aktivita " diskusia " Pamiatky " Vysoké Tatry

Označené: 

 • Vysoké Tatry

   antik aktualizované pred 8 rokov, 11 mesiacov 2 Členovia · 3 Príspevkov
 • antik

  člen
  25. októbra 2012 o 20:26

  Zmizla vyše 60-ročná pamätná tabuľa Jiřího Wolkra

  POPRAD 25. októbra (SITA) – Dnešné stretnutie účastníkov Wolkrovej Polianky 2012 pri jazierku neďaleko Sanatória Dr. Guhra v Tatranskej Polianke sa nezaobíde bez prekvapenia. Primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš a predseda Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska Igor Hocheľ prvýkrát nebudú môcť položiť kytice k pamätnej tabuli Jiřího Wolkra v Tatranskej Polianke. Tabuľa sa stala obeťou zlodejov. Organizátori to zistili len pred pár dňami. „Tento pamätník nedokázal zničiť zub času, odolal vrtochom tatranského počasia i zmenám režimov, ale nedokázal sa ubrániť ľudskej márnivosti a neúcte k histórii,“ skonštatoval Ján Bendík z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách. Pamätnú tabuľu venovanú Jiřímu Wolkrovi dala vyrobiť a osadiť Česká akademická beseda v Prahe v roku 1949 pri príležitosti 25. výročia jeho smrti. Aj z tohto dôvodu zvažuje mesto vymeniť viaceré originálne pamätné tabule za plastové náhrady, ktoré nebudú lákadlom pre zlodejov.

  V Tatranskej Polianke dnes vrcholí 49. ročník celoslovenskej literárnej súťaže mladých autorov. Po spomienke na Jiřího Wolkra pri jazierku v Tatranskej Polianke sa uskutoční prezentácia najnovšej knihy tatranského vedca, cestovateľa, spisovateľa a fotografa Vojtecha Rušina Poézia ľudskej duše. Podujatie vyvrcholí Večerom víťazov v divadelnej sále Sanatória, na ktorom sa predstavia víťazi so svojimi dielami.

 • uskalienka

  člen
  17. februára 2011 o 1:51

  Odborníci budú diskutovať o ikonografii Tatier
  V Kežmarku sa dnes koná medzinárodná odborná konferencia o ikonografii Tatier. Na konferencii odznie aj prednáška o najstaršom vyobrazení Vysokých Tatier.

  POPRAD 16. februára (SITA) – Kežmarok a Vysoké Tatry, Najstaršie vyobrazenie Tatier, Ikonografia Tatier – prejav kultúrnosti minulej, prítomnej i budúcej sú témy prednášok, ktoré dnes odznejú v Dome slovensko-poľského stretávania Euroregiónu Tatry v Kežmarku na medzinárodnej odbornej konferencii Ikonografia Tatier. Konferencia sa koná v rámci projektu Stretnutie siedmich kultúr poľsko-slovenského pohraničia „Od Ladislava Medňanského po Jana Kanty Pawluskiewicza“. Počas konferencie odznejú aj prednášky na témy Propagácia Vysokých Tatier vo fotografii, Kartografický obraz Tatier, Tatranské panorámy v minulosti a dnes, Porovnanie panorám z prelomu 19. a 20. storočia so súčasnými fotografiami Tatier či Jaskyne a jaskyniari tatranskej oblasti v súvislostiach s históriou jaskyniarstva na Slovensku.

  Projekt Stretnutie siedmich kultúr poľsko-slovenského pohraničia „Od Ladislava Medňanského po Jana Kanty Pawluskiewicza“ je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007-2013.

  článok Najstaršie vyobrazenie Tatier je z r. 1655

 • uskalienka

  člen
  15. septembra 2010 o 10:59

  V Javorovej doline vzniklo nové pliesko

  POPRAD 14. septembra (SITA) – Vo Vysokých Tatrách objavili ochranári nové pliesko. Prvýkrát ho spozorovali v roku 2008. Pozorovania za uplynulé roky potvrdili, že ide o jazero, ktoré nevysychá. „Dva roky sme ho pozorovali, či to náhodou nie je len mláka,“ povedal pre SITA riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. Pliesko sa nachádza severovýchodným smerom medzi Zelenou a Žabou Javorovou dolinou. Nové jazierko má podlhovastý tvar. Nachádza sa v pásme kosodreviny v nadmorskej výške 1489 m n. m. Pliesko v čase, keď boli minimálne zrážky, malo obvod 48 metrov a hĺbku približne 0,54 metra. Maximálna hĺbka plieska je len 1,05 metra.

  Aj keď je pliesko situované v zníženine pravdepodobne zahradenej ľadovcovým nánosom, nejde o typické ľadovcové pleso, ktoré vo Vysokých Tatrách vznikli pôsobením ľadovcov v minulosti. Pliesko mohlo vzniknúť po upchatí a prehradení zníženiny. Nové jazierko nemá viditeľný povrchový prítok ani odtok. Na definitívne potvrdenie, či ide o trvalé pleso, si chcú ešte ochranári počkať. Pozorovania novovzniknutého plieska, ktoré zatiaľ nemá oficiálne meno, budú pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Novovzniknuté pliesko sa nachádza mimo trás značkovaných turistických chodníkov.

  Vznik nového plesa vo Vysokých Tatrách je podľa Pavla Majka výnimočnosť. „Nepamätám si, aby v poslednom období k niečomu takému došlo,“ uviedol Majko. Pôsobením človeka v minulosti takto vzniklo Nové Štrbské pleso. Človek je však príčinou vysychania Skalnatého plesa. Počas výstavby lanovky na Skalnatom plese pravdepodobne došlo k narušeniu podložia, ktoré počas málo daždivých rokov takmer úplne vysychá. Tohto roku sa to však o Skalnatom plese nedá povedať, keďže nielen v Tatrách, ale aj inde na Slovensku, je vody dostatok. Vznik nových plies aj v budúcnosti nie je podľa Majka vylúčený. Tatry sú stále v pohybe. Ročne sa podľa Majka Tatry zdvihnú približne o dva centimetre.

Prezeranie 1 - 3 z 3 príspevkov

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz