aktivita " diskusia " Architektúra a stavitelstvo " Tradičná drenáž vs moderná

 • Tradičná drenáž vs moderná

   harp aktualizované pred 8 rokov, 7 mesiacov 3 Členovia · 5 Príspevkov
 • harp

  člen
  13. marca 2013 o 8:25

  Nepodcenoval by som zdedene majstrovstvo nasich predkov. Odfot to tak aby tam boli kusok zo vsetkeho. Celkove pohlady aj pohlady do  pivnice ci detaily.

 • muecke

  člen
  13. marca 2013 o 8:05

  No skúsim niečo zmajstrovať.  A harp dom je náš odjakživa, pradedo ho postavil, a pivnica bola využívana ako skladisko. A čo presne mám odfotiť? Inak keď je tam v tej pivnici vodda, to musí znamenať, že ani ona nie je zdola dostatočne dobre zaizolovaná, nie? Že sú tam nejaké diery alebo čo… Viete, predstavte si, že ten dom staval človek bez hocijakej školy, tá pivnica je taká všelijaká :D

 • vlcik-tlcik

  člen
  12. marca 2013 o 0:00

  Nehral by som sa na tradíciu, či modernu radšej na funkčnosť. Vyzerá to skôr na jarné stúpanie hladiny podzemnej vody. Samotné drenážne rigoly bez odvedenia vody sú nefukčné. Chcelo by to aspoň náčrt, cca výškový rozdiel potok – pivnica, zakresliť aj studňu, aký je výškový pomer hladiny vody v studni a pivnici, pôvodné resp. staršie koryto potoka, či je vôbec možný prirodzený odtok vody z pozemku v prípadnom drenážnom rigole. Ak to šlo pradedovi, či komu, teoreticky by to malo ísť aj dnes.

 • harp

  člen
  11. marca 2013 o 13:16

  je mozne, ze

  1/ pivnica samotna bola drenazou domu, poznas povodnych majitelov, nespominali ich rodicia ze im voda v pivnici stupala pravidelne?

  2/ na drenaz sa daju pouzit aj prirodne materialy, pocitaj vsak s tym ze to bude o kus drahsie, (prieduh okolo domu z opracovanych kamennch dosiek)

  3/ treba zistit ci ide o tlakovu vodu, vtedy vyzera drenaz inak

  a znovu… prihod fotografie

 • muecke

  člen
  11. marca 2013 o 8:25

  Dobrý deň,

  Najprv chcem poznamenať, že všetky témy o drenáži som si prečítala :) A chápem, že každý dom si vyžaduje iný typ drenáže. Či ide teda o podzemnú alebo zrážkovú vodu… Môj problém je taký, že nám teče do pivnice. Je tam po kolená vody každú jar. Už v mojej minulej téme ste sa niektorí vyjadrili (mimochodom ďakujem za všetky odpovede tam), že najskôr by bolo veľmi náročné zaizolovať pivnicu a ideálne by asi bolo prestať ju používať. No a teraz má vlastne padnúť to rozhodnutie, či ju zasypať a zabudnúť na ňu alebo skúsiť nájsť riešenie. Dom leží v doline, na úplnej rovine, na jeho západnej strane cca 20m od domu tečie potok, pokiaľ viem nemá ani meno. Z tej strany kde je náš dom je breh rovina a z druhej strany je to zalesnený svah, pozdĺž celého potoka, a pokračuje to tak aj mimo náš pozemok. Za pozemkom v lese čo je asi 200m od domu, smer sever sú močiare. Celý pozemok je teda značne podmoknutý a s tým, že je to v doline asi tam aj steká dosť vody. Dedko ešte spomínal, že družstvo kedysi potok odklonilo, a že aj to môže spôsobovať problémy. Že vraj predtým tiekol popred dom z južnej strany. Môžem vám to celé aj nakresliť prípadne poslať GPS súradnice. Teraz ma zaujíma či by náš problém mohla vyriešiť aj ekologická alebo tradičná (neviem ako sa to nazýva) drenáž, myslím takú, že len vykopeme rígol hlbší ako pivnica, kt. potiahneme šikmo na severnej strane domu, ktorý by bol cca meter široký, dlhý neviem povedať koľko, dom má 13m, tak asi ešte kus dlhší a zasypeme štrkom. Alebo či je nevyhnutná normálna moderná drenáž. A či by vlastne vôbec mohla jedna či druhá pomôcť… Na jednej strane si myslím, že by aspoň v okolí domu mohla drenáž tú vodu sťahovať dole, no na druhej strane ak je podzemná voda príliš vysoko a značne to kolíše, žiadna drenáž nepomôže, či sa mýlim? Samozrejme že s výstavbou drenáže by išlo aj ruka v ruke prekopanie potoka. Pradedko to robieval pravidelne a vtedy nám pivnica nezatekala, tak na tom asi tiež niečo bude. Minimálne tých 200m prekopať. Prípadne by nemohlo pomôcť napr. vytvorenie jazera na tej severnej strane? Alebo vrátenie potoka do pôvodných “koľají”? Zaujímam sa čo najviac o ekologické riešenia… Celkom sa mi aj bridí používať drenážne rúry a geotextíliu a iné umelé materiály. Verím, že sa dá nájsť aj “prírodné” riešenie. Ak vôbec nejaké teda. PS: Studňa, kt. sa nachádza hneď vedľa domu, má 7metrov. V lete temer vysychá a potok vysychá úplne. Ďakujem za prečítanie.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz