aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Vlastné zdroje energie

  • Vlastné zdroje energie

    Posted by rado-z-mt on 19. januára 2008 at 21:51

    Pár dní som uvažoval, že či mám túto tému načať v diskusii “Nový dom Rada Nováka”, alebo vytvoriť samostatnú tému. Rozhodol som sa pre to druhé. Myslím, že téma o mojom dome moc ľudí nezaujíma a preto by ju ani nenavštívili. Nielen že chcem hlinený dom, ale chcel by som aj vlastný zdroj elektrickej energie, najlepšie malú vodnú elektráreň na potoku. Preto otázka : Existujú vôbec takéto zariadenia a ak ano, za akých podmienok sa smú používať ( myslím na zákon o ochrane prírody, “vodný zákon” a pod. ) Ako ôsmak na ZŠ-ke sme boli v Nízkych Tatrách na koncoročnom výlete pri LM v Pavčinej Lehote – osada Lazisko. Domáci tam mal dom postavený čiastočne ponad potok a v jednej časti domu ( tej nad potokom :lol: ) mal takúto elektrárničku. Pekne zdvyhol dekel a kukal rovno do kanála, kde pekne hučal potok a priadol generátor…
    Asi pred rokom sa aj debatilo o zákone, ktorý by “dotoval” tých ,čo sa rozhodnú ku kúpe solárnych panelov. Už dlho je o tomto pláne ticho. Viem, že v niektorých krajinách, ako Rakúsko či Nemecko to dobre funguje. Ale viac ma zaujímajú tie elektrárne.
    Inak ešte posledný postreh. 17.1. som bol pracovne v Necpaloch pri Martine. Obec tam má takúto elektráreň, napájanú akvaduktom z potoka. Vraj kedysi tam takéto zariadenie fungovalo. Vyrába to prúd pre detský domov, obecný úrad a tuším školu a ešte aj na nočné osvetlenie obce. Ale jak boli tie mrazy, tak bol celý akvadukt zamrznutý a činnosť obmedzená. Obec mala pôvodne ambíciu na to napojiť celú obec, ale nepodarilo sa….
    Dúfam, že sa nájde viac záujemcov a téma bude prospešná mnoho ľuďom. Rado

    kapo odpovedal 13 years, 3 months ago 11 Členovia · 42 odpovede/odpovedí
  • 42 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    19. januára 2008 at 22:55

    Takato elektraren je v Kremnici. Tam bola dokonca cela sustava. Kamarat mi hovoril, ze ten chlapik, kt. ju vlastni do kolies naleje raz za rok liter oleja a inak slape bezchybne. Pokial viem tak ta elektraren je nejakych 50rokov stara.

    Trochu som to pred casom studoval aj tu:

    Na Slovensku su len tri veterne elektrarne
    http://hnonline.sk/index.php?p=k0E000_detail&article%5Bid%5D=22583305

    Využívanie veternej energie vo vybraných európskych krajinách (údaje sú za rok 2004)
    Krajina
    Inštalovaný výkon (MW)

    Nemecko
    16 629

    Španielsko
    8 263

    Taliansko
    1 125

    Holandasko
    1 087

    Anglicklo
    888

    Rakúsko
    606

    Poľsko
    63

    Česko
    17

    Maďarsko
    6

    Slovensko
    5

    Rumunsko
    1

    Zdoj: Európska asociácia pre veternú energiu

  • rado-z-mt

    Member
    20. januára 2008 at 22:28

    Nooo…ehm…Harp. Ale celý môj úvod do diskusie je o malej VODNEJ elektrárni, nie veternej. Rád by som staval dom v Lietave alebo okolí, čiže v Rajeckej doline a myslím, že veterná elektráreň by sa tam asi ani moc nehodila. Už som aj čítal pár článkov o veterných. Majú dosť náročné kritériá na počet veterných dní v roku s určitou intenzitou a rýchlosťou vetra, aby sa oplatili stavať. A podľa mňa má taká stavba aj výrazný vplyv na budúci vzhľad krajiny. Preto práve zvažujem do budúcna mať malú vodnú elektrárničku. Možno ak by to podmienky dovoľovali, dalo by sa uvažovať aj o silnejšom zariadení a podeliť sa o náklady naň s pár susedmi a samozrejme spoločne užívať vyrobenú energiu. Ale to je len úvaha. ( vieme aké sú niekedy “horúce” susedské vzťahy…) Inak ma veľmi po jednom dni prekvapila štatistika hlasovania. Nečakal som, že až také % ľudí by malo podobný záujem. :wink:

  • Anonymous

    Member
    20. januára 2008 at 23:24

    Nuž Rado viem, že kamarát sa o tento problém zaujímal. A konkrétne v Lietave. Zistím podrobnosti a poviem. Technologia je zvládnutá, je to len otázka investícii. Ako všetko.

  • janko

    Member
    21. januára 2008 at 11:28

    1. Najskor treba mať chalupu, alebo ísť do výstavby domka, čiže nejake korunky

    2. V rámci projektu sa stanoví predpokladaná spotreba ele. energie, pravdepodobne bude cieľ ju znížiť, čiže spočíta sa počet úsporných žiaroviek, el. spotrebičov. Spotreba sa stanoví podla predpokladaného spravania užívatela. Zvážiť či nepoužiť aj rozvod jednosmerneho prudu. Miesto chladničky sa dá použiť chladený a mraziaci box – pivnica z kamena v suterene kde sa naukladajú bloky ladu, oddrenažovať. Potom už ja osobne používam iba PC a niekto ešte žehličku a vysavač. Nájsť s najmenším výkonom asi. No a takto sa príde na to že máme malú spotrebu. Pri alter energet zdrojoch sú totiž velké rozdiely v obstarávacích nákladoch pri malom alebo vyššom výkone.

    3. Ked máme malú spootrebu tak si povieme že to môžme byť napojený aj na rozvodne závody. Ale zvyčajne chceme vlastný zdroj preto lebo máme pozemok kde nie je rozvod el. energie, alebo nechceme aby tam bol koli pohladu na čistú prírodu, alebo z princípu že chceme byť samostatný. Potom tú trochu vykrijeme hocičím dostupným či už fotovoltaikou, maličkou veternou, vodnou, parnou, alebo si budeme kupovať rastlinný olej a z neho budeme zapínať dieslový motorgenerátor. Ale ja osobne sa pohrám s myšlienkou drevoplynového generátora. Ale čisto pragmaticky by som to utiahol aj so stacionárnym bicyklom s dynamom. No jasné to je maximalistická koncepci anezávislosti, pasívny dom vykurovaný teplom človeka a elektrika vyrobená energiou človeka na tom bycikle. A teraz som pozeral inzeráty na internete a dakto predáva vodnú elektráren staršiu a mala iba poškodenú elektroniku vandalmi. Takže kto velmi chce…

    4. Ak máte nárazovú potrebu večších výkonov dá sa to skombinovať s klasickým motorgenerátorom na benzín alebo olej.

    5. Ak máte trvalo velkú potrebu napr. v dielni podnikatela, tak to bude náročnejšie. Potom by sa mohla javiť schodnejši acesta postaviť daný alt. zdroj brať čo sa minie a prebytky, ak nie všetko predávať rozvodným závodom a ostatné vykriť z dodávky rozvodných závodov. Ceny za predaj el. energie sú tu:

    príklad z fotovoltaiky sa vykupuje 8 Sk/kWh
    z vodnej 2,3 Sk/kWh
    z veternej 2,8 Sk/kWh
    motorgenerátor na bioplyn 2,5 Sk/kWh

    alebo aj tu je dačo
    http://www.ozeport.sk/podpora/podpora.htm#urso
    http://www.kogeneracia.sk/

  • miro-carsky

    Member
    22. januára 2008 at 20:53

    No Rado, asi by si sa mal prist pozriet na mlyn do Kvacianskej doliny. Nami stavane koleso ma styri metre priemer, je na vrchnu vodu a keby sme ho pouzivali len na vyrobu elektriny, boli by sme z neho schopni dostat idealne 6kW, maximalne 10kW. Nam vsak staci,ze mame system z auta -alternator, regler, akumulator a menic. Koleso vyraba elektrinu a popritom moze este hoblovat, brusit, vrtat, miesat maltu a rezat dosky na gatri, samozrejem nie vsetko naraz. Ale elektrina je vylozene vedlajsi produkt

  • martin-petras

    Member
    23. januára 2008 at 10:11

    Miroooo, nase koleso ma 3metre priemer ;-))

    Rado, s tým, aby si bol úplne nezávislý, budeš mať asi trošku problém, a delenie sa zo susedmi mi príde trochu romantická predstava na to, že je reč o elektrine, ktorá sa dá dosť blbo dať do košíčka. Tak ako pri každom zdroji elektriny poháňaného mechanickou prácou máš dva zásadné problémy: čo s prebytkom, a ako vykryť nedostatok. Tento problém dnes rieši elektrická sieť. Energetický zdroj bez siete je veľký problém uregulovať, na mlyne sa to napríklad prejavuje tak, že keď sa vypne väčší spotrebič, treba okamžite regulovať prívod vody do kolesa, inak začnú neprimerane stúpať otáčky. Keď máš sieť v dosahu, je veľmi pohodlné ju využiť.

    Existuje veľmi jednoduché riešenie, ktoré je pre Teba veľmi výhodné, len sa musí spraviť potichu: postavíš zdroj napríklad 1kW, na čo stačí aj skutočne malá turbínka, a pomerne malé prietoky. 1kW je málo na pokrytie okamžitej spotreby v špičkách (sobota doobeda: práčka, vysavač, elektrická rúra…) ale v sedle budeš mať prebytok. Uznávam, že následujúce riešenie je smerom k elektárňam drsné, ale oni sa tiež nesprávajú k malým výrobcom energie férovo, a zas toľko im to neuškodí: S nikým sa nedeľ, nikomu nič nepredávaj, a hlavne nehovor; svoj prebytok proste natalčíš do siete, či ho niekto chce alebo nie (hodiny sa budú krútiť naopak), tým si ho u elektrárne “odložíš” a keď potrebuješ, zase si ho cucneš. Len nesmieš v priemere vyrobiť viac, než spotrebuješ, to by sa ťažko vysvetľovalo ;-) Videl som to nie raz, a zdá sa mi to veľmi elegantné.

    Predávať elektrinu rozvodným závodom a potom si ju od nich naspäť kupovať je VEĽMI nevýhodné. Navyše, ak by si chcel zdroj oficiálne pripojiť, celý proces od projektu po realizáciu by sa skutočne neprimerane skomplikoval, to sa rozhodne neoplatí u malých zdrojov, rádovo pár kW. Ja osobne by som o tom do 20kW ani neuvažoval.

    Ak by si chcel byť úplne nazávislý, musel by si mať buď veľmi predimenzovaný zdroj a veľmi sofistikovaný systém jeho regulácie, alebo vyriešiť akumulovanie pri súčasnom obmedzení spotreby – najjednoduchší príklad je systém ktorý funguje na mlyne na Oblazoch, s generátorom 12V/55A (=660W) – ale to je veľmi skromná domácnosť ;-)

  • miro-carsky

    Member
    23. januára 2008 at 18:28

    No este ze si sa zaregistroval, aspon bude mat kto “uviest na pravu mieru moje INSITNE vyjadrenia k vaznym temam”.

  • martin-petras

    Member
    23. januára 2008 at 20:22

    No este ze si sa zaregistroval, aspon bude mat kto “uviest na pravu mieru moje INSITNE vyjadrenia k vaznym temam”.

    heh, Miro, latku insitných vyjadrení nasadlili niektorí iní účastníci diskusií tak vysoko, že som hneď z kraja rezignoval na akékoľvek uvádzanie na pravú mieru, aj na prevracanie na pravú vieru.

  • rado-z-mt

    Member
    23. januára 2008 at 21:48

    :lol: Chlapíci !! Lenže ak si ešte raz POZORNE prečítate moje prvé dva príspevky….ja tam žiadnu úplnú nezávyslosť nespomínam. Uvažujem o vlastnom zdroji el. energie formou malej vodnej elektrárničky, ktorá by dokázala “pomôcť” pri prevádzke nejakého spotrebiča. Napr. môj kamarát má na pozemku pomerne silný horský potok, ktorý by bol využiteľný. A na elektrike za kúrenie cvaká 6 000 Sk mesačne !!! Možno na prikurovanie v noci, alebo na temperovanie cez deň, keď je aj s rodinou v práci by to stačilo. Čiže ja by som chcel na to napichnúť napríklad takéto kúrenie. Alebo chladničku, či mrazák a pod. NEVIEM ako takéto zariadenia fungujú a či je vôbec nejaká odborná firma, ktorá sa týmto zaoberá. A na to som zatiaľ odpoveď nedostal. To, čo som spomínal hneď v úvode – neviem, odkiaľ mali tú elektráreň. Či bola spravená svojpomocne, alebo kúpená. Čiže hľadám niekoho, kto by vedel takúto vec naprojektovať vzhľadom na konkrétne podmienky. Včera som však pozeral pozemok, kde potok nieje. Ak ho kúpim pod stavbu domu, bude treba iné riešenie. Možno kotol na biomasu, bioplyn a podobne…

  • shamman

    Member
    24. januára 2008 at 7:31

    Ahojte

    No pokiaľ ja Niečo viem o tomto kedže sa mi v mojej bývalej praci dostavali take to veci pod ruku viem povedať len to musi to vikonavať špecializovane firma. Ale prvšie než sa na toto daš. Musis mať vitvoreny projekt na výstavbu Malej elektrickej elektrárne. tento musis poslať alebo skor podať na tri urady a to na pozemkový ktorí ti vime podu na výstavbu elektrárne a skvali ti ju. Potom Na životne prostredie ktore preskuma poškodzovanie či narušovanie životneho prostredia a nakoniec je to myslím este ustav energetiky ktori ti to musi schvalit. Ale pri tomto tretom som si neni tak isty. Pricipialne Ide len o koleso s lopatkami a dinamo ale je možnost aj inych alternativ kedže asi dobre chapem byvaš mimo obci lebo takata energia je len asi 10percentna. Ale poklia dobre viem existuje esťe ine alternatyvi ako je Biokotolna a elektraren ktora sa vitvara so žumpi a je vlastne vytvorená spaľovacieho motora prerobeného na bioplyn a tým pádom je to ak kotoľna aj viraba elektrinu potom sa da este použit aj odpat na hnojenie. tento projekt bol robený v Kolinanoch na pracovisku SPU v Nitre. Solárne članky bud energeticke alebo termo teda but na tvorenie ele.prudu alebo kurenia.

  • Anonymous

    Member
    24. januára 2008 at 23:48

    Ked som ja riešil napojenie kogeneračnej jednotky o výkone 20kW tak si elektrárne dali podmienku že požadujú aby bola prevádzk aib ačisto ostrovná čiže bez miešania s ich prúdom. Neobstála ani argumentácia že tá jednotka má v sebe zabudovanú automatický synchronizáciu priebehu napoôtia vyrábaného s ich. Proste nemajú dôvod tomu dôverovať. Oni totiž dodávajú elektriku všetkým okolo a preto musi a100% istotu dodať kvalitné napätie. A ak sme chceli predávať tak iba cez ich najbližší transformátor ktorý bol nejakých 100m od budovy. A ešte tam padol dôvod že ak by sa ich elektrická sústava odstavila z dôvodu opráv tak ab ysme náhodou netlačily náš prúd do ich siete a niekoho tam neskopalo, ale už si nepamätám ktorý ten ich prvok akože ochrany mal toto riešiť, asi ten trafák, tam by zrejme mohli ľahko dopredu odstaviť prívod z našej kogeneračnej jednotky. Samozrejme že sme to neuskutočnily, ale aspoň som sa niečo nové dozvedel.

    Ale ten nápad s tlačením prúdu do verejnej siete je fakt dobrý nápad, akurát to tiež musí spojazniť profík, aby to bolo synchronizované a rátalo sa s tým ž enaozaj môže dôjsť k odstávke tak ab ytam bol nejaký regulačný prvok ktorý to sleduje a automaticky vypne dodávku do verejnej siete.

  • martin-petras

    Member
    25. januára 2008 at 15:21

    hehe, je fajn, že sa zapojil aj niekto iný, kto má v danej problematike reálne skúsenosti, a nečerpá len z marketingových zdrojov výrobcov a distribútorov elektriny ;-) “Ja” skutočne pekne ilustroval, v akej pozícii je drobný výrobca pri jednaní s rozvodnými závodmi: zrazu je milión dôvodov, prečo daný prúd vykupovať nebudú, a keď predsa, tak za mimoriadne nevýhodnú cenu. Veď preto vzniklo typicky slovenské riešenie s tlačením prúdu do siete bez láskavého súhlasu distribútora.

    Je samozrejmé, že zapájať niekoľkokilovatový generátor by nemal domáci veľmajster, to by bolo fakt o život…ale napríklad, vzhľadom na jednanie rozvodných závodov a elektrární by som si nerobil ťažkú hlavu s parametrami, ktoré škodia im – teda “kvalita prúdu” – zväčša sa myslí účinník – posun medzi prúdom a napätím striedavého prúdu. Pri veľkosti našich malých zdrojov a ich gigantických generátorov si s ním ľahko poradia.

  • rado-z-mt

    Member
    26. januára 2008 at 19:12

    Ako je mi jasné to, že pokiaľ by som mal taký vlastný zdroj elektiny, že ju nebudem musieť nakupovať od SSE, tak prichádzajú o platiaceho zákazníka. A pokiaľ by som mal prebytok a chcel im ho poskytnúť do siete, že budú dávať všemožné prekážky do cesty, prečo to nepôjde a pod. Ale ešte raz pripomeniem to, že bude úplne super už len to, keby som aspoň časť spotreby elektriny dokázal pokryť z vlastného zdroja. Táto téma sa týka aj využívania ekologických foriem vykurovania, čo sa palív týka – napríklad. Čiže nemusíme sa tu baviť len o elektrine. V dome chcem mať kachľovú pec, ktorá bude slúžiť aj na pečenie chleba a v zime aj na kúrenie a popri tom aj na varenie. Tak ako kedysi u našich starých mám :lol: Len dnes už je možné používať ako palivo pelety, brikety a pod. ROZHODNE NIE uhlie….
    Zvažujem aj o použití kotla na bioplyn, či biomasu. Takže tu preberme rôzne formy vlastných zdrojov energie. Lebo aj teplo je energia. A kúriť treba. :lol: :lol:

  • martin-petras

    Member
    30. januára 2008 at 18:25

    Rado, chcel som Ti len poskytnúť základnú predstavu o technickej stránke “pokrytia časti spotreby z vlastného zdroja”, ktorá má vzhľadom na povahu elektrickej energie svoje špecifiká – zdalo sa mi, že by sa Ti to pri ďalších úvahách mohlo hodiť, hlavne čo sa týka “delenia so susedmi” . . . ale asi som nebol veľmi úspešný,
    hádam keď sa stretneme na mlyne bude viac času a máme tam aj pekné názorné pomôcky ;-))

  • rado-z-mt

    Member
    30. januára 2008 at 21:09

    Martin Ďakujem ti, ani nevieš, ako veľmi si bol úspešný :!: Vedel som, že to má svoje špecifiká a sú tam nejaké tie “háčiky”, ale nie neprekonateľné. Len by som chcel v tejto téme prebrať viacero alternatív a názorov. Lebo som si istý, že je viac ľudí, čo už riešia, alebo majú vyriešené viaceré alternatívne spôsoby vlastných zdrojov energie. Ak si pozreš aj hlasovanie, ľudí táto téma zaujíma. A myslím si, že stále viac aj bude – hlavne v súvyslosti s narastajúcimi cenami energií. Vysoko aktuálna téma je úspora energií, tu ale by som chcel vytvoriť priestor na rôzne spôsoby jej získavania. A hlavne pokiaľ je to možné, tak na čo najčistejšie a najšetrnejšie k životnému prostrediu.
    Na mlyn sa teším…teda vlastne tešíme, lebo už som “zbalil” jednu kamarátku, ktorá chce ísť so mnou.
    Počuli ste už dakto o tej možnosti, získavať teplo z kompostoviska, kde sa využíva teplo vzniknuté hnitím organického odpadu? Prípadne aj z hnojiska? Prípadne má s týmto niekto vlastnú skúsenosť? Na východnom slovensku v pár lokalitách obce zvažujú aj využitie geotermálnych prameňov. Problémom sú…peniaze. Vrty sú neuveriteľne drahá záležitosť. A navyše…vrtom sa všetko ešte len začína….Aj časť Košíc mala byť takto vykurovaná, ale miestny teplárenská spoločnosť sa vyhovára na X vecí…pritom je jasné, že by prišla o miliónové zisky, tak chce takémuto spôsobu zamezdiť… :|

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť