Taliansky architekt opäť postaví berlínsky Imperial Palace

Taliansky architekt Francesco Stella postaví namiesto berlínskej komunistickej stavby Palast der Republik pôvodný Imperial Palace, ktorý vo východnej časti promenády Unter den Linden stál od 18 storočia. Prácu Stellu vybrala spomedzi 30 návrhov 15-členná porota, zložená z architektov a politikov. Podmienkou bolo, aby tri strany budovy kopírovali originálny gigantický barokový palác, pri zvyšku náčrtu stavby mali architekti voľnú ruku.

Imperial Palace najskôr poškodili boje 2. svetovej vojny a v roku 1950 ho zdemolovali ako symbol nenávisti k pruskému imperializmu. V období socializmu ju prebudovali na bronzové zrkadlové sídlo parlamentu Nemeckej demokratickej republiky. Po roku 1990 sa zistilo, že v stavbe sa nachádza obrovské množstvo škodlivého azbestu. Po mnohých diskusiách sa demolácia začala až v roku 2006 a skončila sa tento mesiac.

Stellov návrh paláca bude stáť 550 miliónov € (takmer 16,57 miliardy Sk) a dokončiť by ho mali do roku 2013. Po otvorení v ňom budú vystavovať kultúrne artefakty, postavia v ňom kinosály, reštaurácie, kaviarne a obchody.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Das Tekover Museum in Levice

Das Tekover Museum in Levice entstand dank des Postmeisters Jozef Nécsey, der im Jahre 1927 der Stadt seine umfangreiche Sammlung von archäologischen Gegenständen aus der Umgebung von Vráble und des Unterlaufs von Hron geschenkt hat, sowie seine ethnographische Gegenstände aus dem nördlichen Teil des Gespan Tekov und aus der Umgebung von Zvolen, Gemälde, das Familienarchiv und 1500 Bücher.

Pred 15 rokmi zanikla ČSFR – 1. časť

Bratislava 29. decembra (TASR) – Slovenská republika si pripomína pätnáste výročie svojho vzniku, keď došlo k rozdeleniu Českej a Slovenskej federatívnej republiky (ČSFR). Obnova.sk a TASR v tejto súvislosti vydáva chronológiu rozdelenia ČSFR, ktorá má tri časti. Prvá časť sa končí voľbami v roku 1990, druhá voľbami v roku 1992 a tretia zánikom federácie 31. decembra 1992.

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.