Stop rabovaniu v Iraku

Európska únia sa dnes v Bruseli vyslovila za účinnú ochranu kultúrneho dedičstva v Iraku. Európska únia vyjadruje hlboké znepokojenie nad vandalizmom a rabovaním irackých múzeí a knižníc, ktoré majú obrovský význam pre celý svet. Ministri 25 európskych štátov sa zhodli, že je treba napraviť škody spôsobené ničením mezopotámskych sídiel.Do boja proti obchodu s irackými pamiatkami by sa mohla zapojiť európska polícia Europol.
K deklarácii, v ktorej únia nástojí na navrátení ulúpených pamiatok, sa pripojil aj slovenský minister kultúry Rudolf Chmel. Na zasadnutí Rady ministrov sa zúčastnil ako pozorovateľ. „Naše ministerstvo vykoná opatrenia na zamedzenie obchodu s predmetnými pamiatkami na území SR.“

Slovensko podporilo rozhodnutie Únie predĺžiť platnosť programov Kultúra 2000, Media Plus a Media training do roku 2006, ale Rudolf Chmel upozornil: „Hlavným problémom pri realizácii slovenských subjektov je zaistenie finančného vstupu zo slovenskej strany.“
Vstupenku do programov si totiž z polovice musí platiť Slovensko samo, zatiaľ čo na realizáciu projektov môže využívať aj prostriedky programu PHARE. Tento rok sa však investované peniaze po prvý raz vrátili.

Róbert Hajšel, RMŽ, Slovenský rozhlas, 7.5.2003

Zdroj: http://www.slovakradio.sk/radioinet/index.html
(upravené)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zasadnutie Rady ministrov kultúry EÚ v Bruseli

V dňoch 15. – 16. novembra 2004 sa štátna tajomníčka Ministerstva kultúry SR Ágnes Biró v sprievode generálneho riaditeľa sekcie medzinárodných vzťahov MK SR Igora Otčenáša a generálnej riaditeľky sekcie médií a audiovízie MK SR Zuzany Mistríkovej zúčastní na zasadnutí Rady ministrov pre vzdelávanie, mládež a kultúru Európskej únie v Bruseli.

Novelu o vrátení nezákonne vyvezených pamiatok predloží znovu

BRATISLAVA 30. júna (SITA) – Minister kultúry Rudolf Chmel chce do legislatívneho procesu opäť o šesť mesiacov predložiť novelu zákona o navrátení nezákonne vyvezených pamiatok. Jej návrh dnes stiahol z rokovania parlamentu po tom, čo prešiel pozmeňujúci návrh poslankyne Dany Podrackej (ĽS-HZDS), ktorý bol nad rámec predloženého textu. “Pozmeňovací návrh išiel nad rámec zámeru zákona.

Ministerstvo kultúry rozdelí na obnovu pamiatok 250 miliónov

Až 84,4 % kultúrnych pamiatok na Slovensku vlastnia obce, cirkvi či fyzické osoby, zvyšok spravuje štát: BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Ministerstvo kultúry (MK) SR predpokladá, že tento rok požiadajú vlastníci nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré nespravuje štát, o približne 1,2 miliardy korún. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Martin Kováč, ministerstvo dostalo v dvoch grantových kolách spolu 780 žiadostí, v ktorých spolu žiadajú približne 970 miliónov korún.

CHMEL: Pri rozdeľovaní štátnych peňazí sú politické tlaky

Tlaky podľa R. Chmela na rozdelenie peňazí neboli centrálne, ale z regionálnych štruktúr a to nielen z prostredia ANO
26. januára 2005 (SITA) – Existenciu politických tlakov na rozhodovanie pri rozdeľovaní štátnych peňazí z projektu Obnovme si svoj dom dnes priznal minister kultúry Rudolf Chmel. “Nie je to len pri tomto programe, ale aj pri ďalších programoch grantových systémov,” uviedol dnes Chmel pred novinármi.