aktivita " diskusia " Pamiatky " Bratislava

Označené: 

 • Bratislava

   vevericus aktualizované pred 8 rokov, 5 mesiacov 9 Členovia · 82 Príspevkov
 • vevericus

  člen
  9. mája 2013 o 23:37

  Zdravim, nevie niekto , co bolo toto za objekt? bolo to v areali STU….vyzera to ako nejaka kaplnka, ci?

  foto
 • dorotka

  člen
  3. februára 2013 o 20:26

  Skutočne vynikajúca kolekcia starých pohľadníc, niektoré zábery som videla prvý raz a dostali ma.

 • antik

  člen
  1. februára 2013 o 18:57

  Neuveriteľne dobrá zbierka starých pohľadníc Bratislavy na stránke Občianskeho združenia Bratislavské rožky

 • antik

  člen
  14. novembra 2012 o 15:12

  Národné múzeum priblíži krásu porcelánu z Herendu

  BRATISLAVA 14. novembra (SITA) – Slovenské národné múzeum pripravilo výnimočnú výstavu špičkového, ručne maľovaného porcelánu z maďarskej porcelánovej manufaktúry Herend. Výstavu Porcelán v Slovenskom národnom múzeu (SNM) na Vajanského nábreží 2 v Bratislave slávnostne otvoria vo štvrtok 15. novembra o 17:00. Až do konca januára 2013 prinesie pohľad na vývoj tvarov a žánrov výrobkov z porcelánu od aristokratických čias až po súčasnosť. Priblíži krásu porcelánových servisov, figurín, ale aj Vianoc, informoval Artur Šturmankin z centra marketingu a komunikácie SNM. Lákadlom pre návštevníkov bude unikátna nástenná tanierová výzdoba z 350 tanierov s rôznymi motívmi, ktorá napriek svojej veľkoleposti predstavuje iba desatinu bohatstva motívov zdobiacich porcelán z Herendu.

  “Porcelán z Herendu je súčasťou maďarského aj európskeho kultúrneho dedičstva. Vlastniť porcelán takejto mimoriadnej krásy a kvality je privilégiom,” uviedol Šturmankin. Výstava Porcelán predstaví takmer tisíc výrobkov z herendského porcelánu od najznámejších kúskov až po najnovšie výrobky z dielne úžitkových umelcov. Manufaktúra na výrobu porcelánu v mestečku Herend sa rozrástla na najväčšiu porcelánku na svete. Po takmer dvoch storočiach práce sa v súčasnosti etablovala v 60 rôznych krajinách sveta.

  Manufaktúru na porcelánové výrobky založili v Herende v roku 1826. Vtedy ešte nik netušil, že porcelán z nej sa ocitne na stole cisárov, kráľov a iných významných osobností. Dielňa, v ktorej pri jej vzniku pracovalo iba pár ľudí, sa rozrástla na manufaktúru zamestnávajúcu takmer 900 pracovníkov. Vo svojom portfóliu má 16 tisíc foriem a štyritisíc rôznych motívov, ktoré sú dnes charakteristickým znakom porcelánu z Herendu.

  Výstava Porcelán bude v SNM otvorená do 31. januára 2013 denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00. Podrobnosti o programe národného múzea možno nájsť na jeho webstránke – http://www.snm.sk.

 • antik

  člen
  12. júna 2012 o 12:05

  Aktivisti žiadajú pre Podhradie pamiatkovú reguláciu

  BRATISLAVA 12. júna (SITA) – Bratislavskí aktivisti podali podnet na krajskú prokuratúru – pre historické Podhradie žiadajú pamiatkovú reguláciu. Agentúru SITA o tom informoval Matej Vagač z iniciatívy Bratislava otvorene. Taká pre mesto vzácna lokalita, akou Podhradie je, musí mať podľa aktivistov stanovené jasné pravidla, ktoré nebudú podliehať rôznym záujmom developerov a investorov, ale potrebám mesta a pamiatkovej ochrany. BAO preto žiada, aby Krajský pamiatkový úrad v Bratislave (KPÚ) dopracoval zásady pamiatkovej ochrany tak, aby ich súčasťou bolo aj celé územie pamiatkovej rezervácie vrátane Podhradia a aby hlavné mesto aktualizovalo územný plán zóny Podhradie. Ďalej chcú, aby mesto historické Podhradie rehabilitovalo a spustilo verejnú diskusiu o koncepcii jeho zástavby.

  Aktivisti z Bratislava otvorene a Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny podali na okresnú prokuratúru podnet na preskúmanie zákonnosti vo veci Zásad ochrany pre vybrané sektory pamiatkovej rezervácie Bratislava, ktoré 18. apríla schválil Krajský pamiatkový úrad Bratislava. Schválené zásady ochrany pamiatkovej rezervácie sú podľa nich v rozpore s verejným záujmom aj s pamiatkovým zákonom a nenapĺňajú náležité potreby podľa stavebného zákona. “Zarážajúci je fakt, že hoci KPÚ prijal zásady na ochranu pamiatkovej rezervácie až v tomto roku, chýbajú v nich podmienky pre najexponovanejšiu časť hradného vrchu – južné Podhradie. Inými slovami, Bratislava nemá pamiatkovú reguláciu v tejto lokalite ani 22 rokov po nežnej revolúcii,” uviedol Vagač. „Považujeme to za hrubú profesionálnu chybu a je na zamyslenie, prečo na tento nedostatok neupozornil KPÚ jeho nadriadený orgán – Pamiatkový úrad SR,“ povedal ďalej Vagač, podľa ktorého je pritom práve táto časť Bratislavy najviac sledovaným územím, je niekoľko storočí súčasťou historickej veduty mesta a tvorí integrálnu súčasť národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad. “Ako je vôbec možné, že štátni úradníci – pamiatkari nemajú profesionálnu ambíciu chrániť také vzácne územie prostredníctvom jasných a jednoznačných zákonných pravidiel?“ dodáva Vagač.

  Ako Vagač uviedol, schválené zásady ochrany pamiatkovej rezervácie sa odvolávajú na územný plán zóny Podhradie schválený v roku 2006. “Územnoplánovacia dokumentácia však nemôže suplovať tento dôležitý pamiatkarsky dokument a ani jej to zákon neumožňuje,” upozorňuje Vagač, podľa ktorého sa pri tvorbe územného plánu doň musia zapracovať zásady pamiatkovej ochrany. Pri schvaľovaní územného plánu zóny Podhradie v roku 2006 neakceptovali pripomienky verejnosti ani vôľu občanov vyjadrené petíciou za historickú rehabilitáciu lokality. Výsledný územný plán zóny niesol podľa Vagača skôr známky investorských záujmov ako potrieb verejnosti a mesta. “Z tohto dôvodu, ale aj pre mnoho ďalších nedostatkov schváleného dokumentu iniciatíva BAO už niekoľkokrát požiadala mesto o obstaranie aktualizácie územného plánu zóny

 • antik

  člen
  4. júna 2012 o 11:41

  Školáci Starého Mesta sa učia históriu v uliciach mesta

  BRATISLAVA 2. júna (SITA) – Deti zo škôl v bratislavskom Starom Meste sa o histórii hlavného mesta učia priamo v jeho uliciach. V rámci projektu Poznaj Staré Mesto, do ktorého sú zapojené štvrté a piate ročníky staromestských základných škôl, už deti absolvovali jazdu vyhliadkovým vláčikom na Hrad a do historického centra. Ako informoval hovorca Starého Mesta Tomáš Halán, v pondelok 4. júna pôjdu aj na exkurziu do Františkánskeho kostola Zvestovania Pána, kde je uložená málo známa relikvia sv. Reparáta – patróna všetkých študentov. Deti prevedie po chráme sprievodkyňa a páter Juraj Mihály a pozrú si múmiu svätca, ktorý žil v 4. storočí. Najstarší dodnes existujúci kostol v meste bol v minulosti súčasťou korunovačnej cesty panovníkov, ktorí tu boli korunovaní počas troch storočí.

  Cieľom projektu je zoznámiť deti s bohatou históriou mesta zábavným spôsobom a vzbudiť v nich záujem o Bratislavu. Do projektu sa hlásia aj ďalšie školy, ktoré sa do jeho prvého ročníka nezapojili, napríklad Evanjelické lýceum na Palisádach a Základná škola Matky Alexie. Deti už absolvovali bezplatnú prehliadku mesta, prezentovali v školskej súťaži projekt o histórii a čaká ich ešte aj vedomostný kvíz. Projekt pokračuje aj pre verejnosť, bezplatná prehliadka mesta s témou Bratislavské trhoviská, sa bude konať v nedeľu 10. júna o 14:00, zraz je pri Rolandovej fontáne.

 • vlcik-tlcik

  člen
  5. mája 2012 o 15:35

  Ako žili: slúžky mali, peniaze nie

  Keď po zrušení poddanstva Bratislava, teda Prešporok, stratila postavenie korunovačného, sídelného a snemového mesta,  vymizli z nej viaceré úrady a inštitúcie. Kedy sa to zmenilo?

  „Zmena nastala najmä od 70. rokov 19. storočia, keď sa naše mesto stalo priemyselným, obchodným, bankovým centrom. Prvou veľkou továrňou bola tabaková továreň na Radlinského ulici, ktorú teraz likvidujú. V roku 1873 mala 1200 zamestnancov a práve v tejto oblasti bol objekt, ktorý bol prestavaný na malé byty pre robotníkov.“

  Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/6361859/ako-zili-sluzky-mali-peniaze-nie.html#ixzz1u09eJNqv

 • eo-ipso

  člen
  3. apríla 2012 o 21:55

  Bratislava sa stáva centrom gýča, už o tom niet pochýb! V znovu obnovenom paláci hradu sú “reprezentačné” priestory s kašírovaným barokom, na nábreží “vyrastá” tatranský parčík (aj so zmenšeninou Reinerovej chaty…

  a teraz takýto supergýč: kulisa synagógy?! A  s oficiálnou podporou VÚC a MK SR ? Chátrajú, padajú, búrajú sa mnohé originály, nieto financie na viaceré cenné pamiatky, no podporí sa takáto kamufláž ? Fuj!

 • antik

  člen
  3. apríla 2012 o 18:43

  Kraj podporil vytvorenie siluety zbúranej synagógy na Rybnom námestí

  čítajte viac…

 • uskalienka

  člen
  5. marca 2012 o 12:20

  Pre galériu a múzeum 50-tis. eur navyše
  Rozpočet mesta zostáva nezmenený, o príspevok príde súkromná galéria Danubiana

  BRATISLAVA 4. marca (SITA) – Hlavné mesto vyčlenilo peniaze navyše pre Galériu mesta Bratislava a Múzeum mesta Bratislava, z rozpočtu na rok 2012 dostanú o 50-tisíc eur viac, inštitúcie si peniaze rozdelia rovným dielom. Rozhodli o tom bratislavskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí. Rozpočet mesta zostáva nezmenený, o príspevok príde súkromná galéria Danubiana. Riaditeľ Múzea mesta Bratislava Peter Hyross a riaditeľ Galérie mesta Bratislava Ivan Jančár v liste primátorovi Milanovi Ftáčnikovi uviedli, že s pôvodne nastaveným rozpočtom si už len ťažko možno predstaviť ďalšie fungovanie napriek tomu, že “realizovali maximálne úsporné opatrenia, aby zabezpečili aspoň základný chod inštitúcií.“ Súkromnej Danubiane schválil dotáciu sedem miliónov eur minister kultúry a na tento rok jej pridelil na chod 300-tisíc eur.

 • vevericus

  člen
  24. februára 2012 o 18:47

  Este koment k tej novostavbe na Beblaveho ulici, ….utorok som bol prejst nahrad, ked tu som zbadal zeriav v blizkost Zigmundovej brany….1. reakcia, wow oni tam daco robia, zdialky to aj vyzeralo fajn, pozriem blizsie, zelezobetonove steny, velke okna, moderna ala vysita…. ale v blizkosti gotickej brany? hlavneho vstupu do hradu, v historickej casti mesta? to snad nie?  …to uz sa fakt na Slovensku moze vsetko? … moderna architektura je krasna, ale aj ta historicka, kazda budova ma respektovat okolie, ma s nim tvorit celok,. Vsak uz nas v prvom rocniku ucili, ze na zaciatku navrhovania budovy, treba rozmyslat, ako navrhovany objekt ovplyvni okolitu zastavbu. To jest moj nazor . 

 • antik

  člen
  23. februára 2012 o 11:36

  Zrútil sa múr evanjelického kostola

  viac…

 • antik

  člen
  26. januára 2012 o 10:25

  Loď Šturec aj parníček Devín chcú aktivisti oživiť

  BRATISLAVA 24. január (SITA) – Aktivisti v pondelok predstavili štyri projekty na oživenie histórie na rieke Dunaj. Chcú obnoviť poslednú historickú motorovú loď Šturec aj prevádzku bratislavského Propeleru. Tiež chcú oživiť slávnu históriu kolesového parníčka Devín a zhotoviť plávajúcu fontánu Martinengo. Rozvojové projekty predstavili zástupcovia Občianskeho združenia Spoločnosť Ferdinanda Martinenga v spolupráci so spoločnosťou Nautivia s.r.o. a občianskym združením Lodné múzeum Šturec. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová.

  Historická motorová loď Šturec bola postavená v Komárne v roku 1937 a krstil ju prvý slovenský predseda vlády Československej republiky v medzivojnovom období Milan Hodža. Loď je umiestnená v bratislavskom prístave, nedávno ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Po rekonštrukcii by mala byť vystavená v múzeu. „Chceme urobiť v lodi expozíciu histórie slovenskej plavby i nášho plavebného podniku, aby ľudia mali predstavu, ako táto plavba na území Slovenska začínala, kedy to vzniklo a aby poznali všetky historické súvislosti,“ priblížil Juraj Bohunský zo spoločnosti Slovenské plavby a prístavy v Bratislave. Ako pokračoval, cieľom je tiež sprístupniť ju návštevníkom, aby si ju mohli prezrieť od kormidelne až po lodné dno. Fontána Martinengo by mala pripomínať prácu hasičov a záchranárov, zakotvená by mala byť na petržalskej strane oproti nákupnému centru Eurovea. Kolesový parníček Devín by mal premávať medzi mostmi Appolo a Lafranconi.

  „Bratislavská župa projekt chce podporiť. Obrátime sa na zastupiteľstvo Bratislavského kraja, ako v prípade Viedenskej električky, aby sme podporili nielen koľajovú, ale aj dopravu po Dunaji, ktorá má obrovskú históriu,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Záštitu nad projektmi prevzali bratia Peter a Pavol Hochschornerovci.

 • palo

  člen
  15. januára 2012 o 20:14

  Tvár Bratislavy ničí spolčenie developerov s úradníkmi

  1.12.2011, Jozef Lenhart

  Informácia o výstavbe bytového domu na Beblavého ulici, v tesnej blízkosti východnej, tzv. Žigmundovej brány vedúcej do Bratislavského hradu, nás primäla obrátiť sa na Vás ako vrcholných reprezentantov mesta Bratislavy otvoreným listom a hľadať u Vás pomoc pri riešení svojvoľných rozhodnutí úradníkov.

  Vážený pán primátor,
  Vážená pani starostka,
  vážená pani hlavná architektka,

  Sme občania Bratislavy, a to, čo sa v tomto meste ostatných dvadsať rokov deje, nás provokuje k otvorenému občianskemu postoju. Počiny developerov, ich svojvôľa, arogancia a súčinnosť kompetentných úradníkov s požiadavkami podnikateľov už nielenže presiahli všetky medze korektnosti, ale až príliš často aj právneho konania.

  Výsledkom tohto počínania sú neodstrániteľné škody napáchané na meste, v ktorom žijeme a ktoré raz zanecháme svojim potomkom. Nádej, že v novej politickej situácii sa rany uštedrené mestu v minulosti citlivo zacelia, veľmi rýchlo vyprchala. Stal sa pravý opak. Zástavba historického jadra mesta a jeho blízke okolie sa novými stavebnými zásahmi „koordinovane“ a systematicky zničili a ďalej sa s požehnaním úradníkov devastujú.

  „Vďaka“ podnikavým stavebníkom a „kreatívnym“ architektom máme dnes nadstavbami realizovanými na pamiatkových (i nepamiatkových) objektoch absolútne znehodnotenú nielen historickú strešnú krajinu mesta, ale aj pamiatkovú rezerváciu, ktorá patrí k najmenším z existujúcich rezervácií na Slovensku. Mesto a jeho domy získali nebývalú, novú horizontálnu vrstvu, čitateľnú pitoreskným architektonickým riešením. Stačí sa pozrieť na historické jadro, Panenskú ulicu, Palisády, Jozefskú ulicu… Novostavby sú svojím objemom a stvárnením neprehliadnuteľné!

  O čo všetko mesto prišlo, čoho všetkého sa dočkalo a ešte ho čaká (viď riešenie Podhradia), nás nenecháva ľahostajnými. V prípade výstavby Podhradia developer chystá s „požehnaním“ pamiatkarov ďalší útok na historickú Bratislavu. Je to ten istý stavebník, čo stvoril aj problematický River Park. Jeho výstavba má zhodnotiť „zlé“ rozhodnutie komunistov. Podľa indícií rovnako ZLE! Nie je pravda, že rekonštrukcia historickej zástavby je anachronizmom. Pamiatkari by mali vedieť, že už dvadsať rokov sa rekonštruuje bombardovaním zničená historická zástavba Drážďan a nikto toto rozhodnutie nespochybňuje. Naopak, Drážďany tým iba získali. Oklieštená Bratislava by tiež potrebovala takúto revitalizáciu ako soľ! Aby sa dostala z okružia desiatich ulíc a znovu sa „historicky“ rozšírila.

  Vaše vyjadrenia a konkrétne činy nám, pán primátor, pani starostka a pani hlavná architektka, dávajú nádej, že je možné „vrátiť sa v čase“ a zaujať k daným rozhodnutiam nové konštruktívne stanovisko, ktoré bude osožné predovšetkým z hľadiska budúcnosti mesta. Zverené kompetencie Vás oprávňujú razantne konať a pozitívne vplývať na tvár mesta a jeho občanov, ktorých úrady za ostatné roky pripravili o všetky ilúzie.

  Prípad výstavby bytového domu na Beblavého ulici, ktorého investorom je spoločnosť Fischer, s. r. o. a konateľom architekt Dušan Fischer, projektant nedávnej rekonštrukcie Zimného štadióna Ondreja Nepelu, je eklatantným dôkazom súčinnosti štátnych úradníkov s požiadavkou stavebníka, ich servilnosti, ochoty a arogancie. Nie je to po prvý raz, keď sme svedkami, ako úradníci nerešpektovali zákon, našli obštrukciu a spreneverili sa etike. Už roky bez postihu konajú, dávajú sporné vyjadrenia a legalizujú neoprávnené požiadavky stavebníkov. Súhlas na výstavbu predmetného domu na pozemku uvedenom ako „záhrada“ vydal úradník stavebného úradu Staré Mesto. S výstavbou objektu, ktorého architektonické riešenie nikto nezainteresovaný (?) nepozná, ale už sa vie, že bude v súlade s riešením výstavby Vydrice (!), bez problémov súhlasil i úradník Krajského pamiatkového úradu v Bratislave a ani sa nepozastavil nad tým, že ide o novostavbu realizovanú v pamiatkovej rezervácii a v tesnej blízkosti NKP – Bratislavského hradu.

  Keby nebolo lojálnych úradníkov, dnes by sme sa nemuseli hanbiť za vzhľad Bratislavy. Napriek tomu, že zrealizované projekty už nikto neodstráni, je treba konať. Dať jednoznačne najavo, že Bratislavčania a predstavitelia mesta sa už nemienia pasívne dívať na svojvoľné vystrájanie developerov a tolerovať ich aroganciu. Existujú predsa zákonné možnosti, ako tento stav urovnať. Žiadame Vás preto, ako hlavných predstaviteľov mesta, o revíziu vydaného stanoviska k výstavbe domu na Beblavého ulici, prípadne o zmenu stavebného povolenia a vyvodenie sankcií voči osobám, ktoré toto rozhodnutie spriechodnili a odobrili. Sú známe svojím podpisom na úradných dokumentoch. Za takéto škodlivé rozhodnutia nesú zodpovednosť. Ich počínanie je trestuhodné. Veď s plným vedomím, beztrestne porušujú predpisy a poškodzujú záujmy mesta.

  Veríme, že naše argumenty Vám pomôžu v razantnom rozhodnutí (v prípade potreby budeme s Vami celú záležitosť radi podrobne konzultovať). Ľudia, ktorých sa netýka zodpovednosť a nikomu sa nezodpovedajú za svoje činy, nemajú právo ďalej zotrvávať vo funkciách. Uvoľnenie konkrétnych nezodpovedných ľudí z funkcie bude len malým dôkazom toho, že spoločnosti záleží na morálnej bezúhonnosti úradníkov, že nemieni už ďalej tolerovať ich svojvoľné počínanie. Bude to ale zároveň aj memento pre developerov a pre ostatných úradníkov, že predpisy a zákony opäť v tomto meste platia.              

  Žiadame Vás, vážený pán primátor, vážená pani starostka, vážená pani hlavná architektka, aby ste sa z titulu svojich vrcholných funkcií zasadili o to, aby sa v tomto meste viac neopakovalo takéto nerešpektovanie zákonov i etiky.

  S pozdravom

  Jozef Lenhart
  kunsthistorik

  Podporujú:
  Jakub Ďurinda, Soňa Párnická, Matej Vagač, Katarína Šimončičová, Ivan Bútora, Ľubica Trubíniová, Mikuláš Huba, Pavol Široký, Ľuboš Hajdin, Peter Chrenka, Silvia Ruppeldtová

  Zdroj: http://www.changenet.sk/?section=forum&x=632110

 • vlcik-tlcik

  člen
  15. januára 2012 o 18:41

  Už dávno si myslím, že pamiatková ochrana, tak ako funguje je zrelá na uterák, alebo ju zrušiť úplne, alebo tomu už vôbec nerozumiem.

  Niečo z predchádzajúceho článku, čo bolo na konci.

  Kde je problém?

  Pamiatkári schvaľujú svojim známym developerom, čo si na úrade podávajú kľučky, všetko, čo im tam prinesú. Ani generálna riaditeľka Pamiatkového úradu Katarína Kosová, ani riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Peter Jurkovič by v normálne fungujúcej krajine na svojich stoličkách už dávno nesedeli. Prijatie toľko potrebných "Zásad pamiatkovej starostlivosti a ochrany" budú brzdiť dovtedy, dokiaľ v meste nezostane voľný posledný meter štvorcový a nebude čo zničiť (a potom už žiadnemu developerovi prekážať nebudú)…

  Hlavná architektka aj napriek snahe len ťažko niečo sama zmôže, útvar hlavnej architektky mesta je poddimenzovaný. Navyše má iba poradný hlas, nemá štatutárne právo.

  Primátor a starostka Starého mesta prečo to neriešia, nevedno.

  Mestskí poslanci možno vo väčšine prípadov ani len nevedia, že sa niečo takéto podstatné pripravuje, resp. už stavia. Neviem o tom, že by sa okrem Jána Budaja niekto iný v týchto veciach angažoval.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz