aktivita " diskusia " Architektúra a stavitelstvo " podlaha v dome s kamenným základom

 • tomezv

  člen
  25. augusta 2017 o 9:50

  zdravím kety chcem sa spýtať ako si spokojná s podlahou po rokoch

 • laci-laci

  člen
  27. januára 2014 o 20:10

  Nazdar.
  Ja som podlahu na chalupe(nepálená tehla a kamenný základ) riešil takto.Rozbil som betón ktorý tam bol.Pod ním bol ešte štrk a hlina.Všetko som vykopal  do hĺbky asi 40cm.Ten betón našťastie nebol hrubý 3-5 cm ako kde.Štrku tiež nebolo veľa.Hneď po odstránení betónu som cítil ako vlhkosť vychádzala hore ale hlina nebola mokra.Nechal som to tak asi mesiac a potom som urobil základ pod budúce priečky(aj odpad).Z izby sme si chceli urobiť záchod a kúpeľňu, tak preto priečky.Keď základy boli hotové,nanosil som makadam cca 20cm a na makadame sú položené betónové stlpy-dva na seba a spojil som ich maltou.Rozmiestnenie je na obrázku.Jeden koniec stĺpov je od steny 25cm ďaleko aby mohol prúdiť vzduch do druhého kanála  Prívod vzduchu 2X a jeden vývod.Potom nato trapezový plech,kari rohož,betón,lepenka,izolácia a zase betón(5cm).Ešte mi treba dokončiť priečky……a tie dvere som tiež zamuroval lebo tam bude okno do wc. 

  foto foto foto
 • katinka87

  člen
  15. decembra 2013 o 20:25

  No super, ďakujem veľmi pekne. Niečo som o tomto čítala, tiež som sa dozvedela, že by jedna vetva mohla byť nefunkčná, preto som sa vlastne pýtala, lebo nás diskusia o vetracích rúrach skoro stála rozvod :-)

   Dávaš aj betón?

 • palo

  člen
  13. decembra 2013 o 13:36

  Práve teraz robím niečo podobné u seba v dome. Ani ja nemám vhodný komín na zaústenie odťahu z ventilačných hadíc, ktoré sú pod podlahami na prízemí. Vyriešilo sa to tak, že osadím v kúte špajzy dve plastové rúry, na ktoré sa dole napoja ventilačné hadice (hadice aj rúry majú rovnaký priemer, v mojom prípade 100 mm), hore sa rúry vyvedú až pod strechu na voľne vetranej povale. Prečo dve? Každá pre jednu ventilačnú hadicu. Hadice majú rôznu dĺžku, iné zákruty, jeden nasávací otvor je na južnej a druhý na severnej fasáde, preto v každej bude iný ťah. Keby som hadice zaústil do jedného zvislého prieduchu, jedna trasa by sa mohla prevetrávať nedostatočne, možno by zostala úplne “mŕtva”.

 • katinka87

  člen
  12. decembra 2013 o 3:03

  chcela by som sa informovať. Rekonštruujeme starý dom z nepálenej tehly. Vybrali sme palubky, škváru a hlinu a momentálne sa pôšťame do izolácie podlahy penosklom. Pod penosklo (je v geotextílii) dávame drenážky, na to pôjde fólia a betónový poter. No a tie drenážky sú momentálne náš problém. Ako ich vyviesť a kam? Nemáme starý komín. Ak by sme aj vytvorili nejakú rúru (akoby komín) môžeme všetky drenážky z miestností vyviesť do jedného? A má byť medzi stenov a poterom nejaká medzera? Aká veľká? Ďakujem pekne

   

 • harp

  člen
  19. augusta 2011 o 16:01
 • evi

  člen
  5. mája 2010 o 5:05

  Len co toto ma zmysel skusat nespravne riesenie a potom cakat co to urobi??? Preco sa kazdy musi popalit na svojom piesocku? (:(:
  Doky, myslíš, že niekto ide náročky a s radosťou nesprávnou cestou? Na plastové okná sú firmy na každom rohu, ale na obnovu stavieb? Čo dom – to iné podmienky – vidím podľa rôznorodosti tu odprezentovaných “osvedčených” riešení. Niečo ako darwinizmus v stavebníctve…prirodzene si vyberieš, silnejší prežije… :wink:

 • doky

  člen
  4. mája 2010 o 23:21

  ahojte podlahari, nemam cas to vsetko tu do detailov studovat, len v rychlosti sa mi to stale vidi uz v principe zle riesenie s pieskom a vapnom /ako som uz xkrat napisal/. Kety neospravedlnuj sa, mame tu demokraciu, kazdy si moze robit co chce /niekedy je to az na zavadu…/ Len co toto ma zmysel skusat nespravne riesenie a potom cakat co to urobi??? Preco sa kazdy musi popalit na svojom piesocku? Ja nie som az taky priatel betonu, ako to asi vypada, len som ho pouzil tam, kde som to pokladal za vhodne- resp vhodny kompromis. A pro po: podlahu som robil pred asi 22 rokmi a este som nepotreboval nic otvarat a sledovat- ja ju radsej pouzivam (:(:

 • vlcik-tlcik

  člen
  4. mája 2010 o 19:54

  http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=25205&start=0&sid=43ec7d20d2db8ef728d691cf3c87ff49
  http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26369&sid=aa2ec0b0906bf81cf6e8bcdc353347de
  http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=24721&sid=aa2ec0b0906bf81cf6e8bcdc353347de
  http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26508&start=40&sid=578fe0532b8eb3dc7e5669954efac9be
  Popísané o tom tu bolo dosť, snáď nájdeš aj odpoveď.
  Osobne si myslím, že tá 10 cm vrstva suchého vápna s pieskom, v pomere 1 ku 1 nefunguje ako klasická omietka, v ktorej voda bez problémov vzlína, ale trochu inak, ale dokázať to neviem, čiže teoreticky by mali mať pravdu Doky a Harp.

 • roman-kupec

  člen
  4. mája 2010 o 19:01

  Chcem sa spýtať aký účel má to miešanie piesku s vápnom? Ak to chápem dobre, tak miešate suché vápno s pieskom áno?

 • vlcik-tlcik

  člen
  30. apríla 2010 o 6:55

  Evi, tá nopovka nie je zlý nápad, ale určite to chce potom podlahu odvetrať, ako spomína Doky.

 • evi

  člen
  29. apríla 2010 o 23:11

  Za par rokov vam dam vediet ako sa Andulkin recept osvedcil.
  kety, sme na tom podobne, aj my sme aplikovali Andulkin recept a budeme čakať, čo to urobí. (Medzi postrholce dávame liapor.)
  Ešte malé doplnenie – z vnútornej strany sme dali ku stene nop fóliu – v zóne, kde je pieskovápno, aby sa kamenné múry nedotýkali zmesi a tá od nich potenciálne nenavlhla.

 • kety

  člen
  29. apríla 2010 o 22:56

  Ja by som to pravdepodobne riesil tradicne – cize udupana hlina, potom vrstva sotoliny (makadam, liapor), do ktorej sa ulozia pastrholce a na ne sa nabiju dosky
  Citam, citam rady z prechazajucich obdobi, robim si vycitky, ze vase rady neposlucham , az konecne Mirov prispevok ma uspokojil. Takze sme v stadiu vyvozenej hliny a navozeneho kamenia, ktory je udupany.Moj manzel navozil cca 7t kamenia za 3 dni- moj obdiv.
  Teraz tam pojde 10 cm vapno+piesok , do toho postrholce a na to ohoblovane dosky.
  Prepac Doky, ale tvrdo odmietam beton. Inac vdaka za rady- za zaujem som uprimne rada.
  Za par rokov vam dam vediet ako sa Andulkin recept osvedcil. (Ak bude este nasa chalupa existovat, lebo obchvat Kremnickych Bani sa asi bude stavat)

 • roman-kupec

  člen
  23. apríla 2010 o 10:55

  Dakujem vsetkym za prispevky. Yergush ta informacia o sklenenej podlahe je kde v tom denniku? Inak Vlada poznam osobne a uz sme to spolu raz konzultovali :-), ale rad by som si precital, co pise…..a nadherna zelena je tiez moj oblubeny film!

 • yergush

  člen
  14. apríla 2010 o 20:34

  inšpirácia
  … a dlážku z fliaš, čo už do obchodu nevezmú, na tom hlina riadne udupaná,na tom na dlaň slamy … zdroj http://www.vladoblas.estranky.cz/stranka/dennik
  no to je “zkulturnený prístup” v zmysle posolstva filmu http://nadhernazelena.szm.com, nestrávitelný pre každého …

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz