aktivita " diskusia " Všeobecné diskusie " Z akeho dreva bol jezisov kriz? (otazka)

Označené: 

 • Z akeho dreva bol jezisov kriz? (otazka)

   asomtam aktualizované pred 12 rokov, 3 mesiacov 7 Členovia · 14 Príspevkov
 • asomtam

  člen
  2. mája 2009 o 18:29

  Re: Z akeho dreva bol jezisov kriz? (odpoveď)

  Evanjelium podľa Jána – kapitola 3
  6 Čo sa narodilo z tela, je telo, a čo sa narodilo z Ducha, je duch. 7 Nečuduj sa, že som ti povedal: Musíte sa znova narodiť. 8 Vietor veje, kam chce; počuješ jeho šum, ale nevieš, odkiaľ prichádza a kam ide. Tak je to s každým, kto sa narodil z Ducha.” 9 Nikodém sa ho opýtal: “Ako sa to môže stať?” 10 Ježiš mu odvetil: “Ty si učiteľ Izraela a toto nevieš? 11 Veru, veru, hovorím ti: Hovoríme o tom, čo poznáme, a svedčíme o tom, čo sme videli, a neprijímate naše svedectvo. 12 Ak neveríte, keď vám hovorím o pozemských veciach; akože uveríte, keď vám budem rozprávať o nebeských? 13 Nik nevystúpil do neba, iba ten, čo zostúpil z neba, Syn človeka. 14 A ako Mojžiš vyzdvihol na púšti hada, tak musí byť vyzdvihnutý aj Syn človeka, 15 aby každý, kto verí, mal v ňom večný život.”

  Kniha Numeri – kapitola 21
  6 Za to Pán poslal na ľudí jedovaté hady. Ony hrýzli ľud a z Izraelitov mnoho ľudí pomrelo.
  Pridaj záložku 7 Tu prišiel ľud k Mojžišovi a povedal: “Zhrešili sme, keď sme šomrali proti Pánovi a proti tebe. Pros za nás u Pána, aby od nás odňal hady!” A Mojžiš prosil za ľud.
  Pridaj záložku 8 Tu Pán povedal Mojžišovi: “Urob medeného hada a vyves ho na žrď! Potom každý kto naň pozrie, ostane nažive.
  Pridaj záložku 9 Mojžiš teda urobil medeného hada a vyvesil ho na žrď. A keď niekoho hady uhryzli a on pozrel na medeného hada, ostal nažive.

  Druhá kniha kráľov – kapitola 18
  1 V treťom roku izraelského kráľa Osého, syna Ellu, stal sa kráľom Ezechiáš, syn júdskeho kráľa Achaza.
  2 Mal dvadsaťpäť rokov, keď sa stal kráľom, a dvadsaťdeväť rokov kraľoval v Jeruzaleme. Meno jeho matky bolo Abi, Zachariášova dcéra.
  3 Robil, čo sa páči Pánovi, celkom tak, ako jeho otec Dávid.
  4 On odstránil výšiny, zrúcal pomníky, povytínal ašery a rozbil medeného hada, ktorého urobil Mojžiš, lebo mu synovia Izraela až do tých dní pálili tymian. Volal sa Nohestán.

  …a to drevo bolo ideologické…

 • shamman

  člen
  15. apríla 2009 o 21:59

  Nechcel som zasahovat do tohto fora ale uvedomte si jednu vec. Ukrižovanie v jeruzaleme a teda v rimských provinciach bolo bežne a tak i musite uvedomit že rimania ako taky viuživali bežne dreva a vlastne dreviny nachadzajuce sa v oblas ti posobenia rimskej legije teda ak už hovorime o terajsom izraeli na chadzaju sa tu iba tri či štiri druhi dreva stohto jedno drevo a to je oliva je neviužitelna v principe na križ. Ostatne dreva ktore sa nachadzaju v izraeli to už presne neviem by sa dali viužit. dalšou možnostou bolo viuživanie dovezeneho dreva. Ale tu prichadza otazka či sa taketo drevo viuživalo na ukrižovanie. Iste je jedno kolova zastavba na kalvarii bola s ineho dreva (myslene kmenu, možno druhu) ako nesuca hrada. s dovodu že koli boli už na kalvari dane pred tym. Ale na presnu otazku na toto by nám mohli dat len par ludi a ty su v daka bohu neni už medzi namy.
  Ak ideme dalej do detajlo uvedom me si že aj vseobecny umelecky kánon cirkvy je dosť pomileny a praktycki skresluje problematiku ukrižovania.

 • vlcik-tlcik

  člen
  14. apríla 2009 o 15:13

  Chcel som sa zdržať akýchkoľvek komentárov, ale:
  Agat nie je akacia! Nikdy som to netvrdil, vložil som to z:

  celkom sa mi to páčilo, tak som to sem okopíroval. Zistil som, že si poznámky deda Ervína nedočítal do konca. Keby si sa bol v zápiskoch hrabal ďalej, zistil by si, že najtypickejšou akáciou v Izraeli je asi acacia tortilis,(akácia pokrútená, či skrútená), acacia raddiana, laeta, pachyceras, saligna, ale okrem deda Ervína, spomína aj

  Izaiáš, 41. kapitola
  Zázračná cesta cez púšť
  17 Biedni a chudobní hľadajú vodu,
  ale jej niet,
  ich jazyk smädom schne.
  Ja, Hospodin, ich vypočujem,
  ja, Boh Izraela, ich neopustím.
  18 Na pustých holiach otvorím potoky,
  uprostred údolí pramene,
  púšť premením na jazero
  a vyprahnutú zem na vodostreky.
  19 Do púšte nasadím cédre,
  akácie, myrty, olivy;
  do stepi postavím cyprusy, jasene
  a spolu s nimi smreky,
  20 aby videli a poznali,
  všimli si a zároveň chápali,
  že ruka Hospodinova to spôsobila
  a Svätý Izraela to stvoril.

  acaccia tortilis

  acacia paprscita, raddiana

 • pipo

  člen
  13. apríla 2009 o 23:38

  Pre vlcika.
  Agat nie je akacia!
  Agat biely – Robinia pseudoacacia pochadza z Ameriky a do Europy bol dovezeny az okolo roku 1600.

  Akacii je milión druhov po celom svete ale do uvahy, podla deda Ervina, prichadzal iba Acacia laeta, ktory sa vyskytuje v regione nasho zaujmu. Citujem z dedovych poznamok:
  Tez gay acacia ale aj veselou akaciou nazyvana krovinata az stromcekovita. Trne nevyrazne v pazuchach vyhonov. Nevhodna na prepletanie, hruba, krehka. Latinske meno dostala neskoro a keby pouzita na trnovu korunu urcite by veselou sa nenazyvala.
  Este obrazok pre poriadok.

  Symbolizmus je velmi zaujimavy. Snad len pripojim, ze akaciove vetvicky su aj na hracich kartach – zaludnemu dolnikovi zdobi klobuku a srdcovy ju drzi v ruke.

 • evi

  člen
  13. apríla 2009 o 22:35

  pre: pipo
  máš pravdu, mala som si overiť, čo popíšem….

 • vlcik-tlcik

  člen
  13. apríla 2009 o 21:30

  Symbolika rastlín: Agát, akácia
  Dodneska sa tento symbol objavuje napríklad na úmrtných oznámeniach. Ale symboliku tejto rastliny prevzali aj slobodomurári, ktorí podľa niektorých historických prameňov pri zasväcovaní do stupňa majstra kandidátov ukladali do rakvy s vetvičkou agátu v rukách. A zasvätení predniesli vetu: „Agát vie!“ Ďalší príbeh agátu či akácie patrí tiež k židovskej tradícii, ktorá hovorí, že Boh prikázal Mojžišovi, aby z tohto stromu použil drevo na stavbu archy zmluvy a posvätného tabernákula. Kresťania majú svoju legendu o agáte v podobe tŕňovej koruny Krista. V Arábii bola akácia považovaná za útočisko vtáka Fénixa, ktorý si na nej postavil hniezdo a uložil do neho „princíp života“, z ktorého sa zrodil nový vták. Stala sa aj tzv. „arabským stromom“, na ktorí ľudia z Mekky vešali na každoročnej púti zbrane a odev. Aj v Indii to bol uctievaný strom. Jeho drevom sa zakladali posvätné ohne a používalo sa pri stavbách chrámov. Vyrábali sa z neho aj postele pre dobrý odpočinok. Agát je dodnes symbolom poznania a zasvätenia, regenerácie a prekonania smrti myšlienkou, čím sa zaradila aj do slobodomurárskej symboliky. Akácia je symbolom ochrany, lásky a ako kadidlová bylina sa používala k očiste a navodeniu prorockých snov.
  Reč kvetín: Kvet: Kedy ťa znovu uvidím.

 • pipo

  člen
  13. apríla 2009 o 20:59

  Evi, nas to sice v skole neucili ale vytiahol som “tajne” poznamky deda Ervina a s ich a nezaplatitelnou pomocou webu odprezentujem k comu sa dopracoval.
  Jeho favoritmi boli:

  Sarcopoterium spinosum (L.)

  Paliurus spina-christi

  Ziziphus lotus

  Colletia spinosissima

  :-k :-k :-k

  Poncirus trifoliata z tvojich skolských liet pochadza z Japonska, celntralnej a severnej Ciny. Ma sice pekne trne ale Ervin ju nepokladal za vierohodnu.

  Gleditzia triacanthos spravne Gleditsia Triacanthos je severoamericky strom, ktorého trne, napriek dohadom kolegackov, nemohli zranit Kristovu hlavu.

 • evi

  člen
  13. apríla 2009 o 13:46

  Od potopenia Titaniku asi najvvacsia haluz jaku som tu cital. …..Moj dedo Ervin, z omnoho nevinnejsich dovodov, chcel zistit z ktoreho trnicnana bola trnova koruna. Vyrabal si domaci oltarik a chcel ho s tym trnim ozdobit. A zistil to co zistis aj ty, nevie sa.

  Akú haluz mal Kristus na hlave? Kedysi na škole sme sa učili, že to bol zrejme Poncirus trifoliata, aj keď niektorí moji kolegovia vravia ( v dohadoch), že by to mohla byť aj Gleditzia triacanthos, ktorá sa na obrazoch na Kristovej hlave často zjavuje….obe dreviny sú dosť robustné, tak neviem, možno boli použité nejaké juvenílne výhonky. Ja sa na to pozerám záhradníckymi očami a zdá sa mi táto téma dendrologicky zaujímavá ….

 • asomtam

  člen
  12. apríla 2009 o 22:44

  Bratia v kristu,preboha čo tu riešite?Žijeme v 21.storočí a vy veríte na čertov a anielov?
  Bájka o Ježišovi,je len často opakovaná lož…a tá sa stáva pravdov…,no len u krestanov,židia naňho akosi neveria-hoci vraj bol židom.
  Nájdite hodnoverné informácie z “dobovej tlače” o kúzelníkovi Chrestovi,či Kristovi,a ja vám poviem z akého dreva bol ten kríž.

  PS:skúste hľadať v biblii

 • vlcik-tlcik

  člen
  6. apríla 2009 o 21:15

  Libanon, céder na vlajke, prvé, čo mi napadlo, aj keď na tom kríži je dôležitejšie niečo iné, než z akého je dreva, ale to je jasné asi každému a nech je až do skonania sveta dovolené maliarom, sochárom a Lawrence Ferlinghettimu vidieť svojho Ježiša takého, akého chcú aj so svojim, našim krížom.

 • pipo

  člen
  6. apríla 2009 o 14:09

  Od potopenia Titaniku asi najvvacsia haluz jaku som tu cital. Sadomasopornostrelene. Pytat sa na to z akeho dreva ma byt kol na skolenie upira moze len ten, co vie o upiracom lezovisku alebo je upir sam a uz ho to v nasej demokracii nebavi. Ancicinovu otazku by snad prekonala iba taka, v ktorej by sa pytal na drevo rucky kladiva, ktorym Kristovi pribili ruky na kriz. Moj dedo Ervin, z omnoho nevinnejsich dovodov, chcel zistit z ktoreho trnicnana bola trnova koruna. Vyrabal si domaci oltarik a chcel ho s tym trnim ozdobit. A zistil to co zistis aj ty, nevie sa. Asi z niecoho co bolo poruke, bez hladania a nezmyselnej namahy a tak to bolo aj s tym drevom na kriz. Medzi nami a kde je napisane, ze Kristus bol ukrizovany tak ako nam to, skreslene prezentuju maliari a sochari? Ale o tom by sa dali viest debaty do nekonecna a na to by sa dal mozno len moj dedo Ervin, keby este bol medzi nami.
  Na tabulku sa neoplati stracat ani jedno slovo a ja som ich stratil hned osem.
  Ale jednu jedovatost si predsa nemozem odpustit. Ked bol Kristus taky lump kde do certa sa podela sedicula – sedadlo, ktore bolo iba na to dobre aby predlzilo utrpenie ukrizovaneho? Ervin by sa este vedel pytat na viacero veci, ale naco.

 • eo-ipso

  moderátor
  6. apríla 2009 o 13:46

  Podľa mojich poznatkov drevo kríža bolo cédrové. V časoch života Ježiša boli cédre v Stredomorí ešte hodne rozšírené (kým ich takmer úplne nevyrúbali, najmä na stavbu lodí). Ježiš niesol na svojich pleciach “iba” priečne rameno kríža (patibulum), na ktoré mu pribili ruky, až tak ho vytiahli na zvislé drevo kríža, ktoré už bolo predtým osadené v zemi. Priečne rameno kríža bolo dlhé asi dva metre a vážilo okolo 50 kg.
  PS: údaje tohto druhu (materiál a dimenzie kríža) sa často uvádzajú v súvislosti s tzv. Turínskym plátnom

 • vlcik-tlcik

  člen
  6. apríla 2009 o 10:39

  Celkom ma to zaujalo, ale našiel som iba toto, a dokonca na Obnove, tabuľka bola z orecha, ale z akého dreva bol kríž sa nehovorí.

  INRI – tabuľka z Ježišovho kríža je autentická?
  Poslal: palo 24.03.2005 01:38
  Téma: Drevo | Tlač | Pošli na e-mail | PDF export |

  20000838 KIPA/ TK KBS – 20. 6. 2000 – Drevenú tabuľku z Ježišovho kríža s nápisom INRI uchovávanú ako relikviu v rímskom kostole Santa Croce in Gerusalemme (Svätý kríž v Jeruzaleme) považuje nemecký historik Peter Carsten Thiede za pravú. Na drevenej tabuľke s hmotnosťou 687 gramov, 25,4 cm krát 14 cm veľkej a 2,6 cm hrubej sú vyrezané tri riadky. Prvý riadok zrejme hebrejsky a potom riadky po grécky a latinsky. Pre toto poradie je podľa názoru Petra Thiedeho sfalšovanie nepravdepodobné.
  Ak by sa zozbierali všetky kúsky dreva, ktoré sa v kostoloch celého sveta uchovávajú ako časti svätého kríža, musel by sa na to vyrúbať celý les. Preto sú aj oprávnené pochybnosti o pravosti tabuľky, ktorú Rimania pribili na Ježišov kríž, aby oznámili dôvod popravy. Ježišovo tvrdenie, že je židovský kráľ, bolo z hľadiska rímskej štátnej moci rebéliou.

  Peter Thiede vo svojej výskumnej práci, ktorá má byť zverejnená na jeseň v Nemecku, zastáva tézu, že o pravosti drevenej tabuľky v Ríme možno sotva pochybovať, hoci Vatikán nepripustil žiadne vedecké výskumy na určenie dreva.

  Vedec preskúmal poradie jazykov hebrejského, gréckeho a latinského. V evanjeliách sa spomína tabuľka na kríži – titulus – s vinou odsúdeného zvyčajná u Rimanov, ale poradie jazykov nie je konzistentné. Thiede prišiel k záveru, že hebrejčina musela byť prvým jazykom, pretože Rimania chceli predovšetkým varovať Židov pred údajným zločinom Ježiša.

  Sfalšovanie relikvie alebo jej neskoršie zhotovenie Thiede vylučuje kvôli nezvyčajnej chybe pravdepodobne židovského pisára. Prvý riadok vyryl po hebrejsky ako obvykle sprava doľava. Avšak aj ďalšie riadky po grécky a latinsky sú tiež napísané sprava doľava. Ďalej Thiede konštatuje, že tabuľka bola zhotovená z orechového dreva rozšíreného vo Svätej zemi.

  Historik síce uvádza, že pravosť kúskov dreva z Ježišovho kríža nebude možné nikdy dokázať, pravosť tabuľky na kríži však možno filologickými a inými metódami s veľkou istotou preveriť, pretože ako hovorí: „Ktorý stredoveký falšovateľ by prišiel na myšlienku písať grécky a latinský nápis na kríži nesprávnym smerom, ako hebrejčinu sprava doľava?”

  Zdroj:

 • ancici

  člen
  5. apríla 2009 o 19:33

  chcem sa vas opytat z akeho dreva bol zostrojeny jezisov kriz priecne aj zvysle rameno

  /// admin // – Citajte pomocnika! kde okrem ineho najdete ako vhodne zvolit nazov prispevku. Nazov “otazka” je mimoriadne nevhodny! nazov zmeneny

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 z 0 príspevkov June 2018
Teraz