Rádio Slovensko oživí udalosti z novembra ´89

Tohtoročné 20. výročie udalostí novembra 1989 začne Slovenský rozhlas (SRo) svojim poslucháčom pripomínať presne 17 týždňov pred jubileom, už v nedeľu 12. júla 2009.

Agentúru SITA o tom informovala Alexandra Štullerová – Koreňová z oddelenia pre styk s verejnosťou SRo. V duchu sloganu letného vysielania Rádia Slovensko – “Osviežte sa, užite si obraz doby” prinesie prvá programová služba verejnoprávneho rozhlasu udalosti spred 20 rokov v cykle 17 zastavení Novembra.


“Prednovembrové udalosti u nás aj v okolitých štátoch budeme mapovať každú nedeľu napoludnie”, informoval hlavný dramaturg Rádia Slovensko Vincet Štofaník. Počas 17 týždňov až do novembra, následne počas 17 dní pred jubileom a nakoniec počas 17 hodín v deň štátneho sviatku sa rádio vráti k udalostiam z roku 1989. Na svojich frekvenciách sa bude venovať témam ako: Solidarita v Poľsku, Čo ponúkol svetu Gorbačov, Sviečková manifestácia, Bratislava nahlas, Bratislavská päťka, Palachov týždeň v Prahe a ďalším.


Cyklus 17 zastavení Novembra sa začne v nedeľu 12. júla 2009 o 12:30 témou Svet rozdelený na dva bloky.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Výročie začiatku nežnej revolúcie

Deň boja za slobodu a demokraciu zaznamenávajú dnes na celom Slovensku. 17. november roku 1989 je v kalendári historických udalostí zaznamenaný ako začiatok nežnej revolúcie v Československu. Bol to začiatok pádu komunistického režimu. V tento deň zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939. Brutálny policajný zákrok proti účastníkom na Národnej triede v Prahe vyvolal rozhorčenie verejnosti a protestné akcie. Do štrajku po vysokých školách v Československu vstúpili aj herci divadiel, od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN). 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk na podporu demokratických požiadaviek. 29. novembra Federálne zhromaždenie zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla. 10. decembra prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom, v ten istý deň prezident odstúpil. 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.

Starý režim odišiel do dejín, skúmajú ho historici

Predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan A. Petranský verí, že režim, ktorý pred dvadsiatimi rokmi odišiel do dejín, zostane navždy už iba predmetom výskumu historikov. Šéf ÚPN to povedal v úvode dvojdňovej vedeckej konferencie, venovanej 20. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá sa začala v stredu 11. novembra 2009 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námestí 12 v Bratislave.

Piatkovú Noc s Andersenom venuje knihám 4 100 detí

Spolu 4 100 detí prespí v piatok 26. marca 2010 v noci v 121 slovenských knižniciach a školách v rámci Noci s Andersenom. Do medzinárodného podujatia na podporu čítania detí sa zapájajú knižnice v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Nemecku, Rakúsku či v Slovinsku. Počas tohtoročnej Noci s Andersenom sa vo všetkých zúčastnených krajinách očakáva účasť vyše 30-tisíc detí. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Stasselová, predsedníčka Spolku slovenských knihovníkov, ktorý je koordinátorom podujatia na Slovensku.