapely skupiny Noisecut Bety Majerníková, fotografický dokumentarista a fotograf Pavol Pekarčík, tému videa a experimentálneho filmu predstaví filmár Marek Šulík a performance József Juhasz R..

  Návštevníkov a návštevníčky čaká aj sprievodný program. V piatok 7. augusta sa bude konať nočné premietanie na Starom zámku, ktoré bude spojením nemého filmu Häxan / Čarodejnice Benjamina Christensena (1922) a živého vystúpenia ruského umelca Georgija Bagdasarova. Okrem toho sa bude premietať na rôznych miestach Banskej Štiavnice. Kaviareň Libresso bude patriť 16-milimetrovým filmom, Art Cafe krátkym filmom z produkcie V4, Botanická záhrada japonskému hororu a Námestie sv. Trojice študentským filmom z Košíc. O hudobný zážitok sa postará Toni Granko a PPPF. Nebude chýbať ani tradičná tanečná horúčka sobotňajšej noci na Klopačke.

 • uskalienka

  člen
  17. júla 2009 o 19:00

  Štiavnický Živý šach oslávi piaty ročník

  BRATISLAVA 16. júla – Jubilejný piaty ročník oslávi v tomto roku podujatie Živý šach, ktoré sa koná na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici. Na obriu šachovnicu v sobotu 18. júla opäť vstúpi 32 dobrovoľníkov a profesionálnych šermiarov, aby v partii veľmajstrov pripravili nezabudnuteľnú šou pre tisícky divákov.

  Celodenný program na Námestí sv. Trojice sa začne už v dopoludňajších hodinách remeselným trhom. Po historickom poludňajšom sprievode sa rozbehne aj bohatý program atrakcií, ktorých cieľom sú najmä deti a rodiny. Tie si budú môcť zasúťažiť v rôznych disciplínach, vyskúšať si školu šermu, spoznať nové remeslá a zabaviť sa na zaujímavom programe. Pre veľkých, ale aj malých šachistov je nachystaná simultánna šachová partia proti dvojici veľmajstrov, pričom za šachovnicu zasadne aj egyptský veľvyslanec na Slovensku. Vrcholom programu bude nočná partia so živými figúrkami, v ktorej nastúpia slovenský veľmajster Sergej Movsesian a popredný český šachista Viktor Láznička. Hrať budú ako tradične naslepo – so zaviazanými očami.

  Okrem tohto podujatia pre širokú verejnosť sa v Banskej Štiavnici 18. júla uskutočnia aj atraktívne Majstrovstvá SR v bleskovom šachu, ktoré dotvoria výnimočný charakter akcie v jednom z historicky najvzácnejších miest Slovenska.

  Podujatie Živý šach v Banskej Štiavnici podporili: pivovar Steiger, Medzinárodný višegrádsky fond, ESET, Gestus, Combin Banská Štiavnica, s.r.o., Penzión Kachelman a Slovenský šachový zväz. Mediálny partneri podujatia: webnoviny.sk a Rádio Expres.

  Táto informácia je komerčnou informáciou odvysielanou v znení dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA za jej obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. Originál tejto správy bol odvysielaný v servise Vyhlásenia a oznamy, ktorý je novým informačným servisom agentúry SITA určeným na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. E-mail: prservis@sita.sk .

 • uskalienka

  člen
  20. júla 2009 o 23:40

  Partiu živého šachu odložili pre búrku na 1. augusta

  BANSKÁ BYSTRICA 20. júla (SITA) – Hlavná atrakcia piateho ročníka banskoštiavnického podujatia Živý šach – šachová partia veľmajstrov Sergeja Movsesiana a Viktora Lázničku so živými figúrkami a zaviazanými očami bude v náhradnom termíne 1. augusta na podujatí Nezabudnuté remeslá. Organizátori totiž museli sobotný Živý šach pre silnú búrku predčasne ukončiť ešte pred partiou veľmajstrov.

  Podujatie Živý šach začali v Banskej Štiavnici organizovať v roku 2005 pod názvom Animatus Lusus. Živými figúrkami „v rukách“ profesionálnych šachistov sa na ňom na preplnenom námestí stáva 32 dobrovoľníkov a členov šermiarskych skupín. Špecifickým prvkom banskoštiavnického podujatia Živý šach je to, že ho hrajú dvaja veľmajstri naslepo – so zaviazanými očami. Víťazom všetkých doterajších ročníkov sa stal slovenský šachista Sergej Movsesian. Súčasťou podujatia je aj remeselný trh a kultúrny program s atmosférou stredoveku.

 • uskalienka

  člen
  21. augusta 2009 o 5:59

  Osmidiv prinesie do B. Štiavnice koncerty, remeslá i zbrane
  Festival Osmidiv okrem hudby ponúka návštevníkom predstavenie ľudových remesiel, besedu o výrobe historických zbraní, ale aj japonské ľudové piesne.

  BRATISLAVA 20. augusta (SITA) – Festival Osmidiv, ktorý sa dnes začne v Banskej Štiavnici, prinesie návštevníkom koncerty, remeslá i besedu o výrobe historických zbraní. Program otvorí o 18:00 párty v čajovni Klopačka, kde sa predvedú DJ-i Anfree, Pally, Banana, Tania a semifinalista súťaže Slovensko hľadá SuperStar a finalista Eurovízie Zašo. V piatok sa na amfiteátri predstavia skupiny ako IMT Smile, Komajota, Chiki liki tu-a, Hrdza či slovenská džezová legenda Peter Lipa. V historickom baníckom meste odohrá svoj koncert aj jedinečná skupina FeelMe, ktorej repertoár pozostáva z filmových piesní. Prítomným divákom pripomenú snímku Titanic (1997), príbehy o Jamesovi Bondovi či Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994). Okrem slovenských kapiel vystúpia na festivale talianski či českí hudobníci, zaznejú japonské ľudové piesne. Súčasťou podujatia je aj predvádzanie slovenských ľudových remesiel, či dokonca thajské masáže.

 • uskalienka

  člen
  8. septembra 2009 o 21:38

  Kultúrne leto v meste tradične uzavrú Salamandrové dni

  BANSKÁ BYSTRICA 8. septembra (SITA) – Program kultúrneho leta v Banskej Štiavnici uzatvárajú už tradične aj tento rok oslavy Dňa baníkov, hutníkov, naftárov a geológov, známe v tomto meste ako Salamandrové dni. Budú trvať od štvrtka do nedele a v ich programe sú rôzne výstavy, koncerty, slávnostné zasadnutie mestského parlamentu, burza minerálov, salamandrový jarmok a najmä známy salamandrový sprievod.

  Hlavné dianie Salamandrových dní bude v piatok a sobotu popoludní na historickom Námestí svätej Trojice, kde budú okrem salamandrového jarmoku aj koncerty a rôzne atrakcie. Výhradne pre deti bude určený sobotný program na Dolnej ružovej ulici. Najznámejšou atrakciou a vrcholom Salamandrových dní je však už mnoho rokov svojrázny pochod obyvateľov mestom, s množstvom dobových kostýmov, maškarami, veselými postavami a karikatúrami Štiavničanov. Salamandrový sprievod bude v piatok večer. Začne sa o 19:00 v dolnej časti mesta a do historického centra mesta má doraziť o dve hodiny.

  Ako uviedol vedúci oddelenia kultúry, cestovného ruchu a športu banskoštiavnického magistrátu Rastislav Marko, tento rok si počas slávností pripomenú aj nedávnu tragédiu v handlovskej bani, kde začiatkom augusta zahynulo 20 baníkov. Program Salamandrových dní uzavrie v nedeľu organový koncert v evanjelickom kostole.

  Tradíciu Salamandrových dní začali študenti niekdajšej slávnej Baníckej akadémie. Od 90. rokov minulého storočia sa konajú každoročne. Od vlaňajška získali charakter malého mestského festivalu s hudbou rôznych žánrov, akciami pre deti, výstavami a ďalším programom.

 • harp

  člen
  10. septembra 2009 o 10:01

  Salamandrové dni 2009 – tradície a dobrá zábava.

  Každoročné Salamandrové dni sú svojím obsahom a programom najdôležitejším mestským slávnostným podujatím. Od minulého roku prerástlo do viac dňového festivalu, ktorý ponúka bohatý a rôznorodý program pre malých aj veľkých od štvrtka 10.9.2009 až do nedele 13.9.2009.
  Hudobná zábava vyvrcholí v piatok a v sobotu na hlavnom pódiu na Námestí sv. Trojice kde sa predstaví viacero zvučných mien kapiel i sólistov.

