Označené: 

 • Zámok Halič

   porsena aktualizované pred 9 rokov, 2 mesiacov 17 Členovia · 43 Príspevkov
 • porsena

  člen
  12. augusta 2012 o 12:02

  Mne nnové konštrukcie, pokiaľ neničia staré konštrukcie a nenarušujú pôvodný výraz pamiatky v princípe nevadia. Lenže v tomto prípade je mi naozaj ľúto za čaťou vzácneho a jedinečného opevnenia, ktoré kôli tomu parkovaniu zničili.  Pán engerau, Vám asi nehovorí nič historická konštrukcia, asi namietnete, že sa nič nestalo, veď tam ten múr postavili znova, ale ja vnímmam rozdiel medzi autentickým murivom a podnikateľským záhradným múrikom a verte mi, že eby ste sa na to nepozerali len povrchne, ten rozdiel by ste vnímali aj Vy.

 • palo

  člen
  12. augusta 2012 o 0:44

  [quote=engerau]Co je na tom ze bude garaz pod nadvorim ? Vidiet ju nebude a vzdy lepsie ako keby auta parkovali vsade okolo zamku. Podstatne je aby sa zachoval slohovy vyraz, malby a dalsia vyzdoba v interieri. Co si myslim ze sa zachova.

  A ta sklenna strecha zamku nijako neublizi, vzdy sa da v bududcnosti odstranit bez toho aby to zamok poskodilo.[/quote]

  Engerau, nechal si sa nachytať pri vlastnej nedôslednosti: Na jednej strane píšeš, že sklená strecha nad nádvorím sa hocikedy v budúcnosti dá odstrániť bez poškodenia pamiatky; ak je to naozaj tak, je reverzibilná, čo je jedna zo základných požiadaviek pri úpravách pamiatok.

  Naproti tomu vybudovanie garáže pod nádvorím, ktorú hodnotíš ako “čo je na tom, hlavne že ju nebude vidieť a autá nebudú parkovať všade okolo zámku”, je nezvratným zásahom a už navždy, aj po jej prípadnom odstránení,  následky na pamiatke zostanú.

  To je na tom, to je ten rozdiel.

 • porsena

  člen
  10. augusta 2012 o 10:43

  Je smutné uvažovať nad tým, čo je na pamiatke cennejšie alebo menejcenné. Je to podobné, ako keby sa človek s dešpektom správal napriklad k svojim prstom na nohách, je ich desať, veľmi ich nevidieť, ani ich príliš netreba, čo tam po jednom, dvoch…

  Tá nejaká bašta je (bola) jedným z posledných autenticky zachovaných prvkov opevnenia zámku zo začiatku 17. storočia a možno ešte z druhej polovice 16. storočia. Kdejaký hradológ by namietol, že čo je táká priemerne dobrá rokoková výmaľba proti zachovanému rannobarokovému bastiónu.

  Je veľa kritérií ako hodnotiť časti pamiatky, ale to či niečo je alebo nie je pokryté maľbami, kritériom určite nie je.

 • engerau

  člen
  10. augusta 2012 o 1:54

  Ale suhlasim to murivo basty je katastrofa, ako murik okolo chaty na Liptovskej Mare.

  Aj tak si myslim ze nejaka basta nie je v porovnani s ty, ze samotny zamok sa nezmeni na ruinu prlis ddolezita

 • engerau

  člen
  10. augusta 2012 o 1:44

  Podstatne je ze sa obovuje tak neplacte. A nezmeni sa na ruinu, k comu smeroval. Co je na tom ze bude garaz pod nadvorim ? Vidiet ju nebude a vzdy lepsie ako keby auta parkovali vsade okolo zamku. Podstatne je aby sa zachoval slohovy vyraz, malby a dalsia vyzdoba v interieri. Co si myslim ze sa zachova.

  A ta sklenna strecha zamku nijako neublizi, vzdy sa da v bududcnosti odstranit bez toho aby to zamok poskodilo

 • harp

  člen
  9. augusta 2012 o 17:53

  Sa museli potrapit kym nieco take vyprodukovali. Urcite to vznikalo pod tradicnym dohladom KPU BB.

 • porsena

  člen
  7. augusta 2012 o 13:34

  Pradon, odpisoval som z mialovej správy, nemá to byť “to harp”, ale “to strombus72”.

 • porsena

  člen
  7. augusta 2012 o 13:30

  [quote=31nezer]A čo máš prosím Ťa proti tomu že niekto obnovuje historickú budovu ktorá by inak chátrala. Kúpil ju a bude tam hotel čo je s pochopiteľných dôvodov normálne keďže podnikateľ chce zisk. Tie múry sú pekné (nitre sú zašpinené maltou). ak je to aj v interiéry tak tak potom klobúk dole.[/quote]

  hmmm, to je zase raz názro, že ak sa obnovuje tak je jedno ako. Pod pojem obnova sa neraz skryje aj úplne zničenie pamiatky.

  To harp:

  Pevne dúfam, že v tomto prpade to nie je tak a je to len nechutný nový líc na originálnom murive bastióna, obávam sa včak, že v prípade juhovýchodného bastióna, je to tak ako píšeš, keďže veľká asť jeho pôvodnej hmoty musela ustúpiť podzemnému parkovaniu.

 • vlcik-tlcik

  člen
  2. augusta 2012 o 21:17

  Vidím, že aj po roku a 26 týždňoch žiaden posun, potom klobúk dolu.

 • strombus72

  člen
  2. augusta 2012 o 12:02

    A to ešte predpokladám, že “ten pekný múrik” je len “obklad pre oko” za ktorým je liaty betón! Neni nad prácu profesionálov! Kto umí- ten umí!

 • mathaeus

  člen
  2. augusta 2012 o 10:04

  Tie múry sú pekné??? :) Ja byť ich dozorom, tak by som im to dal premurovať, ved to je hnus na to sa nedá ani pozerať, ved to je jeden hnusný odporný záhradný múrik… nejaká štruktúra historického muriva im nehovorí absolútne nič…

 • 31nezer

  člen
  1. augusta 2012 o 23:27

  A čo máš prosím Ťa proti tomu že niekto obnovuje historickú budovu ktorá by inak chátrala. Kúpil ju a bude tam hotel čo je s pochopiteľných dôvodov normálne keďže podnikateľ chce zisk. Tie múry sú pekné (nitre sú zašpinené maltou). ak je to aj v interiéry tak tak potom klobúk dole.

 • jozo

  člen
  30. júla 2012 o 12:35

  Špičková gebuzina, komu “česť” toho … kopnúť do rici! 

 • porsena

  člen
  30. júla 2012 o 11:46

  Trošku detailnejší pohľad na ten pekný múrik.

  foto
 • porsena

  člen
  30. júla 2012 o 11:44

  Tak som sa pred víkendom objavil v Haliči, a aj keď je pri parku ceduľa “Vstup zakázaný”, brána je tam vždy dokorán otvorená a keďže bolo po pracovnej dobe, odvážil som sa priblížiť k zámku. Tesne okol zámku je ďalšie oplotenie so známimy zákazovými tabuľami, a človek sa už ďalej nedostane. Nová  strecha pôsobí impozantne, aj keď tie čačanné, z prsta vycucané vikiere, sú pekne gíčové. O obnove sa človek z tohto pohľadu veľa nedozvie (teda okrem toho čo už vieme vyzistiť z rôznej “špijonáže”, ako s už uviedlo v diskusii vyššie), ale jeden pohľad hovorí za seba. Nový plášť muriva juhozápadnej bašty hovorí za seba a dosť výrečne.

  Kochajte sa milí priatelia.

  foto

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz