aktivita " diskusia " Architektúra a stavitelstvo " Odvlhcenie kamenneho domu

 • Odvlhcenie kamenneho domu

   harp aktualizované pred 1 mesiac, 2 týždňov 3 Členovia · 3 Príspevkov
 • harp

  člen
  2. augusta 2021 o 7:57
 • Robko

  člen
  1. augusta 2021 o 9:39

  Dobrý deň, pokúsim sa o pár rád.

  Vždy je lepšie ak sa Vám dá, keď k takejto otázke pošlete aj nejaké fotky objektu.

  1. Treba skontrolovať či je v poriadku strecha a nezateká niekde a či správne funguje odtekanie dažďovej vody cez zvodový systém preč od objektu. Stáva sa že býva porušený alebo upchatý.

  2. Určite treba odstrániť betónové chodníky okolo domu. To ste napísali správne.

  3. Ak Vám zateká zrážková voda popri múre, tak by trebalo vyspádovať terén smerom od objektu a možno tam pridať nejaký žlab, kadiaľ bude povrchova voda odtekať.

  4. S obkopávaním opatrne. Ak sa rozhodnete obkopávať nechodte hlbšie ako je základová škára objektu. Ak máte možnosť nechajte si skontrolovať objekt statikom, on Vám povie ako hlboko môžete kopať. Vykopanú zeminu potom nahradiť napríklad ílovou zeminou, ale štrk by som nepoužíval k zasýpaniu. Jediné čo tým dosiahnete je, že voda vám pretečie rýchlejšie a hlbšie k základu. Štrk sa používa väčšinou pri zaizolovaných objektoch, nie pri objekte vášho typu, ktorému chýba izolácia. S nopovou fóliou to býva ťažko, pretože väčšinou je spravená majiteľmi zle a miestamiza ňu zateká (neprilieha k murivu…). Existujú také lišty, ktoré ju síce zvrchu zakryjú, ale oni časom vplyvom UV žiarenia sprhnú. Chcem povedať, že ak máte dobre poriešené odvodnenie terénu, asi by som tam tú nopovú fóliu nedával. Ona sa používa najmä pri tlakovej vode.

  5. Píšete že pivnica je bez podlahy. Všetky nánosy treba vyviezť to ste urobili správne. V pivnici by som poriešil odvetrávanú podlahu: Tu posielam link ako to vyzerá: https://www.obnova.sk/sanacia-vlhkosti-seria-ozivene-pamiatky/

  6. určite treba osekať aj navlhnuté a zasolené omietky (asi sú cementové) v interéri aj exteréri. Do budúcnosti by som potom použil sanačné omietky, ktoré sa nanášajú tak 15 cm nad navlhnutú časť. Na zvyšok osekaného muriva potom použiť klasické vápenné omietky. Stáva sa, že pri osekávaní Vám vypadne aj kus muriva, ktoré treba najprv domurovať.

  7. Čo sa týka tej drevenej podlahy nad pivnicou. To záleží od Vás či ju tam chcete. Podlahu by som povyberal a pomedzi postrholce by som vložil sklennú vatu. Ak by boli dosky v dobrom stave vrátil by som ich naspäť a ošetril nejakým ľanovým olejom určeným do interéru.

  8. Pri takejto stavbe je dôležité do budúcnosti vetranie v najmä letných mesiacoch, keď sa nevykuruje.

  Sanácia vlhkosti / Séria: Oživené pamiatky

 • krajicek

  člen
  31. júla 2021 o 15:27

  Dobry den,

  Sme stavebni laici.

  Pokusame sa o zobytnenie starsieho kamenneho domu (cca 200 rokov). Je z 3/4 popivniceny – kamenna klenbova pivnica bez podlahy. Nad tym kamenny dom – tiez klenby – podlahy drevene – natlcene na pelstre. Obvodove mury hrubka cca 75 – 85 cm. Dom je na takmer na rovine. Steny domu vlhnu cca do vysky 1,5m – 2m – je to rozne v jednotlivych miestnostiach. Pricinu odhadujeme – vzlinanie vlhkosti cez pivnicne mury a prevdepodobne aj zatekanie vody z povrchu popri muroch pri vydatnejsich zrazkach. Je mozne, ze vplyv mozu mat aj nanos popola a kamenov v pivnici (z jednej casti sme uz odstranili vo vyske cca 30 – 40 cm) a aj materialy pouzite na vonkajsiu fasadu (brizolit) a vnutorne steny – nie sme si isti, ci je tam nieco co dycha.

  Chceli by sme Vas poprosit o radu, ako sa zbavit vlhkosti v dome. Pomoze odkopat mury do hlbky cca 60 – 70 cm + nopova folia k muru, z druhej strany geotextilia, na dno flexibil a zasypat strkom do urovne okoliteho terenu?

  A samozrejme odstranit vsetky betonove chodniky okolo domu, ktore zrejme tiez mozu drzat vlhkost.

  Vopred Vam dakujem za Vas nazor.

Prezeranie 1 - 3 z 3 príspevkov

Pôvodný príspevok
0 z 0 príspevkov June 2018
Teraz