Označené: 

 • Trnava

   antik aktualizované pred 8 rokov, 4 mesiacov 11 Členovia · 107 Príspevkov
 • antik

  člen
  16. júna 2013 o 9:36

  Radnici sa prihlásil záujemca o historickú Pracháreň
  TRNAVA 16. júna (SITA) – Trnava má záujemcu o historickú budovu Prachárne, ktorú vlani nikto nechcel. Za budovu v centre mesta ponúkla spoločnosť Lekris 600 tisíc eur. Majetková komisia mestskému zastupiteľstvu navrhuje zopakovať verejnú obchodnú súťaž na predaj budovy v susedstve divadla.
  Budova približne z roku 1500 bola v 16. storočí skladom pušného prachu a materiálu na delové gule. Samospráva ju pred pätnástimi rokmi zrekonštruovala, vrátila jej názov Pracháreň a snažila sa v nej prevádzkovať reštauráciu. Neskôr rozsiahly objekt prenajala, pretože v podnikaní sa jej nedarilo. Už približne päť rokov je budova prázdna a postupne chátra. Podľa znaleckého posudku je jej hodnota aj s pozemkom 594-tisíc eur, najmenej toľko pýtala radnica za národnú kultúrnu pamiatku vlani vo verejnej obchodnej súťaži. Vtedy sa nenašiel ani jediný záujemca o nehnuteľnosť. Až v apríli tohto roku prišla s ponukou spoločnosť Lekris, ktorá vlastní v meste viacero nehnuteľností. Vedenie mesta priznáva, že budova Prachárne je v nevyhovujúcom technickom stave a vyžaduje si komplexnú rekonštrukciu. Trnava v tomto volebnom období ponúkla na predaj viaceré historické domy v centre mesta, záujem o ne nebol takmer žiadny. Výnimkou bol spolumajiteľ spoločnosti Eset Miroslav Trnka, ktorý vlani v rodnom meste kúpil dva staré domy v centre za 1,2 milióna eur.

  foto
 • antik

  člen
  28. februára 2013 o 9:29

  Na radnici vystavia Peugeot z roku 1910

  TRNAVA 28. februára (SITA) – Dámsky Peugeot z roku 1910 je najstarším exponátom výstavy historických bicyklov, ktorú v piatok sprístupnia v kaplnke na nádvorí trnavskej radnice. Pochádza zo zbierky Borisa Majerova, ktorý vlastní viacero strojov z prvej polovice minulého storočia. Partia nadšencov dvoch kolies si výstavou pripomína 120. výročie organizovanej cyklistiky v Trnave. Výstavu otvorí primátor Vladimír Butko, ktorý tiež patrí do rodiny aktívnych cyklistov.

  Okrem samotných bicykloch výstava Cyklistika čias dávno minulých približuje aj cestu Ladislava Jalovca, Fridricha Režuchu a Štefana Režuchu do Talianska, ktorú absolvovali v roku 1934. Trnavčania počas dvoch mesiacov prešli na bicykloch približne 10-tisíc kilometrov. Keďže Režuchovci mali v Trnave fotoateliér, z ciest existuje kvalitná fotodokumentácia. Skutočnou raritou je historický oznam Obvodného notárskeho úradu v Trakoviciach, ktorý bol určený na vybubnovanie miestnemu hlásnikovi. Oznam obsahuje inštrukcie, ako a kedy sa môžu bicykle používať. Dovolené bolo jazdiť nimi do práce a z práce, s ďalším využitím už bol problém. “Zakazuje sa používať bicykle najmä na zábavné ciele, na výlety, na šport a podobne,“ píše sa v ozname. Vystavená bude aj drevená replika dreziny, bicykla bez pedálov z 19. storočia, na ktorej Trnavčan Karol Lipovský minulý rok ustanovil svetový rekord v hodinovej jazde.

  Atraktívnu prehliadku pripravilo voľné združenie Tyrnaviavelo pod taktovkou Róberta Jalovca.

 • antik

  člen
  21. februára 2013 o 10:42

  Trnava chce z európskych peňazí obnoviť časť historických hradieb

  TRNAVA 20. februára (SITA) – Trnava sa uchádza o peniaze z eurofondov, ktoré jej majú pomôcť obnoviť aspoň časť historických mestských hradieb. Do cezhraničného projektu sa prihlásila spoločne s partnerským mestom Břeclav, ktoré si zasa chce obnoviť zámockú vežu.

  Rozpočet projektu pre Trnavu predstavuje 128 tisíc eur, investičné náklady majú dosiahnuť takmer 120 tisíc eur. Za tieto peniaze plánuje radnica opraviť aspoň časť hradieb medzi Jerichovou a Hornopotočnou ulicou. Samotná Trnava sa na financovaní bude podieľať spolufinancovaním v čiastke 6 400 eur.

  Hlavným cieľom projektu na získanie eurofondov je rozšírenie ponuky turistických atrakcií a zvýšenie turistickej príťažlivosti Trnavy a partnerského mesta Břeclav. Trnavské hradby patria medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Opevnenie malo obdĺžnikový tvar s rozmermi 800 x 700 m. Vytvorilo priestor 56 hektárov, čím sa Trnava zaradila v 13. storočí medzi najväčšie mestá v strednej Európe. Múr opevnenia bol miestami až 10 metrov vysoký a 170 – 230 cm široký s 35 štvorpodlažnými vežami. Veľká časť zachovaných hradieb je vďaka investíciám samosprávy v dobrom stave, severnej časti v dĺžke 250 metrov však hrozí zrútenie.

 • antik

  člen
  29. januára 2013 o 10:10

  Šéfka pamiatkarov: Trnava by sa mohla inšpirovať Skalicou

  čítajte viac...

 • antik

  člen
  21. decembra 2012 o 13:23

  Na Mestskú vežu s kráľovnou Konštanciou a Belom IV.

  TRNAVA 21. decembra (SITA) – Vianočné výstupy na Mestskú vežu v Trnave v spoločnosti kráľovnej Konštancie a kráľa Bela IV. ponúkne v sobotu organizácia pre cestovný ruch Trnava Tourism. Výstupy sú naplánované na 15:00, 16:30 a 18:30. Záujemcovia o zdolanie 143 schodov zaplatia za vstup tri eurá, v cene budú mať aj malý darček.

  Mestská veža bola postavená v druhej polovici 16. storočia, odvtedy je dominantou centra mesta. Mešťania ju dali postaviť ako módny doplnok mesta, ale veža bola zároveň dôležitým bezpečnostným prvkom. Slúžila ako rozhľadňa pre mestských strážnikov, ktorí varovali obyvateľstvo v prípade požiarov alebo pred blížiacimi sa búrkami, každú štvrťhodinu ohlasovali aj presný čas. Priestory pod vrcholom veže slúžili ako byt pre mestského strážnika a jeho rodinu. Mestská veža je vysoká 57 metrov, vyhliadka je vo výške približne 30 metrov, návštevníci sa na ňu dostanú po vyšliapaní 143 schodov.

  Mesto Trnava v tomto roku svoju Mestskú vežu poskytlo organizácii Trnava Tourism, ktorá tam plánovala robiť ochutnávky regionálnych vín, prezentácie a výstavy. Organizácia cestovného ruchu, ktorú založili obce a podnikateľské subjekty regiónu, však rieši viac vlastné problémy ako cestovný ruch. Z funkcie nedávno odišiel riaditeľ Andrej Kotlárik, postu predsedníčky predstavenstva sa na decembrovom mestskom zastupiteľstve vzdala Katarína Baničová.

 • antik

  člen
  18. decembra 2012 o 14:30

  V meste budú aj stredoveké vianočné trhy

  TRNAVA 18. decembra (SITA) – Stredoveké vianočné trhy môžu v piatok a v sobotu navštíviť Trnavčania v najstaršej časti mesta na Námestí sv. Mikuláša. Svoj tovar im ponúknu výrobcovia historického cínového riadu, voskových sviečok, drevených ružencov, vyšívaných odevných doplnkov, kováč, minciar, včelár a ďalší. Podávať sa budú vianočné dobroty priamo z rozpálenej pahreby, atmosféru dotvorí aj živý Betlehem.

  Mešťanom a trhovníkom, ktorí nevedia písať, ponúkne svoje služby pisárka. Znieť budú stredoveké piesne, ale aj známe koledy, ktoré zahrajú muzikanti na dobových hudobných nástrojoch. Po zotmení trhovisko rozžiaria svetlá sviečok, fakieľ a dobových lámp. Premiéru netradičných vianočných trhov pripravili šermiarske skupiny Kompánia trnavských žoldnierov a Trnavský šermiarsky cech. Stredoveké vianočné trhy sa začínajú v piatok o 12:00 a potrvajú do 18:00, v sobotu pokračujú od 10:00 do 18:00.

 • antik

  člen
  13. decembra 2012 o 10:58

  Devastácii Galérie Jána Koniarka sme zabránili, tvrdí Mikuš

  TRNAVA 13. decembra (SITA) – Trnavský samosprávny kraj v minulosti zabránil ďalšej devastácii Galérie Jána Koniarka. Uviedol to jeho predseda Tibor Mikuš v reakcii na otvorený list skupiny výtvarníkov, ktorí vyjadrili protest proti ,,ďalšej devastácii až likvidácii“ galérie. Kraj podľa signatárov listu totálne zlyhal v riadení galérie a priviedol ju k odbornému krachu.

  ,,Chvalabohu, už tam nikto nekupuje skrutkovače za štyristo eur a takzvané artefakty, ktoré vzbudzujú len odpor. Keď sa poslanci dozvedeli, čo niektorí považovali za umelecké diela a čo chceli nakupovať za verejné prostriedky, tak boli zhrození a niektorí aj zhnusení,“ uviedol ďalej Mikuš. Narážal na obdobie, v ktorom viedol Galériu Jána Koniarka Vladimír Beskid. Krajskí poslanci ho napriek protestom zástupcov výtvarnej obce odvolali z funkcie vo februári 2011. Ako dôvod na odvolanie boli vtedy prezentované skôr nedostatky administratívneho charakteru. Až neskôr sa na verejnosť dostali iné dôvody, ktorými mali byť neštandardné výstavné projekty.

  Zriaďovateľovi galérie sa odvtedy nedarí obsadiť miesto riaditeľa. V tomto roku sa do riaditeľského kresla posadila Ľudmila Kasaj Poláčková, ktorá z neho po niekoľkých mesiacoch dobrovoľne odišla. Zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja schválilo v stredu za nového riaditeľa Róberta Němečka, funkcie sa má ujať v januári.

  Desať predstaviteľov výtvarnej obce v otvorenom liste Mikušovi kritizuje aj tento výber, Němeček podľa nich nie je odborníkom na galerijnú prácu. Mladí výtvarní teoretici z galérie podľa nich odchádzajú, výstavy strácajú odbornú kvalifikovanosť, sú nepripravené, nekoncepčné a svojím amaterizmom nepatriace na pôdu profesionálnej galérie.

 • antik

  člen
  10. decembra 2012 o 17:55

  Radnica ponúkne na predaj ďalšiu historickú budovu

  TRNAVA 9. decembra (SITA) – Trnava ponúkne na predaj ďalšiu kultúrnu pamiatku, o ktorú sa nevie postarať. Dom na Kapitulskej ulici stojí v najstaršej časti mesta, neďaleko Baziliky sv. Mikuláša. Má však vážne narušenú statiku a celkovo je v zlom technickom stave. Radnica chce za renesančný dom vo verejnej súťaži získať približne 300-tisíc eur. Stavebná komisia mesta ešte pred štyrmi rokmi nehnuteľnosť označila za “rodinné striebro“, ktoré treba obnoviť.

  Trnava v posledných troch rokoch ponúkla na predaj viaceré staré domy v centre mesta, záujem o ne nebol takmer žiadny. Väčšina z historických budov si vyžaduje státisícové investície. Až v tomto
  roku sa radnici podarilo predať dvojicu domov. Radnica za ne pôvodne pýtala 683-tisíc eur, známy slovenský podnikateľ Miroslav Trnka ponúkol vo verejnej súťaži 1,2 milióna eur a schátralé budovy tak získal. O historické domy na Halenárskej ulici, Hviezdoslavovej ulici alebo o naposledy ponúknutý objekt Pracháreň v absolútnom centre mesta nemal záujem nikto.

 • antik

  člen
  5. decembra 2012 o 12:41

  V Galérii Trnavskej arcidiecézy vystavujú betlehemy

  TRNAVA 5. decembra (SITA) – Vo výstavnej miestnosti Galérie Trnavskej arcidiecézy otvorili dnes výstavu betlehemov z viacerých kostolov arcidiecézy. Výstava tradičných vianočných exponátov potrvá do 19. decembra, otvorená bude počas pracovných dní od 10:00 do 17:00.
     Vystavených je päť betlehemov rôznych veľkostí, štýlov a z rôznych materiálov z Trnavy, Bajča, Hrnčiaroviec nad Parnou, Šúroviec a Bolerázu. Najmenší exponát pochádza z Kostola sv. Jána Krstiteľa v obci Bajč z Hurbanovského dekanátu. Naopak, najväčší je z Kostola sv. Michala Archanjela v Šúrovciach z Trnavského dekanátu.
     Tradíciu betlehemov alebo jasličiek zaviedol svätý František z Assisi, zakladateľ rehole františkánov. Na Vianoce v roku 1223 pripravil v jaskyni v talianskom Grecciu jasle, do ktorých uložil živé dieťa. Vedľa stála Mária a Jozef, priviedli aj osla a vola. Napodobnením situácie opísanej v Biblii chcel František upozorniť spolubratov aj miestnych ľudí na maximálnu chudobu, v ktorej sa Boh rozhodol prísť na svet. V nasledujúcich rokoch si obyvatelia Greccia sami pripravovali živé aj umelé betlehemy a podľa Františkovho príkladu si rozdávali darčeky, aby napodobnili lásku Boha, ktorý sa nám sám dal ako dar. Tento zvyk sa neskôr rozšíril do všetkých krajín.
     Na území dnešného Slovenska sa jasličky začali stavať od 13. storočia. Neskôr ich vystriedali gotické krídlové oltáre. Známe sú drevené reliéfy narodenia Krista z okruhu Majstra Pavla v kostole svätého Jakuba v Levoči, z Hlohovca alebo z kostola svätého Egídia v Bardejove, ktoré pochádzajú z prelomu 15. a 16. storočia. V období baroka sa v kostoloch stavali honosné betlehemy v životnej veľkosti. S postupným rastom počtu figúrok sa však ich rozmery zmenšovali. K svätej rodine pribúdali anjeli, traja králi, pastieri a ďalšie postavy aj zvieratá. Koncom 18. storočia vydal Jozef II. nariadenie, ktorým zakázal stavať v kostoloch betlehemy. Tento úradný zásah znamenal paradoxne masový rozkvet betlehemov, pretože ľudia ich v zjednodušenej podobe začali stavať doma.

 • vkotruszova

  člen
  2. júna 2012 o 1:08
 • vkotruszova

  člen
  2. júna 2012 o 0:40

  diskusia o restaurovani Trnavskej katedraly sv. Jana Krstitela v Arcidieceznej internetovej TV  … niekolko slov restauratora Vladislava Plekanca a sochara Otmara Olivu, ci gen. vikara Kunu 

  http://tv.abu.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=60&Itemid=75 

 • harp

  člen
  27. mája 2012 o 9:11

  Historické domy v centre mesta chce kúpiť Miroslav Trnka (ESET)
  Trnava má vážneho záujemcu o kúpu dvoch historických domov v centre mesta. Trnavský rodák Miroslav Trnka, zakladateľ a spolumajiteľ svetoznámej spoločnosti ESET, ponúkol za budovy na Trojičnom námestí 5 a Štefánikovej ulici 4 vo verejnej obchodnej súťaži 1,2 milióna eur, čo bolo najviac spomedzi troch záujemcov. Podľa znaleckého posudku majú domy hodnotu 683-tisíc eur. Viceprimátorka a členka majetkovej komisie Kvetoslava Tibenská pre agentúru SITA potvrdila, že radnica predloží Miroslavovi Trnkovi zmluvu na podpis. Ďalšími záujemcami o budovy boli právnické osoby, ktoré však ponúkli výrazne menej. Nový majiteľ bude musieť do starých domov investovať ďalšie milióny eur, pretože potrebujú zásadnú obnovu. Trnka už vlastní jeden dom na Trojičnom námestí, spoločnosť Trnka Gastronomy v ňom prevádzkuje štýlovú kaviareň Thalmeiner.
  Domy na Trojičnom námestí 5 a Štefánikovej ulici 4 sú prepojené zadnými traktami, radnica ich preto ponúkala na predaj ako celok. Oba sú národnými kultúrnymi pamiatkami, sú však vo veľmi zlom stave, čiastočne majú narušenú aj statiku. O predaj starých budov v centre sa trnavská radnica snaží už tri roky, doteraz bez úspechu. O nehnuteľnosti na Halenárskej či Hviezdoslavovej ulici v predchádzajúcich rokoch nebol vôbec žiadny záujem. Okrem ceny sú ďalším dôvodom vysoké náklady na ich opravu.

 • vladyka

  člen
  17. mája 2012 o 13:19

  Len tak skromne mobilne….momentka z “prezentácie”.

  momentka z akcie v Zrkadlovke * 16.5.2012

 • antik

  člen
  17. mája 2012 o 13:19

  Historické hodiny na Mestskej veži po roku opäť zastali

  TRNAVA 17. mája (SITA) – Historické hodiny na Mestskej veži v centre Trnavy už niekoľko dní stoja. S poruchou hodinového stroja si tentoraz výnimočne nedokážu poradiť ani otec a syn Nemčekovci, ktorí sa o mestské hodiny z roku 1729 denne starajú.

  “Neprišli sme na to, v čom je problém, mesto sa muselo obrátiť na hodinársku firmu, ktorá sa špecializuje na vežové hodiny. Tá urobí analýzu, ktoré súčiastky bude potrebné vymeniť,“ povedal Karol Nemček mladší. Súčiastky na hodinový stroj z 18. storočia bude treba vyrobiť na mieru, čo môže trvať aj niekoľko týždňov. Celé desaťročia spoľahlivo idúce hodiny s piatimi ciferníkmi zaskočili Trnavčanov vlani, kedy nečakane zastali. Ich oprava vtedy trvala dva mesiace. Bola to najdlhšia pauza týchto hodín za posledné polstoročie. Nemček mladší už vtedy avizoval, že stroj by potreboval kompletnú generálku. Hodinový stroj do trnavskej mestskej veže namontoval v roku 1729 Franz Lang. Odvtedy absolvoval niekoľko generálnych opráv. Zatiaľ naposledy stroj opravoval v roku 1967 majster Tomáš Sapák z Kutnej Hory s pomocníkmi Slávou Krištofovou a Karolom Nemčekom. Menšie opravy robia Nemčekovci priebežne vlastnými silami. Karol Nemček mladší je už štvrtým pokračovateľom tejto rodinnej tradície. Mestská veža aj s hodinami patrí mestu, vežu má v starostlivosti Správa kultúrnych a športových zariadení mesta

 • antik

  člen
  17. mája 2012 o 12:43

  Múzeum pripravilo výstavu o tajomnom Ráde sv. Kláry
  TRNAVA 16. mája (SITA) – Západoslovenské múzeum v Trnave sa v sobotu 19. mája zapojí do Noci múzeí a galérií celovečerným programom. Jeho súčasťou bude aj vernisáž výstavy Život klarisiek v Trnave, ktorá potrvá do konca augusta. Rád sv. Kláry (klarisky) pôsobil v Trnave od 13. storočia až do jeho zrušenia Jozefom II. v roku 1782 v kláštore, ktorého budova je dnes sídlom múzea. Výstava priblíži jednotlivé etapy vývoja kláštorného komplexu, ktoré súviseli s bohatou históriou spätou s mestom, ale umožní aj nahliadnuť do každodenného života tejto verejnosti takmer neznámej a uzavretej komunity. ,,Prísne regule rádu prikazovali jeho členkám žiť v klauzúre – odlúčené od vonkajšieho sveta. Prostriedky na živobytie získavali prostredníctvom štedrej podpory kráľov a od mesta,“ povedala Lucia Duchoňová zo Západoslovenského múzea v Trnave. Ich trnavský kostol a kláštor bol viackrát zničený, opakovane rekonštruovaný a zväčšovaný až do barokovej podoby, ktorá je badateľná i dnes. Okrem vernisáže o živote klarisiek pripravilo múzeum na sobotný večer aj otvorenie výstavy Keramická tvorba Miloša Balgavého st. a ďalší program. Noc Múzeí a galérií v Západoslovenskom múzeu v Trnave sa začína o 17:00 a potrvá až do 23:00.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz