aktivita " diskusia " Architektúra a stavitelstvo " Kamenna napisova doska

 • anton_hc

  člen
  24. februára 2015 o 20:49

  Zmeral som hrubku tych ulomkov z dosky. Maju cca 8cm, tak to vylucuje ich povod z kamenneho nadprazia branky. Medzitym som v danej miestnosti nasiel starsie muriva, jedno v hrubke 60cm, druhe 80cm. Ked som to porovnal s podorysom starsej podoby domu z katasralnej mapy z r.1871, tak som zistil, ze som nasiel obvodovy mur starsej stavby a jednu vnutornu priecku. Vid fotky.

  foto foto
 • stanica

  člen
  20. februára 2015 o 12:37

  Možností je veľa, nepoznáme lokalitu a jej históriu, takže ťažko povedať z akého objektu to mohlo byť, ak bola fara skutočne postavená v roku 1890, tak z nej to teda určite nie je, možno z jej predchodcu. Teoreticky to mohol byť aj preklad z portálu, nie je zachovaná kompletná dĺžka. AL sú iniciály stavebníka (majiteľa) objektu.

 • harp

  člen
  20. februára 2015 o 11:48

  Mozno sucast nejakej plastiky ci drobnej architektury nesuvisiacej s nehnutelnostou? A cohovori archivny vyskum k nehnutelnosti stavitel ci farar nebol “AL” ?

 • anton_hc

  člen
  10. februára 2015 o 20:40

  Dobry den,

  robil som vykop pre zaklad pod sporak v kuchyni nasho domu. Na urovni povodneho terenu som nasiel zatial dva kusy z napisovej dosky s inicialami a letopoctom. Doska nie je cela, mozno este nieco najdem, no uz teraz jej rozmery presahuju obvykle dosky osadzane do ludovch domov v nasom regione Hont. Stretol som sa s nazorom, ze to bolo osadene na starsej stavbe stojacej na mieste kde je teraz nas dom, ten bol postaveny okolo r.1890  sluzil do nedavna ako evanjelicka fara. Nejake dalsie napady? Dakujem.

  foto foto foto
Prezeranie 1 - 4 z 4 príspevkov

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz