Tajný tunel v hrobke Setiho I. kompletne vykopali

V Egypte kompletne vykopali nedokončený tunel v 3300 rokov starom hrobe faraóna. Informovala o tom Najvyššia rada pre pamiatky Egypta. Zhruba 174 metrov dlhý tunel sa tiahne od hrobky faraóna Setiho I. Ako uviedol generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass, nedokončený tunel mohol byť snahou faraóna postaviť tajnú hrobku v hrobke ešte predtým, než zomrel. Archeologický tím objavil figuríny, úlomky keramiky a písomné inštrukcie architekta stavbárom tunela. Tunel objavili síce už v roku 1960, no až teraz sa podarilo vykopať celú dĺžku.


Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odkiaľ pochádzalo zlato starovekého Egypta

Civilizácia starovekého Egypta neustále podnecuje ľudskú predstavivosť. Väčšine z nás sa pri vyslovení mena tejto krajiny zázrakov vynorí pred očami zem prastarej kultúry, rieka Níl, pyramídy, podivuhodné náboženstvo a zlaté poklady. Každý si okamžite spomenie na zlaté klenoty nepredstaviteľnej ceny, ktoré sa našli v hrobke bezvýznamného panovníka Tutanchamona a pokúša sa predstaviť si nesmierne bohatstvá, ktoré museli ukrývať hrobky veľkých kráľov: Ramesse II., Amenhotepa III., Thutmose I. a IV., či Setiho I…
V staroveku sa Egypt považoval za krajinu zlata. Zachoval sa list, ktorý okolo roku 1400 pr. Kr. napísal mitanský panovník Tuštattu egyptskému kráľovi Thutmose IV.: „Pošli mi rýchlo mnoho zlata, aby som mohol realizovať svoje zámery, pretože zlato je v tvojej zemi ako prach.“ Zlato bolo v starom Egypte naozaj extrémne hojné, napriek tomu však bolo podľa niektorých egyptológov vyhradené len pre nobilitu.

Odhalili 4200 rokov starú hrobku s veľmi zachovanými farbami

Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass vo štvrtok odhalil hrobku spred 4200 rokov s maľbami, ktorých farebná sýtosť je prekvapujúca. Objavili ju v archeologickom nálezisku Sakkára vzdialenom 25 kilometrov na juh od egyptského mesta Káhira. “Sú to najneuveriteľnejšie farby, ktoré sa nikdy predtým nepodarilo v hrobke objaviť,” povedal Hawass.

Odpovede

  1. Tajný tunel v hrobke Setiho I. kompletne vykopali

    Preskúmali tajný tunel v hrobke Setiho I.

    BRATISLAVA 8. júla (SITA) – Archeologický tím preskúmal tajný tunel v hrobke Setiho I. O tuneli s dĺžkou zhruba 174 metrov tiahnucom sa od hrobky faraóna Setiho I. sa vedelo už v 19. storočí. Prvé metre vykopali v roku 1960, prácu sa podarilo dokončiť až v uplynulých dňoch. V tuneli nie sú takmer žiadne ozdoby, archeológovia a archeologičky našli červené nápisy na schodoch, ktoré sú podľa nich vo výnimočne dobrom stave, kresby hadov a inštrukciu pravdepodobne od architekta v znení: “Rám dverí posuňte vyššie a priechod urobte širší”. Okrem toho objavili figuríny. “Dúfali sme, že poklady faraóna Setiho I. sú tu. … Ale dosiahli sme koniec tunela, pričom sme použili vedecké metódy, a nenašli sme nič,” uviedol archeológ a regionálny riaditeľ Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Mustafa Waziri. Stavba tunela sa podľa najnovších zistení náhle prerušila po tom, čo starovekí robotníci vykopali 174 metrov. Podľa generálneho tajomníka rady Zahiho Hawassa, práce možno prestali po úmrtí faraóna Setiho I., ktorý podľa všetkého jeho vykopanie nariadil. “Myslím, že dole plánovali postaviť ďalšiu pohrebnú sieň. Zrazu prestali,” dodal Mustafa Waziri.

    Informáciu zverejnila webová stránka http://www.nationalgeographic.com.

Comments are closed.