  V piatok 11.9.2009 sa od 15,00 hod. postupne predstavia kapely ako košické folkové zoskupenie Divozel, skupiny Karpatské horké, PHB a Žalman Brothers Band. Známe mená ako Ján Berky-Mrenica ml., Barbora Balúchová a i. sa predstavia približne o 21,00 hod. ako členovia zoskupenia Starmania s výberom z najväčších slovenských a českých hitov posledných desaťročí. Po nich vystúpi Burana orchester – kapela, ktorá vznikla v roku 2006 z troch skupín – historickej hudby Lucrezia Borgia, tradičnej dychovky a swingovej kapely. Program obohatia svojím vystúpením kapely z Maďarska, ktoré tu vystúpia v rámci Medzinárodných dní v Banskej Štiavnici – Maďarsko. Jednou z nich je aj kapela, ktorú tvorí zoskupenie mladých hudobníkov. Miskolci Utosok je zaujímavá tým, že jej členovia hrajú len na bicie nástroje a xylofóny.

  V sobotu 12.9.2009 približne o 16,oo hod. privítame na pódiu známu folkovú skupinu Kofeín, ďalej maďarskú skupinu KecMec Trio, ktorá kombinuje jazz, rock a folk. Tanečný rytmus a dobrú zábavu určite rozprúdi skupina Mango Salseros, ktorá vám predstaví salsu trochu inak. O 19,00 hod. sa po úspešnom minuloročnom vystúpení predstaví opäť česká skupina Terne Čhave.
  Ôsma hodina večer bude patriť hviezde sobotňajšieho večera, slovenskej hudobnej hviezde, ktorá vystúpi v Banskej Štiavnici po prvý krát. Jana Kirchner, rodená Martinčanka, ktorej korene sú však spojené aj s naším mestom zaspieva najväčšie hity, ale i svoje najnovšie piesne. Záver večerného pódia bude patriť trojhodinovej oldies diskotéke s nenapodobniteľným DJ Fero Hora, legendou slovenských diskoték i éteru.

 • harp

  člen
  14. novembra 2009 o 13:15
 • uskalienka

  člen
  30. novembra 2009 o 21:06

  Na Starom zámku vystavujú modely z Lega

  BANSKÁ BYSTRICA 30. novembra (SITA) – Niekoľko metrov dlhá železničná trať zo stavebnice s troma tunelmi, budovami, viaduktmi aj elektricky poháňanými vláčikmi je najväčšou atrakciu výstavy LEGO – hračka i hobby, ktorú dnes v Starom zámku v Banskej Štiavnici otvorilo Slovenské banské múzeum. Zorganizovalo ju v spolupráci s nadšencami stavebnice Lego, združenými v Československom LEGO-fóre a je prvou svojho druhu na Slovensku. Jej návštevníci si budú môcť do 31. januára pozrieť desiatky rôznych modelov z kociek Lega. Ako ďalej informoval hovorca Slovenského banského múzea Ľuboš Krno, kvôli tejto výstave sprístupní Slovenské banské múzeum svoju expozíciu na Starom zámku aj každú nedeľu. Výstava tak bude otvorená v utorky až nedele od 8:00 do 16:00.

 • uskalienka

  člen
  10. decembra 2009 o 21:24

  Kammerhof bude dejiskom Štyavnyckého jarmoku

  BANSKÁ BYSTRICA 10. decembra (SITA) – Nádvorie Kammerhofu, najväčšieho stavebného komplexu v historickom centre Banskej Štiavnice, sa v piatok a sobotu zaplní remeselníkmi, ľudovými umelcami, stánkovými predavačmi a návštevníkmi takzvaného Štyavnyckého vjanočného jarmoku. Organizuje ho už tradične tamojšie Slovenské banské múzeum a návštevníkom okrem kúpy výrobkov ľudových remeselníkov, vianočného tovaru a občerstvenia ponúkne aj kultúrny program vrátane živého betlehemu a anjelských spevov a ukážky ľudových vianočných zvykov. Medzi nimi napríklad pečenie vianočných oblátok, liatie olova, varenie halušiek s prianím či vyrezávanie “luciového” stolčeka. V ponuke občerstvenia nebude ani tento rok chýbať tradičný štiavnický miešaný alkoholovo-ovocný nápoj krampampula.

  Jedným z cieľov podujatia je aj spropagovať stálu expozíciu baníctva v Kammerhofe, preto bude počas jarmoku sprístupnená zadarmo, rovnako aj výstava betlehemov.

 • uskalienka

  člen
  23. februára 2010 o 17:54

  ZIMOMRAVENIE

  V Banskej Štiavnici sa rodí nový zimný festival určený najmä pre rodiny s deťmi. Bude sa konať 5. – 7. marca a jeho dejiskom bude doslova celé mesto.

  Zimomravenie je malý zimný rodinný festival, ktorý má za cieľ priniesť oživenie do historického jadra Banskej Štiavnice počas končiacej sa zimy. Jeho program je rôznorodý a ponúka široké spektrum dobrej zábavy a aktivít – od čítačiek rozprávok v atmosfére starých štiavnických pamiatok, cez divadelné predstavenia, dom tvorivých dielní, sánkovačku, veľkú detskú hru v meste, až po vstupné psychologické poradenstvo pre rodičov.

  Výnimočnosťou festivalu Zimomravenie je, že spája viaceré subjekty v regióne a je naň naviazaná aj zaujímavá ponuka lacnejšieho ubytovania, či dokonca celých pobytových balíkov v partnerských zariadeniach, ako aj zľavy na niektoré služby, ktoré môžu využívať rodiny.

  Pre deti a ich rodičov je tak pripravený zaujímavý víkend s množstvom aktivít za výborné ceny v pokojnom a čistom prostredí Štiavnických vrchov, v perle slovenských miest Banskej Štiavnici. Neoplatí sa skúsiť?

  Podrobnejší program podujatia a viac informácií nájdete na:

  Kontakty:
  Mgr. Drahomíra Prieberová
  Odd. kultúry, cestovného ruchu a športu
  Tel.045/ 6949 654
  e-mail: kultura4@banskastiavnica.sk

 • palo

  člen
  10. marca 2010 o 12:41

  Chceli by ste stavebný pozemok pre rodinný dom v centre Banskej Štiavnice? Na južnom svahu, s peknou vyhliadkou, v tichej ulici, ale dostupný autom? Nech sa páči, tu je recept:

 • palo

  člen
  10. marca 2010 o 16:32

  Búranie baníckeho dvojdomu sa na chvíľu zastavilo, keď už stáli len dve steny na juhozápadnom rohu:

  – stav z 9. 9. 2009:

  – stav z 13. 9. 2009:

  “Stavebník argumentoval vysokou nekompaktnosťou ostávajúceho obvodového muriva, napadnutím drevených a hlinených prvkov hmyzom, nedostatočnou statickou pevnosťou zostávajúceho muriva a po dažďoch k samovoľnému zrúteniu jej väčšej časti.”

  Na žiadne dažde v tom období si síce nespomínam, práve naopak, záver leta bol veľmi suchý; ale veď stavebník to musí vedieť lepšie… Naviac, v nekompaktnom kamennom murive bolo zrejme veľa skrytých dutín, keď hlinu vyžral nejaký hmyz. Predpokladám, že statickú pevnosť muriva testovali bočným tlakom radlice bagra.
  :toothy7:
  A tak onedlho bola stavebná parcela čistá – stav z 2. 10. 2009:

  … a zakrátko na nej mohol vyrásť nový domček, “taký istý, ale krajší” – stav z 30. 11. 2009:

 • uskalienka

  člen
  21. mája 2010 o 8:29

  Témou Festivalu kumštu, remesla a zábavy je kameň
  Na nádvorí banskoštiavnického Starého zámku sa však predstavia nielen kamenári

  BANSKÁ BYSTRICA 20. mája (SITA) – Kameň, jeho ochrana a využitie je nosná téma 13. ročníka Festivalu kumštu, remesla a zábavy, ktorý na banskoštiavnickom Starom zámku organizuje v piatok a sobotu Slovenské banské múzeum. Návštevníci bližšie spoznajú rôzne techniky opracúvania kameňa, jeho dobývanie, určovanie hornín, reštaurovanie či využitie drahých kameňov v šperkárstve. Medzi remeselníkmi predvádzajúcimi svoje umenie však už tradične nebudú chýbať ani hrnčiari, korytári, košikári, kováči, drotári, sudári, nožiari a ďalší.

  Festivalový program bude po oba dni od 8:00 do 17:00. Okrem ukážok práce remeselníkov sú v ňom tiež scénky dvojice Elá Hop, šermiari, streľba z luku, štiavnický Náco, kúzelník, živý banícky orloj i prehliadka expozícií na Starom zámku. Ako uviedol manažér pre vzťahy s verejnosťou Slovenského banského múzea Ľuboš Krno, Festival kumštu, remesla a zábavy priláka každý rok po takmer štyritisíc návštevníkov.

  http://www.banskastiavnica.sk/obcan/939-festival-kumstu-remesla.html

Page 1 of 3
Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz