Te pridžarel pes – Spoznajme sa 2005

Už po tretí krát majú záujemcovia o rómsku kultúru možnosť prísť
do Múzea slovenskej dediny v Martine – Jahodníckych hájoch na podujatie s názvom Te prindžarel pes – Spoznajme sa. V tomto roku sa podujatie bude konať v nedeľu 24. júla , v čase od 10. do 16. hodiny. Aký bude jeho tohoročný program?Pozvanie prijali rómska hudobná skupina Kokavakere Lavutára spolu s tanečným súborom Romani Luluďi z Kokavy nad Rimavicou, Rómska kapela Romana Končeka z Martina a divadelný súbor detí zo združenia Pramienok z Turčeka.

Hudobná skupina Kokavakere Lavutára, známa aj ako Sendreiovci , vznikla v roku 1987 a účinkovala na mnohých festivaloch na Slovensku i v zahraničí. Vo svojom repertoári sa snaží uchovávať pôvodný rómsky folklór. Pri napĺňaní tohto cieľa spolupracuje s rómskym tanečným súborom Romani Luluďi (Rómsky kvet), taktiež z Kokavy nad Rimavicou. V martinskom skanzene sa predstavia v spoločných hudobno – tanečných programových blokoch. Turčanov bude zastupovať Rómska kapela Romana Končeka, nadväzujúca na hudobné tradície muzikantskej dynastie Končekovcov z Necpál. Napriek mladému veku jej členov má tiež za sebou už mnohé úspešné vystúpenia. Z opačného konca Turca do skanzenu zavítajú deti z Turčeka, združené pod gesciou občianskeho združenia Pramienok so sídlom v Bratislave, ktoré sa predstavia divadelnou hrou „O pažravej ploštici“. Napísala ju rakúska autorka Elisabeth Satanik a deti ju nacvičili pod vedením režiséra Mgr. Art Tomáša Hudcoviča a koordinátorky Eleonóry Filipčanovej. Súčasťou celodenného programu bude prezentácia knihy Romano suno (Rómsky sen) autora Jána Šándora z Prievidze.
Rôznorodý obraz kultúry Rómov doplnia výrobcovia – nositelia tradičných výrobných postupov. O 13.30 hod. sa uskutoční r.k.sv. omša v kostole z Rudna.

Dňa 27. júla o 17.00 hod. bude v MSD v objekte vozárne otvorená výstava prác študentov ZUŠ Mudroňova Martin – oddelenia štúdia pre dospelých Mgr. Evy Bebčákovej s názvom Slovensko moje milované. Vystavované práce sú výsledkom nultého letného výtvarného sympózia na počesť Martina Benku, ktoré sa uskutočnilo v priestoroch Múzea slovenskej dediny. Výstava potrvá do18. septembra.

Informácie:
tel/fax: 043/41 326 86, tel: 043/ 42 394 91

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Medzinárodný deň Rómov

Dňa 12. apríla 2008 od 9.00 do 16.00 sa v areáli Slovenského národného múzea v Martine – Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch uskutoční podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.

Martin > Michalský jarmok

V nedeľu 2.októbra sa v Múzeu slovenskej dediny v Martine –Jahodníckych hájoch uskutoční ďalšie z cyklu XV.národopisného roka – tradičný Michalský jarmok. Predstavia sa na ňom viacerí ľudoví remeselníci a výrobcovia najmä z oblasti severozápadného Slovenska s ukážkami tradičných remesiel a výrob.

Vianoce na dedine 2007

V nedeľu 9. decembra 2007 sa v Múzeu slovenskej dediny, v národopisnej expozícii v prírode Slovenského národného múzea v Martine uskutoční posledné tohoročné programové podujatie Národopisného roka „Vianoce na dedine“.

Odpovede

  1. Te pridžarel pes – Spoznajme sa 2005

    Podujatie „Spoznajme sa – Te prindžaras amen“

    V nedeľu 10. augusta 2008 sa v areáli Slovenského národného múzea v Martine – Múzea slovenskej dediny uskutoční už VI. ročník podujatia „Spoznajme sa – Te prindžaras amen“. Pre návštevníkov ho i tento rok pripravilo Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku, ktorého sídlo sa od februára 2008 nachádza v areáli Múzea slovenskej dediny v Martine v spolupráci s neziskovou organizáciou Dotyky a spojenia. Cieľom podujatia je prezentovať bohatstvo tradičnej rómskej kultúry a dejín rómskeho etnika.

    Múzeum kultúry Rómov na Slovensku v tomto roku svojim návštevníkom ponúka mimoriadne pestrý, zaujímavý a hodnotný program. Začne sa o 10,00 hod prezentáciou práce rómskych a nerómskych kováčskych majstrov a učňov. Práve kováčske remeslo bolo v minulosti jedným z tradičných spôsobov zabezpečovania obživy Rómov. V súčasnosti sa mnohí snažia o návrat k starým tradíciám a o ich oživenie. Návštevníci budú mať nielen možnosť posúdiť ako sa im v tomto smere darí a obdivovať majstrovstvo kováčov, ale aj sa aktívne zapojiť a vlastnoručne si vyskúšať niektoré z postupov charakteristických pre toto „čierne remeslo“.
    O umelecký zážitok ale aj vynikajúcu zábavu sa tradične postarajú rómske kapely a súbory. Ich koncert sa bude konať v objekte vozárne z Moškovca. V tomto roku okrem súborov zo Slovenska prídu aj hostia zo zahraničia. Tradičné rómske tance, hudba a spev priblíži vo svete preslávený rómsky súbor Romafest z rumunského mesta Tîrgu Mureş. Ich strhujúce vystúpenie roztancuje snáď každého. Vždy dobrú náladu, pôvodné rómske piesne, úchvatné muzikantské výkony do Martina prinesie aj na Slovensku dobre známa (nielen z televízneho programu Výmena manželiek) a mimoriadne obľúbená kapela Sendreiovci band z Kokavy nad Rimavicou. Špeciálnym hosťom podujatia bude vynikajúca česká speváčka Ida Kelarová spolu s Dezideriusom Duždom a Jazz Famelijou z Českej republiky. Ida Kelarová je nielen výnimočná umelkyňa ale i charizmatická osobnosť. Vďaka čaru svojej osobnosti dokáže zaujímavým a netradičným spôsobom sprostredkovať publiku lásku k hudbe, tancu a rómskej kultúre vôbec.
    Súčasťou programu VI. ročníka podujatia „Spoznajme sa – Te prindžaras amen“ bude aj uvedenie pútavého dokumentárneho filmu absolventa VŠMU Adama Hanuljaka „Krúcenie“ o rómskej veštkyni Brigite ktorý vznikol na základe terénneho výskumu religionistu a sociálneho antropológa Tomáša Hrustiča. Film bude premietnutý za účasti tvorcov a po jeho skončení bude nasledovať možnosť rozhovoru s autormi.
    V Múzeu kultúry Rómov na Slovensku budú mať návštevníci zároveň možnosť zoznámiť sa s výstavou nazvanou Krehká krás(k)a. Prezentuje v nej 80 diel rómskej keramikárky Violy Petrášovej – Stojkovej, pochádzajúcich zo zbierok Slovenského národného múzea – Múzea Ľudovíta Štúra v Modre. Táto umelkyňa s pohnutým životným osudom čerpala námety z tradičného spôsobu života svojich predkov – olašských Rómov, i z kultúrnych tradícií miesta, kde až do svojho predčasného skonu žila – Modry. Vo farbami hýriacej tvorbe Violy Petrášovej – Stojkovej sa snúbia postupy tradičnej modranskej keramickej tvorby s jej vlastným výtvarným prejavom.
    Pre najmenších návštevníkov podujatia sú okrem hlavného programu pripravené tiež zaujímavé hry.
    .
    Program podujatia bude samozrejme zabezpečený aj v prípade nepriaznivého počasia.

    Kontakt pre ďalšie informácie:

    Mgr. Adriana Daneková
    Múzeum kultúry Rómov na Slovensku
    mrk@snm-em.sk
    tel: + 421 43 438 32

    Informacie o muzeu:
    http://www.obnova.sk/clanok-2474.html

Comments are closed.