aktivita " diskusia " Remeslá " Brest, Jilm, Ulmus

Označené: ,

 • Brest, Jilm, Ulmus

   prievan aktualizované pred 9 rokov, 5 mesiacov 7 Členovia · 12 Príspevkov
 • prievan

  člen
  11. augusta 2012 o 15:03

  A čo tak:

  http://www.skanska.sk/sk/Novinky-Media/Zobrazi-poloku/?nid=415E5a97

  http://liptov.sme.sk/c/5082771/revucky-brest-je-druhy.html

  http://www.ekopolis.sk/novinky/158-v-ankete-strom-roka-zatial-ved.html

  Bývam neďaleko…

  A viete čo ?? Už je na “pravde Božej” !!!  Asi tak 2 roky, možno viac. Postavili tam tabuľu. Je vedľa nej vystavený aj jeho priečny rez kmeňom.

  Drevo má využitie aj vlastnosti podobné dubovému. Tak smelo do sústruhu.

 • fotograf

  člen
  8. augusta 2012 o 23:22

  O jednom krásnom rozkonárenom breste viem v parkanovom opevnení trenčianskeho hradu. A stráži ho tam roj divých včiel.

 • vlcik-tlcik

  člen
  8. augusta 2012 o 2:12

  Je, ale boli to sucháre, živý by som nikdy nespílil, aj toho rotorovho mie je ľúto. A dnešní stolári, o breste ani nechyrujú.

 • pitbul1

  člen
  8. augusta 2012 o 1:38

  smiley jasné.Tis je samozrejme kráľ. A je chránený, že ano… Dobrý brest už sa stává tiež zriedkavosťou.Ja už som viac na skladané , zvratné ako na drevenné. Ale je škoda to popáliť či do obkladov…

 • vlcik-tlcik

  člen
  8. augusta 2012 o 1:23

  Bol tu už brest hrabolistý a poľný, ja som mal tú česť stretnúť sa v typickom prostredí, v bočnej vlhkej skalnatej dolinke medzi Harmancom a Dolným Harmancom s brestom horským (ulmus glabra, montana). Bohužiaľ ich skolila grafióza a boli to už sucháre, ktoré som spílil aj s pár brezami do krbu. Suché ide štiepať predsa len o trochu lepšie ako mokré. Ten rotorov brest mi pripomína brest z hradu Tematín, (bol v severnom vežovom paláci) lebo mal väčšie ročné prírastky, ako tie horské z Harmanca. Boli mimoriadne tvrdé a husté. Kamarát má z neho obklad, zaujímavé je, že aj po najjemnejšom brúsení a lakovaní mal jemné chĺpky. Suchý ani tak “nepáchol”, mokrý vonia zhruba ako staršia vŕba.

  Čo sa týka historických lukov, nad  Horným Harmancom rastie ešte jeden strom pre takých onakvejších chlapov.

  http://www.binderovci.sk/index.php?cat=2&id=11

 • pitbul1

  člen
  6. augusta 2012 o 0:14

  tak to je riadne divné palivové drevo. Aj meter by nebol na zahodenie…Indiánske krátke luky. Vymením za 2x toľko buku , dubu— palivového cheekySústružiť by mal ísť v pohode. jeho jadro je riadne husté a tvrdé.

 • rotor

  člen
  6. augusta 2012 o 0:08

  pitbul1

  Brest mi doviezli medzi palivovým drevom, viac- menej ako metrovicu. A aj lesník sa čudoval odkiaľ ho tí chlapi vzali. No a nešlo ho štiepať. Jeden rovný kúsok zostal, ale bude asi len okolo 100 cm. Mňa skôr zaujímalo, či je ho možné sústružiť.

 • pitbul1

  člen
  5. augusta 2012 o 22:18

  Ak si všetko neporezal na také klátiky , ako máš na foto a zostal ti aspoň 160 cm +- rovný kmienok, ruky ti vybozkávajú lukári a aj ja. Výborné drevo na luk tradičnej až historickej kvality. smiley

 • docent

  člen
  31. júla 2012 o 1:26

  Predpokladám, že by sme sa mali baviť o breste poľnom (Ulmus minor). S výrobkami z dreva brestu som sa stretol v živote trikrát. Raz pri archeologickom výskume v podobe zbytkov drevenej studne z cca 15. storočia, raz pri reštaurovaní nejakého čínskeho nábytku (snáď komoda?) a v poslednom prípade po ňom každodenne chodím, pretože mám z neho vyrobené parkety (1942).

  Drevo brestu sa podobá na drevo čerešne. U nás sa málo používa, pretože nie je dostatok zdrojov. Iná situácia je napr. v Holansku, Belgicku. Stromy na drevo treba vyťať v zime, rozrezať a sušiť. Má vynikajúce vlastnosti, peknú farbu i keď pri spracovaní trochu páchne. Používal a používa sa na výrobu nábytku, lodí, schodísk, dverí, hudobných nástrojov, hračiek a pod.

  foto
 • harp

  člen
  30. júla 2012 o 21:26

  Par fotografii.

  foto foto foto foto

Start of Discussion
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz