aktivita " diskusia " Reštaurovanie a konzervovanie " odstranenie nateru luhom (šurik, minium)

 • odstranenie nateru luhom (šurik, minium)

   docent aktualizované pred 11 rokov, 3 mesiacov 4 Členovia · 14 Príspevkov
 • docent

  člen
  9. augusta 2010 o 10:03

  Tým “tu” som nemyslel Obnovu ale link na stránku http://www.efarby.sk. Klikneš na link, otvorí sa ti stránky s míniovou farbou, v záhlaví klikneš na obchodné podmienky, prečítaš si ich a ak súhlasíš zaregistruješ sa. Potom už treba len objednať. Dôležité informácie nájdeš aj v časti “Kontakt”.

 • gombo

  člen
  8. augusta 2010 o 19:21

  to je fajn ale cez obnovu som este nic nekupoval môžeš poradit bližšie ako postupovat a na koho sa obratit moc krat dakujem!

 • docent

  člen
  8. augusta 2010 o 18:19

  Nemusíš zháňať prášok, kúp hotovú farbu. Má označenie O2004.
  Kúpiť sa dá tu

  http://www.efarby.sk/kategoria/farby-na-kov-a-drevo/olejove-farby/zakladne/balak-a-s-olejova-zakladna-farba-o2004/

 • gombo

  člen
  7. augusta 2010 o 11:23

  este tak zohnat miniovy prasok a bude vymalovane….volal som znamemu co ma farby laky a tiež nevedel poradit tak idem patrat dalej. Vdaka za navod

 • docent

  člen
  7. augusta 2010 o 9:56

  A tu je návod na prípravu míniovej farby (suříkové barvy) z docentovej písanky:

  85 váhových dielov práškového mínia,
  15 váhových dielov čistej ľanovej fermeže.

  Mínium sa pridáva do fermeže za stáleho miešania. Po dôkladnom premiešaní je farba pripravená na náter. Doriediť sa dá malým množstvom riedidla na olejové farby. Náter nelepivý na dotyk po cca. 3 hodinách, zaschnutý po cca. 24 hodinách. Podomácky pripravená farba sa rýchlo usadzuje a jej trvanlivosť v tekutom stave je obmedzená približne na mesiac.

  Pokiaľ ide o povrchovú ochranu pozinkovaného plechu v rámci odporúčaného trojročného intervalu, možno míniovú farbu použiť. S náterom nového pozinkovaného plechu nemám skúsenosť.

 • palo

  člen
  7. augusta 2010 o 0:25

  Na doplnenie :wink: :

 • palo

  člen
  7. augusta 2010 o 0:18

  Možnosť domácej prípravy míniovej farby ma zaujala, lebo mi dosť nevyhovuje (ne)kvalita, resp. (ne)trvácnosť v súčasnosti dostupných základných náterových hmôt na železo. Na rozdiel od Gomba som čosi vygúglil:

  Sumární vzorec: Pb3O4

  S kysličníky železa a s železem samotným reaguje za vzniku nerozpustných olovnatanů železnatých a železitých, což je podstatou antikorozivního účinků zakladových barev obsahujících suřík na železné předměty.

  Nejčastěji je suřík používán jako pigment do základových nátěrových materiálů pro železné předměty a konstrukce. Vzhledem k jeho jedovatosti pro člověka a ke způsobované ekologické zátěži prostředí se jeho použití v současné době omezuje. Což je, pokud odhlédneme k ekologickým hlediskům, škoda, protože současné antikorozní nátěry nedosahují ani zdaleka antikorozních vlastností nátěrů suříkových. V zásadě je možno říci, že současné antikorozní nátěry se tak jenom jmenují, ale jejich skutečná schopnost inhibovat korozi je mizivá až žádná. Dnes, (psáno v roce 2006/7), prakticky suříkovou barvu na trhu v ČR již několik let nenaleznete.Zdroj: Wikipédia

  Otázka pre znalejších: Ako je to s použitím mínia na pozinkované železo?

 • gombo

  člen
  6. augusta 2010 o 13:23

  dík docente,ale až taky skuseny nie som prvy krat počujem o takej farbe a už vôbec netusim ako zarobit skusal som aj googl a nič prosim daj recept a nieco bližšie

 • docent

  člen
  6. augusta 2010 o 10:16

  gombo, vidím, že máš skúsenosť, takže netreba asi dlho vysvetľovať. Najlepšia, desiatkami rokov overená a takmer večná základná farba na železo je míniová základná farba. Dá sa stále ešte kúpiť a keď nie, zarobiť.

 • gombo

  člen
  6. augusta 2010 o 8:20

  poradte povrchovu upravu na skelet co zvladnem aj doma nie syntetiku nieco ako čiernenie kovov…..dakujem

 • mazoslav

  člen
  5. augusta 2010 o 17:03

  dik za radu,no mam uz nejaku tu skusenost zo starym kredencom iba som nevedel ako to bude reagovat na kov aj “skafander”a dobry stetec ktory neroztavim prave som dokoncil jednu stolicku dva krat som ju umyl vysledok super…..aku povrcch upravu by si zvolil? kostra kovova to uz vies vyplne sedak,operadlo preglejka z ktorej som zbrusil jednu vrstu napustil fermežou a natrel lodnym lakom

  Hlavne bacha na hliník, ta reakcia je dost prudka a vyvija dost tepla, železu nespravi nic.

 • gombo

  člen
  5. augusta 2010 o 12:47

  dik za radu,no mam uz nejaku tu skusenost zo starym kredencom iba som nevedel ako to bude reagovat na kov aj “skafander”a dobry stetec ktory neroztavim prave som dokoncil jednu stolicku dva krat som ju umyl vysledok super…..aku povrcch upravu by si zvolil? kostra kovova to uz vies vyplne sedak,operadlo preglejka z ktorej som zbrusil jednu vrstu napustil fermežou a natrel lodnym lakom

 • docent

  člen
  5. augusta 2010 o 10:35

  Použiť ho môžeš, ale vystavíš seba aj svoje okolie veľkému riziku úrazu. NaOH ničí všetko, nielen zbytky stareho nateru. V prvom rade náčinie, ktorým ho budeš nanášať. O rukách, ošatení a obutí ani nehovoriac. Za seba odporúčam odstraňovač starých náterov. Je síce drahší ale lacný v porovnaní s odstraňovaním škôd, ktoré môžu vzniknúť pri neadekvátnom použití lúhu.

 • gombo

  člen
  5. augusta 2010 o 7:48

  Zdravim vsetkych,viete mi poradit? odstranujem stare natery z kovoveho zahrad.nab. teplozdušnou pištolou.Hrubu vrstvu mam oškrabanu a zbytok chcem umyt sodnym luhom NaOH môžem tuto technologiu použit na kov?

  foto

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz