aktivita diskusia Pamiatky Žilina

Tagged: 

  • Žilina

    Posted by palo on 5. júna 2008 at 15:51

    Turistická informačná kancelária sídli v nových priestoroch

    3. júna 2008, SITA – Turistická informačná kancelária (TIK) mesta Žilina sa presťahovala do nových priestorov, sídli v Považskej galérii umenia na Ulici Republiky 1. TIK otvorili vlani v júli, odvtedy využilo jej služby takmer šesťtisíc Žilinčanov i návštevníkov mesta. “Okrem štandardného servisu sme pre nich zabezpečili aj prehliadku mesta spojenú s odborným výkladom a prehliadkou podzemných priestorov,” informovala riaditeľka TIK Alena Reháková. Najväčší záujem je podľa nej o mapy, informácie o možnosti trávenia voľného času v meste, kultúrnych pamiatkach, turistike, začína byť tiež veľký dopyt po cyklotrasách a ubytovaní pre cyklistov.

    “Žilinu a región Horného Považia sme prezentovali aj na veľtrhoch v Brne, Bratislave a Prahe,” dodal Reháková. Podľa žilinského primátora Ivana Harmana je prioritou mesta aktívna podpora turizmu a koncepčná prezentácia Žiliny. “Žilina je významnou križovatkou európskych ciest, bránou k jedinečným kultúrno-prírodným destináciám a dynamicky sa rozvíja aj oblasť kongresovej turistiky,” dodal pri otvorení nových priestorov TIK.

    Žilinská TIK je otvorená v pondelok až piatok od 9:00 do 17:00, cez víkend od 9:00 do 12:00.

    uskalienka odpovedal 12 years ago 4 Členovia · 28 odpovede/odpovedí
  • 28 odpovede/odpovedí
  • palo

    Member
    25. augusta 2008 at 17:09

    Po prvý raz sprístupnia podzemné priestory radnice
    Stane sa tak počas výstavy 800 rokov od prvej písomnej zmienky o zemi Žiliňany

    20. júla 2008 (SITA) – Žilinská radnica po prvýkrát sprístupní pre verejnosť svoje podzemné priestory. Stane sa tak počas výstavy 800 rokov od prvej písomnej zmienky o zemi Žiliňany, ktorá ponúkne návštevníkom retrospektívny pohľad na základné etapy vývoja Žiliny od roku 1208 až do roku 1945. Žilina je podľa jej primátora Ivana Harmana jedno z historicky najvýznamnejších miest Slovenska a jeho minulosť nesie bohaté kultúrne dedičstvo.

    “Výstava umožní podeliť sa o toto dedičstvo so všetkými obyvateľmi mesta Žilina a jeho návštevníkmi. Zároveň je to jeden z vrcholov osláv 800. výročia prvej písomnej zmienky,“ uviedol Harman. Tematicky je rozdelená na päť základných častí. Prvá, archeologická, prezentuje obdobie pred vznikom písma a vystavená bude najmä keramika. Podľa slov jej autora Mariána Mrvu bude zrejme práve táto časť pre návštevníkov najviac atraktívna. “Okrem sekeriek, nádob a iných artefaktov zahŕňa aj model Žiliny v stredoveku, ktorý sa už dlhší čas nevystavoval,“ podotkol Mrva.

    Ďalšia, takzvaná listinná časť, vo fotografickej podobe dokumentuje všetky významné listiny. Čestné miesto bude patriť listine z roku 1208, kde sa nachádza historicky vôbec prvá zmienka o regióne Žiliny. Originál listiny sa nachádza v Maďarskom krajinskom archíve v Budapešti. Okrem iných dokumentov bude vystavená aj kópia Žilinskej knihy z rokov 1378 až 1544, ktorá obsahuje 149 popísaných listov a je rukopisnou pamiatkou viazanou v koženej väzbe z 15. storočia. Od roku 1988 je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Historickej časti výstavy bude dominovať model starého mesta s valmi. Nebude chýbať prezentácia cechov, ktoré mali v Žiline istú dobu dominantné postavenie.

    Štvrtá časť, takzvaná novodobá, bude obsahovať popis udalostí spojených s rozvojom mesta od 19. storočia. Návštevníci sa budú môcť oboznámiť s históriou železníc a rozvojom priemyselných objektov – súkenky, celulózky, chemičky či zápalkárne. Záverečná časť expozície mapuje prudký ekonomický, politický, spoločenský a kultúrny rozvoj Žiliny po prvej svetovej vojne.

    Vernisáž sa uskutoční 23. júla o 17:00, prístupná bude každý pracovný deň od 12:00 do 17:00. Organizuje ju Mesto Žilina v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, Považským múzeom v Žiline a Občianskym združením Castelan.

  • harp

    Member
    24. novembra 2008 at 9:09

    Žilinský kraj chce obnoviť kultúrne pamiatky za vyše 17 miliónov

    ŽILINA 16. novembra (SITA) – O približne 16,5 mil. Sk z grantového programu Ministerstva kultúry SR na rok 2008 Obnovme si svoj dom sa v ôsmich projektoch uchádza Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), informoval agentúru SITA hovorca kraja Peter Kubica. Celkové náklady na projekty predstavujú vyše 17,4 mil. Sk. Rozdiel plánuje ŽSK uhradiť z vlastného rozpočtu.

    Kraj chce obnoviť osvetlenie prístupovej cesty a exteriérové osvetlenie Oravského hradu v Oravskom Podzámku. Na tento účel požaduje z ministerstva okolo sedem mil. Sk, celkovo ide o investíciu približne 7,3 mil. Sk. Druhou, finančne najnákladnejšou investíciou, je obnova kostola Všetkých svätých v Ludrovej – Kúty za takmer štyri mil. Sk. Okolo 2,4 mil. Sk majú stáť stavebné úpravy v areáli Budatínskeho hradu v Žiline. Približne 1,7 mil. Sk si vyžiada obnova administratívnej budovy v Liptovskom Hrádku a okolo 860-tisíc korún reštaurovanie barokového organa sv. Michala na Oravskom hrade. Na sprístupnenie Severného paláca hradu Likava v Likavke požaduje kraj 456 000 korún. ŽSK má tiež záujem zrekonštruovať šindľovú strechu domu v pamiatkovej oblasti Čičmany za takmer 357 000 korún a obnoviť stodolu vo Vlkolínci za približne 199 000 korún.

    Kraj pripravuje aj žiadosti o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov EÚ za viac ako pol miliardy korún, informoval Kubica s tým, že žiadosti sa budú podávať na obnovu a rekonštrukciu nehnuteľných kultúrnych pamiatok a modernizáciu objektov, v ktorých sídlia kultúrne organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. Kraj je zriaďovateľom 23 kultúrnych organizácií v Liptove, Turci, na Orave, Kysuciach a hornom Považí. Medzi priority podľa Kubicu patrí obnovenie prepojenia Kysúc a Oravy rekonštrukciou trate historickej lesnej úvraťovej železnice v Novej Bystrici – Vychylovke, ale aj dokončenie rekonštrukcie Oravskej lesnej železnice Tanečník. Náklady na realizáciu tohto projektu sú 49 mil. Sk. Zo zdrojov EÚ sa plánuje vybudovať aj stála expozícia koľajových vozidiel a rekonštrukcia mobiliáru historickej lesnej úvraťovej železnice v Novej Bystrici – Vychylovke, dodal Kubica.

    zdroj: SITA

  • uskalienka

    Member
    24. júna 2009 at 22:29

    Mesto otvorilo letnú turistickú sezónu

    ŽILINA 20. júna (SITA) – Primátor Žiliny Ivan Harman prestrihnutím kvetinovej girlandy otvoril letnú turistickú sezónu v meste. Radnica považuje za najväčšiu atrakciu modernú verziu ázijskej rikše. Táto ekologická trojkolka bude premávať po uliciach mesta na dvoch trasách a v dvoch režimoch. Pasažieri si budú môcť od sprievodcu vypočuť zaujímavé informácie o Žiline a jej histórii. “Stali sme sa po Bratislave, Piešťanoch, Prešove a Košiciach piatym mestom na Slovensku, ktoré ponúka v rámci propagácie turizmu využitie tohto alternatívneho a celkom netradičného druhu dopravy,“ uviedla riaditeľka Turistickej informačnej kancelárie Alena Reháková. Agentúru SITA informoval hovorca mesta Martin Barčík.

    Návštevníci podujatia na Námestí Andreja Hlinku si mohli vlastnoručne vyrobiť bábiku zo šúpolia či vyčariť drôtené kreácie v bloku nazvanom Remeselníci v akcii. Krásy prírody Národného parku Malá Fatra mohli spoznávať prostredníctvom Pocitového pexesa. Letná turistická sezóna v Žiline potrvá do 14. septembra.

  • uskalienka

    Member
    22. júla 2009 at 14:37

    Na Mariánskom námestí tvoria žilinský betlehem

    ŽILINA 21. júla (SITA) – Deväť ľudových rezbárov zo Slovenska a Česka pracuje na Mariánskom námestí v Žiline na sochách pre žilinský drevený betlehem. Ide o súčasť druhého ročníka medzinárodného rezbárskeho sympózia, ktoré sa začalo v Žiline v pondelok na Starej radnici otvorením výstavy Symfónia dreva. Na výstave, ktorá je prístupná do 24. júla od 10:00 do 17:00, je vystavených 90 drevených plastík a reliéfov zhmotňujúcich rôzne sakrálne, prírodné a ľudové motívy.

    „Zaujímavosťou sympózia je, že je priamo pred očami Žilinčanov a návštevníkov mesta a dopĺňa ho výstava umeleckých drevorezbárskych výrobkov,” povedal primátor Ivan Harman. “Mesto Žilina a jeho okolie je známe rôznymi tradíciami, medzi ktoré patrí aj drotárstvo či drevorezba, a práve výstavy zamerané na tieto tradície si na radnici takpovediac podali ruky,“ dodal. Žilinský betlehem bude vystavený na Mariánskom námestí a počas Vianoc bude dotvárať sviatočnú atmosféru v meste. Medzinárodné rezbárske sympózium prezentuje tradičné ľudové umenie drevorezby verejnosti cez tvorbu priamo na verejnom priestranstve, čo dáva priestor na vtiahnutie obecenstva do procesu tvorby a komunikáciu s umelcami.

  • uskalienka

    Member
    25. augusta 2009 at 22:43

    Továreň na zápalky aj divadlo novými pamätihodnosťami mesta

    BRATISLAVA/ŽILINA 24. augusta (SITA) – Žilinskí mestskí poslanci dnes na svojom zasadnutí schválili návrh na vyhlásenie ďalších piatich pamätihodností mesta Žilina a ich zápis do Zoznamu evidovaných pamätihodností mesta. Medzi nové pamätihodnosti Žiliny patrí Továreň na zápalky – Samuel Wittenberg a syn, Obytný dom Wittenberga, Mestské divadlo, Dom odborov a Základná škola Romualda Zaymusa. „K siedmim objektom z minulého roku pribudlo ďalších päť pamätihodností, ktoré jedinečným spôsobom ilustrujú históriu nášho mesta,“ konštatoval primátor Ivan Harman.

    V roku 2007 bolo prijaté všeobecne záväzné nariadenie o podmienkach výberu pamätihodností mesta a ich zápisu do Zoznamu evidovaných pamätihodností mesta Žilina. Do zoznamu 13. októbra minulého roka pribudli – Dom smútku, Športová hala, Spojené elektrárne Slovenska, Ciachovňa, Mestská vila na Hálkovej ulici, Obytný dom na Námestí požiarnikov a Mestská krytá plaváreň Žilina.

    Agentúru SITA informoval hovorca mesta Martin Barčík.

  • asomtam

    Member
    2. októbra 2009 at 19:39
  • uskalienka

    Member
    4. marca 2010 at 21:17

    Mestské autobusy vyzdobia detskými kresbami

    ŽILINA 4. marca (SITA) – Žilinské mestské autobusy i trolejbusy vyzdobia výtvarnými prácami školákov, ktorí sa zúčastnili na súťaži Mestská hromadná doprava mojich snov, alebo ako by som sa chcel voziť do školy. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Martin Barčík, autori najlepších prác budú mať navyše možnosť jeden z autobusov MHD aj vlastnoručne pomaľovať. Do súťaže sa zapájali deti od šesť do 15 rokov, ktoré rôznymi výtvarnými technikami vytvorili 150 prác. Školáci mohli takýmto spôsobom prejaviť svoj postoj k hromadnej doprave a vyjadriť svoje potreby i nápady. Výtvarné práce sú do 5. marca vystavené v priestoroch žilinského mestského úradu, potom nimi budú vyzdobené autobusy a trolejbusy MHD. „Najlepšie práce boli ocenené vecnými cenami, ich autori budú mať zároveň v apríli jedinečnú možnosť pomaľovať vozidlo MHD vlastnými maľbami. To bude neskôr premávať na pravidelných linkách v Žiline a pomôže tak zvyšovať povedomie Žilinčanov o hromadnej doprave v meste,“ povedal zástupca prednostu mestského úradu Pavel Požoni.

    Výtvarnú súťaž vypísal v rámci projektu Benefit žilinský mestský úrad spolu so žilinským dopravným podnikom. Aj takýmto spôsobom chceli osloviť deti ako budúcich vodičov a cestujúcich, aby si uvedomili, že hromadná doprava je environmentálne prijateľnou alternatívou cestovania v meste.

  • palo

    Member
    29. apríla 2010 at 16:14

    Žilinčania môžu pripomienkovať územný plán

    Návrh v podobe siedmich výkresov a 600-stranovej dokumentácie odovzdali jeho zhotovitelia k 15. aprílu. Hoci je nový Územný plán Žiliny pripravený, jeho schvaľovanie môže trvať aj niekoľko rokov.

    Podľa stavebného zákona nasleduje prerokovanie návrhu. S riešením plánu sa môžu Žilinčania oboznámiť od 26. apríla na informačnej tabuli mesta, na oficiálnej webstránke, alebo v Klientskom centre Mestského úradu (MsÚ) v Žiline.

    Ľudia môžu návrh pripomienkovať do 30 dní odo dňa oznámenia, neskôr sa na ne nebude prihliadať. Pripomienky je možné posielať aj elektronicky na adresu architekt@zilina.sk. Verejné prerokovanie plánu spolu s jeho riešiteľmi bude vo štvrtok 13. mája o 13.00 hod. vo veľkej zasadačke MsÚ v Žiline.

    Po prerokovaní a zapracovaní pripomienok musí územný plán odobriť Krajský stavebný úrad v Žiline, na čo má tiež lehotu 30 dní. Platiť začne potom, ako ho schvália mestskí poslanci. Primátor Harman hovorí, že sa tak stane niekedy v septembri alebo októbri, teda ešte do konca tohto volebného obdobia.

    Čítajte viac: http://zilina.sme.sk/c/5351582/zilincania-mozu-pripomienkovat-uzemny-plan-po-30-rokoch.html

  • palo

    Member
    5. mája 2010 at 22:08

    … V drvivej väčšine miest si chránia historické centrá. Zoberme si napríklad Žilinu. O Slotovi sa hovoria rôzne reči. A väčšinou pravdivé. Ale keď bol primátorom Žiliny podporil zbúranie pomerne novej budovy na námestí, v ktorej bol tuším za socializmu mestský národný výbor. Na mieste tejto budovy postavili nové domy, ktoré štýlovo zodpovedajú budovám na námestí. To je správne riešenie … Celý príspevok je TU.

  • palo

    Member
    5. mája 2010 at 22:11

    V drvivej väčšine miest si chránia historické centrá. Zoberme si napríklad Žilinu. O Slotovi sa hovoria rôzne reči. A väčšinou pravdivé. Ale keď bol primátorom Žiliny podporil zbúranie pomerne novej budovy na námestí, v ktorej bol tuším za socializmu mestský národný výbor. Na mieste tejto budovy postavili nové domy, ktoré štýlovo zodpovedajú budovám na námestí. To je správne riešenie a nie to, čo sa realizuje u nás.
    Ak myslíš zbúranie budovy bývalej Považskej agrárnej a priemyselnej banky ( Weinwurm; Vécsei), tak si nemyslím, že náhradné stavby (Slota) sú lepšie. Príklad Žiliny v ochrane hist.centra je (podľa mňa) skôr odstrašujúci (zbúraná fara, nákupné centrá v historickom centre hneď 2 vo výstavbe…). Príspevok bol pôvodne umiestnený TU.

  • palo

    Member
    5. mája 2010 at 22:15

    Písal som o konkrétnom príklade na Mariánskom námestí v Žiline / laubne po všetkých štyroch stranách/ a nie o Žiline ako takej. Nejde o budovu, ktorú spomínaš,ale o stavbu, ktorá bola obložená travertínovými doskami. Príspevok bol pôvodne umiestnenýTU.

  • palo

    Member
    5. mája 2010 at 22:27

    V drvivej väčšine miest si chránia historické centrá. Zoberme si napríklad Žilinu. O Slotovi sa hovoria rôzne reči. A väčšinou pravdivé. Ale keď bol primátorom Žiliny podporil zbúranie pomerne novej budovy na námestí, v ktorej bol tuším za socializmu mestský národný výbor. Na mieste tejto budovy postavili nové domy, ktoré štýlovo zodpovedajú budovám na námestí. To je správne riešenie a nie to, čo sa realizuje u nás.
    Ak myslíš zbúranie budovy bývalej Považskej agrárnej a priemyselnej banky ( Weinwurm; Vécsei), tak si nemyslím, že náhradné stavby (Slota) sú lepšie. Príklad Žiliny v ochrane hist.centra je (podľa mňa) skôr odstrašujúci (zbúraná fara, nákupné centrá v historickom centre hneď 2 vo výstavbe…).
    Ak sa nemýlim tak na tej fare nerobil náhodou Hoššo?

    Príspevok bol pôvodne umiestnený TU.

  • palo

    Member
    5. mája 2010 at 22:31

    Na mieste tejto budovy postavili nové domy, ktoré štýlovo zodpovedajú budovám na námestí. To je správne riešenie a nie to, čo sa realizuje u nás.
    hlavne keď tam teraz v tom “štýlovom” býva Janko Pripitý s tretou manželkou.

    Firmičky pre detičky
    Slotovi potomkovia sa náhle menia na veľkopodnikateľov spravujúcich rozprávkové majetky

    19.10.2007

    Čo je v rodine, to sa počíta. Po Vladimírovi Mečiarovi, ktorý z politiky pred pár rokmi teatrálne odchádzal uslzený na rozheganej korzičke do trojizbového bytu kúpeného za pár korún od štátu a zakrátko sa vynoril so 40-miliónovou megavilou, zaplatenou záhadnými majetkovými právami manželky, nabral odvahu i jeho koaličný spolupútnik Slota. Hra na skrývačku a chudobné myši sa skončila. Podobne ako Mečiarovi potomkovia, aj Slotove detičky sa zo dňa na deň, ako po šibnutí čarovného prútika, menia na úspešných veľkopodnikateľov. Pokým tatko zamestnáva verejnosť výrokmi o maďarských chrapúňoch, zhnitých lajnách a zvratkoch, slotovská família nenápadne, ale už oficiálne preberá kontrolu a moc nad rozprávkovým majetkom.

    Bohovia podvodov:

    Loki. Úspešná počítačová hra. Masaker, ktorý vo virtuálnej realite ponúka podľa reklamy „nekonečné krvavé boje, kde sa neberú zajatci a platí právo silnejšieho“. Loki je tiež známy darebák zo škandinávskych legiend. Vikinský boh klamstva, podvodov a úskokov, patrón všetkých švindliarov. Loki je aj názov firmy, ktorú si pred tromi mesiacmi založili Slotovi synovia z druhého manželstva – 26-ročný Pavol a 21-ročný Ján. Mladíci, ktorí sa preslávili v Žiline svojimi výtržnosťami, aroganciou a bezohľadnými jazdami na miliónových autách, si zvolili vskutku výstižný názov. Podľa našich informácií a dobre informovaného zdroja, ktorý si želá zostať v anonymite, eseročka Loki práve v týchto dňoch uskutočňuje veľmi zaujímavú a nepochybne nesmierne lukratívnu transakciu. V hre sú stámilióny korún. Transakcia sa týka developérskeho projektu Amfiteáter, ktorého objem investícií sa pred dvomi rokmi odhadoval na tristo miliónov korún. Budúcich obyvateľov čaká bývanie „na najlepšej adrese v meste. V 198 bytoch. V tichom prostredí v centre Žiliny na okraji parku. Uzatvorený obytný komplex ponúka bezproblémové parkovanie, nonstop strážnu a recepčnú službu, fitnescentrum, saunu, vírivku, detskú herňu, ihrisko, konferenčnú miestnosť a lobby bar. Toto všetko len zdôrazňuje výnimočnosť rezidenčného komplexu Amfiteáter“ – sľubuje vábivá reklama. Ceny bytov sú rôzne. Pri priemernej rozlohe trojizbového bytu sto štvorcových metrov sa začína cena pri šiestich miliónoch, na vyšších poschodiach je to sedem miliónov a viac. Exkluzívne byty na najvyšších poschodiach sú, pochopiteľne, ešte drahšie. Kolaudácia je plánovaná na apríl 2009. Zaujímavé nie sú len ceny bytov, ale najmä vlastnícke vzťahy v pozadí megalomanského projektu.

    Šokujúce predaje:

    Kauza takzvaného žilinského mrakodrapu sa začala v roku 2005, keď vtedajší primátor Ján Slota priam čítankovo ukázal, že viac než na občanoch mu záleží na mnohomiliónovom biznise pre ľudí z jeho blízkeho okolia. Na mestskom zastupiteľstve totiž najprv Slotovi verní poslanci predali na jeho vlastný návrh a osobnú zaangažovanosť pozemky v lukratívnej mestskej časti Bôrik bez toho, aby vedeli komu a za koľko. V skutočnosti išlo o osem miliónov korún a o eseročku Global, ktorá pozemky podľa realitných kancelárií získala za polovicu trhovej ceny. Mesto teda stratilo peniaze na úkor kamarátskych kšeftíkov, veď za firmou stál Milan Vendrinský. Len tak mimochodom, práve na tohto Slotovho dlhoročného priateľa bolo oficiálne písané štvormiliónové Viper GTS Coupé, na ktorom sa tak rád vyvážal šéf národniarov, kým ho nerozbil pri bezohľadnom predbiehaní.
    To najlepšie však Žilinčanov ešte len čakalo – pozemky vzápätí eseročka Global predala čerstvo založenej firme s nápadne podobným názvom GLOBAL – ZA, a. s. V nej figuroval Slotov verný poslanec a člen SNS Karol Gordík. Nemal žiaden morálny ani iný problém hlasovať za predaj pozemkov firme, v dozornej rade ktorej sám sedel – rozdiel v cene však už bol viac než 1,5 milióna korún. Karol Gordík sedí od júla 2006 i v dozornej rade akciovky Technokon, ktorá vlastní známu „ružovú budovu“ na Mariánskom námestí 5, kde sídli celé slotovské impérium a býva tam „v podnájme“ i samotný národniarsky bos.

    Plomba:

    „Pán Slota a jeho suita ukázali, ako sa dajú za pár dní preprať peniaze a zarobiť na vlastnom meste,“ komentovali pofidérne predaje znechutení opoziční poslanci. Ale pravý šok prišiel až vtedy, keď Slota nečakane vyhlásil, že na predaných pozemkoch vyrastie mohutný obytný komplex s 26-poschodovou dominantou, ktorému padne za obeť mestský amfiteáter spolu s priľahlým parkom. Nasledovali protesty, petície, obyvatelia vytvorili živú reťaz, ktorou chceli prekaziť výstavbu, okolitý plot popísali nápismi: Slotova púšť a Keď chceš mať len psotu, zvoľ si opäť Slotu. Všetko márne, žilinský primátor sa na adresu nespokojných občanov vyjadril, že po voľbách bude chcieť, aby „títo ľudia opustili mesto“. Voľby nevyhral, ale samotný projekt to nezastavilo. Predsedom predstavenstva akciovky GLOBAL – ZA, sídliacej, ako inak, v ružovej budove na Mariánskom námestí, je podnikateľ pôvodom z Izraela Michael Joseph Karban. Akciovka neskôr ešte dokúpila zvyšné pozemky, dokonca za štvrtinovú cenu oproti trhovej cene žilinských realít. A blížime sa k pointe. Podľa informačného výpisu z katastra nehnuteľností sa totiž aktuálne s celým komplexom, pozemkami a so zastavanými plochami s rozlohou približne 12-tisíc štvorcových metrov dejú zmeny a je tam uložená „plomba o zmene práva k nehnuteľnosti“. Podľa nášho dôveryhodného zdroja „táto plomba znamená jedine to, že nehnuteľnosti prechádzajú z pôvodného vlastníka na nového, a to buď darovacou, alebo kúpno-predajnou zmluvou“. Účastníkom konania je firma GLOBAL – ZA, čiže doterajší vlastník, a eseročka Slotových synov Loki, zaregistrovaná len v júli tohto roka. Konateľom je starší Pavol Slota. S ním sa nám nepodarilo skontaktovať. Konateľ firmy GLOBAL – ZA s nami odmietol komunikovať.

    Výnimočné biznisy:

    „Preboha, uvedomme si, že tu zďaleka nejde o cenu pár miliónov za pozemky, ale o niekoľko stámiliónov, aj čo sa týka vynaložených nákladov, veď komplex má obsahovať nákupné centrum, garáže, dvesto nadštandardných bytov na 26 poschodiach,“ komentuje transakciu Dušan Maňák, dlhoročný Slotov politický oponent a známy architekt. Slotovi synáčikovia teda po otcovi asi zdedili nielen náruživý vzťah k silným štvorkolesovým tátošom, ale aj cit pre „výnimočný“ biznis. Veď títo podnikatelia sa vo veku, keď sa mladým ľuďom ani len nesníva o vlastnom byte, točia v stámiliónovom biznise, navyše spojenom s veľmi zvláštnym pozadím. Transakcie takéhoto charakteru by nepochybne v každej normálnej demokratickej krajine zaujímali finančnú políciu a daňové úrady. Necháme sa prekvapiť, ako zareagujú naše „kompetentné“ orgány. Mohli by si posvietiť aj na prípad, o ktorom sme písali nedávno. Týka sa rajeckého podniku so strojárenskou a elektrotechnickou výrobou VINUTA. Slotovi synovia doň koncom marca tohto roka vhupli viac než razantne. Svojimi vkladmi, každý rovným dielom po 105–tisíc, v ňom získali väčšinu, a tým podnik takmer s dvesto zamestnancami de facto ovládli. Mladíci vlastnia chatu v Terchovej, ktorú im darovali rodičia, bývajú v darovanom dome v Lietavskej Lúčke, kde vyrastali. Byt na Gaštanovej ulici v Žiline, kde si stále udávajú trvalý pobyt, získala darom ich staršia sestra. Dnes 34-ročnú Alžbetu Porubcovú Slota „vyženil“ vo svojom druhom zväzku, ktorý sa rozpadol po 24 rokoch. Alžbeta žila nenápadne v ústraní. Hviezda tejto sekretárky začala žiariť len nedávno, keď výrazne kariérne postúpila.

    Nevlastná dcéra:

    Jazdí na obyčajnom Peugeote, opravuje si s priateľom víkendový domček v Bukovej pri Trnave, stará sa o malé dieťa, býva v ošarpanom paneláku na sídlisku Solinky. A ako zistil denník Plus 1 deň, od apríla „robí“ konateľku firmy Slovben, ktorá prevádzkuje noblesnú reštauráciu Gold Wing v ružovom dome na Mariánskom námestí, vlastní niekoľkomiliónový nadštandardný byt v Bratislave či trinásťmiliónové lietadlo DA 42 Twin Star. Na konateľskom tróne po šiestich rokoch prosperity a úspešného zveľaďovania vystriedala Slotovho verného a vždy lojálneho priateľa z Beninu Georgea Gansého. Tento bývalý vyhadzovač na diskotéke a dlhoročný primátorov osobný tajomník predsedal i dozornej rade akciovky Technokon, ktorá, ako sme už spomenuli, vlastní ružovú budovu na Mariánskom námestí a priestory prenajíma Slovbenu. Do 24. septembra tohto roku figuroval ako predseda predstavenstva Žilinského večerníka, novín výrazne naklonených Slotovi.
    Zlaté časy predsedovania a konateľstva však pre „čierneho brata“ sa asi nadobro skončili, vo firmách je už iba radovým členom predstavenstva či dozornej rady. Zo Slovbenu, ktorého názov je skratkou Slovenska a Beninu, vypadol v apríli tohto roku úplne. Majiteľom Slovbenu je dodnes neznáma spoločnosť s rovnomenným názvom Slovben zaregistrovaná v meste Jéricho Cotonou v Beninskej republike. Založiť ju mohol ktokoľvek, trebárs i samotný šéf národniarov, ktorý do Beninu rád cestuje a užíva si exotické safari a poľovačky.

    Výmena stráží:

    Gansé, podobne ako Slotova nevlastná dcéra, trpí pravdepodobne tiež syndrómom prehnanej skromnosti. Hoci jeho firma LAGANJ vlastní na jadranskom Rabe prekrásnu vilku v hodnote približne dvadsať miliónov korún, v ktorej ho domáci nikdy nevideli, dlhé roky býva v obyčajnom žilinskom paneláku. Hneď po našej prvej otázke, čo bolo skutočným dôvodom jeho odchodu zo Slovbenu, sa telefonické spojenie, a nie z našej strany, okamžite prerušilo. Nestihli sme sa ho teda ani spýtať, či je stále jeho firma LAGANJ majiteľom chorvátskej vily, alebo sa od leta udiali nejaké zásadné zmeny. V Slotovom okolí sa totiž bezpečné vody, i keď vždy zakalené, dávajú do pohybu a menia na zradné vlny. Po Žiline sa povráva kadečo. Vraj veľkého bosa pár verných podrazilo. A to sa predsa nerobí. Nastala výmena stráží. Dôkazom toho by mohla byť aj nečakaná a o to šokujúcejšia výmena v Slovbene. Ešte minulý rok v lete Gansé riadil nákladnú mnohomiliónovú rekonštrukciu 120-miestneho penziónu v malebných Rajeckých Tepliciach. Slovben ho mal v prenájme. Penzión sa pripravoval na odpredaj, v tom čase patril Severoslovenským vodárňam a kanalizáciám. V dozornej rade zastupoval Žilinu, ktorá mala najväčší balík akcií, priamo samotný Slota. Keď vyšlo najavo, že Slovben získa celý komplex takpovediac za facku – okolo pätnásť miliónov korún -, pričom znalecký posudok hovoril o sume 60 miliónov, zdvihla sa vlna kritiky. Slovben z chystanej transakcie vycúval, ale za spomínanú smiešnu sumičku penzión deň pre komunálnymi voľbami napochytro vodárne predsa len predali. Šťastným majiteľom sa stala eseročka Lure Group. Mimochodom, podobne ako Loki, aj Lure je pozoruhodný názov firmy – v angličtine totiž lure znamená návnada.

    „Návnada“ Group:

    „Tak nevieme, či to má Slota na toho čierneho alebo nejakého bieleho koňa,“ trefne komentovali rozsiahlu rekonštrukciu penziónu, ktorá aj v týchto dňoch v Rajeckých Tepliciach intenzívne prebieha, miestni obyvatelia. Keď sme im objasnili, že „čierny kôň“ je z hry von, iba krútili hlavami. Mimochodom, to robia pomerne často. Vždy, keď im nad hlavami prelieta lietadlo, ktoré pilotuje, ako inak, Ján Slota. Penzión sa mení na luxusný štvorhviezdičkový hotel Diplomat. Stavebný dozor vykonáva pán Štefan Kľačko, ktorý má zároveň vlastnú kanceláriu v sídle Slovbenu na Mariánskom námestí. Taktovku má v rukách JUDr. Ľubomír Řehák. Konateľa nevykonáva iba vo firme Lure Group, ale aj v MIS Žilina, kde je spoločníkom firma Slovben. Obe firmy sídlia v povestnej ružovej budove na Mariánskom námestí.
    Ľubomír Řehák je členom predstavenstva Žilinského večerníka, ale čo je zaujímavejšie, od novembra 2006 sedí v dozornej rade Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. Hovorí sa, že práve on by mal byť Slotovým novým favoritom. Lure Group okrem Rajeckých Teplíc kúpila pred rokom aj dom s pozemkom v centre Žiliny, kde tiež teoreticky môže vyrásť penziónik či nejaké šikovné polyfunkčné stredisko. Nedávno jej do majetkového portfólia pribudol rozsiahly rekreačný komplex v Sučanoch neďaleko Martina. Tam sa rekonštrukčné práce ešte nezačali.
    Podľa viacerých zdrojov vraj práve Řehák vedie rokovania nielen za Lure Group, ale aj za Slovben. Slotova nevlastná dcéra Alžbeta dodnes, ani pol roka od vymenovania za konateľku, nemá na dverách kancelárie Slovbenu uvedenú žiadnu funkciu. Iba sekretariát. Stále je na tom však lepšie než jej bratia. Tí zatiaľ v ružovej budove na Mariánskom námestí majú registrovanú iba firmu Loki, konkrétne kancelárie ani obyčajnú poštovú schránku sme však nenašli.
    LENKA KAPUSTOVÁ
    PETER GETTING Príspevok bol pôvodne umiestnený TU.

  • uskalienka

    Member
    27. júla 2010 at 20:09

    Rozprávkovými sochami z rezbárskeho sympózia vyzdobia školy
    Drevené plastiky z tretieho ročníka medzinárodného sympózia budú spolu s fotografiami zachytávajúcimi prácu rezbárov vystavené do konca týždňa v žilinskej Starej radnici.

    ŽILINA 25. júla (SITA) – Výtvory umelcov z tohtoročného žilinského rezbárskeho sympózia „Čaro rozprávky v dreve zakliate“ budú od septembra skrášľovať priestory ôsmich mestských škôl. Od pondelka do konca týždňa budú drevené rozprávkové sochy spolu s fotografiami zachytávajúcimi prácu rezbárov vystavené v žilinskej Starej radnici. „Rezbárske sympózium zaznamenalo aj tento rok veľký úspech a opäť prinieslo tradičných ľudových remeselníkov priamo na žilinské námestie, čím sa určite zatraktívnil verejný priestor v meste nielen pre turistov, ale aj pre domácich Žilinčanov. Rozprávkové postavičky, ktoré vytvorili šikovní umelci, poputujú po výstave na radnici do žilinských škôl, v ktorých budú od nového školského roka ozvláštňovať verejné priestory,“ povedal žilinský primátor Ivan Harman.

    Na treťom ročníku medzinárodného rezbárskeho sympózia, ktoré sa stáva už tradičnou súčasťou žilinského kultúrneho leta, sa tento rok predstavili slovenskí rezbári Jozef Rakovan, Anton Kadura, Božena Kinčinová, Pavol Vaják a umelci z Českej republiky Zdeněk Nytra, Jiří Veselý, Jiří Rozehnal a Tomáš Cidlík. „Drevo je pre mňa celý môj život, je to všetko čo mám, čo som nadobudol, dáva mi existenciu aj radosť zo života. Boh, rodina, drevo- to sú moje naj. Na tomto sympóziu som vytvoril Maťka a Kubka, pretože sú to typické slovenské postavičky,“ povedal rezbár Jozef Rakovan.

    Drevené sochy z prvého ročníka rezbárskeho sympózia sú umiestnené v lesoparku Chrasť. V druhom ročníku rezbári vytvorili drevený betlehem, ktorý bol a aj v ďalších rokoch bude počas vianočných sviatkov inštalovaný na Mariánskom námestí.

  • uskalienka

    Member
    28. júla 2010 at 10:38

    Kraj začína šetriť aj na kultúre

    ŽILINA 26. júla (SITA) – Žilinský kraj začína pre výpadky príjmov z podielových daní šetriť už aj na kultúre. Po zdražení cestovného v prímestskej autobusovej doprave kraj obmedzil aj otváracie hodiny niektorých expozícií Považského múzea. Sobášny palác v Bytči, Budatínsky hrad či expozícia v Terchovej sú počas pondelkov zatvorené. „Sme nútení škrtať aj medzi plánovanými podujatiami. S takýmito rozpočtovými možnosťami viaceré z nich nemôžeme v regiónoch organizovať. Tiež sme obmedzili otváracie hodiny niektorých kultúrnych ustanovizní. Napríklad expozície Považského múzea v Sobášnom paláci v Bytči, Budatíne a Terchovej sú počas pondelkov zatvorené. Turčianska knižnica v Martine zatvorila počas prázdnin svoje dve pobočky,“ uviedol riaditeľ odboru kultúry žilinskej krajskej samosprávy Peter Kubica.

    Kultúru v Žilinskom kraji zabezpečuje 23 inštitúcií – múzeí, galérií, kultúrnych stredísk, divadiel, knižníc a hvezdární. Kraj v nich šetrí na službách i energiách, zamestnancom znížil osobné príplatky a zrušil vyplácanie odmien. Podľa predsedu žilinskej krajskej samosprávy Juraja Blanára výpadok príjmov z podielových daní je najväčší od roku 2005 a v porovnaní s minuloročným rozpočtom, ktorý už bol krízovo nastavený, má kraj deficit viac ako desať miliónov eur. Kraj žiada vládu o kompenzáciu výpadku daňových príjmov. „Kultúra je jedna z oblastí, kde je teraz cítiť výrazný výpadok v rozpočte. Máme ďalšie kompetencie, ktoré sú taktiež ohrozené, a to v školstve, sociálnej oblasti, zdravotníctve či správe ciest II. a III. triedy. K zmenám v prímestskej autobusovej doprave sme už boli nútení pristúpiť. Na odvrátenie zlej situácie potrebuje kraj finančnú výpomoc od vlády SR tak, ako to urobila v prospech obcí a miest v minulom a tomto roku, kedy kompenzáciu samosprávne kraje nedostali.

    Samosprávne kraje sú práve tak postihnuté výpadkom daní fyzických osôb ako mestá a obce, a preto k nim treba pristupovať rovnako. V opačnom prípade to bude mať negatívne dopady na vykonávanie nezastupiteľných kompetencií pre občanov,“ povedal Blanár.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť