(Strašidelný) Katov dom posvätil farár

Priestory Katovho domu v Trenčíne, ktorý sa dostal do povedomia verejnosti záhadnými úkazmi, posvätil farár. Podujal sa na to dekan trenčianskej farnosti Milan Kupčík. Podľa sprievodkyne Jitky Šišlíkovej sa zvláštne veci začali diať pred rokom.

V miestnosti na prízemí, kde bolo väzenie a mučiareň, sa z ničoho nič hýbala ťažká klada na mučenie a v dome sa ozýval čudný buchot.
Kupčík povedal, že Katov dom vysvätil tak, ako sa vysviacajú domy.


Katov dom Trencin


Nič mimoriadne pri vstupe do priestorov necítil. “Zabíjalo sa tam, možno niektoré duše nemali pokoja. Chceli možno nejakým spôsobom dať takto niečo najavo. Miesto sa vysvätilo a či to zaberie, alebo nie, to sa uvidí,” povedal farár.

Dom mestského kata, ktorý pochádza zo 16. storočia, sprístupnili pred dvoma rokmi po rekonštrukcii. Kat býval na poschodí, na prízemí bolo väzenie, kde kruto mučili ľudí a zomrelo veľa nevinných.
Podľa Šišlíkovej vlani v lete, keď bolo v bývalom väzení asi 15 turistov, zrazu sa prudko rozhojdala klada, ktorá visí na lanku na stene. “Klada sa z ničoho nič začala kývať, a potom akoby uťalo. Turisti sa vyľakali a hneď išli von,” hovorí sprievodkyňa. Situácia sa opakovala, raz to videla iba s kolegyňou, potom to opäť zažili aj turisti.

Katov dom bol vysvätený asi pred dvoma týždňami. “Odvtedy sa nič nepohlo, nič nebúcha, nestraší a je tu pokoj,” povedala sprievodkyňa. Zvláštne úkazy pritiahli do Katovho domu ľudí z celého Slovenska aj z Čiech. V porovnaní s minulým rokom návštevnosť stúpla dvojnásobne. “Každého to zaujíma, každému to musíme vyrozprávať. Ľudia sú však sklamaní, že už sa to nehýbe a už aj frfľú, prečo sme volali pána farára, lebo oni chcú, aby tu strašilo,” dodáva Šišlíková. Stáva sa im, že už ráno ich pri Katovom dome čakajú turisti a pýtajú sa, o koľkej bude strašiť.


Zdroj: www.sme.sk


 

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Drevený chrám zrenovovaný a nanovo posvätený

Prvú komplexnú rekonštrukciu má za sebou drevený chrám sv. Paraskievy v obci Potoky v okrese Stropkov, ktorý tu postavili v roku 1773 a dostal sa aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Investičné náklady na renováciu tejto jedinečnej kultúrnej pamiatky vyšli na viac ako 200-tisíc eur. Úrad vlády SR prispel sumou 91 tis. €, Ministerstvo kultúry SR poskytlo dotáciu 25 tis. € a z Nadácie VÚB získali grant 83 tis. € z programu Poklady môjho srdca. V nedeľu 26. septembra 2010 arcibiskup Ján Babjak v obnovenom chráme slúžil sv. liturgiu a nanovo slávnostne posvätil chrám.

Po rekonštrukcii znovu otvoria Katovu baštu a Katov byt

Koncom septembra 2009 Košický samosprávny kraj (KSK) a Východoslovenské múzeum (VSM) slávnostne otvoria areál Katovej bašty a Katovho bytu, ktoré prešli rozsiahlo rekonštrukciou. Ako informoval riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Pollák, rekonštrukcia trvala 14 mesiacov. “Na realizáciu projektu sme získali prostriedky v objeme 436 567 eur z Nórskych fondov a finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru. Rekonštrukcia odstránila statickú poruchu objektu Katov byt, ktorý bol vyše sedem rokov verejnosti neprístupný, vytvorila bezbariérový prístup a zveľadila celý areál, takže sa v ňom budú môcť konať aj kultúrno-spoločenské podujatia,“ informoval Pollák.

Trenčín: Dom mestského kata

2. mája 2000
Dom, v ktorom údajne býval trenčiansky mestský kat, ešte donedávna obhospodarovali bezdomovci. Podľa toho aj vyzeral. Kultúrna pamiatka z prelomu 16. a 17. storočia bola v dezolátnom stave a strašila turistov na prístupovej ceste k Trenčianskemu hradu.

Stratenú historickú listinu našiel zvedavý farár

Stratenú listinu spred tristo rokov, ktorou sa magistrát Trnavy zaviazal uctievať si Pannu Máriu Trnavskú, objavil nedávno náhodou pri rekonštrukcii trnavskej fary farár Marcel Kubinec. Po prvýkrát ju ukázal verejnosti počas dnešného otvorenia výstavy o patrónke mesta. Sprístupnená však bola len pár minút, potom putovala naspäť do farského archívu.

Odpovede

  1. (Strašidelný) Katov dom posvätil farár

    2049 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-07-12 18:58:43 Ja byt nadriadenym riaditela muzea ho okamzite odvolam a lektorkuk ktora dovolila vysviacku na fleku vyhodim. Znicili atrekciu na ktorej mohli vybrat muliony.

    2049 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2007-03-30 21:09:41 ja to vidim inak – strasenie si mohli vyrobit sami aby mali atrakciu a na vysviacke sa dohodli s fararom aby sa aj cirkev nejak blyskla – no co s cirkvou to ide dolu vodou potrebuje si aj takto robit meno

    2049 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2007-04-06 10:04:03 Pred par rokmi som sa trochu podielal na obnove tohto zaujimaveho objektu a viem o tom svoje. Nie vsetko si clovek musi vediet racionalne vysvetlit. Fakt je ze aj vtedy sa tam diali zvlastne veci no zo zaciatku sme si mysleli ze si len niekto robi zarty. Kazdy vsak vnima taketo anomalie rozne. A niekto ich nechce vnimat. A o tom to je. BWT: pod objektom sa nachadza silna geopatogenna zona…

Comments are closed.