Tvorivé dielne v kaštieli Strážky zaujali, prišlo zatiaľ 700 žiakov

Obrázok k článku

O možnosť vymeniť školské lavice za tvorivý ateliér, ktorý sa nachádza priamo v priestoroch kaštieľa Strážky v Spišskej Belej (okr. Kežmarok), majú veľký záujem školy aj v tomto školskom roku. Od októbra do konca roka 2016 absolvovalo tvorivé dielne 31 školských skupín z materských a základných škôl, dokopy takmer sedem stoviek žiakov. „Záujem o tvorivé dielne je veľmi veľký, celý október a november sme mali zaplnené všetky termíny. Prioritne organizujeme dielne v pondelok a utorok, ale keďže bol o ne takýto záujem, organizovali sme ich aj počas iných dní,“ povedala pre agentúru SITA lektorka Denisa Jurišicová.

Tvorivý ateliér Slovenskej národnej galérie v kaštieli ponúka priestor pre zaujímavé a kreatívne vyučovanie už niekoľko rokov. Pre aktuálny školský rok je pripravených deväť vzdelávacích programov zameraných na rôzne techniky, určené sú pre rôzne vekové skupiny. „Ponúkame školám zažiť vyučovanie a najmä výtvarnú výchovu netradične, v priestoroch kaštieľa. Častokrát sa nám stane, že deti u nás ešte vôbec neboli, takže je to pre nich veľmi zaujímavé prostredie. Snažíme sa využívať nové techniky, ktoré nepoznajú, ukazujeme im niečo nové, oboznamujeme ich s novými vecami. Rovnako sa snažíme prepájať jednotlivé školské predmety, ako je história, slovenský jazyk, matematika, umenie, výtvarná výchova, geometria a podobne,“ vymenovala Jurišicová. Tvorivé dielne zoznamujú žiakov so stálou expozíciou kaštieľa Strážky, ale aj dočasnou výstavou Cestou moderny. Diela Ľudovíta Fullu, Ester Šimerovej – Martinčekovej či Martina Benku podľa lektoriek svojou farebnosťou a technikami žiakov zaujímajú, deti sa v priestoroch galérie snažia zaujať natoľko, aby sa do nej vždy radi vracali.

Hoci dielne trvajú počas celého školského roka, najväčší nápor zažívajú v Strážkach v októbri a novembri, pred a po Vianociach je o dielne záujem menší. „Potom však opäť začíname v marci a pokračujeme do mája, vtedy bývajú opäť plné termíny,“ dodala Jurišicová. Kým v predošlých rokoch evidovali v galérii záujem škôl zo širšieho okolia, tento rok ho prejavili aj školy zo samotnej Spišskej Belej či susedného Kežmarku. V nevšednom prostredí renesančného kaštieľa tak môžu nahliadnuť do sveta fantázie, geometrických tvarov, a rovnako aj spoznať osobnosti nemeckej národnosti, ktoré kultúrne pozdvihli región. „Témy tvorivých programov sú často šité na mieru cieľovej skupiny. Po dohode s pedagógom vedia lektori pripraviť program podľa vyučovacích osnov a špecifických požiadaviek. Programy trvajú najmenej šesťdesiat minút,“ pripomenula Jurišicová.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

SNG Bratislava – Tvorivá dielňa detí

Projekt zameraný na podporu a rozvíjanie výtvarných schopností detí vo veku 5–15 rokov a na stredoškolskú mládež (maľovanie, kreslenie) pod vedením galerijného pedagóga, v skupinách (najviac 25 detí na 1 podujatie) v časovom rozpätí max. 2 hodiny, pravidelne v utorok a piatok od 10.00 hod. Návštevy v tvorivej dielni sa objednávajú telefonicky, písomne alebo e-mailom najmenej 10 dní vopred. Do tvorivej dielne si treba priniesť pracovný odev! Vstupné do tvorivej dielne: deti MŠ 10 Sk, žiaci ZŠ 30 Sk, študenti SŠ a VŠ 40 Sk. Pedagógovia majú vstup zdarma a nesú zodpovednosť za správanie sa žiakov a študentov počas ich pobytu v tvorivej dielni SNG.

Mesto odmietlo priemyselný park vedľa kultúrnej pamiatky

POPRAD/SPIŠSKÁ BELÁ 13. mája (SITA) – Obyvatelia Spišskej Belej odmietli výstavbu priemyselného parku v blízkosti národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Strážky. Takéto stanovisko zaujali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej, ktorí nesúhlasili so zmenou územného plánu v lokalite medzi Pradiarňou a kaštieľom Strážky. „Firma Toreal požiadala mesto o čiastkovú zmenu územného plánu, keďže navrhovaný priemyselný park sa čiastočne nachádza aj na katastrálnom území Spišskej Belej,“ uviedol pre SITA primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Priemyselný park s rozlohou takmer 30 ha plánuje v lokalite za Pradiarňou vybudovať mesto Kežmarok. Približne tretina parku zasahovala do katastrálneho územia Spišskej Belej a bola by v dotyku s kaštieľom Strážky.