aktivita " diskusia " Všeobecné diskusie " 3D zobrazovanie pri dokumentacii kulturneho dedicstva

Označené: 

 • 3D zobrazovanie pri dokumentacii kulturneho dedicstva

   mlhos aktualizované pred 9 rokov, 8 mesiacov 7 Členovia · 22 Príspevkov
 • mlhos

  člen
  5. októbra 2011 o 13:02

  tu je pár ukážok ako sa dá dnes 3d virtualizácia využiť,

  prehliadka zakázaného mesta aj s virtuálnymi sprievodcami

  http://www.youtube.com/watch?v=Lkp2lsamb-Q

  prípadne si môžete pozrieť prelet po starovekom Ríme

  http://www.romereborn.virginia.edu/gallery-current.php

  alebo pozrieť sochu v Riu

  http://www.youtube.com/watch?v=BVUeV_fr8Fo

  a žiaden model realitu nenahradí ale ako dokumentácia je to to najlepšie čo sa momentálne dá urobiť, a ako  ukážka myslím stačí posledný príklad z Lietavy, model aj ked nekompletný a zatiaľ iba v podobe rezov…  

  http://www.ulozto.sk/10447580/hrad-lietava-zameranie-zip

 • mlhos

  člen
  5. októbra 2011 o 13:02

  tu je pár ukážok ako sa dá dnes 3d virtualizácia využiť,

  prehliadka zakázaného mesta aj s virtuálnymi sprievodcami

  http://www.youtube.com/watch?v=Lkp2lsamb-Q

  prípadne si môžete pozrieť prelet po starovekom Ríme

  http://www.romereborn.virginia.edu/gallery-current.php

  alebo pozrieť sochu v Riu

  http://www.youtube.com/watch?v=BVUeV_fr8Fo

  a žiaden model realitu nenahradí ale ako dokumentácia je to to najlepšie čo sa momentálne dá urobiť, a ako  ukážka myslím stačí posledný príklad z Lietavy, model aj ked nekompletný a zatiaľ iba v podobe rezov…  

  http://www.ulozto.sk/10447580/hrad-lietava-zameranie-zip

 • vlcik-tlcik

  člen
  2. októbra 2010 o 10:04

  Saša obávam sa, že dôjde na Tvoje slová.
  Vážený vĺčik
  vyslovil som svoj názor a žiadna konferencia, vedecká publikácia alebo svetová kapacita ma nepresvedčí o opaku. Latrínu, kráľovskú korunu alebo vrabca nemožno nahradiť ich trojdimenzionálnym (alebo štvordimenzionálnym) modelom, respektíve maketou! Pokiaľ by to bolo možné, o ďalších desať rokov budeš nezamestnaný a nielen Ty ale všetci čo žijú zo správy a ochrany kultúrneho dedičstva. A možno aj tak bude – IT titáni ľahko presvedčia mladých titánov na ministerstve, vo vláde a možno bude Slovensko prvou krajinou bez histórie a s virtuálnym kultúrnym dedičstvom. Aká to krása!
  Píšeš “existuje podrobná dokumentácia” – nuž natoľko podrobná ako podrobne bola vyhotovená a ruku na srdce, na nič ste nezabudli? Istý múdry človek napísal, že najlepším modelom mačky je mačka samotná a súhlasili s ním aj celé generácie pamiatkárov a múzejníkov.
  O seba a svoju robotu sa nebojím, o pamiatky však áno.
  Aj tak si myslím, že z hľadiska hradov si to predstavujú ako Hurvínek vojnu.

  http://www.sme.sk/c/5575061/stare-zbrane-brnenia-aj-hrady-budu-3d.html

 • fotograf

  člen
  30. novembra 2009 o 19:03

  Neverím vlastným očiam, čo tu niekto dokáže napísať. Myslím konkrétne sasha…
  Buď nevieš celkom o čom píšeš, alebo… alebo Tvoji predkovia patrili medzi tých, ktorí rozbíjali prvé stroje v manufaktúrach. Proste je to tak – vývoj nezastavíš. A už vôbec nie odmietaním…
  Výsledkami merania pomocou laserového skenovania sa profesionálne zaoberáme od roku 2003 a vždy nám táto metóda pomohla (aj svojou rýchlosťou a presnosťou).
  Je predsa na nás, aby sme nové metódy vedeli využiť a znemožnili práve ich zneužitiu proti princípom pamiatkovej ochrany. Asi toľko…

 • mlhos

  člen
  30. septembra 2009 o 15:02

  mam tu par ukazok nejakej prace, je to sice pracne ale da sa na to uz lepsie pozerat…

 • sasha

  moderátor
  28. apríla 2009 o 12:07

  Ten kto vie, ten to robí. Ten kto to nevie, ten to učí.
  “Ťažký underground” na našich hradoch sa mi celkom páči, pretože (s ohľadom na milión ďalších záujmových činností, ktoré zanikli) je to až neuveriteľné. A móda – tak ako historický šerm alebo sokoliarstvo, s tým rozdielom, že ten sokoliar z toho niečo má :| . Ochrana kultúrneho dedičstva vždy stála na ochotných a zapálených bláznoch, ktorí nehľadeli na čas ani groš a to sa pravdepodobne nezmení.

 • vlcik-tlcik

  člen
  28. apríla 2009 o 0:29

  Rozumiem Ti Sasha, nie nadarmo sa hovorí, že technický pokrok je ďaleko pred mentálnym,
  to nie je o technike, ale o ľuďoch. Nechcem nikoho urážať,ale zoberme si príklad takého pána Hošša a spol., nepochopím, ako môže učiť deti človek, ktorý má za sebou výskum
  hradu Šášov, ktorý odkopal a nechal tak, pričom sami archeológovia ho ukazujú ako príklad, ako sa archeológia nemá robiť, čiže keď odkopať, tak aj zakonzervovať. Ďaľšie Žilinský hrad, bastion v Leviciach, netvrdím, že ich zlikvidoval on, ale aspoň svojimi vyhláseniami o “rozumnom kompromise” posunul vec za hranice normálneho a etického. Chcel tým budúcim archeológom naznačiť, že rozumné je kultúrnu pamiatku zdokumentovať a kompromis je ju totálne zničiť, Ja len dúfam, že jeho študenti budú mať viac profesionálnej cti a morálky, ale to sa už opakujem. A čo sa týka mojej činnosti, pred pár hodinami som dostal mail od skutočného pamiatkára, že by bolo dobré zdokumentovať vežu na Vršatci skôr, než drisne, keďže tam žiadne záchranárske práce v blízkej budúcnosti nehrozia. Za naše. Hovorí sa, že záchrana hradov a iných ruín je v móde. Móda je pre mňa niečo masové, rozšírené, tvrdím, že je to ťažký underground, tých pár bláznov, čo sa tomu naozaj poctivo venujú.

 • sasha

  moderátor
  27. apríla 2009 o 12:16

  Vážený vĺčik,
  vidím, že vek, vzdelanie a pracovné zaradenie Ti nedovoľuje reagovať inak a úprimne si to vážim.
  3D modelovanie ma fascinuje už od dôb jeho dosovských verzií a 3D sken (síce v jeho najprimitívnejšej podobe) som si už aj vyskúšal. Problém tkvie v tom, že nie som “pamiatkársky” orientovaný i keď predmety zberateľského záujmu pár šikulkov tiež označuje za “pamiatky”. Preto nechcem pamiatkárom kafrať do ich remesla, iba občas niečo špitnem aby som zistil reakciu. Pokiaľ ste s výsledkami spokojní, nemám čo dodať.
  Nové technológie sú však nákazlivé. Len čo začali knihovníci múdro digitalizovať vzácne i menej vzácne tlače, bol by v tom čert aby slovenskí múzejníci nezdigitalizovali svoje zbierkové fondy. A mám obavu, že rovnakým “super počinom” sa môže stať aj 3D skenovanie zbierkových predmetov. Neobstojí dôvodenie, že si to naše kultúrne dedičstvo uchováme ASPOŇ v 3D alebo na obrázkoch. Ľudia, ktorí to tvrdia nepatria do kultúry a ku kultúrnemu dedičstvu by mali mať súdny zákaz prístupu.
  Iste, 3D sa dá využiť aj v múzejnej praxi ale jeho hranice sú markantnejšie ako v pamiatkovej ochrane. Predstav si 3D sken budíka 8O .

  p. s. Katke držím tiež palec. Bola doba kedy by som človeka s jej entuziazmom možno nosil aj na rukách.

 • katebell

  člen
  27. apríla 2009 o 11:40

  Ahoj vlcik – tlcik. Ďakujem za podporu… a hŕŕŕ sa do ďalšej práce.

  Inak…ta veža bola naskenovaná vrámci firemnej prezentácie obchodného zástupcu firmy Leica pre potencionálneho klienta. Ja som si tú databázu údajov vypýtala pre svoju činnosť, oni to len založili do šuflíka.

  Klient prístroj napokon nekúpil, práve kôli jeho vysokej cene… ale aj o tom je obchod. A tak drahé veci sa zas bez videnia nekupujú.

 • vlcik-tlcik

  člen
  27. apríla 2009 o 9:53

  Ešte raz sa pokúsim vysvetliť, že 3d scan nie je len o tvare scanovaného objektu, resp. že to nie je len cool hračka, alebo produkt splodený nedostatkom inej práce geodetov.
  Zoberiem si konkrétny príklad vyššie spomínanú Urbanovu vežu. Zamerať by sa teoreticky dala aj špagátom a murárskym colštokom. Katka zvolila laserscanner. Nech bol dôvod zamerania akýkoľvek, trebárs Katkin ženský rozmar výsledkom je presný tvar exteriéru Urbanovej veže, z ktorého sa dajú na dokumentačné účely použiť priamo pohľady.
  Ďalej sa dajú vygenerovať jednotlivé pôdorysy podlaží a rezy aj s profiláciou ríms, korunnej kordónových, samozrejme zasa iba exteriéru. Toto ale úplne stačí trebárs na to, že po prípadnom zrútení, zničení, z akýchkoľvek dôvodov, by sa dala tvarovo, materiálovo i farebne
  postaviť identická veža. Ja viem originál je originál. Som presvedčený, že existuje celkové zameranie veže, aj keď asi len vo forme výkresov, takže aj s Katkinou meračkou dokumentácia úplná. Interiér by sa dal buď tiež zamerať scannerom, prípadne prekresliť z jestvujúcich výkresov do už jestvujúcich pôdorysov, rezov zameraných Katkou.
  Toto by mohla byť aj odpoveď pánovi menom asomtam, čiže z kompletne zameraného objektu laserscannerom sa získa 3d model, z ktorého sa dajú vygenerovať už spomínané 2d výkresy jednotlivých podlaží, rezy, pohľady, čiže kompletná dokumentácia.
  Vlani som meral ruiny kostola vo Veľkej Čalomiji, výsledok bola kompletná 2d dokumentácia,
  ale archeológ po mne chcel na prezentačné účely do nejakej odbornej publikácie 3d model, ja som na to čas nemal, tak to urobila neter, ani už neviem v akom programe ale môžem Ti povedať, že určite nebol lepší ako sa dá získať laserscannerom, alebo Photomodelerom Scannerom, ktorý už aj z práve spomínaných dôvodov vlastním.
  Katka, má to zmysel a držím palce.
  Sasha, nepochybujem o Tvojom prínose trebárs už len na tomto fóre, ktorý sa venuje kultúrnemu dedičstvu, som veľmi rád, že takéto niečo aj vďaka Harpovi existuje, ak si myslíš, že by som aj ja mohol prispieť k výkladovému slovníku som stále k dispozícii.

  Pomaly idem na pohreb doktorovi Hanuliakovi, nie vždy som s ním súhlasil, platilo to aj opačne, ale nás spájal Pustý hrad, a chuť niečo s ním urobiť. Chcel som sa ho spýtať ešte na kopu vecí, lebo si veĺa pamätal, ale už to bohužiaľ nestihnem. Možno sa ešte niekedy a niekde stretneme.

 • vlcik-tlcik

  člen
  13. apríla 2009 o 19:07

  Homepage Laserové skenování Software PolyWorks Proces zpracování dat

  Proces zpracování dat

  VSTUP
  3D laserové skenery…

  POLYWORKS
  3D laserové skenery
  Jsou používány pro rychlý sběr detailních 3D dat. Objekt se naskenuje z několika různých pozic, tak aby byly zachyceny všechny detaily. Výsledkem měření jsou rozsáhlá tzv. mračna 3D bodů.
  PolyWorks dokáže efektivně zpracovávat rozsáhlé soubory (o velikosti až 100 milionů bodů) ze všech typů laserových skenerů určených pro krátké, střední a dlouhé vzdálenosti.
  PolyWorks umí data z různých skenerů kombinovat v rámci jednoho projektu
  Spojení a vyrovnání několika skenů
  Jednotlivé skeny jsou spojeny do jednoho mračna bodů a toto mračno je natransformováno do souřadnicového systému
  Technologie spojování a vyrovnání je založena na geometrii objektů, které se nacházejí v překrytech mezi jednotlivými skeny. Tím odpadá pracný proces osazování a zaměřování vlícovacích bodů při vlastním skenování
  Technologie PolyWorks značně redukuje čas potřebný na vlastní skenování i následné zpracování dat v kanceláři
  Transformace do souřadnicového systému
  Pro natransformování celé skupiny skenů do souřadnicového systému stačí pouhé tři body se známími souřadnicemi v souřadném systému
  3D mračno bodů lze do souřadnic transformovat také pomocí souřadnic vlastního skeneru, určených např. namontovanou anténou GPS. Pro transformaci skupiny skenů tímto způsobem je opět zapotřebí 3 známých bodů
  Automatická tvorba polygonového modelu
  PolyWorks nabízí plně automatickou technologii vytváření 3D polygonových modelů povrchů objektu. Na rozdíl od konkurenčních produktů tato technologie využívá všech změřených bodů, nikoliv pouze zředěného mračna
  PolyWorks nabízí široké pole funkcí pro editaci modelů, jejich optimalizaci a oprav chyb vzniklých omezenými možnostmi 3D skenerů jako je:
  Automatické vyplňování děr

  Rekonstrukce ostrých hran a rohů

  Redukce šumů a vyhlazování

  Měření
  PolyWorks má širokou paletu přesných nástrojů pro měření vzdáleností (vertikálních, horizontálních, šikmých), úhlů, poloměrů, ploch a objemů přímo na 3D mračnu bodů
  Výsledky jednotlivých měření jsou automaticky zpracovávány do tabulkových protokolů, které lze exportovat do formátů Word, Excel nebo HTML
  Protokoly obsahují pro lepší orientaci také výřezy z obrazovky se zachycením měřených veličin přímo na objektu
  Extrakce 3D vektorových primitivů
  PolyWorks nabízí automatické a interaktivní nástroje pro získání významných 3D vektorových objektů přímo z mračna bodů jako např.:
  Linie (barevně odlišené pruhy dopravního značení, hranice mezi různými povrchy)
  Ostré hrany
  Schody (obrubníky, náspy, příkopy)
  Řezy (profily, příčné řezy, půdorysy budov,…)
  Osy potrubí (včetně jejich průměru)
  Elektrická vedení
  Geometrické primitivy (válce, roviny, vektory, atd.)

  VÝSTUP
  Aplikace
  Všechny vyhodnocené vektorové prvky mohou být přímo exportovány (včetně atributů nebo vrstev) do formátů DXF a IGES a importovány do AutoCADu nebo MicroStationu případně jiných systémů
  Tyto prvky také mohou být včetně svých atributů využity v nejrůznějších aplikacích GIS
  Obarvené polygonální modely skenovaných objektů mohou být jednoduše sdíleny s ostatními kolegy nebo zákazníky, nebo mohou být zpřístupněny formou veřejně přístupných kolekcí nebo virtuálních muzeí

 • asomtam

  člen
  13. apríla 2009 o 1:34

  oni svedomie nemajú-majú to na účte

  Svet pokročil a skenovanie 3D je dostupné každému.Sám som to asi pred rokom a pol vyskúšal.Samozrejme nie je to profi.Ale aby zaintersovaní pochopili,všetko je to len scan tvaru,nič viac.Orenderovanie to je len zdeformovaná fotka natiahnuta na tvar.Ešte som sa nestretol s 3D formátom slovenskej pamiatky,vždy len s jej výstupom 2D,ak niekto viete ,kde sa dá nájsť -poradte.
  http://www.david-laserscanner.com/

 • vlcik-tlcik

  člen
  8. apríla 2009 o 21:19

  Nenesiem vinu za zbúranie ani jedného domu, objektu mnou (nami) zameraného a zdokumentovaného, ale som ani neprotestoval. (O nejakom následnom zbúraní som ani nevedel)
  Nežijem zo správy a ochrany kult. dedičstva – od roku 1990 na “voľnej nohe” od štátu max. 10% všetkých príjmov, ostatné súkromný sektor. Praha, D, posledný rok asi pätina príjmu z grantov, čiže štátu
  existuje podrobná dokumentácia” – ruku na srdce,na nič ste nezabudli? – rozsah prác
  určoval pamiatkár, vždy som urobil aj čosi navyše.
  najlepším modelom mačky je mačka samotná – toto adresuj všetkým tým čo majú na svedomí zbúranie bastiónu v Leviciach, kláštor v BŠ, neviem čo sa stalo s citadelou s hviezdicovým opevnením pod Auparkom v Košiciach, hrad a fara v Žiline a ďalších, ale geodeti to neboli
  možno aj tak bude – IT titáni ľahko presvedčia mladých titánov na ministerstve, vo vláde a možno bude Slovensko prvou krajinou bez histórie a s virtuálnym kultúrnym dedičstvom. Aká to krása!
  Čo proti tomu robíš Ty, ja osobne mám za sebou kus práce na Starom Zvolene, vlani som pomáhal na Tematíne, dávam do toho aj kopu vlastných peňazí ale vlastne načo to tu spomínam, vždy mi bolo viac menej jedno, čo si o mne a mojej robote kto myslí. Vraciam sa tam kam patrím, medzi vlkov, ktorých považujem za mimoriadne inteligentných už len v tom, že sa širokým oblúkom vyhýbajú ľuďom.
  Ale Tvoj štýl písania sa mi páči.

 • katebell

  člen
  8. apríla 2009 o 18:33

  nehovorím, že si techniku maju kupit pamiatkari, tato robota patri do ruk geodetom…ved preto sa to studuje 5 rokov

  a čo sa týka rozpravy o vyzname tejto prace – just please one comment: …no comment

 • sasha

  moderátor
  8. apríla 2009 o 17:21

  Vážený vĺčik
  vyslovil som svoj názor a žiadna konferencia, vedecká publikácia alebo svetová kapacita ma nepresvedčí o opaku. Latrínu, kráľovskú korunu alebo vrabca nemožno nahradiť ich trojdimenzionálnym (alebo štvordimenzionálnym) modelom, respektíve maketou! Pokiaľ by to bolo možné, o ďalších desať rokov budeš nezamestnaný a nielen Ty ale všetci čo žijú zo správy a ochrany kultúrneho dedičstva. A možno aj tak bude – IT titáni ľahko presvedčia mladých titánov na ministerstve, vo vláde a možno bude Slovensko prvou krajinou bez histórie a s virtuálnym kultúrnym dedičstvom. Aká to krása!
  Píšeš “existuje podrobná dokumentácia” – nuž natoľko podrobná ako podrobne bola vyhotovená a ruku na srdce, na nič ste nezabudli? Istý múdry človek napísal, že najlepším modelom mačky je mačka samotná a súhlasili s ním aj celé generácie pamiatkárov a múzejníkov.
  Vážená Katka,
  Všetky príklady, ktoré si uviedla potvrdzujú prezentačné využitie 3D zobrazení, v ktorom spočíva význam tohto snaženia. Všetky “pamiatky” jedného dňa zaniknú a ich 3D fototextúrované klony budú iba o niečo lepšie ako ich kvalitné fotografie. Bez urážky, ale ako geodetka asi nevieš o finančnej situácii, s ktorou zápasia zamestnanci pamiatkovej starostlivosti i múzeí. Nákup odporúčaného softu a techniky by znamenal zastavenie, v lepšom prípade, obmedzenie činnosti inštitúcie. Nazdávam sa, že keď sa minú grantové peniaze, pominie aj záujem.
  Osobne nemám nič proti 3D modelovaniu, chápen jeho význam ale jasne si uvedomujem aj jeho hranice, ktorých prekročenie nás môže prísť draho.

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz