Taliansky architekt opäť postaví berlínsky Imperial Palace

Taliansky architekt Francesco Stella postaví namiesto berlínskej komunistickej stavby Palast der Republik pôvodný Imperial Palace, ktorý vo východnej časti promenády Unter den Linden stál od 18 storočia. Prácu Stellu vybrala spomedzi 30 návrhov 15-členná porota, zložená z architektov a politikov. Podmienkou bolo, aby tri strany budovy kopírovali originálny gigantický barokový palác, pri zvyšku náčrtu stavby mali architekti voľnú ruku.

Imperial Palace najskôr poškodili boje 2. svetovej vojny a v roku 1950 ho zdemolovali ako symbol nenávisti k pruskému imperializmu. V období socializmu ju prebudovali na bronzové zrkadlové sídlo parlamentu Nemeckej demokratickej republiky. Po roku 1990 sa zistilo, že v stavbe sa nachádza obrovské množstvo škodlivého azbestu. Po mnohých diskusiách sa demolácia začala až v roku 2006 a skončila sa tento mesiac.

Stellov návrh paláca bude stáť 550 miliónov € (takmer 16,57 miliardy Sk) a dokončiť by ho mali do roku 2013. Po otvorení v ňom budú vystavovať kultúrne artefakty, postavia v ňom kinosály, reštaurácie, kaviarne a obchody.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Opravia Starú radnicu a Aponyiho palác

BRATISLAVA 23. augusta (SITA) – S rekonštrukčnými prácami na budovách Starej radnice a Aponyiho paláca v Bratislave začne mestská organizácia Paming najskôr v druhej polovici budúceho roku. Agentúru SITA o tom informovala vedúca inžinierskych činností Pamingu Zdenka Turzíková. “Opraviť by sa mala strecha Starej radnice zo strany Hlavného námestia a fasády vo vnútri radničného námestia,” povedala Turzíková.

Znova postavia Berlínsky múr

Berlíne v novembri opäť vyrastie Berlínsky múr, symbol Studenej vojny a utrpenia miliónov občanov krajín vtedajšieho východného bloku, ktorí ešte pred dvadsiatimi rokmi žili v neslobode. Stavba, ktorú schválil berlínsky starosta Klaus Wowereit, bude 2,3 metra vysoká a bude ju tvoriť tisíc obrích kociek domina. Wowereit sa v stredu pri predstavení projektu verejnosti priznal, že pôvodne s týmto projektom príliš nesympatizoval, teraz si však už myslí, že je to “výborný spôsob, ako ľuďom pripomenúť tento dátum”.