Obnova hradu Krásna Hôrka je vo finálnej fáze

Obrázok k článku

Proces obnovy hradu Krásna Hôrka je vo finálnej fáze. Kým si ho však budú môcť opäť pozrieť prví návštevníci, potrvá odhadom odborníkov ešte aj viac ako tri roky. Na tlačovej besede v areáli hradu o tom dnes informovalo vedenie Slovenského národného múzea (SNM).

 

Oprava hradu má za sebou prvé dve etapy. V tej prvej zachraňovalo SNM muzeálne zbierky a mapovalo rozsah škôd. Provizórne sa zastrešili všetky objekty hradu a uskutočnil sa jeho architektonicko-historický výskum. V druhej etape sa demontovali strechy hradu a postavili sa nové trvalé krovy a strechy. Ako informoval generálny riaditeľ SNM Viktor Jasaň, pri ich inštalácii sa zistili technologické nedostatky s korunou muriva. “Prvý zhotoviteľ dočasného zastrešenia nedodržal postup a murivo bolo potrebné na niektorých častiach rozobrať. Z toho dôvodu sme si uplatnili reklamáciu a nevyplatili túto sumu ako honorár,” uviedol Jasaň. V tejto etape sa urobili aj nové protipožiarne opatrenia ako sanácia komínov, nanovo boli vymurované protipožiarne steny, pribudol aktívny bleskozvod a prečistila sa dažďová kanalizácia. “V tejto chvíli už strechy nie sú ohrozené,” dodal Jasaň. Záverečná tretia etapa rekonštrukcie sa začala v marci, keď ministerstvo kultúry podpísalo zmluvu s architektom Petrom Kucharovičom. Jeho návrh určila spomedzi piatich návrhov komisia ako víťazný v rámci výberového konania na projektové zabezpečenie komplexnej revitalizácie hradu. “Tento návrh je nápaditý, dobrý a je tam veľa vecí, ktoré posúvajú pôvodnú expozíciu do inej doby. Využívajú sa iné technológie a zväčší sa priestor,” uviedol generálny riaditeľ SNM.

 

Víťaz výberového konania v súčasnosti dokončuje diagnostiku hradu, počas ktorej zhromažďujú všetky potrebné technické a historické fakty o hrade. Po tejto etape a schválení konceptu vládou SR nasleduje projekčná fáza, v ktorej sa pripravia projekty pre stavebné povolenia. “Technologické riešenie sa musí robiť veľmi opatrne, ale musí vyhovovať nárokom 21. storočia. Musí sa chrániť pôvodná matéria, aby zásahy boli čo najmenšie. Pôvodný hrad musí ostať pôvodný a vstup architekta musí byť pokorný,” povedal Kucharovič. Na základe realizačného projektu sa potom pristúpi k verejnému obstarávaniu na zhotoviteľa. “Toto môže byť Achillova päta v prípade odvolávaní sa stavebných firiem,” upozornil.

 

Až po nájdení zhotoviteľa sa začnú samotné práce. Tie počítajú s výmenou elektrorozvodov, pribudne nové špeciálne nasvietenie exponátov, ale aj nové sociálne zariadenia či systém vstupu. Suterén, kde sa objavili pôvodné priestory, bude slúžiť ako zázemie a kaviareň, v severovýchodnej bašte má vzniknúť letný bar na posedenie. V časti horného hradu majú byť umiestnené pôvodné expozície, ale aj Andrássyho múzeum s doposiaľ nevystavovanými zbierkami. Začiatok prác odhaduje Kucharovič najskôr o rok a pol. “Prví návštevníci by mohli hrad navštíviť do konca volebného obdobia súčasnej vlády,” uviedol.

 

Strecha hradu zo 14. storočia, ktorý je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, ľahla popolom v sobotu 10. marca 2012. Požiar zničil všetky strechy, mimoriadne vysoké teploty vážne poškodili časti múrov, zničená bola aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. V čase požiaru bolo na Krásnej hôrke 4 229 zbierkových predmetov vrátane predmetov v depozitároch. Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov, úplne zničené boli aj tri zvony zo zvonice kaplnky.

 

SNM po požiari dostalo z poistky zhruba 7,1 milióna eur. Doteraz na rekonštrukciu hradu a reštaurovanie vybraných zničených zbierkových predmetov vynaložilo vyše 4,776 mil. eur z poistného plnenia a takmer 18 500 eur z verejnej zbierky na reštaurovanie niektorých predmetov. Predpokladaná suma opravy sa pohybuje medzi 9 až 11 miliónmi eur. “Tým, že to je v programovom vyhlásení vlády, je tu možnosť zabezpečenia ďalších financií,” uviedol Jasaň.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články