Kamenný herbár

Máte záujem dozvedieť sa, kam zmizli rastliny, ktoré rástli v Turci a na Hornej Nitre pred 10 – 13 miliónmi rokmi? Chcete vidieť, ako sa zmenil list brezy, dubu, pistácie, platanu, buku či duba? Alebo sa pozrieť na skamenené a zuhoľnatené kmene, konáre alebo šišky pradávnych stromov? Nielen toto, ale aj mnohé iné máte možnosť vidieť na výstave Kamenný herbár, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa v spolupráci s Hornonitrianskym múzeom v Prievidzi, Prírodovedeckou fakultou UK v Bratislave a Geologickým ústavom SAV v Banskej Bystrice.

Uvedená výstava predstavuje zbierku viac ako 180 ks zachovaných odtlačkov listov, plodov, kmeňov, konárov rastlín. Ich výnimočne dobré zachovanie nám umožňuje porovnanie s podobnými druhmi, ktoré rastú v súčasnosti. Celkovo je prezentovaných viac ako 120 druhov fosílnych rastlín a ich súčasníkov. Sledovaním cesty presunu drevín môžeme zistiť, ako sa za milióny rokov dokázali niektoré rastliny premiestniť zo svojich pôvodných stanovísk na naše územie a iné rastliny zase vymiznúť z našich oblastí. Hádam najvzácnejším exponátom je 10 miliónov stará zuhoľnatená šiška borovice z Martina, ale aj mnoho odtlačkov rastlín reprezentujúcich subtropické oblasti, čo dokladá teplú, stredomorskú klímu na strednom a severnom Slovensku v dávnej minulosti.
Celá výstava je doplnená o panelovú časť, kde sa návštevníci môžu dozvedieť, ako vznikajú skameneliny, ich určovanie a význam. Osobitne je opísaná geologická história Turca a Hornej Nitry, ale hlavne pradávne biotopy, ktoré je možné porovnávať s dnešnými.

Výstava potrvá do 30. 9. 2009

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.