aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Ako ozdravit sokel?

  • Ako ozdravit sokel?

    Posted by apple on 5. júna 2009 at 0:31

    Takmer po kazdorocnych opravach sa nam vzdy v starom dome vysolil sokel. Tohto roku na severnej stene sa ho aj cast odlupla. Uvazujeme o drenazi a dorobeni rin na inkriminovanej severnej stene.
    Co dalej so soklom? Obit az na kamen? /Sokel je kamenny./
    Rada by som urobila pracu, ktora nebude potrebovat kazdorocnu obnovu
    Co tak oblozit ho stiepanym kamenom?
    Alebo pomoze uz aj jednoducha drenaz a vyspravky? Vsetko bolo robene vapennou maltou.
    Dakujem za pomoc

    vlcik-tlcik odpovedal 13 years, 8 months ago 6 Členovia · 22 odpovede/odpovedí
  • 22 odpovede/odpovedí
  • apple

    Member
    5. júna 2009 at 0:54

  • andulka

    Member
    5. júna 2009 at 13:18

    Aj tak ho musíte pri oprave obíjať, skúste ho teda obiť celý a kameň priznať, riadne ho vyčistiť oceľovou kefou a vysprárovať. Myslím, že to bude aj krajšie a originálnejšie. Sokel evidentne vlhne od toho, že naberá vlhkosť od zeme, nie je tam žiadna medzera.

  • palo

    Member
    5. júna 2009 at 14:07

    Keďže je omietka nová, soli pravdepodobne nie sú z nej, ale vystupujú/ vysadajú z muriva pod ňou. Ak omietku obijete a necháte holé kamenné murivo, budú vysadať priamo na ňom; kameňu uškodia menej, ale môžu.

    Ak chcete vysadanie solí skryť, dá sa to riešiť odsadeným/odvetraným obkladom soklu. Ak chcete, aby soli neškodili murivu a menej škodili omietke, dá sa to riešiť nahodením sokla pórovitejšou omietkou s nehladeným povrchom. Niektorí si myslia, že aj sanačnou omietkou…

  • apple

    Member
    5. júna 2009 at 19:44

    Neviem, ci to ide z muriva,pretoze na poslednej fotke je vidno, ako je vysoleny aj chodnik,pod garazovou branou.

  • apple

    Member
    5. júna 2009 at 19:47

    Nahodila som este pohlady aj z inych stran, kde je viac chodnika.

  • vlcik-tlcik

    Member
    5. júna 2009 at 22:29

    Zasáľanie pôd, ale aj múrov vzniká kolísaním hladiny spodnej vody. Soľné mapy na múre
    môžu vzniknúť aj vzlínaním vlhkosti v murive, pri dažďoch vzlína vyššie, za sucha klesá vlhkosť nižšie, čiže tiež kolíše.
    V prvom rade osadiť strešné žľaby a zvody. Ak nie je horizontálna izolácia múrov, osobne by som odstránil aspoň sčasti cca 30cm betónového chodníka okolo múrov, postupne odkopal dal drenáž, ostatne tento postup je tu už viackrát spomínaný, nebudem to opakovať.
    Sokel by som otĺkol, zatiaľ aspoň rok nechal tak, po roku by som postupoval podľa stavu múru. Ak máš zasolený múr, neodstrániš príčinu zasáľania, tak to môžeš omietať, alebo lepiť naň čokoľvek, bude len otázkou času, kedy to znovu spadne. Túto stenu by som zatiaľ ani nemaĺoval.

  • apple

    Member
    5. júna 2009 at 23:51

    Vlcik, tiez uvazujem o niecom podobnom, obitie sokla, drenaz, riny…
    ale celkom by som sa aj pustila do stien nad soklom / t.j. omalovat ich tento rok, tie sa mi zdaju bezproblemove. Nazdavas sa, ze to by bolo na skodu veci?

  • vlcik-tlcik

    Member
    6. júna 2009 at 8:18

    Steny, aspoň podľa obrázkov sa mi zdajú v pohode, ale tú severnú by som zatiaľ nechal tak.
    Na jednom mieste je zasolená aj stena nad soklom, tú by si musela o rok na tom mieste pretierať aj tak, ale inak maľuj. Zatiaľ toľko, ešte pár poznámok by som mal, keď bude viac času.

  • pistino

    Member
    10. júna 2009 at 17:27

    Neda sa mi videit akeho charakteru je omietka? Ak cement-vapno tak odporucam zakupit sanacnu omietku. Ak stie zastancom hliny tak ten kamen bude pekny, ale okolo domu by som drenaz sparvil tak ci tak.

  • vlcik-tlcik

    Member
    10. júna 2009 at 20:12

    Sanačná omietka vlhkosť z muriva neodstráni, iba ju skryje (na istý čas). Ak je vody v murive veľa, môže ju “vytlačiť” vyššie. To sa asi stalo vo vašej chalupe, preto tie vlhké mapy nad sanačnou omietkou.
    Píše Paľo (redaktor) na túto tému niekde v inej diskusii, ja s ním maximálne súhlasím, videl som viac takých prípadov.

  • apple

    Member
    10. júna 2009 at 20:34

    Vlcik, my nemame sanacne omietky, vsetko je robene z vapennej omietky, len nie som si ista, ci aj sokel je na 100% tiez len z vapennej omietky, ci tam nie je cement. Ta seda na sokli to je pridana modroseda praskova farba ako sa malovalo kedysi. Ta farba je robena pre viac ako 25 rokmi.

  • vlcik-tlcik

    Member
    10. júna 2009 at 21:36

    Netvrdím, že tam máte sanačnú omietku, iba som reagoval na Piština, podľa mňa je sokel z vápennocementovej malty. Zajtra večer napíšem, čo by som s tým urobil ja, ale sčasti sa budem opakovať.

  • apple

    Member
    10. júna 2009 at 23:56

    Vlcik, preco myslis, ze na poslednej foto je vapennocementovy sokel? Aj mna matie ta farba, ale je to iba kusok z celej steny, ktora ma este povodnu farbu a je kompaktna, neopravovana, ostatne casti stien su uz vyspravovane a tam uz nepochybujem, ze je to vapenno pieskova. Napriklad ta stena, kde to opadava. Robil to vsetko moj otec a pochybujem, ze by to bol miesal, aj ked to opravoval az po dlhsej dobe.Zial, uz sa ho nemozem na to opytat :cry:

  • apple

    Member
    25. júla 2010 at 0:06

    Vysoleny sokel stale nie je dorieseny, mam dokoncene riny okolo celeho domu, drenaz a chodnicky na severnej strane a este jednej vpredu.
    Musime sa este pustit do najkritickejsej casti a najviac vysolenej a to casti, kde su schody. Tu drenaz oddalujem, pretoze schody burat nechcem. :roll:
    Pred aj za nimi je sokel vysoleny. Cast sokla je uz obita a tak sa mi zda, ze pod vapennou omietkou je sokel robeny aj s cementovou maltou, drzi na niektorych miestach- teda na miestach , kde nie je vysoleny a to je vacsina ako slak. Je to na kameni.

    1. Mam sa snazit ho otlct aj tam kde drzi, alebo kaslat na to?

    2. Urobila by som drenaz aj okolo toho najviac vysoleneho sokla, ale ma to zmysel kopat az za chodnikom- cca 90 cm od domu? Nie tesne popri zakladoch.

    Ked toto vsetko zvladneme, mohli by sme omalovat zvonka.

  • apple

    Member
    19. augusta 2010 at 22:42

    Vlcik,tak myslim, ze s tou vapennocementovou maltou si mal scasti aj pravdu. Medzitym som zistila, ze original brizolit, ktory je na dome, pozostava aj z maleho mnozstva cementu. To jedine je na tom sokli cementove. Brizolit vytvoril skrupinu, ktora sa da olupovat. Pod nou, ale uz aj nad nou ako vyspravky su vsade len vapenne omietky. Cement inde okrem toho brizolitu tam necitim ani nevidim.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť