aktivita " diskusia " Hrady, zámky a kaštiele " Chátrajúci Kaštieľ v Malých Zlievcach

Označené: 

 • Chátrajúci Kaštieľ v Malých Zlievcach

   palo aktualizované pred 4 rokov, 2 mesiacov 13 Členovia · 37 Príspevkov
 • palo

  člen
  1. septembra 2017 o 22:41

  01. 09. 2017  – Viac ako 300-ročný Prónayovský kaštieľ v Malých Zlievciach v okrese Veľký Krtíš, ktorý už dlhé roky chátra, dostal šancu na záchranu. Jeho súkromní majitelia totiž získali vlani grant z ministerstva kultúry na projektovú dokumentáciu a tento rok im schválili aj ďalšiu dotáciu, a to na výmenu strechy tejto kultúrnej pamiatky. “Pridelená nám bola suma 25-tisíc eur, čo tvorí zhruba dve tretiny požadovanej sumy,” povedala jedna zo spolumajiteľov kaštieľa Erika Vanková.

  … majitelia požiadali ešte pred asi piatimi rokmi pamiatkový úrad o jeho vyňatie zo zoznamu kultúrnych pamiatok, pri čom ho chceli celkom zbúrať. Pamiatkari to ale zamietli. Podľa Ladislava Huňavého z lučeneckého pracoviska Pamiatkového úradu SR sa ale neskôr s majiteľmi dohodli na postupe a krokoch, ktoré budú viesť k záchrane kaštieľa.

  Čítajte viac v článku “Chátrajúci kaštieľ získal peniaze na novú strechu” na mynovohrad.sme.sk.

 • palo

  člen
  4. októbra 2015 o 9:03

  Niekde sa stávajú aj zázraky…

  [quote]Zámek ve vísce Dobříčany u Žatce, jeden z nejzdevastovanějších v Česku, má šanci na záchranu. Opravit ho chce podnikatel Petr Bajer. Bajer se posledních 15 let věnoval byznysu v cizině, kde také žil. Ruinu si vybral kvůli jejímu žalostnému stavu. I když dopředu věděl, do čeho se pouští, realita ho prý přesto překvapila. „Především to, že střechu na podnět obce strhli před lety hasiči a že nebyla žádná vůle památku zachránit,“ popisuje podnikatel.[/quote]

  Celý článok Miroslavy Strnadovej Opraví nejzchátralejší zámek, aby ukázal, že podnikat lze i eticky z 28. septembra 2015 nájdete na usti.idnes.cz.

 • palo

  člen
  9. marca 2014 o 0:23

  Aktuálny stav kaštieľa v Malých Zlievciach (foto M. V., Facebook)

   

 • palo

  člen
  5. marca 2013 o 17:00

  05. 07. 2012  – V kaštieli Prónaiovcov v Malých Zlievcach sa nedávno prepadla časť strechy a zrútil sa hlavný múr. Pred dvoma rokmi zasa spadol zadný múr do susednej záhrady.

  Budova zo 17. storočia patrila dlhé roky rodine Gálovcov, ktorí tam žili ešte pred 12 rokmi. Potom sa však nikto o kaštieľ nestaral a začal chátrať. Bývalý starosta Malých Zlievec ho chcel kúpiť, no nevedel sa dohodnúť s posledným majiteľom Jánom. Ten pred 2 mesiacmi zomrel a nový vlastník bude známy až po dedičskom konaní. Rodina Gálovcov však na opravu objektu nemá peniaze a najradšej by ho predala.

  Čítajte viac v článku “Boja sa národnej pamiatky: Padajúci kaštieľ ohrozuje životy!” na vas.cas.sk.

 • harp

  člen
  15. marca 2012 o 15:46

  Ako by povadal pamiatkarsky patolog. Odkryva svoje tajomstva. Je to smutne. Ale stale zachranitelne.

 • palo

  člen
  11. marca 2012 o 21:31

  Kaštieľ v “poslednom ťažení”? Deravá a prepadnutá strecha, prepadnuté drevené stropy aj klenby. Fotografie z 1. februára 2012.

  Ale ešte stále by bolo o čo stáť…

 • thomas0311

  člen
  8. februára 2011 o 20:06

  Čo viem tak chátra ďalej , pred par rokmi mal aj kupcov na kaštieľ no vtedy ho predať nechcel lebo mu núkali len 4 000 000 Sk :) … čo by 70-siat ročný ujo majiteľ robil s toľkými peniazmi …

 • iver

  člen
  11. júla 2010 o 14:04

  …chcel by som sa len spýtať, či sa so spomínaným kaštieľom niečo deje alebo sa ďalej len rozpadá.. bola by to škoda nechať ho rozpadnúť sa…

 • hazumezzew

  člen
  27. mája 2010 o 12:10

  Simona, zaslal som vam sukromnu spravu do vasho konta tu na Obnove. Prs., pozrite si. D.

 • simona

  člen
  29. januára 2010 o 8:09

  ahojte,
  je mi to ľúto, ale vplyvom nových (pozitívnych) skutočností v mojom rodinnom živote a súvisiacou bytovou otázkou sa musíme vzdať sna o záchrane kaštieľa. Som veľmi rada, že ste mi dali toľko zaujímavých rád a snáď ich niekde využijem (alebo ich využije niekto, kto sa pustí do zlieveckého kaštieľa). Samozrejme, že nádej zomiera posledná, a aj ja ešte sem tam zasnívam o práci na kaštieli, ale šance, že sa tento sen splní sú minimálne…
  Ešte raz vďaka za rady a držím vám všetkým palce v tom, čomu sa venujete…

 • vkotruszova

  člen
  27. januára 2010 o 18:55

  Dobrym statikom na pamiatky je aj z Komarna Ing. Bela Jakab, Vlado Kohut pozna jeho pracu a viackrat prezentoval jeho riesenia aj na konferenciach. Este treba pripomenut, ze pamiatkari predpisu na objekt vyskum.

 • ksc

  člen
  27. januára 2010 o 18:46

  Stavebný úrad nespomínajte… “vyurguje” nanajvýš búracie nariadenie “vo verejnom záujme”…

 • minovic

  člen
  27. januára 2010 o 18:03

  A ked si nejaky zbohatlik napojeny na Smer zmysli, pokojne to cele prestavia na hnusny penzion a nikto z pamiatkarov ani nepipne…

  ..o tom mi hovor…v L.Ondrašovej zbúrala jedna firma blízka SNS polovicu renesančnej kúrie, a dostavili komplex na ktorý im ale došli eurofondy …tak to teraz tak stojí…
  A čo v Ružomberku? Z kaštiela sv. Źofie Hypernova…

 • miro-carsky

  člen
  27. januára 2010 o 15:39

  Pamiatkari???? Co????
  Chces vypocet narodnych kulturnych pamiatok, ktore su v havarijnom stave a pamiatkari nerobia absolutne nic???
  A ked si nejaky zbohatlik napojeny na Smer zmysli, pokojne to cele prestavia na hnusny penzion a nikto z pamiatkarov ani nepipne… take veci su tu na dennom poriadku.

  Len, ako hovori Porsena, pamiatkarov nemozes obist, lebo sa nahnevaju. A obycajnemu cloveku su schopni narobit kopec neprijemnosti. Tak to chodi.
  Nas stat je dedicom feudalizmu – ako vravi Blaho Uhlar – kral je od boha a my sme vsetci jeho poddani…

 • palo

  člen
  27. januára 2010 o 15:33

  A urgoval to stavebný úrad? Na to všetko sa dá spýtať -> infozákon.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz