• porsena

  člen
  9. februára 2010 o 8:57

  Rado sa stalo :) Veď nato je to tu.
  Ad Matesov návod:
  Je to v pohode, len mi je nejasný ten pojem “ohniska” pri prvej vrstve hliny. Ak sa tým myslí vnútorný priestor pece a prvými vrstvami hliny sa myslí vnútorný povrch, tak by sa sem hodilo jedno upresnenie. Bolo by vhodné, aby bol vnútorný povrch pece čo najhladší, takže ak použijete pórovitý materiál, napr. hlinu z plevami, odporúčal by som pec po vyschnutí, resp. vypálení, vymazať hladkou “mastnou” hlinou. Je síce pravda, že vzduchové medzery izolujú, ale neakumulujú, okrem toho; čím nerovnejší povrch, tým horší charakter sálavosti. Hlina s obsahom neplastických zložiek, či už organických, alebo anorganických, zase zmenšuje zmršťovanie pri schnutí, takže eliminuje praskanie. Anorganické pevné časti (kameň, sklo, keramika, tehla atď.) pritom zlepšujú schopnosť akumulácie. Ak by som to už chcel robiť príliš presofistikovane, tak by som na prvú vrstvu použil dobre plastickú “mastnú” hlinu dobre preostrenú pieskom, do ktorej by som povtláčal veľa niečoho akumulatívneho, najlepšie asi úlomky tehál, škridiel, sklo atď. na to by som dal vrstvu s organickým materiálom pre lepšiu izoláciu. Organika síce v tejto vrstve pravdepodobne nevyhorí, ale aj tak po uschnutí.vytvorí vzduchové medzery. Nakoniec pec dobre do hladka z vnútra vymazať.

 • robertm

  člen
  8. februára 2010 o 17:32

  Dakujem. Je to zaujimave. Pomohol ste mi.

 • porsena

  člen
  8. februára 2010 o 16:19
 • mates

  člen
  8. februára 2010 o 15:16

  hlinena pec sa stavia z hliny do ktorej sa mozu vkladat ulomky keramiky(skridle,rozbite taniere,…). najjednoduchsia je stavba hlinenej pece na chleba(pizzu), kde sa ohnisko vytvaruje z mokreho piesku(polgula),na ktory sa polozia mokre handry(noviny) a na toto sa postupne nanasa hlina(do ktorej sa pripadne vtlacaju kusky keramiky). hrubka vrstvy je cca 20cm. necha sa samozrejme otvor pre odvod spalin. po dostavani sa vyreze prikladaci otvor, piesok vyberie a piecka sa necha preschnut. ten vyrezany kus sa moze pouzit ako dvierka.
  moze sa v nej zacat aj hned kurit, ale to popraska urcite. praskliny sa zamazu hlinenou maltou.
  do prvych vrstiev hliny (ohnisko) sa mozu dat aj plevy, kvoli lepsej izolacii ohniska (plevy vyhoria a ostanu vzduchove bubliny).

 • robertm

  člen
  29. decembra 2009 o 11:13

  Má niekto skúsenosti alebo informácie o stavbe hlinenej pece? Vydrží hlina, nepopraská?

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz