aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Murovacia malta na komín

  • Murovacia malta na komín

    Posted by anton_hc on 7. novembra 2021 at 20:09

    Ahoj.

    Náhle musím rozobrať starý komín z plnej tehly a nanovo ho vymurovať. Kvôli nočným mrazom som dostal odporúčanie nepoužiť pôvodne plánovanú vápennú maltu a na miesto nej použiť kupovanú vápenno-cementovú. Treba do takej malty použiť aj nemrznúcu prísadu?

    Výrobcovia prísad určujú dávkovací pomer voči množstvu cementu v zmesi, no tento údaj výrobcovia murovacích mált neudávajú.

    Ďakujem za pomoc.

    docent odpovedal 2 years, 4 months ago 3 Členovia · 5 odpovede/odpovedí
  • 5 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    9. novembra 2021 at 11:40

    Ahoj @anton_hc

    Pokial musis murovat komin z tejto strany roka uvazujes spravne. Neexistuje aditivum proti mrazu, ktore by fungovalo s vapennou maltou.

    Co sa tyka pomeru cementu a plniva vo VC malte, to bude tazsie. Predpokladaj ze cementu je tam asi tretina a nic nepokazis.

    Inak asi vies, ze ten komin by drzal aj na vapennu.

  • anton_hc

    Member
    14. novembra 2021 at 18:51

    Ahoj, ďakujem.

    Samozrejme by som najradšej použil vápennú maltu, no situácia mi to nedovolí.

    Vyhotovil som skúšku, kde som podľa odporúčania PF zarobil maltu zo zmesi cement-vápenná kaša-štrkopiesok 0-4 pomere 1:8:24. Malta už na druhý deň mala celkom dobrú pevnosť a dnes po 4 dňoch je značne pevná, no zároveň je rozrušiteľná a v budúcnosti bude možné murivo rozobrať. Pokúsim sa ešte narýchlo zohnať trasovú múčku, aby som mohol cement vylúčiť.

  • docent

    Member
    17. novembra 2021 at 22:47

    Dobrý večer @anton_hc, predpokladám, že sa Tvoj zdroj (PF) pomýlil alebo si to zle prečítal alebo si spravil chybu pri písaní postu. Nie, že by murárčina bola moja špecialita, ale doma som musel tiež reparovať komíny a pri obnove jedného barokového komína som kibicoval. Tak teda, keď malta na komín, tak bez štrkopiesku. V literatúre existuje množstvo váhových pomerov zložiek malty, týkajúcich sa rozličných mált. Všetky tieto receptúry vychádzajú z konštanty, ktorú predstavuje 1 m³ kopaného piesku (to je, mimochodom 1 506 kg). Potom nasledujú pomery… tak na obsiahlu tabuľku. Rada z mojej skúsenosti, ktorá funguje – 15 dielov piesku : 2 diely haseného vápna : 1 diel cementu : 2 – 3 diely vody.

  • anton_hc

    Member
    18. novembra 2021 at 13:13

    Prečo nepoužiť štropiesok frakcie 0-4?

  • docent

    Member
    19. novembra 2021 at 11:09

    Asi preto, prečo neodporúčam drvené kamenivo frakcie 0-4.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť