aktivita " diskusia " Starožitnosti a zbierky " Aukcie – aktuálne / zaujímavosti

Označené: 

 • Aukcie – aktuálne / zaujímavosti

  Posted by uskalienka on 3. marca 2010 o 9:07

  Aukcia SOGA ponúka špičku domáceho umenia 19. a 20. storočia BRATISLAVA 2. marca (SITA) – Práce špičkových slovenských, českých a maďarských umelcov 19. a 20. storočia, akými sú napríklad Janko Alexy, Miloš Alexander Bazovský, Albín Brunovský, Anton Jasusch, Milan Paštéka či Ester Martinčeková – Šimerová ponúkne 90. Jarná aukcia výtvarných diel Aukčnej spoločnosti SOGA. Aukcia prinesie tiež viaceré exkluzívne, vyslovene galerijné diela európskeho maliarstva a sochárstva 17. až 20. storočia. Ako ďalej agentúru SITA informovala Nina Gažovičová zo SOGA, zberateľom ponúknu spolu 382 maliarskych, grafických, kresbových a sochárskych diel. Nielen záujemcovia o kúpu si kolekciu výtvarných prác môžu pozrieť na predaukčnej výstave, ktorá v sídle Aukčnej spoločnosti SOGA na Panskej 4 v Bratislave trvá až do pondelka 8. marca a denne je otvorená od 10:00 do 18:00. Dražba diel sa uskutoční v 9. marca o 17:00. “Najvyššiu vyvolávaciu cenu 52-tisíc eur má galerijné dielo Lesný potok od Ladislava Mednyánszkeho približne z roku 1890. Okrem tejto zberateľskej exkluzivity bude v aukcii ponúknutá aj kolekcia finančne menej náročných kresbových i maliarskych prác tohto umelca,” informovala SOGA. Najlukratívnejšiu časť aukčnej ponuky tvoria diela predstaviteľov slovenskej výtvarnej moderny. Titulné dielo z obálky katalógu Ježiš v Getsemanskej záhrade z roku 1945 od Vincenta Hložníka, jedno z prvých plnohodnotných príkladov pochopenia Picassovho syntetického kubizmu v ranej tvorbe autora bude vyvolávané za 12-tisíc eur. Ku galerijným dielam v aktuálnej ponuke patria taktiež Kytica tulipánov od Mikuláša Galandu predkladaná za 9 000 eur a Kytica v modranskej váze Jána Mudrocha za 7 000 eur. Pričom oba obrazy pochádzajú z najlepších tvorivých období autorov. K lákadlám by mali patriť reprezentatívne plátna Jana Hálu Važtiansky kosec z roku 1931 s vyvolávacou cenou 18-tisíc eur a Dievčatko z Važca z roku 1942 s vyvolávacou cenou 9 000 eur. Do aukcie je zaradená aj bronzová plastika Jozefa Kostku Slepý harmonikár, pochádzajúca z umelcovej pozostalosti s vyvolávacou cenou 14 600 eur. Mimoriadny zberateľský záujem očakáva SOGA i v prípade diela Na trh v zime z vrcholu žánrovej tvorby Jozefa Theodora Moussona, ktoré na aukcii ponúknu za 20-tisíc eur. Slovenské umenie druhej polovice 20. storočia bude zastúpené napríklad zberateľsky zaujímavým dielom Milana Laluhu zo 60. rokov Ženy z Mičinej s cenou 4 500 eur a kolekciou maliarskych a sochárskych diel Vladimíra Kompánka. “Raritnou je bezpochyby ponuka olejomaľby Do hôr Viery Žilinčanovej, ktorej plátno z osemdesiatych rokov ponúkame za 25-tisíc eur.” Na aukcii sa tradične objavia kresby a grafiky predstaviteľov slovenskej a svetovej výtvarnej moderny, sochárske diela velikánov svetového umenia ako je Picasso, Lipschitz či Rodin, dodala Nina Gažovičová. Viac informácií o aukcii možno nájsť na internetovej adrese spoločnosti – http://www.soga.sk.Aukcia SOGA ponúka špičku domáceho umenia 19. a 20. storočia

  BRATISLAVA 2. marca (SITA) – Práce špičkových slovenských, českých a maďarských umelcov 19. a 20. storočia, akými sú napríklad Janko Alexy, Miloš Alexander Bazovský, Albín Brunovský, Anton Jasusch, Milan Paštéka či Ester Martinčeková – Šimerová ponúkne 90. Jarná aukcia výtvarných diel Aukčnej spoločnosti SOGA. Aukcia prinesie tiež viaceré exkluzívne, vyslovene galerijné diela európskeho maliarstva a sochárstva 17. až 20. storočia. Ako ďalej agentúru SITA informovala Nina Gažovičová zo SOGA, zberateľom ponúknu spolu 382 maliarskych, grafických, kresbových a sochárskych diel. Nielen záujemcovia o kúpu si kolekciu výtvarných prác môžu pozrieť na predaukčnej výstave, ktorá v sídle Aukčnej spoločnosti SOGA na Panskej 4 v Bratislave trvá až do pondelka 8. marca a denne je otvorená od 10:00 do 18:00. Dražba diel sa uskutoční v 9. marca o 17:00.

  “Najvyššiu vyvolávaciu cenu 52-tisíc eur má galerijné dielo Lesný potok od Ladislava Mednyánszkeho približne z roku 1890. Okrem tejto zberateľskej exkluzivity bude v aukcii ponúknutá aj kolekcia finančne menej náročných kresbových i maliarskych prác tohto umelca,” informovala SOGA. Najlukratívnejšiu časť aukčnej ponuky tvoria diela predstaviteľov slovenskej výtvarnej moderny. Titulné dielo z obálky katalógu Ježiš v Getsemanskej záhrade z roku 1945 od Vincenta Hložníka, jedno z prvých plnohodnotných príkladov pochopenia Picassovho syntetického kubizmu v ranej tvorbe autora bude vyvolávané za 12-tisíc eur.

  Ku galerijným dielam v aktuálnej ponuke patria taktiež Kytica tulipánov od Mikuláša Galandu predkladaná za 9 000 eur a Kytica v modranskej váze Jána Mudrocha za 7 000 eur. Pričom oba obrazy pochádzajú z najlepších tvorivých období autorov. K lákadlám by mali patriť reprezentatívne plátna Jana Hálu Važtiansky kosec z roku 1931 s vyvolávacou cenou 18-tisíc eur a Dievčatko z Važca z roku 1942 s vyvolávacou cenou 9 000 eur. Do aukcie je zaradená aj bronzová plastika Jozefa Kostku Slepý harmonikár, pochádzajúca z umelcovej pozostalosti s vyvolávacou cenou 14 600 eur. Mimoriadny zberateľský záujem očakáva SOGA i v prípade diela Na trh v zime z vrcholu žánrovej tvorby Jozefa Theodora Moussona, ktoré na aukcii ponúknu za 20-tisíc eur.

  Slovenské umenie druhej polovice 20. storočia bude zastúpené napríklad zberateľsky zaujímavým dielom Milana Laluhu zo 60. rokov Ženy z Mičinej s cenou 4 500 eur a kolekciou maliarskych a sochárskych diel Vladimíra Kompánka. “Raritnou je bezpochyby ponuka olejomaľby Do hôr Viery Žilinčanovej, ktorej plátno z osemdesiatych rokov ponúkame za 25-tisíc eur.” Na aukcii sa tradične objavia kresby a grafiky predstaviteľov slovenskej a svetovej výtvarnej moderny, sochárske diela velikánov svetového umenia ako je Picasso, Lipschitz či Rodin, dodala Nina Gažovičová.

  Viac informácií o aukcii možno nájsť na internetovej adrese spoločnosti – http://www.soga.sk.

  antik odpovedal pred 11 rokov 3 Členovia · 52 odpovede/odpovedí
 • 52 odpovede/odpovedí
 • uskalienka

  člen
  9. marca 2010 o 20:34

  Aukčná sieň Sotheby’s v Amsterdame zažila rekordnú dražbu

  BRATISLAVA 9. marca (SITA/Reuters) – V aukčnej sieni Sotheby’s v holandskej metropole Amsterdam vydražili v pondelok 8. marca viac ako 160 diel zo zbierky moderného umenia nazvanej podľa Petra Stuyvesanta za rekordnú sumu 13,6 milióna eur. Predstavitelia aukčnej siene pritom očakávali zisk v hodnote od 4,4 do 6,3 milióna eur. Išlo o vôbec najväčšiu zbierku diel, ktorá v Holandsku išla do dražby.

  Na pondelkovej aukcii dosiahlo najvyššiu sumu dielo nemeckého umelca Martina Kippenbergera s názvom Dinosaurierei, za ktoré jeho nový majiteľ zaplatil 1,07 milióna eur. Okrem toho boli na predaj aj diela holandského maliara a sochára Karla Appela. Jeho olejomaľba s názvom Tete Tragique z roku 1961 sa predala za takmer 493-tisíc eur.

  Doterajším majiteľom zbierky bola holandská pobočka spoločnosti British American Tobacco. Zhromažďovať ju začal v 60. rokoch minulého storočia vtedajší riaditeľ spoločnosti Turmac Tobacco Alexander Orlow. Ten v roku 1960 pozval do Holandska 13 umelcov z 13 krajín, aby pre výrobné haly vo východoholandskom meste Zevenaar ale aj inde v Európe vytvorili obrazy a sochy, ktorých úlohou bolo stimulovať zamestnancov k lepším výkonom. Zbierka niesla meno Petra Stuyvesanta, ktorý bol posledným správcom kolónie Nové Holandsko na území dnešných USA, pretože podnik v Zevenaare vyrábal cigarety s rovnakým názvom.

 • uskalienka

  člen
  18. marca 2010 o 7:44

  Portrét od Pabla Picassa ponúknu na aukcii

  BRATISLAVA 17. marca (SITA) – Dielo od Pabla Picassa, portrét Angela Fernandeza de Sota, ponúkne 23. júna v Londýne na predaj aukčná sieň Christie’s. Portrét z Picassovho “modrého obdobia” by sa podľa očakávania aukčnej siene mal predať za rekordnú sumu, ktorú kedy dosiahlo dielo ponúknuté v Európe – 30 až 40 miliónov libier (zhruba 32,9 milióna eur až 43,9 milióna eur).

  Obraz z roku 1903 ponúkli na predaj už v roku 2006, no na poslednú chvíľu ho z ponuky stiahli. Dedič istého berlínskeho bankára, ktorý obraz vlastnil v tridsiatych rokoch minulého storočia, totiž vyhlásil, že jeho predok ho predal pod tlakom nacistov. Problém sa však podľa Christie’s už vyriešil v januári tohto roka “dohodou”. Ak sa portrét tentoraz podarí predať, výťažok venuje súčasný majiteľ, nadácia Andrewa Lloyda Webbera, na propagovanie umenia.

 • uskalienka

  člen
  27. apríla 2010 o 8:48

  Rekordná aukcia výtvarného umenia 19. storočia v Dorotheum

  Viedeň/Bratislava (COMPRESS, 2010-04-23):
  Senzačný štart aukčného týždňa umenia vo viedenskom Dorotheum (20.-22. apríla) započala aukcia výtvarných diel 19. storočia. Aukčný dom Dorotheum zaznamenal historicky rekordné dražby diel ruských, talianskych, nemeckých a rakúskych umelcov daného obdobia. Maloformátový obraz ruského maliara Ivana Konstantinoviča Ajvazovského (1817 – 1900) – Loď na rozbúrenom mori bol vydražený za 283.300 eur. Cena výtvarného diela mladých diev s názvom Po hre benátskeho Fausta Zonara (1854-1929) sa vyšplhala na aukcii na 237.300 eur. „Auftanz“ rakúskeho Ferdinanda Georga Waldmüllera (1793-1865) získal ruský dražiteľ za 283.300 eur, motív viedenského kostola Karlskirche domáceho autora Rudolfa von Alta bol predaný za 122.300 eur. Aj Anton Romakos zabodoval s potrétom svojej dcéry Mathildy – cena stúpla na takmer päťnásobok vyvolávacej ceny 91.800 eur.
  Bližšie informácie na http://www.dorotheum.at.

  Mgr. Erika Rožková

  Fausto Zonaro: Po hre – obraz bol vydražený za konečných 237.300 eur

  © Dorotheum Wien

 • uskalienka

  člen
  15. mája 2010 o 16:47

  Autoportrét Andyho Warhola predali za 32,5 milióna dolárov

  BRATISLAVA 13. mája (SITA) – Autoportrét Andyho Warhola vydražili v New Yorku za rekordných 32,5 milióna amerických dolárov (zhruba 25,6 milióna eur). Aukčná sieň Sotheby’s pritom predpokladala, že maľbu z roku 1986 predá za 10 až 15 miliónov amerických dolárov (približne 7,8 až 11,8 milióna eur). Spomínaná suma prekonala rekord za autoportrét tohto slávneho umelca, ktorý zomrel rok po dokončení diela. Na aukcii moderného umenia, na ktorej sa predalo 95 percent ponúkaných diel, vydražili aj ďalší obraz od Andyho Warhola – Kvety za 7,6 milióna dolárov (takmer 6 miliónov eur), pričom odhadovaná suma bola od 5 do 7 miliónov dolárov (zhruba 3,9 až 5,5 milióna eur).

  Ďalším dielom, ktoré sa predalo za mimoriadne vysokú cenu, je abstraktná maľba Marka Rothka s dominantnou červenou farbou. Jej predajná suma dosiahla 31,4 milióna amerických dolárov (zhruba 24,7 milióna eur), čo je omnoho viac ako odhadovaných 18 až 25 miliónov amerických dolárov (zhruba 14,8 až 19,7 milióna eur). Na aukcii nových majiteľov a majiteľky našli aj portrét saxofonistu Jean-Michela Basquiata či Number 12A, 1948: Yellow, Gray, Black od Jacksona Pollocka.

 • uskalienka

  člen
  16. mája 2010 o 7:25

  SÚČASNÉ UMENIE

  AUKCIA
  Hotel Crowne Plaza, Hodžovo nám. 2, Bratislava
  nedeľa 23. mája 2010 od 17:30 hod

  PREDAUKČNÁ VÝSTAVA
  Hotel Crowne Plaza, Hodžovo nám. 2, Bratislava
  19. – 22. mája 2010 denne 11:00 – 19:00 hod
  v deň konania aukcie od 14:00 do 16:30 hod

  AUKČNÝ A INFORMAČNÝ SERVIS
  WOXART & WEISS s.r.o., Novosvetská 58, 811 04, Bratislava
  korešpondenčná adresa: Škultétyho 1, 831 04, Bratislava
  tel.: +421 911 760 651, +420 603 770 945
  info@woxart.com, http://www.woxart.com

  Medzi navýraznejšie a najznámejšie diela slovenskej moderny na aukcii patrí dielo Imricha Weinera – Kráľa (1901 – 1978). Po dlhých rokoch štúdia architektúry a najmä maliarstva na niekoľkých európskych akadémiách mal Imrich Weiner (meno Kráľ prijal až v roku 1940 v odboji vo Francúzsku) dostatok skúseností s moderným maliarstvom. Po absolvovaní prezenčnej vojenskej služby ostal v rokoch 1927 – 1929 žiť na rodnom Slovensku, kde pracoval ako kreslič, horský sprievodca po Tatrách, lyžiarsky tréner. Až v roku 1930 sa znovu vydal na cesty po Nemecku a do Paríža. Práve z tohto roku pochádza veľa jeho formálne prekvapujúco rozdielnych obrazov: realistických, expresionistických, surrealistických, vecne realistických. Olejomaľba “Liptovská krajina” patrí k ojedinelým krajinomaľbám s chalupami ako podľa pravítka. Mohli by sme ho zaradiť k smeru “Nová vecnosť – Neue Sachlichkeit”, ktorý sa rozvinul najmä v Nemecku. Charakterizuje ho chladný neosobný štýl. Pravdou je, že týmto smerom ďalej I. Weiner – Kráľ nešiel, napokom sa ustálil na poetickej forme surealizmu. Obraz je zaujímavý ako netypická ukážka jeho bohatej tvorby.

  Z ponuky aukcie
  014 Imrich Weiner Kráľ, 1901 – 1978
  Liptovská dedina, 1930, olej na plátne 45 x 54 cm
  Vyvolávacia cena: 5 500 €

  Pre vašu spätnú väzbu sme zriadili emailovú adresu ivana.moncolova@woxart.com

 • uskalienka

  člen
  14. júna 2010 o 21:05

  Sochu od Modiglianiho vydražili za vyše 43 miliónov eur

  BRATISLAVA 14. júna (SITA/AFP) – Sochu ženskej hlavy od talianskeho umelca Amadea Modiglianiho vydražili dnes na aukcii v Paríži za 43,18 milióna eur. “Je to rekord toho umelca, či už ide o sochy alebo maľby,” uviedol zástupca aukčnej siene Christie’s, ktorá dražbu organizovala. Šesťdesiatpäťcentimetrová socha pochádza z rokov 1910 až 1912. Bola kedysi súčasťou kolekcie francúzskeho biznismena Gastona Levyho a jej cena sa odhadovala na štyri až šesť miliónov eur. Väčšina z Modiglianiho 27 sôch sa nachádza v múzeách na celom svete. Jeho 10 vzácnych diel však stále patrí súkromným zberateľom.

 • uskalienka

  člen
  16. júna 2010 o 18:34

  Portrét spisovateľa Edgara Allana Poea sa nepodarilo predať

  BRATISLAVA 16. júna (SITA/AP) – Vzácny portrét amerického spisovateľa Edgara Allana Poea zatiaľ nezmení majiteľa. Jeden z troch existujúcich portrétov svetoznámeho básnika, prozaika a literárneho teoretika, ktorého autorom je A.C. Smith, sa súčasný majiteľ Cliff Krainik pokúšal predať na piatkovej dražbe v štáte Cincinnati. Nikto však neponúkol čo i len minimálnu čiastku 15-tisíc amerických dolárov (približne 12 217 eur). Majiteľ bol sklamaný, že sa olejomaľbu nepodarilo predať, no dúfa, že sa v budúcnosti nájde človek, ktorý o portrét prejaví záujem a po kúpe ho poskytne niektorému múzeu.

 • uskalienka

  člen
  1. júla 2010 o 22:32

  V Christie’s vydražili portrét Liz Taylor od Warhola

  BRATISLAVA 1. júla (SITA/AP) – Na stredajšej dražbe v londýnskej aukčnej sieni Christie’s sa predal portrét legendárnej herečky Elizabeth Taylor od Andyho Warhola s názvom Silver Liz za 6,76 milióna libier (v prepočte asi 8,27 milióna eur). Novým majiteľom obrazu z roku 1963, ktorý je len jedným z dvoch Warholových portrétov Elizabeth Taylor s fialovými očami, sa stal nemenovaný kupec. Dielo vzniklo v tom istom roku, keď sa Taylor stala prvou herečkou, ktorá získala za rolu honorár vo výške milión dolárov. Portrét bol uplynulých dvadsať rokov súčasťou súkromnej kolekcie a na verejnosti ho počas tohto obdobia ani raz nevystavovali.

 • uskalienka

  člen
  14. júla 2010 o 16:27

  Vydražia doteraz nezverejnené fotky The Beatles

  BRATISLAVA 14. júla (SITA/AFP) – V auguste sa budú v anglickom meste Reading dražiť fotografie bývalých členov britskej skupiny The Beatles, ktoré spravila istá fanúšička pravidelne navštevujúca ich domy v 60. rokoch minulého storočia. Cena kolekcie viac ako 50 doteraz nezverejnených snímok by mala dosiahnuť sumu 3000 libier (v prepočte približne 3600 eur). Súčasťou zbierky je aj obálka s adresami jednotlivých členov kapely, ktoré napísal Paul McCartney.

  Fotografie spravila Sue Baker, ktorá ešte ako 15-ročná vyhľadala McCartneyho dom v severnom Londýne. Podarilo sa jej ho nájsť na základe popisu v časopise. Po niekoľkých návštevách si vypýtala aj adresy Johna Lennona, Georgea Harrisona a Ringa Starra, ktorí bývali v severozápadnom Londýne, a nasledujúce dva roky ich každý víkend navštevovala. “Vždy nám otvorili a rozprávali sa s nami. Pamätám si, ako John raz povedal, že nebyť ľudí ako ja, tak by nemohol žiť v takom peknom dome,” uviedla Baker.

 • uskalienka

  člen
  3. augusta 2010 o 8:01

  V Memphise budú dražiť biely klavír Elvisa Presleyho

  BRATISLAVA 28. júla (SITA) – V sobotu 14. augusta budú v americkom Memphise dražiť biely klavír, ktorý patril slávnemu Elvisovi Presleymu. Legendárny spevák ho v roku 1957 kúpil z Ellis Auditorium a mal ho doma v Gracelande. Podľa predpokladov by hudobný nástroj značky Knabe mohli vydražiť aj za viac ako jeden milión amerických dolárov (viac než 760-tisíc eur). Okrem klavíra budú dražiť aj Elvisovu zmluvu s vydavateľstvom RCA Records, na ktorej je podpis samotného Presleyho, jeho otca Vernona i spevákovho manažéra plukovníka Toma Parkera. Očakáva sa, že vzácny kus papiera vydražia za viac ako 150-tisíc dolárov (viac ako 115-tisíc eur). Na aukcii ponúknu i ďalšie Elvisove predmety, napríklad jeho vlastnoručne napísaný list priateľke Anite Wood z roku 1958, pozlátené slnečné okuliare či zápisníky s adresami a telefónnymi číslami.

  Informáciu zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

 • uskalienka

  člen
  12. septembra 2010 o 14:19

  Najdrahšia kniha na svete ide do dražby
  Kniha Birds of America pochádza z 19. storočia a vznikala 12 rokov, počas ktorých jej autor John James Audubon cestoval naprieč Amerikou, poľoval na vtáky a maľoval ich v životnej veľkosti.

  BRATISLAVA 10. septembra (SITA) – Ojedinelý výtlačok knihy francúzsko-amerického ornitológa, prírodovedca a maliara Johna Jamesa Audubona Birds of America ide do dražby. Údajne ide o najdrahšiu knihu na svete a záujemcom ju bude ponúkať aukčný dom Sotheby’s. Pochádza z 19. storočia a vie sa iba o 119 kompletných výtlačkoch, pričom múzeá a knižnice vlastnia až 108 z nich.

  Samostatné vydanie knihy o živote vo voľnej prírode sa pred desaťročím predalo za rekordnú sumu 8,8 milióna amerických dolárov. Výtlačok, ktorý ide do decembrovej dražby, pochádza z kolekcie zosnulého lorda Hesketha. Kniha obsahuje tisíc ilustrácií takmer 500 vtáčích druhov v životnej veľkosti. Johnovi Jamesovi Audubonovi trvalo 12 rokov, kým štúdiu dokončil. Počas svojho prieskumu cestoval naprieč Amerikou, poľoval na vtáky, ktoré následne vešal na drôt, aby ich mohol namaľovať. Umelec potom odišiel do Británie, kde dal knihu tlačiť a snažil sa, aby si výtlačky kupovali bohatí ľudia.

  V kolekcii lorda Hesketha sa nachádza aj ojedinelý výtlačok knihy Mr. William Shakespeares Comedies, Histories & Tragedies, známej aj ako First Folio, ktorá je podľa aukčného domu Sotheby’s “najdôležitejšou knihou celej anglickej literatúry”. Z pôvodných 750 výtlačkov sa dodnes zachovalo iba 219. Exemplár, ktorý sa dostal do aukcie, pochádza z roku 1623, chýbajú z neho len tri strany a odborníci jeho cenu odhadujú na 1,5 milióna britských libier (zhruba 1,82 milióna eur). Siedmeho decembra sa budú dražiť aj listy kráľovnej Alžbety I. týkajúce sa Márie I. Stuartovej.

  – o – o –
  Redakčná poznámka.
  Niekeda si ani SITA nerobí domáce úlohy.
  Kniha “Vtáky Ameriky”, ktorej existuje 120 kompletných exemplárov, obsahuje 435 ručne kolorovaných tabúľ s vyobrazeniami viac ako 1000 vtáčich exemplárov 700 vtáčich druhov. Bola vydaná v dvoch vydaniach. Prvé je ručne kolorované (1 tabuľa za 28 000 $), v druhom ručné kolorovanie nahradila litografia (1 tabuľa za 18 000 $). Náklady na tlač diela dosiahli 115,640 $. (dnes okolo 2,000,000 $).


  J. Paul Getty Museum

  Počas návštevy Audubona v Edinburgu kde demonštroval fixáciu mŕtvych vtákov drôtom v hľadisku sedel študent Charles Darwin.
  Samozrejme že kniha vyšla v subskripčných vydaniach, klikacia ukážka je tu

  a reprintoch, ktoré si môže záujemca kúpiť za 149,99 – 287,08 $.

 • uskalienka

  člen
  21. septembra 2010 o 20:08

  V New Yorku vydražia zbierku malieb zosnulého Dennisa Hoppera
  Najvzácnejším kúskom zbierky je Dielo jedného z najznámejších afroamerických výtvarných umelcov Jean-Michela Basquiata

  BRATISLAVA 21. septembra (SITA) – Zbierku umeleckých diel zosnulého herca Dennisa Hoppera vydražia na aukcii v New Yorku. Medzi viac ako 200 prácami sú aj maľby Jean-Michela Basquiata či Andyho Warhola. Tridsaťpäť z nich budú dražiť v novembri a ostatné v januári. Dielo jedného z najznámejších afroamerických výtvarných umelcov Basquiata s názvom Untitled je asi najvzácnejším kúskom zbierky a odhaduje sa, že ho predajú za sedem miliónov amerických dolárov (5,335 milióna eur). Cena portrétu Hoppera, ktorý vytvoril Warhol v roku 1971, bude podľa aukčného domu Christie’s okolo 1,2 milióna dolárov (914 634 eur).

  Američan Dennis Hopper sa do dejín filmu nezmazateľne zapísal ako režisér a herec v kultovom filme Bezstarostná jazda (1969). Zomrel 29. mája vo veku 74 rokov. Rodákovi z Dodge City v štáte Kansas v septembri 2009 diagnostikovali rakovinu prostaty. V marci sa objavili správy, že lekári mu už ani neodporučili podstúpiť chemoterapiu.

  Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

 • uskalienka

  člen
  3. októbra 2010 o 17:15

  Jesenná aukcia SOGA chce byť prelomom na trhu s umením

  BRATISLAVA 3. októbra (SITA) – Stať sa prelomovou udalosťou v slovenskom obchode s umením je cieľom 93. Jesennej aukcie výtvarných diel. Aukcia, ktorú organizuje v utorok Aukčná spoločnosť SOGA v Bratislave obsahuje množstvo zberateľsky zaujímavých diel. Zo 420 diel zaradených na predaj je vyše 100 zberateľsky atraktívnych, špičkových galerijných prác, agentúru SITA o tom informovala Nina Gažovičová zo SOGA. Presvedčiť sa o tom dá ešte tento víkend a potom v pondelok od 10:00 do 18:00 na predaukčnej výstave v sídle spoločnosti na Panskej 4 v bratislavskom Starom Meste alebo v utorok o 17:00 na aukcii v tých istých priestoroch.

  SOGA ponúkne kolekciu slovenskej výtvarnej moderny. Zastúpia ju maľby od: Júliusa Jakobyho: Akt ženy z roku 1932 vyvolávaný za 98 000 €, Padnutý so psom s cenou 26 000 €, Ľudovíta Fullu: Ukrižovanie namaľované v rokoch 1939-42 za 78 000 €, Májove ráno s vyvolávacou cenou 58 000 €, Imra Weinera-Kráľa: Dvaja s baránkom z roku 1945 ponúkané za 29 000 €, Hlava od Petra Matejku bude dražená zo sumy 25 000 € a jeho Kytica z 27 000 €.

  Medzi modernistami nebude chýbať ani Martin Benka, v aukčnej ponuke zastúpený štyrmi olejomaľbami. K najzaujímavejším dielam jesennej aukcie nielen z umelecko-historického hľadiska ale aj z hľadiska investície patrí podľa Gažovičovej reprezentatívna maľba Miloša Alexandra Bazovského Pobožnosť v horách z roku 1931. Dielo ponúkané za 48 000 € už bolo niekoľkokrát vystavované, okrem iného aj v Slovenskej národnej galérii. Zaujímavé diela prinesie aukcia aj z oblasti hornouhorského maliarstva. Napríklad ponúka oleje Ladislava Mednyánszkeho: Močaristá krajina na jeseň (73 000 €) a Zimný les za 12 000 €.

  Zberateľskej obľube sa tešia i sochárske diela od svetových autorov: Picassa, Bottera, Rodina, Brancusiho, Dalího a iných, ktoré sú tiež v aukčnom katalógu. Medzi unikátne diela patrí kompozícia Svätá rodina od majstra z dielne Paula Trogera z 18. storočia ponúkaná za 8 000 €, či Nanebovstúpenie Panny Márie od autora Cornelia Coffermansa zo 16. storočia s cenou 8 500 €, dodala Nina Gažovičová z Aukčnej spoločnosti SOGA. Viac informácií možno nájsť na webstránke http://www.soga.sk.

  Býk 1
  Pablo Picasso (1881 – 1973)
  kovová zliatina, mramorový podstavec (24 x 24 x 13 cm)
  Značené na bruchu “01 – 99 – 06”.

 • uskalienka

  člen
  17. októbra 2010 o 8:08

  Vydražili dielo z motýlích krídiel od Damiena Hirsta

  BRATISLAVA 15. októbra (SITA) – V aukčnom dome Christie’s v Londýne vydražili za 2,2 milióna libier (v prepočte približne 2,5 milióna eur) dielo britského výtvarného umelca Damiena Hirsta s názvom I am Become Death, Shatterer of Worlds, ktoré je celé vytvorené z tisícov motýlích krídiel. Pred dražbou sa pritom odhadovalo, že cena diela, ktoré doteraz vlastnila londýnska galéria Gagosian, sa vyšplhá na 2,5 až 3,5 milióna libier (približne 2,84 až 3,98 milióna eur).

  Štyridsaťpäťročný Hirst je členom významnej skupiny Mladí britskí umelci (Young British Artists – YBAs). Jednou z hlavných tém jeho diel je smrť. Preslávil sa sériou zvierat naložených vo formaldehyde, medzi ktorými boli napríklad kôň, krava alebo žralok.

  Informáciu zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

 • uskalienka

  člen
  1. novembra 2010 o 13:57

  Jerry Hall vydražila svoju umeleckú zbierku
  Najvyššiu cenu na dvojdňovej aukcii dosiahla maľba Head of Helen Gillespie od Franka Auerbacha.

  BRATISLAVA 17. októbra (SITA/AP) – Na dvojdňovej aukcii umeleckej zbierky, ktorú vlastnila modelka a herečka Jerry Hall, sa predalo desať zo štrnástich ponúkaných diel. Spolu ich predali za takmer 2,5 milióna britských libier (v prepočte 2,8 milióna eur). Najvyššiu cenu dosiahla maľba Head of Helen Gillespie od Franka Auerbacha. Vydražili ju za takmer 1,1 milióna libier (v prepočte 1,2 milióna eur), čo prekonalo očakávanú sumu 900 tisíc libier (v prepočte zhruba milión eur). Dvojnásobok ceny oproti odhadom dosiahla maľba s názvom Eight Months Gone od Luciena Freuda, na ktorej pózuje Jerry Hall v ôsmom mesiaci tehotenstva, keď čakala dieťa s bývalým partnerom Mickom Jaggerom. Nový majiteľ ju na londýnskej aukcii kúpil za viac ako 601 tisíc libier (približne 685 tisíc eur).

  Jerry Hall usporiadala dražbu, aby uzavrela starú a otvorila novú kapitolu svojho života. “V istom veku sa chcete jednoducho zbavovať vecí,” vyjadrila sa 54-ročná modelka a herečka pre denník Independent.

Page 1 of 4

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť