aktivita " diskusia " Architektúra a stavitelstvo " Dom z nepalenej hliny – kurenie

 • harp

  člen
  13. apríla 2017 o 16:54

  Na nezatepleny stary dom urcite salajuci zdroj tepla, ktory dokaze prehriat aj vzdialenejsie kuty. 

  Kachlova pec, alebo murovany sporak, alebo kombinacia.

 • augustin-ugroczy

  člen
  21. marca 2017 o 11:28

  Prajem pekný deň.

  Predpokladám že teraz na betonovu dosk chcete dať tepelnú izoláciu a potom podlahové kúrenie.? Ak neuvažujete zateplovať, tak budete zrejme potrebovať nejaký relatívne silnejší zdroj tepla, takže tepelné čerpadlo by to nemuselo utiahnuť. Plynový kondenzačný kotol by to určite zvládol a asi aj nejaká peletová pec -ale na to je určite vhodné dať si to prepočítať a navrhnúť kurenárovi. 

  Výhodou podlahového kúrenia v starom dome je, že zohrieva na vlhkosť najnáchylnejšie časty domu -čiže styk podlahy a múru. 

  Určite však odporúčam mať aj krb, alebo pec. Tie sálajú infračervené svetlo ktoré zohrieva masívne múry a tie akumulujú toto teplo. Tiež pomáha vysušiť príliž vlhký vzduch a naopak, až by bol vzduch suchý, tak sa dá miska s vodou na pec a odparuje .

  Robil som poradenstvo pri rekonštrukcii starého hlineného domu kde bolo presne toto riešenie a funguje im to tam výborne.

 • sabinah

  člen
  16. januára 2017 o 20:24

  Zdravim…vie niekto poradit naucinnejsi sposob kurenia v v starom hlinenom dome? Uvazujem tepelne cerpadlo do podlahoveho kurenia + krb. V izbach sme vynosili zem az spod zakladov, nopova folia po obvode kvoli prudeniu vlhkosti a jej netlaceniu bet.doskou do stien, od spodu 20 cm makadamu a zaliate betonom…po 2 rokoch sa mury vysusili…
  Nikde neviem najst nejake doporucenie na efektivne vykurovanie. Zateplovat nemienim…to k hline nepatri…mozno ani ten beton…ale logiku som v tom nasla…dakujem za rady

Prezeranie 1 - 3 z 3 príspevkov

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz