Štvrté Hradby Samoty zavítajú na Veveří

plagát

                                                          Hradby Samoty IV.
                             festival experimentálneho audio-vizuálneho umenia

V krásnom prostredí moravskej prírody, na sútoku rieky Svratky a potoka Veveří nachádza sa starobylý hrad, ktorého korene siahajú do trinásteho storočia. Počas dvoch júlových dní a nocí 5. – 6. 7. 2013 stane sa hrad Veveří dejiskom štvrtého ročníka putovného audiovizuálneho festivalu HRADBY SAMOTY zameraného na posluchovú, zväčša elektronickú, ale aj elektroakustickú a akustickú hudbu, ktorá v prostredí dýchajúcom dávnou históriou ožíva v zvláštnom rozmere spojenia starého s novým. V jednom z najrozsiahlejších moravských hradných areálov budete mať na dvoch pódiách možnosť vidieť výber toho najlepšieho zo svetovej a domácej scény so žánrovým rozmedzím od neo-folku, cez dark ambient, idm, drone, až po experimentálnejšie industriálne a noisové rytmické aj nerytmické polohy. Novinkou oproti predošlým ročníkom festivalu bude presah k tanečnejšej elektronike a na svoje si prídu aj tí, ktorí sa budú chcieť baviť až do rána bieleho.
Na Veveří zavítajú špičky zo svojich žánrov ako dánski romantici so svojim melancholickým folk-noirovým projektom :OF THE WAND & THE MOON:, či rakúsky projekt ALLERSEELEN spájajúci vo svojej tvorbe staré vojenské piesne s industriálnou estetikou. Početné zastúpenie osobitých severských projektov na tomto ročníku prezentuje aj švédska industriálno dark ambientná legenda RAISON D’ÊTRE, považovaná za jednu z vôbec prvých podobne orientovaných kapiel. Príde aj ďalší švédsky bard DEUTSCH NEPAL a nakoľko sa čistou zhodou okolností tento pán volá svojim civilným menom celkom rovnako ako líder Raison d’Être a obaja navyše pochádzajú z jedného mesta, vyústila táto príjemná náhoda do spoločného občasného projektu BLOCKSHOLM. Nakoľko sa cesty oboch protagonistov pretnú práve na festivale, budete mať jedinečnú príležitosť tento projekt vidieť naživo.
O zvukové lahôdky však núdza rozhodne nebude a o elektrizujúce mrazenie v chrbtici sa postará projekt ALFARMANIA, pôvodne sólový power electronics/noise projekt Christiana Olsona z legendárnych Survival Unit. Južnejšie zemepisné šírky bude zastupovať taliansky bizarný kabaret TEATRO SATANICO pôsobiaci na scéne už od roku 1993. Hudba tohto zoskupenia je vzhľadom na originálny rukopis ťažko žánrovo zaraditeľná, obsahuje experimentálne, rovnako ako dramatické, rituálne, či tanečné až popové prvky pretavené do jedného podmanivého celku.
 Vzhľadom na už tradičné početné zastúpenie českej a slovenskej scény si budete môcť užiť koncert gotikov z kapely ĽAHKÁ MÚZA, industrial-noisových legiend EINLEUTUGSZEIT a NAPALMED. Na výlet do snových, ambientných krajín vás zoberie TÁBOR RADOSTI a INSTINCT PRIMAL. Ambient bude definitívne pochovaný noisermi z bratislavského Urbsounds kolektívu RBNX a URBANFAILURE, aby v celkom originálnej podobe mohol opäť vstať z popola v podaní bratislavských experimentátorov CHARMING ASSISTANT. Nebude núdza ani o väčšie kolektívne improvizácie, či už pražských laptopistov OPENING PERFEORMANCE ORCHESTRA, alebo spoločného vystúpenia projektov združených pod platformou HLUKOVÁ SEKCE – pôjde o kolaboráciu projektov GARASU, 900piesek, DRÉN, NOISE MORTANNA a NAPALMED. O spomínanú zábavu do rána bieleho sa postará bratislavský LAZY BASTARDS SOUND SYSTEM a dídžeji DIGIMURDER, VIKTOR a SANDMAN.
Okrem možnosti prehliadky hradu Veveří bude pripravená aj výstava fotografií s témou urbánnej archeológie pod názvom OPUŠTĚNÁ MÍSTA, ktorá je výsledkom rozsiahleho prieskumu a dokumentácie miest, tovární a budov vzniknutých ľudskou činnosťou a zanechaných napospas svojmu osudu. Žiadna hradná slávnosť sa samozrejme nezaobíde bez poriadneho jedla a pitia. Ako sa už stalo zvykom, na svoje si prídu vegetariáni aj mäsožravci. Relatívne blízka poloha dejiska festivalu pri meste Brno robí akciu jednoducho prístupnou pre návštevníkov, pre ktorých bude k dispozícii možnosť stanovania priamo pri hrade. Celkový počet vstupeniek nie je limitovaný a z každého predaného lístka je venovaná suma 2 eur na obnovu a renováciu hradu Veveří. Na záver ešte jedna malá otázka: Koľko festivalov, na ktoré môžete pricestovať loďou poznáte? :) 

Termín: 5. – 6. 7. 2013
Miesto: Hrad Veveří
Lístky: 25 EUR/666 Kč v predpredaji; 30 EUR/800 Kč na mieste
Info: www.hradbysamoty.org

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články