aktivita " diskusia " Všeobecné diskusie " Slovenský zbojníci (Slovenskí zbojníci)

Označené: 

 • Slovenský zbojníci (Slovenskí zbojníci)

   creature aktualizované pred 9 rokov, 2 mesiacov 11 Členovia · 38 Príspevkov
 • creature

  člen
  6. apríla 2012 o 21:38

  čítal som si staršie komentáre a nedá mi to napísať dačo od veci.

  S Jánošikom mám spojené dve spomienky: pamätám sa keď sme na ZŠ dostali ako malé decká Junácku Pasovačku od Rázusovej-Martákovej. To bola pecka, Jádošik to znelo skoro tak dobre ako Winnetou. Svalnatý frajer s pištolami a sekerou. Síce takou malou s prehnane dlhou rúčkou, no chalani vraveli, že aby mohol lepšie triafať. Skušal som to s tatkovou káľačkou no nehodil som ju ani na meter. Popravde nás na celom Jánošíkovi zaujímal najviac jeho opasok. Ten tak mať a ešte ktomu medveďobijku, to by sme boli frajeri.

  Tou druhou bola hra Jááánošíík od Radošincov. Týmto sa klaniam majstrovi Štepkovi.

 • harp

  Administrátor
  6. apríla 2012 o 19:30

  Velmi pekna akcia. Drzim palce.

 • vlado-terchova

  člen
  6. apríla 2012 o 11:17

  Všetkych zdravím. Ponúkam nový pohlad,ale odľahčený. Pozývam Vás na prvé medzinárodné stretnutie zbojníkov v Terchovej. Bude sa konať 16-17.6.2012 bude to stretnutie plné súťaží,zábavy a dobrej hudby. Ak máte záujem reprezentovať svojho obľúbeného zbojníka ste vítaný.Prihlásiť sa môžete na môj e-mail:chatavyhnana@gmail.com   Počas dvoch dní budú zbojníci súťažiť v tradičných disciplýnach: hod valaškou,zdvih súdka piva a pod. zasadne aj zbojnícky snem. Počas dvoch dní bude aj gastro súťaž. V sobotu vo varení zbojníckeho guláša a v nedeľu v grilovaní tradičnej slovenskej pochúťky. Budú sa opekať barany. Počas celej akcie bude prebiehať kultúrny program:ľudové hudby,súbory a večer v sobotu bude ľudová veselica. Ak máte záujem,budem rád,keď sa prihlásite,alebo sa len tak prídete pozrieť do Terchovej. Upútavky sú na : http://www.terchová.sk http://www.ztt.sk  http://www.terchova-info.sk

 • uskalienka

  moderátor
  20. marca 2010 o 23:10

  Ja neviem, v kaviarni by sa mala popíjať kávička, keby bolo najhoršie prípadne aj slopať, veď na Slovensku sa dôvod k tejto bohumilej činnosti vždy nájde, a viesť múdre reči.
  Vycapiť sem plagát, neviem, časom ho aj tak oserú muchy a kaviarnik ho zvesí ako Palivec Ferdinanda.

  vlcik-tlcik vdaka za trefnu poznamocku… mnooo… nakolko mna nasledovna sprava veeelmo zaujala a veru vo viacerych rovinach… “plagat” prelepujem :wink:

  Staré divadlo uvedie slovenskú časť medzinárodnej hry Jánošík

  NITRA 16. marca (SITA) – Premiéru slovenskej časti medzinárodnej inscenácie Jánošík, Jánošík? Jánošík!, uvedie Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre 14. apríla. Slovensko – česko – poľský projekt vznikol na základe dlhodobej spolupráce a priateľstva Starého divadla, Divadla DRAK z Hradca Králové a Teatra Lalka z Varšavy. Každé z nich najprv pripraví vlastnú verziu hry, ktorá bude pozostávať z vopred určených scén zo života Juraja Jánošíka. Zo scénok jednotlivých divadiel potom spoločná porota vyberie tie najlepšie, ktoré poskladá do jednej medzinárodnej inscenácie. “Cieľom tvorcov je vytvoriť nový, súčasný, nepietny a nenostalgický pohľad na jánošíkovskú legendu,” informovala agentúru SITA dramaturgička inscenácie Veronika Gabčíková. Výsledkom tohto projektu by malo byť vzájomné spoznávanie sa a približovanie troch stredoeurópskych kultúr, ktorých spoločné i rozdielne črty vyniknú práve na základe spracovania totožnej témy.

  Spoločné kontúry a styčné body inscenácií vznikali na piatich pracovných stretnutiach. Hlavnou myšlienkou všetkých troch inscenácií sa po vzájomnej dohode stal Jánošík ako symbol vnútornej slobody, po ktorej každý túži. Tvorcovia zároveň určili sedem základných životných udalostí Jánošíka, pričom jednu z nosných udalostí, ktorá dostala názov Život Jánošíka, ďalej rozdelili na osem úsekov. Vzniklo tak 15 situácií, každá z nich má trvať tri minúty. Dôležitou súčasťou scénografie je sedem predmetov, ktoré sa na javisku musia objaviť.

  Česká inscenácia Jánošík sa už s mimoriadnym diváckym ohlasom hrá od 1. marca. Jej režisérom, dramaturgom a scenáristom je Jakub Krofta. Na 25. marca je naplánovaná premiéra poľskej časti projektu, ktorej režisérom je Lukasz Kos. Po premiérach jednotlivých inscenácií má nasledovať spoločné sústredenie všetkých troch divadiel v Terchovej. Spoločnú hru budú môcť diváci vidieť 10. mája na medzinárodnom festivale divadiel krajín V4 Stretnutie v Starom divadle v Nitre. Odtiaľ poputuje do Hradca Králové, Varšavy, Ostravy a ďalších miest.

  V slovenskej inscenácii Jánošík v réžii Ondreja Spišáka hrajú Radovan Hudec, Lucia Korená, Rudo Kratochvíl, Miloš Kusenda, Katarína Petrusová, Agáta Solčianska, Roman Valkovič a Milan Vojtela. Autorom scenára je Jozef Mokoš, scénografom Szilárd Borárosz a autorom hudby Eugen Gnoth.

  Prvým podnetom pre tento projekt bola snaha pripomenúť si tvorcov mimoriadne úspešného umeleckého projektu z roku 1975 – spoločnú slovensko-česko-poľskú inscenáciu Jánošík. Vytvorili ju členovia Divadla DRAK z Hradca Králové, poznaňského Teatra Marcinek a Krajského bábkového divadla Banská Bystrica.

 • pstrosek

  člen
  8. januára 2009 o 22:19

  Co si ma z toho clovek vybrat ? To mas ako vsade inde, kazdy si z toho vyberie len to co sa mu hodi…

 • skalican

  člen
  8. januára 2009 o 14:05

  Každý píše niečo iné.No akosi už napísal sto ludí sto chutí.Lenže horšie je to čosi z toho má človek vybrať.

 • pstrosek

  člen
  30. decembra 2008 o 20:12

  Nasiel som jeden zaujmavy clanok s este zaujmavsim nadpisom:
  Juraj Jánošík je viac komunistický fetiš ako národný hrdina
  Viac tu –

  Ako sa hovori sto ludi sto chuti.

 • skalican

  člen
  9. decembra 2008 o 13:30

  A čo taký Rajnoha či Hrajnoha alebo ako to je to bol tiež zbojník mal sa narodiť v obci Plavecký ……. no to som už zabudol čo.Preto vás prosím nevie niekto kde sa narodil tento západoslovenský zbojník

 • skalican

  člen
  5. decembra 2008 o 16:35

  Tak nám to moc nevyšlo.Možno že Jánošík bol skutočne hrdina a možno že to bol len obyčajný zbojník ktorému nádych hrdinu pridelili až štúrovci.

 • skalican

  člen
  5. decembra 2008 o 14:38

  No aj ked toto je len ako sa uz spomína nie historická postava ale myslím si že určite sem patrí.Parádna ukážka z filmu :)

 • harp

  Administrátor
  5. decembra 2008 o 9:47

  Pacho, hybský zbojník
  Dalsi zbojnik :)


  “Stoj tristo hrmených! Stoj tisíc hrmených! Stoj tisíctristo hrmených!”

  Slovenská komédia, ktorá rozpráva príbeh o
  legendárnom hybskom zbojníkovi Pachovi, sa radí k divácky najúspešnejším filmom. Pacho nie je
  historická postava. Je len modelom možného
  a vysnívaného zbojníka, ktorý okrem toho, že bohatým
  berie a chudobným dáva, neznáša krivdy a
  feudálny útlak. Častejšie ako svaly používa rozum. Vie si poradiť v každej situácii za pomoci sebe tak vlastnej šikovnosti a prešibanosti. So svojou družinou, pritom zažíva nevšedné dobrodružstvá. Rešpekt a obdiv nevzbudzuje len u mužov. Napriek tomu, že nepatrí záletníkom, ženy, nevynímajúc cisárovnú Máriu Teréziu, sa bijú o jeho priazeň…

  Československo, 1975, 91 min

  Režie: Martin Ťapák
  Hrají: Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slavo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabane, Ivan Palúch, Juraj Kováč, Michal Hraška, František Desset, Marián Labuda st., Ida Rapaičová, Magda Paveleková, Slávka Budínová, Ivan Rajniak, Viliam Polónyi, Ján Kroner, Juraj Herz, Ľudovít Kroner

  a est ejeden odkaz
  http://www.zbojnickachata.sk/

 • skalican

  člen
  3. decembra 2008 o 17:05

  To je škoda,ale nechme Jánošíka Jánošíkom už sme sa o ňom nabásnili dosť čo další zbojníci znáte niekto dalších zaujímavých hôrnych chlapcov ?

 • dorotka

  moderátor
  3. decembra 2008 o 11:28

  Kaštieľ Hrachovo, pravdepodobne stav z konca 19. storočia
  V Hrachove sa nachádzal nad obcou opevnený gotický kaštieľ z prvej polovice 15. storočia, za rákocziovského povstania, začiatkom 18. storočia, zbúraný.
  Ďalší kaštieľ bol postavený v roku 1565 ako jednopodlažná renesenačná kúria, v roku 1727 o podlažie zvýšený a začiatkom 19. storočia upravený o drevenú pavlač s murovanými schodmi zo dvora.
  Pravdepodobne v tomto kaštieli boli krátkodobo uväznení Jánošík s Uhorčíkom (M.Mravcom)

  Žiaľ, kvalitnejšiu fotogtafiu nemám k dispozícii

 • skalican

  člen
  2. decembra 2008 o 19:25

  Nevie niekto čo sa dnes v kaštieli nachádza je tam nejaké múzeum alebo niečo podobné.

 • skalican

  člen
  2. decembra 2008 o 16:48

  Pridám aj Jánošíkovu čiapku z Liptovského múzea

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz