aktivita " diskusia " Archeológia " Archeológovia chcú v Sudáne rozlúštiť merojské písmo

 • Archeológovia chcú v Sudáne rozlúštiť merojské písmo

   bodka aktualizované pred 11 rokov, 2 mesiacov 2 Členovia · 4 Príspevkov
 • bodka

  člen
  4. októbra 2010 o 16:19

  …je mi záhadou, prečo aúsav sa “trepe” kdesi do sudánu… je vôbec na aúsav špecialista na túto oblasť? akoby tu nebolo dosť práce… ozaj, kedy budú spracované staré výskumy z 50 či 60 rokov 20. st. ? a čo nálezy uložené vo vozokanoch? a kedy bude ceans prístupný aspoň tak ako státní archeologický seznam v čechách či arheološki kataster v slovinsku? dočkáme sa vôbec nejakej aktuálnej súbornej práce slovensko v praveku? pokiaľ viem, tak najaktuálnejšia taká kniha vyšla v roku 1933….

 • asomtam

  člen
  19. septembra 2010 o 14:34

  Novinárka dá na titilku rozlúštiť písmo,hoci sa jedná o rozlúštenie jazyka,že si to nevie urovnať v myšlienkach ten kto sa písanou rečou živý je mi čudné…
  Je mi ešte čudnejšie,že hocijaký amatér vie že egyptské fieroglyfi nečítajú z prava dolava,alebo opačne ,ale smer čítania udáva´smerovanie postáv,alebo tak nejako…
  https://www.vino.obnova.sk/1/uzivatelia/asomtam/mejor.gif

 • asomtam

  člen
  17. augusta 2010 o 21:55

 • asomtam

  člen
  17. augusta 2010 o 21:45

  Archeológovia chcú v Sudáne rozlúštiť merojské písmo
  Prvá slovensko-česká výskumná expedícia v Sudáne sa chce pokúsiť rozlúštiť merojské písmo. Písalo sa ním od 2. storočia pred Kristom do štvrtého storočia nášho letopočtu v Núbijskej ríši.
  NITRA . Prvá slovensko-česká výskumná expedícia v Sudáne sa chce pokúsiť rozlúštiť merojské písmo. Písalo sa ním od 2. storočia pred Kristom do štvrtého storočia nášho letopočtu v starovekej Núbijskej ríši, ktorej hlavným mestom bolo Meroe. Po ríši zostalo v Sudáne vyše sto pyramíd čiernych faraónov, čo je oveľa viac ako v známejšom Egypte.
  Nitra a Praha
  Výskumný tím Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre a Národného múzea v Prahe bude skúmať lokalitu Wad Ben Naga 127 kilometrov severne od hlavného mesta Chartúm. Má rozlohu štyri kilometre štvorcové. Nachádza sa tu kráľovský palác, päť chrámov, dve pohrebiská s dvesto hrobmi a kruhovitá stavba, ktorá zrejme slúžila ako svätyňa. Výskumná expedícia je naplánovaná na november a december.
  Zaujímavé nálezy si archeológovia sľubujú od chrámu bohyne Eset, ktorý bol doteraz preskúmaný len na 40 percent, a to v roku 1844. Vtedajšia expedícia nedosiahla hlavnú svätyňu. „Dúfame, že niekoľko ton vážiaci oltár bude stále na mieste.
  Našou úlohou je objaviť dvojjazyčný nápis, ktorý by viedol k rozlúšteniu merojského písma,“ povedal pre agentúru SITA český egyptológ Pavel Onderka z Národného múzea v Prahe. Dvojjazyčný nápis by mal byť v merojčine a v egyptských hieroglyfoch.
  Vedci vedia od roku 1911 v merojskom jazyku prečítať približne 50 slov. Odvtedy pretrváva snaha písmo rozlúštiť, no doteraz sa to ani za pomoci počítačových programov nepodarilo. „Vieme prečítať obetné formule, ktoré sa nachádzajú na špecifických oltároch, ale bohužiaľ nám tie texty zatiaľ nedávajú zmysel, pretože máme len útržkové informácie a chýbajú nám logické súvislosti,“ uviedol Onderka.
  Prednosť dostali pred Louvre
  Záujem preskúmať túto lokalitu malo v minulosti aj slávne múzeum Louvre v Paríži. „Na základe našej žiadosti ale bola pridelená nám,“ povedal Onderka. Zmluvu o spolupráci podpísali Česi a Slováci s Ministerstvom kultúry Sudánu na roky 2009 až 2015 s tým, že výskum zrejme potrvá aj v ďalších rokoch. Cieľom prvej výskumnej sezóny v roku 2009 bolo oboznámenie sa s lokalitou, pretože odborná literatúra sa zmieňuje len o jej centrálnej časti. „Wad Ben Naga je veľmi dobrou lokalitou, pretože musím povedať, že v minulosti ktokoľvek tam kopal, nebol sklamaný a vždy urobil nejaké zásadné objavy,“ skonštatoval Onderka.
  V centre pozornosti tohtoročnej expedície bude palác kráľovnej Amanišacheto. Ako informoval agentúru SITA Ivan Cheben z Archeologického ústavu v Nitre, cieľom expedície bude nielen jeho presné zameranie, popísanie archeologickými metódami, ale najmä konzervácia, pretože podlieha erózii. Palác z nepálených tehál má rozmery 61 krát 61 metrov. „Úlohou nášho výskumu bude tiež nájsť osadu, ktorá tam bola predtým, než sa začal budovať palác a komplex chrámov,“ dodal Cheben.


  Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c/5509954/archeologovia-chcu-rozlustit-merojske-pismo.html#ixzz0wtT0FJdG

Prezeranie 1 - 4 z 4 príspevkov

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz