Svätému Petrovi ukradli kľúče od raja

Nový čas 17. 3. 2003
VATIKÁN – Neuveriteľné! Vatikán prišiel o kľúče od nebeskej brány! Podľa evanjelia dal Ježiš Kristus apoštolovi Petrovi kľúče od kráľovstva nebeského a poveril ho tak duchovným vedením veriacich kresťanov. Mramorovej soche svätca držiaceho v ruke symbolický kľúč od raja, ktorá stojí pri vchode do podzemia Baziliky svätého Petra, však ktosi pred pár dňami ruku aj s kľúčom odrezal.
Spočiatku si vo Svätom meste mysleli, že sochu poškodili vandali. Keď sa však ruka s kľúčom od nebies, urobená z oddeleného kusa mramoru a pripevnená k zvyšku končatiny železnou tyčou, ani po dôkladnej prehliadke Svätopeterskej baziliky a širšieho okolia nenašla, Vatikán spustil poplach. Do pátrania po zlodejoch, ktorí sa ulakomili na svätcovu ruku, sa pustila nielen pápežská garda, ale aj talianska polícia. Po páchateľoch ani ruke s kľúčom však zatiaľ niet ani stopy.

Autorstvo mramorovej sochy sv. Petra v nadživotnej veľkosti sa pripisuje Arnolfovi di Cambiovi, ktorý v 13. storočí vytvoril aj bronzovú sochu sv. Petra stojacu pod oltárom vnútri baziliky. Okolo oboch sôch denne prechádzajú tisíce turistov, ktorí sa môžu pozrieť aj do jaskýň pod bazilikou, v ktorých je aj stará nekropola. Tam sa tiež našli kosti starca, ktoré pápež Pavol VI. vyhlásil za telesné ostatky prvého pápeža – sv. Petra. Chrám sv. Petra začal stavať r. 326 prvý kresťanský imperátor Konstantin na tom mieste, kde pravdepodobne pochovali apoštola Petra ukrižovaného v Nerónovej aréne.
(mg)

Zdroj: http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2003/tlac-2003-03-17-c.htm

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Hrob Jána Pavla II.

(TKBS) Vatikán: Od 13. apríla je hrob Jána Pavla II. v krypte Baziliky svätého Petra prístupný verejnosti. Už v utorok večer po 5. zádušnej svätej omši za Jána Pavla II. ho navštívili mnohí kardináli.

Bazilika sv. Petra v Ríme

(vysvätená 18. novembra 1626) je jednou zo štyroch ve?kých rímskych
bazilík, považuje sa za hlavný chrám Katolíckej cirkvi. Na jej mieste
stála pôvodne ranokres?anská bazilika, postavená za cisára Konštantína I.