Poľské korunovačné klenoty začínajú púť na hrad Ľubovňa

Obrázok k článku

Z krakovského zámku Wawel dnes začínajú svoju púť vzácne poľské korunovačné klenoty, ktoré vystavia na hrade v Starej Ľubovni. Ide o rekonštrukciu významnej udalosti v dejinách hradu pri príležitosti 360. výročia prevozu poľských korunovačných klenotov z poľského kráľovského zámku. Tomuto výročiu budú venované aj Hradné slávnosti, ktoré sa na hrade Ľubovňa uskutočnia od 24. do 26. júla. O udalosti informoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

 

Poľské korunovačné klenoty boli na hrade Ľubovňa ukryté v rokoch 1655 až 1661, keď sa poľské kráľovstvo zmietalo vo vojne so Švédskom. „Toto obdobie je v poľských dejinách známe ako Potopa. Švédske nepriateľské vojská vyhrávali jednu bitku za druhou, až sa dostali k mestu Krakov. Na zámku Wawel v Krakove boli v pokladnici uložené poľské korunovačné klenoty spolu s ďalšími časťami kráľovského pokladu a dôležitými dokumentmi. Kvôli blížiacim sa nepriateľom bolo nutné premiestniť korunovačné klenoty, kráľovský poklad a dokumenty do bezpečia,“ opísal udalosť Mikulík. Prevoz korunovačných klenotov a kráľovského pokladu podľa jeho slov zabezpečil spišský starosta a poľský korunný hajtman Juraj Sebastián Lubomirski. „Poklad bol prevezený na hrad Ľubovňa, ktorý ho bezpečne ukryl na ďalších šesť rokov do roku 1661, potom boli klenoty vrátené späť do Poľska,“ dodal Mikulík.

 

Rekonštrukcia historickej udalosti pod názvom Cesta kráľovských insígnií z Krakova na hrad Ľubovňa 1655 – 2015 sa bude týkať aj viacerých poľských miest. Klenoty bude počas putovania sprevádzať poľská husárska jazda, presne ako to bolo v roku 1655. „Cestou navštívia zámok v Nowom Wiśniczi, mesto Krynicu – Zdrój až dorazia na hrad Ľubovňa. V programe budú účinkovať husárski jazdci z pluku Podolski Regiment Odprzodowy a Sokoliari sv. Bavona zo Štiavnických baní,“ uviedol Mikulík. Ľubovnianske múzeum pripravilo podujatie v spolupráci s viacerými organizáciami, ako sú Slovenský inštitút vo Varšave, kráľovský zámok Wawel, zámok vo Wiśniczi a miestne múzeum, mesto Krynica – Zdrój, pluk Podolski Regiment Odprzodowy a Sokoliari sv. Bavona zo Štiavnických Baní.

 

Hrad Ľubovňa pozýva všetkých na stretnutie s históriou a poľskými korunovačnými klenotmi. Návštevníci si ich budú môcť obzrieť práve počas spomínaných Hradných slávností. Okrem sokoliarov počas nich vystúpi aj šermiarska skupina Páni Spiša a zaznejú tóny historickej hudby. V piatok 24. júla je pre návštevníkov pripravená aj nočná prehliadka hradu. Prvý vstup je o 20:00 a potom každých 15 minút až do 21:00, vrátane.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na hrade Ľubovňa vystavia poľské korunovačné klenoty

Na hrade Ľubovňa v Starej Ľubovni vystavia poľské korunovačné klenoty. Tie sa tam vrátia po viac ako 350 rokoch, keď tu boli ukryté v rokoch 1655 až 1661 počas vojny Poľska so Švédskom. Kým v 17. storočí boli na hrade uschované originálne poľské korunovačné klenoty, tentoraz sa do Starej Ľubovne vrátia ich repliky. Vernisáž poľských korunovačných klenotov bude v sobotu 3. júla 2010 v kaplnke sv. Michala na hrade Ľubovňa. Najnovší exponát Ľubovnianskeho múzea, ktorý bude stálou výstavou na hrade Ľubovňa, pozostáva z koruny, jablka, žezla a korunovačného plášťa poľského kráľa Stanislava Augusta Poniatowského.

Na hrad Ľubovňa sa vrátia poľské korunovačné klenoty

Na hrad Ľubovňa sa tohto roku vrátia poľské korunovačné klenoty. Naposledy tu boli originály uschované počas poľsko-švédskej vojny v rokoch 1655 až 1661. Do Ľubovne sa tentoraz vrátia len repliky a budú ich môcť vidieť všetci návštevníci hradu. “Sú vyrobené podľa dokumentácie z 18. storočia, kedy sa originálne klenoty reštaurovali. Podľa tejto dokumentácie poľskí zlatníci vyrobia faximile,” povedala pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková počas dnešného otvorenia letnej sezóny. Repliky poľských korunovačných klenotov by mohli tento rok prilákať na Ľubovniansky hrad viac návštevníkov, ako v roku 2009, keď aj tu pocítili dôsledky hospodárskej krízy a pokles návštevnosti. Súčasťou stálej expozície hradu sa klenoty stanú od 1. júla.