aktivita " diskusia " Pamiatky " Nove funkcie v starych priemyslenych stavbach

Označené: 

 • Nove funkcie v starych priemyslenych stavbach

   vlcik-tlcik aktualizované pred 11 rokov, 11 mesiacov 2 Členovia · 2 Príspevkov
 • vlcik-tlcik

  člen
  6. novembra 2009 o 20:33

  Cenu ARCH 2009 má veža v Bratislave
  BRATISLAVA. Sídlo ateliéru BKPŠ sa stalo laureátom Ceny ARCH 2009, ktorú slávnostne vyhlásili v stredu večer v priestoroch Gallerie Cvernovka v Bratislave. Porota na ateliéri, ktorý vznikol rekonštrukciou a úpravou bývalého vodojemu spoločnosti Istrochem na Nobelovej ulici v Bratislave, ocenila prístup k starej nevyužívanej industriálnej stavbe, jej zachovanie. Vyzdvihla napríklad aj rešpekt k prostrediu, keďže stromy v okolí vodojemu ostali zachované.

  Projekt “Veža – Ateliér A-BKPŠ“ súťažil o cenu s ďalšími siedmimi architektonickými dielami. Je dielom architektov Martina Kusého a Pavla Paňáka, ktorí si vo vodojeme zo začiatku 20. storočia vytvorili sídlo. Na projekte spolupracovali Mária Kusá, Jana Paňáková a Martin Kusý ml.

  Cieľom Ceny ARCH je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény. O jej udelení rozhodovala medzinárodná porota v zložení Aleš Burian (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Henrieta Moravčíková (šéfredaktorka časopisu ARCH), Shane O´Toole (Írsko). Posudzovala osem architektonických diel, ktoré na tohoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu. Boli to Dom smútku v Modre, Veža – Ateliér A-BKPŠ v Bratislave, Polyfunkčný dom Ihla vo Zvolene, Hotel Falkensteiner v Bratislave, Dom H v Košiciach, Obnova rímskokatolíckeho kostola Zvestovania Pána v Novej Lesnej, Univerzitná knižnica a pastoračné centrum Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Bytový dom s vybavenosťou v Bratislave.

  Cena ARCH sa udeľuje od roku 1998. Od ostatných architektonických súťaží sa Cena ARCH odlišuje aj tým, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria významné osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény.

  Taký druh vyslúžilých industriálnych stavieb sa zvyčajne vníma ako problém, lebo väčšina ľudí si myslí, že ich treba zbúrať. Zbúranie je však drahé. V tomto konkrétnom prípade by sa narušilo aj jeho jedinečné okolie, a to by bola hrozná hanba. Prístup k veži je nádherne úzky a kľukatý, lebo nevyrúbali stromy, ktoré stáli na pozemku. Všetko na tomto projekte ukazuje rešpekt a bystrý úsudok, nielen vo vzťahu k architektonickému dedičstvu, ale aj k prostrediu. Tento osviežujúci prístup – že existujúceho prostredia sa treba dotýkať s maximálnou ľahkosťou – je príliš zriedkavý v súčasnej architektúre, takže architekti si zasluhujú veľké uznanie,“ uviedol člen poroty súťaže Arch 2009 Shane O´Toole
  článok prebratý zo sme
  http://kultura.sme.sk/c/5096524/cenu-arch-2009-ma-veza-v-bratislave.html

 • harp

  člen
  2. októbra 2009 o 9:19

  NOVÁ FUNKCE VE STARÝCH PRŮMYSLOVÝCH STAVBÁCH 14. října – 19. prosince 2009 Galerie Sklepení v Brně (nám. Svobody 8) Výstava bude pro veřejnost otevřena ve středu od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek, v pátek a v sobotu od 10 do 17 hodin. Doprovodný program: Přednáška středa 9. 12. 2009 v 16 hodin Prof. Ing. arch. Alois Nový Průmyslové stavby jako kulturní památky Hrajeme si v galerii – dětské dílny soboty 31. 10., 7. 11., 21. 11. a 5. 12., vždy od 14 do 16 hodin Výstava připomínající 40 let péče o průmyslové památky v Německu byla převzata od Sdružení zemských památkářů ve Spolkové republice Německo a záštitu nad ní převzala generální ředitelka Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděžda Goryczková. Modely pro výstavu zapůjčilo Technické muzeum v BrněNOVÁ FUNKCE VE STARÝCH PRŮMYSLOVÝCH STAVBÁCH
  14. října – 19. prosince 2009
  Galerie Sklepení v Brně (nám. Svobody 8)
  Výstava bude pro veřejnost otevřena ve středu od 10 do 18 hodin,
  ve čtvrtek, v pátek a v sobotu od 10 do 17 hodin.

  Doprovodný program:
  Přednáška
  středa 9. 12. 2009 v 16 hodin
  Prof. Ing. arch. Alois Nový
  Průmyslové stavby jako kulturní památky
  Hrajeme si v galerii – dětské dílny
  soboty 31. 10., 7. 11., 21. 11. a 5. 12., vždy od 14 do 16 hodin

  Výstava připomínající 40 let péče o průmyslové památky v Německu
  byla převzata od Sdružení zemských památkářů ve Spolkové republice Německo a záštitu nad ní převzala generální ředitelka Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděžda Goryczková.

  Modely pro výstavu zapůjčilo Technické muzeum v Brně

Prezeranie 1 - 2 z 2 príspevkov

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz